Ako poznamenal Cameronov hovorca, neochota prezidenta Bašára Asada spolupracovať s vyšetrovacím tímom OSN “naznačuje, že (sýrsky) režim má čo skrývať”.
Americké tajné služby sa stále pokúšajú zistiť, či Asadova armáda tento týždeň skutočne nasadila chemické zbrane v bojoch proti príslušníkom vlastného národa, informoval dnes Biely dom po tom, ako sa Obama stretol so svojimi poradcami pre národnú bezpečnosť a diskutoval s nimi o ďalších krokoch americkej administratívy voči Sýrii. Nemenované vládne zdroje dnes podľa Reuters uviedli, že Obama rozhodne o reakcii až vtedy, keď budú všetky fakty o údajných útokoch jednoznačné a jasné.
Vo vyhlásení Bieleho domu sa ďalej uvádza, že Obama na dnešnej schôdzke dostal ním vyžiadaný podrobný zoznam možných reakcií USA a medzinárodného spoločenstva v prípade, že sa potvrdí podozrenie o použití chemických zbraní voči sýrskym civilistom.
Obama v piatok uviedol, že medzinárodné spoločenstvo musí zistiť viac o tom, či v konflikte v Sýrii boli použité chemické zbrane. V rozhovore pre televíziu CNN tiež vyzval Asadovu vládu, aby umožnila úplné vyšetrovanie.
USA sa prostredníctvom OSN snažia dosiahnuť, aby sýrska vláda umožnila vyšetrovanie miesta údajného chemického útoku, uviedol Obama. Spoluprácu však podľa neho vzhľadom na konanie Damasku v minulosti neočakávajú.
Sýrski aktivisti obviňujú Asadove jednotky, že v stredu pred svitaním vykonali v Džúbare i na iných predmestiach Damasku útok jedovatým nervovým plynom, pri ktorom zahynuli stovky ľudí. Údaje o počte mŕtvych sa pohybujú od 136 až do 1300.
Sýrska vláda tieto obvinenia odmieta ako neopodstatnené a tvrdí, že ide o snahu diskreditovať Asadov režim. Okrem toho dnes sýrska štátna televízia uviedla, že v tuneloch na damaskom predmestí Džúbar našli dnes vojaci chemické látky. Niektorí z vojakov sa pri akcii začali údajne dusiť.
as