Vedenie centrálnej banky Banca d´Italia a burzového dozoru Consob má byť “kompletne vyčistené,” vyjadril sa vicepremiér Matteo Salvini zo strany Lega. Výrazne sa pri tom zhodol so svojím koaličným partnerom Luigi di Maio, šéfom strany Päť hviezd. Obaja mienia presadiť talianske záujmy, aj keby boli v rozpore s EÚ komisiou.
Predsedníctvo talianskej centrálnej banky má 5 členov a traja z nich končia v týchto mesiacoch. Teraz tam budú dosadení ľudia, ktorí majú nastoliť nový kurz. Trocha to pripomína situáciu s Ústavným súdom na Slovensku – i keď centrálna banka je zrejme ešte dôležitejší nástroj moci.
Čo sa týka kurzového dozoru Consob, aj na ten Salvini zaútočil. “Vládneme preto, lebo zodpovedné inštancie nevykonávali svoju kontrolnú funkciu. Predsedníctvo Consob a Banca d´Italia treba kompletné vyhádzať”.
Boj talianskej vlády s finančnými byrokratmi je výnimočný zjav. Málokedy vidno v západných demokraciách, že sa zvolená vláda pustí do boja s nezvolenými bankármi – málokedy má na to dosť sily a vôle. V prípade Talianska je to o to zložitejšie, lebo nebojuje len so svojimi mafiami, ale je pod paľbou z Bruselu. Ten sa snaží možnosti talianskej vlády obmedzovať na každom kroku, po každom jej čine prichádza z Bruselu dopis, ktorý pripomína, kto je silnejším psom na ihrisku. Ale ako sa vyjadril Di Maio o bruselských pripomienkach:
“Nezaujíma nás to. O tri štyri mesiace už táto Európa nebude jestvovať a tieto dopisy prestanú chodiť”.
Aj na Slovensku sme kedysi dostávali dopisy a takzvané demarše. Žiaľ, vtedy sme boli sami a Brusel bol ešte silný. Teraz, keď sa domček z karát rozpadá, pre zmenu my už nemáme vnútropolitickú silu, aby sme sa oslobodili.
Tak to aspoň vyzerá a zostáva len dúfať, že sa tá sila na vzdorovanie nájde nielen v Taliansku, ale aj pod Tatrami.
Peter Vanád