Aktivity Donalda Trumpa, pri ktorých uznal Jeruzalem za hlavné mesto Izraela a takisto potvrdil, že USA v období niekoľkých mesiacov vážne uvažujú aj nad presunutím svojho veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema, destabilizovali celý Blízky východ. Podľa mnohých medzinárodných expertov sa Trumpovi podarilo destabilizovať situáciu a zničiť krehkú rovnováhu síl, ktorá sa v regióne nachádzala.
Aktivity Donalda Trumpa kategoricky odsúdili všetky moslimské krajiny, najmä Irán a Turecko. Palestínci už vyhlásili začiatok Intifády a začal sa “Deň hnevu”. Už sa v prvých stretoch stretli neozbrojení Arabi a izraelská soldateska, viac ako tisíc Arabov utrpelo zranenia a minimálne 2 zahynuli. Intifády vždy začínajú podobne, postupne však narastajú straty aj na izraelskej strane.
Hamas, ktorý de facto kontroluje celú Gazu ešte vo štvrtok, krátko pred večernými modlitbami vyzval moslimov k intifáde a líder hnutia Ismail Haniya oznámil, že Trumpove aktivity priniesli so sebou totálny koniec mierového procesu a nenechávajú inú voľbu Palestínčanom, len prikročiť k ozbrojenému odporu. Hamas a jemu príbuzné organizácie už začali s ostreľovaním izraelského územia pomocou podomácky vyrobených rakiet Quassám.
Pre Izrael sa ukazuje byť problémom, že sa čoraz viac rozširuje spolupráca Hamasu a a al Fatah. Mahmmúd Abbás, líder al Fatah a hlavný predstaviteľ palestínskej autonómie na Západnom brehu Jordánu vyzval Palestínčanov k ozbrojenému boju proti Izraelu a predstaviteľa al Fatah oznámili, že dňa 19. 12. 2017 sa nestretnú s americkým viceprezidentom Mike Pencem na plánovanej schôdzke v Betleheme.
Trumpove aktivity veľmi pravdepodobne aj formálne a na najvyššej úrovni prehĺbia spoluprácu medzi Fatahom a Hamasom, ich predstavitelia momentálne rokujú za účasti egyptského prezidenta As Sisiho a jordánskeho kráľa Abdalluha v Káhire. Silové riešenia Izraela proti moslimom v Jeruzaleme môžu viesť k tomu, že Hamas výrazne posilní aj svoje pozície na Západnom brehu Jordánu a vo Východnom Jeruzaleme, čo ešte viac sťaží ľubovolné pokusy o mierové riešenie krízy.
Podporu Palestínčanom už vyhlásil libanonský Hizballáh, ktorý si podobne ako Hamas kladie za cieľ likvidáciu Izraela. Arabi nie sú jednotní, v rámci arabského hnutia existuje množstvo prúdov, od umiernených po výrazne radikálne. To čo spravil Donald Trump však zvýšilo význam radikálnych hnutí a ak Irán, Turecko a Egypt začnú výraznejšie podporovať Palestínčanov, spôsobí to mnoho problémov Izraelu a takisto to oslabí vplyv USA na Blízkom východe.
Donald Trump provokuje blízkovýchodný región k začatiu veľkej náboženskej vojny, ktorá vyhrotí vzťahy medzi moslimami, kresťanmi a židmi. Tento konflikt je výhodný transnacionálnym elitám, ktorých absolútne nezaujíma či sa v Jeruzaleme obnoví Šalamúnov chrám, alebo či tam bude existovať mešita Al Aksa či miesto Kristovho hrobu, rovnako ako ich nezaujíma či budú svätyne troch monoteistických náboženstiev obrátené na prach, spolu s miliónmi ľudí, ktorí v tomto regióne žijú.
Prehliadka Hamasu v pásme Gazy
Dmitrij Pavlenko