O islame, kresťanstve a globalizácii s egyptským jezuitom Henrim Boulademom

Svet 5. júna 2017 (HSP/Foto:riadovatikana.cz-Johana Bronková)

 

„Považujem sa za obyvateľa sveta … každá nová krajina a skúsenosť sa stali súčasťou môjho života a myslenia. Premýšľať o sebe ako o niečom stálom, dokončenom a uskutočnenom je pasca – a týka sa to tiež kresťanstva!“ – hovorí o. Henri Boulad (foto), melchita, katolík východného obradu, a zároveň jezuita, ktorého otec bol Sýrčan z Damasku a matka Talianka

O islame, kresťanstve a globalizácii s egyptským jezuitom Henrim Boulademom

Vyrastal v Egypte, ale doma sa hovorilo po francúzsky, študoval v Libanone, vo Francúzsku a v Spojených štátoch. Má tri doktoráty, ale po návrate zo štúdií sa venoval predovšetkým práci s mládežou a prácou pre núdznych. S pomocou sv. Matky Terezy z Kalkaty založil egyptskú charitu, ktorej pôsobenie rozšíril aj na Sudán. „Identita sa u mňa nespája s minulosťou, ale s budúcnosťou. Vo svete sa všetko mení, všetko je v pohybe. Celý náš život je premenou, procesom,“ hovorí vo svojich osemdesiatichpiatich rokoch.

Otec Boulad skrátka nie je človekom s úzkym horizontom a tým menej populistom či zástancom úzkoprsého protekcionizmu, ako je dnes rýchlo označovaný každý, kto sa názorovo nestotožní s vládnucími ideológiami. Napriek tomu tento egyptský jezuita tento rok na jar na vlastnú žiadosť prijal maďarské občianstvo (16. marca 2017). Prečo? „Dôvody sú tri“, hovorí. „Predovšetkým si veľmi cením vytrvalosť Maďarska, pokiaľ ide o obranu európskych hodnôt, rovnako ako jeho stanoviská súvisiace s migračnou krízou. Považujem za veľmi dôležitý tento postoj, ktorý slúži na zachovanie a obranu fyzickej i duchovnej stability a identity Európy.“ Ako druhý dôvod svojho nezvyčajného kroku uvádza statočnosť Maďarov, ich silnú vieru a odvahu ísť proti prúdu na európskych fórach, kde sa o kresťanstve hovorí spravidla len negatívne. A napokon „pas členskej krajiny Európskej únie a možnosť slobodného pohybu po svete veľmi uľahčí moju službu“, dodáva.

 

Problém menom islam

O. Henri Boulad pôsobil aj ako rektor Jezuitskej univerzity v Káhire, kde študovalo mnoho kresťanov aj moslimov. Väčšina moslimov sú ľudia veľmi otvorení, vľúdni a umiernení, ale v podstate sú to heretici. „Ideológia predstavovaná v školských učebniciach je však radikálna“, načrtáva otec Boulad jadro problému. „Každý piatok počujú deti v mešite kázanie, ktoré ich neustále burcuje: kto opustí moslimské náboženstvo, musí byť potrestaný smrťou, žena a neveriaci sa nezdravia a podobne. Našťastie sa tým ľudia väčšinou neriadia, ale tzv. umiernený islam je z ideologického hľadiska heréza a jeho prívrženci nemajú hlas. Moc je v rukách tých, ktorí sú presvedčení, že hlásajú ortodoxiu a pravdu.“

Ako vysvetľuje egyptský jezuita, korene problému sú historické. Korán obsahuje verše z Mekky a z Mediny. V tých prvých je Mohamedova reč veľmi otvorená, hovorí o láske, o Židoch i kresťanoch ako o priateľoch a aj ako o ľuďoch „blízkych Bohu“. Ide teda o duchovné posolstvo, ktoré je zmierlivé a ústretové. Keď však Mohamed opustí Mekku a zakladá Medinu, dochádza k zmene. Z duchovného vodcu sa stáva hlava štátu, vojak a politik. Tri štvrtiny dnešného Koránu sú verše z Mediny, ktoré nabádajú k vojne, násiliu a na boj proti kresťanom. V 9. a 10. storočí si moslimovia tento rozpor uvedomili a pokúsili sa ho vyriešiť. Výsledkom bolo rozhodnutie, že verše z Mediny rušia platnosť veršov z Mekky. A nielen to. Sufizmus, teda duchovný a mystický prúd islamu, bol odmietnutý a zakázaný. Celé knižnice v Egypte a v Severnej Afrike boli spálené. „Bolo by teda potrebné vrátiť sa k pôvodným veršom, ktoré sú prameňom, a teda práve k veršom z Mekky. Tie však boli zrušené a to robí z islamu náboženstvo meča,“ hovorí o. Boulad pre vatikánsky denník L’Osservatore Romano.

Pokusy o reformu islamu sú starého dáta a všetky stroskotali. Už na začiatku deviateho storočia sa Chalífa Al-Ma’mun (786-833), nasledovník mutazelitov, pokúsil o reformu – ale „kto si na neho dnes spomenie“, dodáva s poľutovaním egyptský jezuita. Prevládla uzavretá a rigorózna verzia islamu Muhammada ibn Abd al-Wahhab (1703-1792). Naposledy sa o reformu pokúsil šejk Mohammed Taha v Sudáne, ale bol v roku 1985 obesený na námestí v Chartúme, pretože tvrdil, že verše z Mekky by mali rušiť verše z Mediny. Islam sa teda ocitol v situácii, keď nie je schopný odpovedať na otázky súčasného života a potrebuje svoju vnútornú reformu.

 

Kresťania v Egypte

Som optimista a verím, že výzva, pred ktorú nás stavia islam, môže priviesť cirkev k jednote, k tomu, aby sme sa stali inou cirkvou – hovorí o. Boulad k situácii kresťanov v Egypte. Nový pravoslávny patriarcha Teodor II. je veľmi otvorený, ale naráža na rezistenciu vnútri svojej Cirkvi, rovnako ako je tomu u katolíkov. Otec Henri je však presvedčený, že mladí si želajú zjednotenú cirkev a sú unavení teologickými konfliktmi, ktoré nemajú v praktickom živote žiadny zmysel. „Rozdelenie medzi cirkvami je bojom o moc. Cirkev je svätá – ako mystické Kristovo telo – ale mala by byť svätá tiež konkrétne,“ dodáva egyptský jezuita.

Naliehavú potrebu vnútornej obnovy vidí aj v miestnej katolíckej cirkvi. Kresťanstvo sa zredukovalo len na obrady, omšu, prikázania a morálku. Cirkev potrebuje väčšie nasadenie smerujúce k premene srdca, svedectvo lásky a oddanosti Bohu, plnému milosrdenstvu. Potrebuje prorokov a svätca, ktorí sa ničoho neboja a majú odvahu k pravde, pretože budúcnosť musíme stavať na pravde, ktorá oslobodzuje. Celá dráma sa odohráva na duchovnej a v morálnej rovine. Prehnaný dôraz na tradíciu bez autentickej duchovnej vízie môže náboženstvo zabiť, ale to isté sa môže stať, ak tradície zavrhneme, dodáva o. Henri.

 

Európa, globalizácia a kresťanstvo

V kritike trendov súčasnej spoločnosti sa o. Boulad zhoduje s pápežom Františkom. „Dnešná globalizácia je jednoznačne zlá, pretože chce ničiť identitu ako takú. A ešte k tomu z hospodárskych a finančných dôvodov. Sú to hry vedené na škodu národov a krajín, pri ktorých človek úplne mizne zo zorného uhla. Životy stoviek, tisícov ľudí nič neznamenajú, keď sú v hre napríklad ropné polia alebo iné oblasti bohaté na suroviny.

Tento proces odosobňuje svet a ničí citlivosť k ľudskej osobe. A robiť toto všetko v mene demokracie a ľudských práv nie je nič iné ako lož a ​​pokrytectvo. Sloboda slova ti náleží iba kým sa vojdeš do hraníc liberálne narácie, akonáhle však vykročíš za ňu, prestávaš byť rovnoprávnym partnerom. „Za dobrý príklad tejto dvojtvárnosti západnej demokracie považuje egyptský jezuita zaobchádzanie s termínom „islamofóbia“. Kým kritik islamu si ihneď vyslúži označenie islamofob, kresťanstvo a cirkev je možné kritizovať ľubovoľne a bez akýchkoľvek hraníc. Dôvod vidí o. Boulad v ideológii politickej korektnosti, ktorá zaplavila Západ a – ako dodáva – nevyhla sa ani cirkvi. Tento ideologický systém chváli všetko, čo je cudzie a multikultúrne, avšak jeho ukrývaným zámerom je zničiť osobnú identitu ľudí.

Práve pod týmito zámienkami sa v západnom svete rozmohla móda písať o modeloch dialógu s islamom „z vedeckého hľadiska“. Zaoberajú sa tým ľudia, ktorí nemajú žiadnu hlbšiu skúsenosť s islamským svetom. Keď potom nabádajú Európanov, aby otvárali dvere utečencom, neuvedomujú si, kam to povedie. „S odvolaním sa na evanjelium a Ježišovo učenie hovoria veci, ktorú sú proste iracionálne,“ upozorňuje egyptský jezuita. „Najprv musíš obhajovať svoju rodinu, kultúru, identitu, a vtedy máš otvárať svoje dvere – tak, ako to tento kontinent činil po veky. Európa bola vždy otvoreným svetadielom, ale v súčasnej situácii si nemôže dovoliť záplavu s charakterom invázie, ktorá bude z perspektívy budúcnosti znamenať úplnú destabilizáciu.

K podstate islamu patrí jeho politický a radikálny charakter – varuje ešte raz o. Boulad. „Európa, ale ani pastieri Cirkvi nechcú vedieť, pojať a pochopiť, čím islam je. Vytvárajú si sympatický obraz a tvrdia, že je to ten „pravdivý“, ale tak tomu nie je. Nepočúvajte parížskych, berlínskych alebo oxfordskych profesorov, ale tých našich kresťanských bratov, ktorí boli predtým moslimovia, počúvajte tých, ktorí žijú v moslimských krajinách,“ nabáda egyptský jezuita o. Henri Boulad.

Johana Bronková

Článok pôvodne vyšiel na radiovaticana.cz

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Policajný zbor upozorňuje na príspevky speváka Ibrahima Maigu, odvoláva sa na „logiku veci“

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Policajný zbor upozorňuje na to, že herec a spevák Ibrahim Maiga dlhodobo prostredníctvom svojej stránky na sociálnej sieti zverejňuje príspevky, ktoré zľahčujú pandémiu koronavírusu Ako uviedla polícia na stránke Hoaxy a podvody - Polícia SR na sociálnej sieti, zverejňovanie manipulácií a poloprávd v…

Okresný súd v Trnave prepustil podmienečne na slobodu Františka Matíka

0 icon

Trnava 1. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Branislav Račko)   Bývalého konateľa skrachovaných nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest Františka Matíka prepustil Okresný súd (OS) Trnava podmienečne na slobodu z výkonu trestu odňatia slobody. Súd mu určil skúšobnú dobu v trvaní sedem rokov s probačným dohľadom vo výmere troch rokov. TASR o tom…

Ministerstvo vnútra zaregistrovalo stranu, v ktorej figuruje europoslanec Miroslav Radačovský

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Ministerstvo vnútra (MV) SR zaregistrovalo politický subjekt Reálna národná strana (RNS) - Patriot, v ktorej figuruje europoslanec Miroslav Radačovský. Vyplýva to z informácií zverejnených na webe MV Radačovský do europarlamentu kandidoval na listine ĽSNS. Zo strany RNS - Patriot pre TASR uviedli, že…

Vláda prijala nové opatrenia na spomalenie šírenia nového koronavírusu

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Kristína Mayerová)   Vláda sprísňuje opatrenia na spomalenie šírenia infekcie, zníženie mobility a zamedzenie importu nových mutácii na Slovensko. TASR preto prináša prehľad opatrení a výnimiek uvedených v uznesení vlády SR - od stredy 3. marca do 19. marca bude na Slovensku platiť zákaz vychádzania od…

Podriadenie sa politickej moci ako vo fašistickom a komunistickom režime? Slovenské univerzity vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Nepáči sa im novela z dielne ministra školstva Gröhlinga

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Univerzita Komenského v Bratislave a Trnavská univerzita v Trnave vyhlásili štrajkovú pohotovosť. Dôvodom je pripravovaná novela zákona o vysokých školách z dielne ministerstva školstva. Univerzity síce oceňujú niekoľko  dobrých námetov a riešení, tie však podľa vyhlásenia Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) neriešia kľúčové…

Od stredy 3. marca budú v teréne aj policajti v civilnom odeve

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Na dodržiavanie protiepidemických nariadení budú od stredy 3. marca dohliadať v teréne okrem policajtov v služobnej rovnošate aj policajti v civilnom odeve. Doposiaľ boli do kontrol opatrení zapojené najmä uniformované zložky, teda policajti poriadkovej, dopravnej, železničnej polície a na hraniciach aj členovia cudzineckej…

Slovákov v pohraničí sa sčítanie týka, ak majú pobyt hlásený na Slovensku. Štatistický úrad SR: Na elektronickom sčítaní sa zúčastnila už takmer polovica obyvateľov

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Slovákov žijúcich v pohraničí sa aktuálne sčítanie obyvateľstva týka, ak majú trvalý alebo akýkoľvek iný registrovaný pobyt v SR. Povinnosť sčítať sa vyplnením sčítacieho formulára majú všetci obyvatelia SR, vysvetľuje Štatistický úrad (ŠÚ) SR na webe scitanie.sk "Pod pojmom obyvateľ sa v tomto…

Minister zdravotníctva Marek Krajčí má plnú podporu premiéra Matoviča. Bol jediným ministrom, ktorý apeloval na sprísnenie opatrení

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Predseda hnutia OĽANO a premiér Slovenskej republiky Igor Matovič stojí za ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím a dôveruje mu. Vyhlásil to na sociálnej sieti s odvolaním na diskusnú reláciu televízie TA3 Podľa premiéra je Marek Krajčí osobou, ktorá bojuje za zdravie a životy ľudí, nie za záujmy finančných…

Maďarsko predĺžilo kontroly na hraniciach do 16. marca

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Maďarsko predĺžilo kontroly na hraniciach do utorka 16. marca. Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR) na svojej webovej stránke Od 1. septembra 2020 platí zákaz vstupu do Maďarska iným ako maďarským občanom. Rezort diplomacie pripomína, že do Maďarska…

Nová voľba prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu má byť 20. apríla. Mazák nenapadne na Ústavnom súde ustanovenie o výbere sudcov

0 icon

Bratislava 1. marca 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Nová voľba prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu (NSS) SR má byť 20. apríla. Vyhlásil ju predseda Súdnej rady SR Ján Mazák "Návrhy kandidátov na funkciu prvého predsedu Najvyššieho správneho súdu spolu s prílohami preukazujúcimi splnenie predpokladov účasti možno predkladať do 19. marca…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Štubňa

Americkí agresori spolu zo zločineckou alianciou NATO chystajú vojenský konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom

0icon

Ukrajinský prezident Zelenskij 25. februára telefonoval s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom. Povedal: "Pre Ukrajinu je dnes najdôležitejšou otázkou vyhliadka na získanie akčného plánu pre členstvo v NATO. Som rád, že som počul, že dvere NATO sú pre Ukrajinu otvorené. Osobne ďakujem Stoltenbergovi za podporu našej túžby dosiahnuť členstvo v NATO.…

Ladislav Kováčik

Liberálna "demokracia" na Slovensku

0icon

Za socializmu okrem komunistickej strany existovali aj menšie strany, ktoré mali vytvárať akési zdanie plurality v štáte. Bola tu trebárs Československá strana lidová, ktorá akože zastupovala aj záujmy veriacich ľudí. Samozrejme, v praxi plnila len pokyny komunistov.

Andrej Sablič

Kolektívna zodpovednosť?!

0icon

K názoru: „Právny štát môže prekvitať jedine v krajine, ktorej obyvatelia cítia kolektívnu zodpovednosť ako integrálnu súčasť ich vlastnej právnej, politickej a sociálnej kultúry“ – Benátska komisia (TU). Ďalší alibizmus vládcov a palica na občana

Gustáv Murín

VÝZVA členom Komisie NEvyšetrujúcej smrť generála Lučanského

0icon

Vyzývam zástupcov opozície, a hlavne pani Sakovú – odíďte z tej Komisie, ktorá nemá ani poriadne meno. Veď nemá ani poriadne zadanie – nemá ani možnosť vyšetrovať. Tak načo ste tam?   Neuveriteľné v arogantnom prevedení    Každého slušného občana tejto krajiny musí urážať tá fraška, ktorú tu s nami hrá…

Martin Borguľa

Nedocenená práca slovenských opatrovateliek

0icon

Kto sú ženy (a muži), ktorí sa v dnešnej pandemickej dobe starajú o seniorov v zariadeniach sociálnych službách? Potrebujeme ich (a budeme potrebovať stále viac), pokladáme za samozrejmosť, že sa starajú o starých, často nevládnych a ťažko chorých pacientov, ale inak nevieme o tejto práci takmer nič. Opatrovateľstvo na Slovensku – zaznávané, hlboko poddimenzované a zúfalo finančne…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Kreativita týchto ľudí je priam neuveriteľná

0 icon

Hovorí sa, že ľudská kreativita nemá hranice. Nasledujúce fotografie ti ukážu, ako to dopadne, ak sú ľudia ochotní venovať niečomu dostatok svojho času. Kreativita je jedným zo základov dobrého umenia. V dnešnom svete je však dosť obtiažne byť umelcom. Hlavne, ak túžiš byť za svoju prácu aj adekvátne odmenený. Jedným…

Čo by urobila s telom mäsová diéta? Kedysi sa používalo na mučenie!

0 icon

Pred mnohými rokmi sa v Číne používali sofistikované popravy na potrestanie zločincov : vinník bol zavretý v malej klietke a kŕmený vareným mäsom. Táto zdanlivo neškodná strava viedla k bolestivej smrti do jedného mesiaca. Je to ale naozaj tak, že sa dá mäsom predávkovať? Alebo že by nás mohla mäsová diéta priviesť do…

Satan a jeho tajné posolstvá 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku o Satanovi a tajných posolstvách, ktoré sú, resp. nie sú zakomponované vo filmoch ako reklama, či v skladbách od The Beatles či Led Zeppelin, ako ste sa mohli presvedčiť aj v rámci prvej časti článku. Teraz sa však pozrime na druhú časť, kde si rozoberieme piesne so schopnosťou zabíjať, či…

Vychytávky, vďaka ktorým bude tvoj život brnkačka

0 icon

Život je niekedy naozaj ťažký. A možno si ho robíme zložitým úplne zbytočne. Veď existujú vychytávky, ktoré ti ho môžu zjednodušiť raz-dva. A ani nie sú finančne náročné. My ti dnes ukážeme niekoľko takých, ktoré budeš odteraz používať každý deň. Nebudeš veriť, že si mohol žiť bez nich! Vlastné rozmrazovanie…

Sovietsky projekt superhlbokého vrtu 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Sovietsky projekt superhlbokého vrtu. Kolský superhlboký vrt zmiatol množstvo ľudí. Veľmi rýchlo uverili nepravdepodobnému príbehu, že niekoľko kilometrov pod zemským povrchom vedci objavili peklo. Pozrite sa spoločne s nami na realitu tohto prípadu. Sprvu plánovali dosiahnuť hĺbku 15 kilometrov, čo vyzeralo ako odvážny plán, keďže by…

Vo svete IT

Xiaomi vysvetľuje, prečo pri Redmi K40 nepoužili výsuvnú kameru, ako pri predchádzajúcich generáciách, ale klasickú

0 icon

Predstavením prvých smartfónov z produktovej rady Redmi K20, resp. Xiaomi Mi 9T, Xiaomi celkom zmenilo ponímanie o tom, ako efektívne sa dá využiť predná stena smartfónu, ktorá získala extra priestor pre displej. Dôvodom bolo, že Xiaomi presunulo prednú selfie kameru do bočnej hrany zariadenia, z ktorej v prípade potreby dochádzalo…

Nekrč sa celého hodiny pred notebookom. S týmto stojanom so zabudovaným chladičom sa môžeš vyhnúť zbytočným bolestiam krku

0 icon

Práca z domu alebo z kancelárie, kde sa celé hodiny krčíme za notebookmi nie je rozhodne vhodná pre našu chrbticu. Prečo však nesiahnuť po dostupnom vylepšení v podobe nastaviteľného stojanu pre notebook, ktorý výrazne pomôže ku zdravšiemu posedu za notebookom? Tento kúsok s nastaviteľnou výškou a sklonom, ako aj zabudovaným…

Lu Weibing zo Xiaomi hovorí, že nevie, či bude tento rok na trhu dostatok smartfónov. Prečo to hovorí?

0 icon

Trh s polovodičmi zažíva v posledných mesiacoch naozaj hlbokú krízu. Nedostatok surovín výrazne spomalil výrobu mikročipov vo všetkých kútoch sveta, pričom ich nedostatok zasiahol takmer všetky odvetvia, či už hovoríme priamo o smartfónoch, počítačoch, inej elektronike, ale napríklad aj o automobiloch. Nedostatok mikročipov sa poslednú dobu spomínal práve v súvislosti…

WhatsApp: Pomocou tejto funkcie, môžete využívať WhatsApp aj za účelom zapisovania poznámok

0 icon

WhatsApp je komunikačnou platformou, ktorá sa teší veľkej obľube, a to aj napriek posledným týždňom, kedy sa jej dostalo extra negatívnej pozornosti. Dôvodom je ohlásená zmena podmienok používania, ktorá sa nakoniec z 8. februára posunula na 15. máj, aby mala spoločnosť dostatok času na vysvetlenie zmien, ktoré nás čakajú. Spoločnosť…

Pozrite si veľký prehľad platených Android aplikácií a hier, ktoré stiahnete zadarmo. Čo si vyberiete?

0 icon

Nový mesiac začal, ako aj pracovaný týždeň, a spolu s jeho začiatkomvám prinášame pravidelnú nádielku plateného softwaru, ktorý dočasne stiahnete zadarmo. Na zozname nižšie nájdete celkovo 19 aplikácií, z ktorých neprehliadnite CPUz Pro, či Photo Editor. V prvom prípade ide o šikovný nástroj, ktorý dokáže odhaliť špecifikácie vášho zariadenia, o…

Armádny Magazín

Čínske lode sa priblížili k sporným ostrovom Senkaku. V minulom roku boli ich návštevy rekordné

0 icon

Japonsko, 1.marec 2021 (AM) - Čínske lode sa znovu plavia v okolí ostrovov Senkaku. Správu zverejnila agentúra Kjódó s odkazom na japon

Ruské ministerstvo obrany: Vrtuľník ruských vzdušných síl pristál núdzovo v Sýrii

0 icon

Sýria, 1.marca 2021 (AM) - Vrtuľník ruských vzdušných síl Mi-35 musel núdzovo pristáť v Sýrii. Informáciu uviedlo ruské ministerstvo obrany, príčinou boli technické problémy. "28. februára 2021 musel núdzovo pristáť z technických dôvodov vrtuľník Mi-35

Plukovník Švec: Útok ohňom bol vždy dôležitá súčasť vojenskej stratégie

0 icon

Slovensko, 1.marec 2021 (AM) - Pokračujem 12. časťou z trinástich zo seriálu múdrostí staročínskeho Majstra Sun. Tento originálny autorský preklad z roku 1996 poskytujem pre Inštitút sociálno-ekonomických otázok, pre Armádny magazín a pre všetky médiá, presadzujúce slobodu slova, ktoré si ho osvoja. Je určený pre všetk

Viete, že Američania po prvýkrát zaútočili proti Sovietom už 7. 11. 1944? A že z Červenej armády cez vojnu dezertovalo 1 220 224 vojakov?

0 icon

Rusko, 1.marec 2021 (AM) - Takže, viete, že...? ...na otázku, koho vojenská prilba je lepšia, nemecká alebo sovietska, dala odpoveď správa sovietskej intendantskej komisie už v januári-februári 1943? Na začiatku vojny na východe mala sovietska armáda jeden druh prilby, nemecká ni

Prečo Rusi automat Kalašnikova "prispôsobujú" pre muníciu NATO?

0 icon

Rusko, 1.marec 2021 (AM) - Jeden odiózny politík (Vladimir Žirinovskij) hovoril, že nemáme učiť deti hovoriť po anglicky, ale zaobchádzať s automatom Kalašnikova, potom začne celý svet čoskoro hovoriť po rusky. Dá sa povedať, že je to neohrabaný militarizmus. Dá sa ale tiež poved

Svetlo sveta

25 tajomstiev boja proti diablovi od Ježiša

0 icon

2 júna 1938 Ježiš požiadal rehoľnú sestru Faustínu Kowalskú, aby sa na tri dni venovala duchovnej obnove. V tomto čase dostala od Boha 25 rád, ako sa človek s Božou pomocou môže uchrániť pred útokmi diabla. Tieto inštrukcie sa stali nástrojmi sestry Faustíny pri dobrom boji. Ježiš Faustíne povedal: “Dcéra…

Ján Vojtaššák (14.11.1977-4.8.1965) – spišský biskup a podpredseda Štátnej rady prvej Slovenskej republiky

0 icon

Narodil sa v oravskej obci Zákamenné v chudobnej rodine. Bol jedným zo signatárov Martinskej deklarácie. Keď sa dozvedel o skutočnom údele deportovaných Židov na základe anonymného spisu, ktorý mu bol poslaný poštou z Obišoviec, hneď napísal ministrovi vnútra Alexandrovi Machovi list. Požiadal svojho profesora zo spišskom seminára Ladislava Hanusa, aby…

Používanie učebníc „Láske sa treba učiť“ je na území arcidiecézy i naďalej zakázané

0 icon

„Napriek tejto zmene, prezentovanej Mons. Mariánom Chovancom, musím, žiaľ, opätovne zdôrazniť moje negatívne stanovisko a vyjadriť tak moje presvedčenie, že tieto učebnice nie sú vhodné ani ako pomôcky katolíckych pedagógov a rodičov pre sexuálnu výchovu detí predškolského veku, ani ako učebnice pre žiakov katolíckych škôl. Preto som sa rozhodol potvrdiť…

Svätý Peter – Prvá hlava a základ Cirkvi

0 icon

Jeho pôvodne meno bolo Šimon, ale podľa evanjelistov Ježiš mu dal prezývku Kéfa, po aramejsky Kefas, po grécky Πέτρα  (v mužskom rode Πέτρος), čo znamená skala. Bol synom Jonáša a pochádzal z mestečka Betsaida, kde sa živil ako rybár. Keď sa ako mladý muž oženil, presťahoval sa aj s bratom Andrejom o niekoľko kilometrov ďalej…

V Devíne sme si uctili svätých Cyrila a Metoda

0 icon

V nedeľu 14. februára 2021 uplynulo 1152 rokov od smrti Konštantína – sv. Cyrila. Riaditeľka Ruského centra vedy a kultúry v Bratislave Inna V. Kuznecova, predsedníčka občianskeho združenia Cyrilometodiada Daniela Suchá spolu s Mons. Mariánom Gavendom si uctili svätých solúnskych bratov položením kvetov k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali