Nakupovala obrana za Naďa muníciu do zbraní, ktoré nemá vo výzbroji, len aby ju mohla vyviezť na Ukrajinu?

Nakupovala obrana za Naďa muníciu do zbraní, ktoré nemá vo výzbroji, len aby ju mohla vyviezť na Ukrajinu?

Bratislava 16. januára 2024 (HSP/Foto:Twitter)

 

Hlavné správy disponujú informáciami z prostredia Ministerstva obrany SR (MO SR) o tom, že za vlády Eduarda Hegera malo dôjsť rezortom obrany k účelovému nakupovaniu munície v miliónových hodnotách do zbraňových systémov, ktoré v Ozbrojených silách SR (OS SR) neexistujú

delostrelecká munícia
Ilustračné foto

Takáto munícia, deklarovaná už ako prebytočná, mala byť následne, bez riadneho prevzatia do zásob OS SR, prevezená vojenskou technikou OS SR na širokorozchodnú železnicu na transport na Ukrajinu. Od súkromných spoločností muníciu nakupovala štátna firma Konštrukta-Defence, a.s. a od nej na základe požiadavky, pravdepodobne obídením zákona o verejnom obstarávaní, Ministerstvo obrany SR.

Reklama

Išlo o Kúpnu zmluvu č.: 2022/203 z 26.2.2022 kde sa v hodnote 2,6 milióna eur nakúpilo 12 tisíc kusov delostreleckej míny 120 mm, na ktorú v OS SR nemáme cca od roku 2004 žiadny zbraňový systém.

Ďalej kúpnou zmluvou č.: 2022/204 z 3.3.2022 sa tým istým mechanizmom nakúpil pre OS SR delostrelecký náboj kalibru 152 mm v počte 3806 kusov za viac ako 5,1 milióna eur. Samozrejme ani na tento kaliber OS SR už dávno nedisponujú žiadnym delostreleckým ani iným zbraňovým systémom, a to od doby vyradenia samohybnej húfnice DANA. Touto zmluvou bolo zakúpených aj 200 000 kusov nábojov 12,7 x 108 mm v hodnote cca 1,1 miliónov eur, ktoré mali byť následne taktiež predmetom dodávky na Ukrajinu.

Reklama

MO SR následne už 27.2.2022 podpísalo dohodu s Ministerstvom obrany Ukrajiny týkajúcu sa dodávok predmetného vojenského materiálu.

Podľa vyjadrenia osoby z prostredia OS SR, ktorá si želá ostať v anonymite, všetok tento materiál mal byť len „papierovo“ naúčtovaný na Vojenský útvar 5728 Martin, kam však nikdy fyzicky neprišiel.

Munícia mala byť transportovaná priamo zo skladov firiem príslušníkmi OS SR do Čiernej nad Tisou na export na Ukrajinu. Tu treba poznamenať, že v zmysle zmlúv by sa majetkom MO SR materiál stal až po riadnom dodaní spoločnosťou Konštrukta-Defence, a.s. na miesto prevzatia, teda do Zásobovacej základne Martin, ak sa tak nestalo, rezortu obrany nevzniklo ani len vlastnícke právo k tomuto materiálu a nemohlo s ním akokoľvek ďalej manipulovať, nehovoriac o darovaní inému štátu.

Naviac malo údajne ísť o muníciu technicky neposúdenú, bez deklarovania kvality a skutočného technického stavu, čo by znamenalo nie len porušenie pravidiel nákupu pre OS SR, ale z bezpečnostného hľadiska aj možné ohrozenie osôb, ktoré budú s takouto muníciou manipulovať.

Avšak tieto skutočnosti už musia preveriť odborné kontrolné orgány, prípadne orgány činné v trestnom konaní.

Reklama

Hlavné správy oslovili odborníka dlhodobo pôsobiaceho v silových zložkách k otázke legálnosti nákupu materiálu do OS SR, na ktorý nedisponujeme zbraňovými systémami. Odborník sa jednoznačne vyjadril, že neexistuje vôbec žiadny zákonný titul na takúto akvizíciu, nakoľko inštitúcie akými sú OS SR a celý rezort obrany, sa musia riadiť dlhodobými a krátkodobými plánovacími procesmi na základe požiadaviek a potrieb rezortu. Nedokáže si predstaviť, aby sa zodpovedný a odborne zdatný funkcionár podpísal pod požiadavku na nákup munície, ktorá je ozbrojeným silám zbytočná a daňových poplatníkov oberá takmer o 9 miliónov eur.

Predsa Náčelník generálneho štábu, keď predkladá požiadavku na nákup, musí mať dopodrobna podloženú a odôvodnenú účelnosť a efektívnosť obstarania, až následne môže byť takáto požiadavka predložená Úradu investícií a akvizícií MO SR na samotné obstaranie. Nie je to rozhodnutie jedného muža, ale jedná sa o systémový schvaľovací proces.

Odborník sa taktiež vyjadril ku skutočnosti, že majetok štátu nie je jednoduché len tak odpredať, alebo darovať inému subjektu. Tomuto musí predchádzať proces vyhlásenia predmetného materiálu za prebytočný a toto sa nedá sprocesovať zo dňa na deň a určite je vylúčené, aby sa novo obstaraný materiál okamžite vyhlásil za prebytočný.

Celý prípad pokladá za niečo, s čím sa vo svojej bohatej praxi nestretol. Podľa jeho názoru, muselo dôjsť z vyšších pozícií rezortu obrany k nátlaku na podriadené zložky, aby administratívne docielili naplnenie formálnych požiadaviek, inak by akvizícia nemohla byť zrealizovaná.

Kontrolné orgány by mali hľadať odpovede na štyri základné otázky, a to: Kto požiadal o obstaranie munície, na ktorú OS SR nemajú zbraňový systém? Vydal niekto na takýto postup rozkaz? Kto účelovo zaradil novo obstaraný materiál do prebytočnosti? Akým spôsobom bolo realizované verejné obstarávanie?

Reklama

Podľa našich informácií, predmetná munícia bola zakúpená spoločnosťou Konštrukta-Defence, a.s. od známych súkromných zbrojárskych spoločností. Následne bola odpredaná Ministerstvu obrany SR bez výberového konania aj napriek tomu, že na takýto predmet obstarania nebolo možné využiť výnimku zo zákona o verejnom obstaraní, aj keď spoločnosť Konštrukta-Defence, a.s. je súčasťou holdingovej spoločnosti DMD Group, a.s., ktorá je v 100% vlastníctve MO SR.

Tu však treba uviesť skutočnosť, že súkromné spoločnosti budú vždy vyvíjať aktivity za účelom získania zákazky a generovania zisku, avšak je výlučne v zodpovednosti predstaviteľov štátu, aby každá akvizícia, ktorú štát realizuje, bola účelná, efektívna a hlavne realizovaná transparentným výberovým konaním a nie jeho obchádzaním. Úrad pre verejné obstarávanie už opakovane poukazoval na to, že rezort obrany zneužíva svoju akciovú spoločnosť Konštrukta-Defence, a.s. na protiprávne obchádzanie zákona.

Takýmto nehospodárnym nakladaním s majetkom štátu bol vygenerovaný zisk súkromným spoločnostiam, ktoré sa zbavili starej munície, a to všetko na úkor OS SR a daňových poplatníkov s vyčíslením škody v miliónoch eur. Argument, že takto nadobudnutá munícia bola následne darovaná Ukrajine neobstojí, naopak ešte viac zosilňuje podozrenie k jednoznačnej účelovosti konania a k porušeniam povinností pri správe cudzieho majetku.

Ak sa pozrieme na dátumy, kedy boli zmluvy podpísané, tak zistíme, že prvá z nich 26.2.2022, teda dva dni po vypuknutí ukrajinsko – ruského konfliktu. Tento fakt evokuje podozrenie, že predmetný obchod musel byť pripravovaný s dostatočným časovým predstihom.

Vtedajší minister obrany Jaroslav Naď v relácii „V politike“ vo februári 2022 uviedol, že o pripravovanom útoku na Ukrajinu mal na základe spravodajských informácií vedomosť už v októbri 2021. Takže využitím alebo zneužitím spravodajských informácií mohol byť vytvorený pohodlný časový priestor na realizáciu tohto biznisu, ktorý má znaky tunelovania rozpočtu OS SR.

Druhá zmluva bola podpisovaná následne 3.3.2022. Nejedno vyjadrenie ministra Naďa, ktoré odznelo v médiách, bolo v zmysle, že rezort daruje Ukrajine len materiál, ktorý je v prospech OS SR nevyužiteľný, nadbytočný a zbytočne zaberá miesto vo vojenských skladoch. Na základe vyššie uvedených faktov je možné konštatovať, že ani tieto tvrdenia súčasného predsedu „Demokratov“ a poradcu ministerky obrany Českej republiky sa nezakladali na pravde.

MO SR má silné a finančne nákladné vnútorné kontrolné mechanizmy ako Vojenskú políciu, Inšpekciu ministerstva obrany a Vojenské spravodajstvo. Je priam neuveriteľné, že by žiadna z uvedených inštitúcií včas nezachytila a hlavne nezabránila takémuto protiprávnemu konaniu. Toto sa daňovému poplatníkovi len ťažko verí, hlavne v situácii, kedy nedošlo k zlyhaniu len jednotlivca, ale došlo k zneužitiu systému ako celku.

Teraz sa už občan nemusí čudovať, prečo Jaroslav Naď tak vychvaľuje súčasné vedenie rezortu obrany a ich nominácie. Spolieha sa na to, že poukázaním na podobné protizákonnosti by niektorí staronoví funkcionári len demaskovali svoje vlastné zlyhania z nedávnej minulosti.

Ostáva len dúfať, že tento a s najväčšou pravdepodobnosťou aj mnohé iné prípady, ktoré sa javia ako  tunelovanie a nehospodárne nakladanie s majetkom štátu, už riešia orgány činné v trestnom konaní. Ak nie, treba uvítať avizovanú aktivitu Najvyššieho kontrolného úradu ku plánovaným kontrolám darovaného majetku Ukrajine, veď len zo zásob rezortu obrany sa jedná o vojenský materiál v hodnote stoviek miliónov eur.

 

Reklama

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

15:50

Tchaj-pej vo štvrtok uviedol, že v okolí odľahlého taiwanského ostrova Ťin-men zaznamenal sedem lodí čínskych námorných síl a päť plavidiel čínskej pobrežnej stráže. Informuje agentúra AFP.

Flotila siedmich čínskych lodí vstúpila do “zakázaných” vôd Taiwanu približne o 15.00 h miestneho času (9.00 h SELČ), oznámila taiwanská pobrežná stráž. Dodala, že to isté urobili štyri plavidlá čínskej pobrežnej stráže, pričom piate sa plavilo v okolí ostrova mimo taiwanských vôd.

15:49

Tridsať šteniatok našli koncom apríla colníci v rakúskej spolkovej krajine Korutánsko počas kontroly vozidla so slovenským evidenčným číslom. Zvieratá boli natlačené v klietkach a ich zdravotný stav bol veľmi zlý, uviedla vo štvrtok agentúra APA s dovolaním sa na oznámenie rakúskeho ministerstva financií.

Šteniatka prevážal 46-ročný Slovák, na ktorého bolo podané trestné oznámenie.

15:47

Na osobnom lietadle Boeing 737 spoločnosti Corendon Airlines smerujúcom z nemeckého Kolína nad Rýnom do tureckého stredomorského letoviska Alanya vo štvrtok pri pristávaní praskla pneumatika. 

Všetkých 190 ľudí na palube vrátane šiestich členov posádky evakuovali, nikto sa nezranil, informoval turecký telerozhlas TRT s odvolaním sa na ministerstvo dopravy.

15:45

Turecká centrálna banka vo štvrtok zvýšila svoju inflačnú prognózu a oznámila, že bude pokračovať v prísnej menovej politike s cieľom obmedziť prudký rast spotrebiteľských cien. Informovala agentúra Reuters.

Spotrebiteľské ceny v apríli zrýchlili tempo medziročného rastu na 69,8 % napriek sérii zvyšovania úrokových sadzieb.

15:43

Situácia s informačnými systémami finančnej správy (FS) nie je dobrá, čo by mohlo ohrozovať napríklad výber spotrebných daní. Upozornil na to vo štvrtok na rokovaní finančného výboru parlamentu prezident FS Jozef Kiss.

Pripomenul, že fungovanie FS, výber daní a ciel stojí na informačných systémoch. “Chceme vás informovať o tom, že tá situácia nie je úplne ideálna. Naozaj máme v niektorých prípadoch riziko, že bude ohrozený výber daní, hlavne spotrebných daní. Bavíme sa o sume 800 miliónov eur ročne, ktoré vyberáme cez Informačný systém kontrolných známok (ISKZ),” priblížil Kiss.

14:59

Nový model nájmu bytov prináša riešenia najčastejších problémov pri prenájme bytov. Služba Nájom plus, ktorú pripravila Realitná únia (RÚ) SR, má chrániť prenajímateľa i nájomcu. Realitné kancelárie, ktoré novú službu nájmu poskytujú, sú evidované v špeciálnom registri. Vo štvrtok o tom informoval tajomník RÚ SR Mojmír Plavec.

14:57

Americká automobilka Tesla znižuje počet pracovných miest v Číne po údajoch o poklese predaja. Šéf automobilky Elon Musk je pod rastúcim tlakom, aby získal späť podiel na najväčšom automobilovom trhu na svete, kde Teslu začínajú predbiehať domáci rivali. Informovala agentúra Bloomberg.

14:56

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vo štvrtok dekrétom oficiálne vymenoval bývalého vrchného veliteľa ozbrojených síl Valerija Zalužného za mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ukrajiny v Británii. V stredu ho zároveň prepustil z armády zo zdravotných dôvodov. Dokument bol zverejnený na jeho oficiálnej stránke, informovala agentúra Reuters.

14:55

Pred budovou krajinského parlamentu v Stuttgarte došlo k napadnutiu skupiny politikov krajne pravicovej nemeckej politickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD). Dvaja z nich pri útoku utrpeli ľahké zranenia, informuje agentúra DPA.

Väčšina páchateľov utiekla, podarilo sa však zastaviť dve ženy vo veku 19 a 23 rokov.

14:51

Americké plavidlo s nákladom humanitárnej pomoci vyplávalo z prístavu cyperského mesta Larnaka a smeruje k dočasnému mólu v Pásme Gazy, ktoré na tento účel vybudovali Spojené štáty. Ide pritom o vôbec prvú takúto zásielku, ktorá k novému mólu pripláva. Oznámil to vo štvrtok cyperský minister zahraničných vecí Konstantinos Kombos, podľa správy agentúry AP.

14:14

Ruskí vojaci a pohraničníci sa stiahnu z viacerých oblastí Arménska. Na stredajšom stretnutí v Moskve sa na tom dohodli ruský prezident Vladimir Putin a arménsky premiér Nikol Pašinjan. Vo štvrtok to agentúre Interfax potvrdil Putinov hovorca Dmitrij Peskov.

Ruská pohraničná stráž však na žiadosť Jerevanu zostane na hraniciach Arménska s Tureckom a Iránom, dodal Peskov.

Summit Euroázijskej hospodárskej únie
Ruský prezident Vladimir Putin (uprostred), arménsky premiér Nikol Pašinjan (tretí vľavo), bieloruský prezident Alexandr Lukašenko (druhý vľavo), kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev (vpravo) a kyrgyžský prezident Sadyr Japarov (druhý vpravo) počas summitu Euroázijskej hospodárskej únie (EUEA), ktorá združuje päť postsovietskych republík – Rusko, Bielorusko, Arménsko, Kazachstan a Kirgizsko, v Moskve 8. mája 2024
13:55

Srbský tenista Hamad Medjedovič postúpil do 2. kola na antukovom turnaji ATP Masters 1000 v Ríme. Vo svojom úvodnom vystúpení zvíťazil v pozícii kvalifikanta nad Alexeiom Popyrinom z Austrálie 6:3, 6:2.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ zebra dlhokrídlová (Heliconius charithonia) sa kŕmi na kvete v parku Lithia Springs Conservation v Lithii na predmestí Tampy na Floride

Autor: TASR/AP-Chris O\'Meara

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali