KORONAVÍRUS NA SLOVENSKU

Prípadov

Úmrtí

Chorých

Vyliečených

Posledná aktualizácia:

„Nie v mojom kroji“. Folklóristi sa zapojili do antikampane proti národným silám. Prečo však nevarujú pred liberálmi, ktorí otvorene bojujú proti slovenskému folklóru a tradíciám?

Bratislava 22. február 2020 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)

 

Blížia sa voľby a ako huby po daždi rastú rôzne propagandistické iniciatívy liberálnych pomýlencov, ktorí si majú za každú cenu potrebu kopnúť do tábora národno-konzervatívnych politikov. O to smutnejšie, že sa k nim pridali aj niektorí folklóristi, ktorí namiesto toho, aby varovali pred liberalizmom, ktorý útočí na slovenský folklór a tradície, kritizujú údajných „extrémistov“, ktorí vraj zneužívajú folklór na svoju politiku

Ilustračné foto

Do politickej kampane sa krátko pred parlamentnými voľbami zapojili aj niektoré osobnosti z kultúrneho a folklórneho prostredia. Tí sa podpísali pod vyhlásenie s názvom „Nie v mojom kroji.“ Organizátormi iniciatívy sú etnomuzikologička Jana Ambrózová, tanečník a autor programov folklórnych festivalov Michal Druga, tanečník a choreograf Filip Takáč a choreograf, riaditeľ festivalu tanečných domov Rozhybkosti Vladimír Michalko.

Aj keď nie je známe kto je hlavným autorom tejto iniciatívy, už s názvu je zrejmé z akého okruhu ľudí pochádza. Podobný názov totiž nesie hnutie „Nie v našom meste“, čo je zoskúpenie pomýlených liberálov, ktorí zrejme zaspali dobu a v 21. storočí „bojujú“ proti fašizmu, ktorý skončil pred 75 rokmi, no nevšímajú si ten, ktorý práve nastupuje, takzvaný progresívny fašizmus.

Iniciátori vyhlásenia v úvode píšu, že poznanie, skúmanie a starostlivosť o slovenskú ľudovú kultúru považujú za podstatný pilier našej identity v globalizovanom svete a mrzí ich, keď politici na jej hodnotu zabúdajú. Taktiež ich však „mrzí, keď si ju bez väčšej znalosti zjednodušujú, prispôsobujú pre svoje politické ciele a využívajú ako nástroj hodnotového rozdeľovania spoločnosti.“

„Pre nás je Slovensko a jeho kultúrne dedičstvo jednotou v pestrosti. Pestrosti, ktorá je výsledkom zložitého historického vývoja a spoločenského pohybu. Pestrosti, ktorá ho robí takým jedinečným. Folklór nás celý život učí ľudskosti, venovať sa mu znamená pre nás budovať dôležité medziľudské vzťahy, spoznávať samých seba. Ukazuje nám, aká rozmanitá bola a je krása ľudového umenia v rôznych regiónoch, ako sa dokážu líšiť aj susediace dediny, či dokonca jednotlivci, hovorí nám o súžití a vzájomnej inšpirácii medzi rôznymi etnikami… Ľudová hudba a tanec nás spája – ľudsky aj historicky – s ostatnými kultúrami strednej Európy, v širšom zmysle celého európskeho kontinentu a ako univerzálny kultúrny fenomén je vzácnym pojivom spoločenstiev celého sveta,“ píše sa vo vyhlásení .

Folkóristi ďalej uvádzajú, že “ Slovensko pre nás v žiadnom prípade neznamená rovnakosť! Ani kultúrnu, ani názorovú.“

Hrozbu vidia v takzvaných „extrémistoch“:

„Preto sa s obavami pozeráme na strany, ktoré hlásajú “jedinú správnu kultúru” a “jediný správny názor” a ktoré sa neprávom stavajú do roly “skutočných nositeľov a ochrancov slovenskosti”. Naši predkovia nám tu totiž nezanechali len piesne a tance, ale aj spomienky. Spomienky na to, čo sa stane, ak si “jediná správna” strana prisvojí právo rozhodovať o tom, kto je pravý Slovák, a kto jeho nepriateľ. Pamätáme rétoriku Slovenského štátu o “protislovenských živloch”, pred ktorými sa treba brániť. Pamätáme si aj obete našich rodičov a starých rodičov, ktorí museli dôsledky tejto rétoriky naprávať vlastnou krvou v Slovenskom národnom povstaní. No pamätáme si aj na nie tak dávne fakľové sprievody Slovenskej pospolitosti, v uniformách tak veľmi pripomínajúcich zločinné Hlinkove gardy, aj na názory jej členov, kvôli ktorým bola táto strana ako jediná v dejinách SR rozpustená.“

Jej prívrženci však nikam neodišli. Mnohí aj dnes kandidujú vo voľbách. Rétoriku síce čiastočne a účelovo zmenili, no činy ich prezrádzajú. Nespomíname si, žeby niekedy vo voľbách kandidovalo toľko kriminálnikov a násilníkov. Skutočne chceme takýmto ľuďom zveriť správu štátu? Čo s nimi spraví moc, ak sa im zveria dôležité politické pozície? Ich nepriateľom sa postupne môže stať každý, kto vybočuje z radu. Prosíme, pamätajte aj Vy! Nielen na piesne a tance. Aj na chyby minulosti a ich dôsledky.,“ dodávajú na záver.

Pod vyhlásením sú podpísaní rôzni choreografi, herci, huslisti, hudobníci, speváci a tanečníci ľudových piesní, vedúci folklórnych súborov atď.

Na FB stránke iniciatívy Nie v mojom kroji , ktorá vznikla len pred štyrmi dňami bolo tiež zverejnené virálne video, ktoré má už tisíce zdieľaní:

 

Pre týchto „folklóristov“ je teda najväčším ohrozením strana, ktorá sa hlási k slovenským tradíciám, ľudovej kultúre a k folklóru. Ako argument používajú fakľové pochody v uniformách pred desiatkami rokov a zlyhania jednotlivcov.

Nie sú však pre Slovensko a hlavne pre slovenské tradície a folklór väčším ohrozením strany, ktoré sa otvorene hlásia k liberalizmu? Práve liberálna ideológia totiž pohŕda tradíciami našich predkov, tvrdí, že sú zastarané a riadiť sa musíme podľa „moderných trendov.“

Práve liberalizmus prináša rôzne „moderné“ a zvrátené umelecké prúdy, ktorých výsledkom sú napríklad vulgárne piesne a tance s „holými zadkami.“

Je to liberálna ideológia, ktorá hlása nebezpečnú Gender ideológiu na základe ktorej sa potierajú prírodou dané dve pohlavia a dáva možnosť akýchsi nekonečných rodov, ktoré si môže človek vybrať ako sa mu zapáči. Čo je v príkrom rozpore s tým čo nám zanechali naši predkovia v podobe nášho folklóru a tradičnej kultúry.

Je to taktiež liberalizmus, ktorý hlása nadpráva pre homosexuálov, čo bolo pre našich predkov neprijateľné. Väčšina folklórnych piesní a tancov sú o vzťahoch medzi mužom a ženou , žiadne o homosexuáloch.

Mnoho ľudových piesní má tiež (v dnešnom slovníku) „nacionalistický nádych“. Naši predkovia boli verní svojej zemi a nikdy nepodporovali multikulturalizmus narozdiel od toho čo dnes hlása liberálna ideológia.

Ultraliberálna strana progresívne Slovensko dokonca otvorene bojuje proti slovenskému folklóru a slovenskej ľudovej kultúre. Jej podpredseda Ondrej Prostredník tvrdí, že folklór ponižuje a dehumanizuje ženy.

„Keď udrieš ženu, ako by si roľu pohnojil….“ – To vážne? Vy máte také príslovie? Tak sa ma s údivom pýtala kolegyňa zo Švédska, keď som jej hovoril o tom, ako je násilné správanie mužov voči ženám zakorenené a ospravedlňované v našej ľudovej slovesnosti. No a obľúbená spievanka o chlapovi, čo sa chudák musí brániť pred ženou a preto si dal zhotoviť „tri veliké kyje“, jeden na manželku, jeden na deti a jeden na jeho milenecké výlety, je stále bežnou súčasťou spoločenských večerov“ napísal Prostredník.

Následne dodal: „Verím, že väčšina mužov sa nad týmito ľudovými múdrosťami pousmeje a zaradí ich niekam do kategórie nevinných žartov a zábavy. A predsa skutočnosť, že tieto myšlienky sú súčasťou našej ľudovej kultúry, potvrdzuje vyrovnávanie sa s prítomnosťou násilia vo vzťahoch mužov k ženám.

Žiaľ, toto vyrovnávanie sa s násilím na ženách v našej kultúre nie je úspešné. Svedectvá o násilnom správaní mužov voči ženám sú príliš častou realitou. A dozvedáme sa len o tých, ktoré preniknú na verejnosť. Veľká väčšina zostáva skrytá za dverami bytov a pracovísk našej krajiny,“ tvrdí Progresívec.  Viac sa dočítate v článku tu.

Progresívci teda jasne dokazujú, že liberalizmus je skutočne nebezpečenstvom pre slovenské tradície a folklór. Liberáli dokonca kritizujú Veľkonočnú šibačku a oblievačku, pretože je to vraj týranie žien. Pritom v skutočnosti je to pekná tradícia, ktorú sme si zachovali od našich predkov a nejde o žiadne násilie, ale len o symboliku.

Je preto udivujúce, že títo „folklóristi“, ktorí sa podpísali pod iniciatívu „nie v mojom kroji“ vidia najväčšiu hrozbu v strane, ktorá vlastne hlása to, čo aj naši predkovia a nevidia hrozbu v stranách, ktoré  sa hlásia k liberalizmu a otvorene bojujú proti slovenským tradíciám a folklóru.

Na tieto rozpory sme sa opýtali aj samotných iniciátorov tohto vyhlásenia, no do doby publikovania článku nám na naše otázky neodpovedali.

 

Podpísaní:

Vladimír Michalko | choreograf, riaditeľ festivalu tanečných domov Rozhybkosti
Filip Takáč | tanečník, choreograf FS Krtíšan
Michal Druga | tanečník, autor programov folklórnych festivalov
Jana Ambrózová | etnomuzikologička, pedagogička
Juraj Kubánka | dlhoročný umelecký vedúci SĽUKu
Milan Hvižďák | dlhoročný umelecký vedúci FS Zemplín
Stanislav Dúžek | etnochoreológ, člen umeleckej rady Lúčnice
Veronika Bodnáriková | speváčka piesní z Horehronia
Juraj Líška | hudobník, Fallgrapp
Barbora Botošová | huslistka, primáška, vnučka Jána Berkyho – Mrenicu
Vladimír Urban | dlhoročný umelecký vedúci FS Železiar
Anna Šatanová | speváčka piesní z Podpoľania
Dušan Hégli | umelecký vedúci Ifjú Szivek z Bratislavy
Andrej Werner | huslista, Pressburger Klezmer Band
Štefan Štec | spevák, umelecký vedúci FS Hornád
Lukáš Latinák | herec a folklórny nadšenec
Peter Vajda | tanečník a pedagóg FS Borievka
Milan Križo | spevák a zakladateľ VSLPT Poľana
Ján Blaho | choreograf a tanečný pedagóg
Silvia Šarköziová | violončelistka a speváčka – Cigánski Diabli
Vladimír Moravčík | hudobník, vedúci kapely Nebeská muzika
Pavol Pitoňák | choreograf, autor programov folklórnych festivalov, programový riaditeľ FF Východná 2014 – 2018
Ján Kružliak | hudobník
Vladimír Kyseľ | dokumentátor ľudovej kultúry
Katarína Koštialová | etnologička
Alexandra Bitušíková | vysokoškolská pedagogička
Juraj Planka | vedúci DĽH Kornička z Trenčína
Peter Kocák | choreograf a umelecký šéf FS Vranovčan
Štefan Kocák | osvetový pracovník, choreograf, zberateľ, spisovateľ
Zuzana Pokorná | huslistka
Katarína Babčáková | etnochoreologička, metodička pre folklór Národné osvetové centrum
František Morong | o. z. Dragúni
Barbora Morongová | o. z. Dragúni
Margita Jágerová | etnologička, speváčka
Samuel Smetana | hudobník, hudobný publicista
Alžbeta Lukáčová | etnomuzikologička, hudobníčka
Peter Obuch | etnomuzikológ, hudobník
Peter Pohančaník | riaditeľ FS Urpín z Banskej Bystrice
Miroslav Štefan | hudobný pedagóg, primáš ľudovej hudby
Jana Mládek Rajniaková | etnologička
Martina Hrabovská | organizačná vedúca FS Ponitran
Peter Hrabovský | umelecký vedúci a choreograf FS Ponitran
Mikuláš Sivý | umelecký vedúci a pedagóg ľudového tanca
Peter Štefaňák | vedúci FS Ruthenia, riaditeľ rusyn FM, predseda Okrúhleho stola Rusínov Slovenska
Jozef Ďuráči | amatérsky etnograf, umelecký vedúci a choreograf, Trenčín
Marianna Svoreňová | lektorka ľudového tanca
Renáta Talapková | ŽSSk Kamarátky
Martin Urban | umelecký vedúci a choreograf UFS Mladosť Banská Bystrica
Ján Jamriška | dlhoročný choreograf FS Marína, Zvolen
Jaroslav Černák | folklorista, tanečný pedagóg, Detva
Miroslava Palanová | choreografka a umelecká vedúca FS Váh
Jaroslava Kohútová | vedúca DFS Kornička, Trenčín
Martin Majlo Štefánik | hudobník, Ľudové Mladistvá
Vladimír Homola st. | spevák ľudových piesní
ĽH Žoltákovci z Raslavíc
Ľudová hudba Pokošovci
Iveta Smíleková | Detvianske ľudové umenie
Peter Cítenyi | etnológ, člen Programovej rady Folkl. slávností pod Poľanou v Detve, moderátor a spoluautor programov folklórnych festivalov
Matúš Druga | tanečník, choreograf DFS Matičiarik, Banská Bystrica
Norbert Varga | umelecký vedúci FS Rakonca Miloš Valent | hudobník, umelecký vedúci Solamente Naturali
Andrej Kotlárik | tanečný pedagóg, referent FPU za tradičnú kultúru a kultúrno-osvetovú činnosť
Jozef Topoľovský | vedúci FSk Parchovianka, nositeľ ľudových tradícií
Martin Topoľovský | pedagóg a interpret ľudového tanca
Michal Noga | hudobník, metodik pre folklór, etnológ, hudobný lektor
Ľudová hudba Jána Maka
Miroslav Kapec | primáš ľudovej hudby z Podpoľania
Ondrej Debrecéni | umelecký vedúci FS Zobor z Nitry
Tatiana Salajová | Stredoslovenské osvetové stredisko, umelecká vedúca ŽSSk Trnki
Michal Smetanka | hudobník, multiinštrumentalista
Andrej Zahorec | huslista
Anna Jakubíková | speváčka z Podpoľania
Zuzana Beňušková | etnologička, tanečníčka
Michal Veselský | pracovník Centra pre tradičnú ľudovú kultúru, dokumentarista – Nehaňte ľud môj, Elementy, hudobník
Zuzana Slančíková | hudobníčka
Juraj Jakubík | ĽH Javorníček
Družina
Agáta Krausová | tanečná pedagogička, choreografka
Slavomír Ondejka | tanečný pedagóg, choreograf
Martin Bača | vedúci FS Hornád, Košice
Michal Pagáč | primáš ĽH M.Pagáča a FS Vršatec, člen Fallgrapp
Michal Paľko | hudobný skladateľ
Zuzana Mojžišová | speváčka a redaktorka
Aty Béreš | hudobník, kapela Družina
Sendreiovci | rómska kapela
Miriama Bošelová | etnologička
Helena Tužinská | etnologička
Juraj Dufek | gajdoš, výrobca gájd
Marek Reznický | ĽH Magura
Alfréd Lincke | vedúci TS Partia a DFS Tancovadlo
Marek Sabol | tanečná skupina Bardfa
Ján Čarnogurský | folklorista, zberateľ spišského folklóru
Peter Kováč | etnológ, predseda OZ Juháska reguľa
Róbert Lakatos | hudobná skupina Rév, Esszencia
Mikuláš Mušinka | folklorista, etnológ
Alexander Mušinka | kultúrny antropológ
Ján Vajda | vedúci FS Borievka
Jakub Filipko | interpret, člen OZ Dobrá Východná
Miroslav Sakáč | prezident OZ Klub milovníkov folklóru
Mihály Richtárcsik | pedagóg ľudového tanca, choreograf
Rastislav Šimko | organizačný vedúci FS Košičan
Csaba Mitro | vedúci FS Rozmaring
Zuzana Drugová | etnologička
Marek Rudňanský | umelecký vedúci FS Abovčan
Marián Lojan | vedúci FS Šiňava zo Sniny
Stano Talapka | folklorista
Ľuboš Pisarčík | vedúci FS Vagonár
Libuša Bachratá | pedagogička SĽUK
Linda Luptáková | pedagogička ľudového tanca
Vladimír Šifra | predseda ZO SPB Vernár
Vladimír Šifra ml. | fotograf
Ladislav Cmorej | externý choreograf SĽUK-u, pedagóg a choreograf v rámci nadačného programu pre rómske deti Divé Maky
Ľuboslav Hudák | hudobník, Muzika Milana Rendoša
Jana Belišová | etnomuziokologička, pedagogička
Ajo Gonšenica | riaditeľ FS Ostroha, Dublin, Írsko
Miroslav Štoffa | organizačný vedúci FS Makovica
Ľudovít Cehelský | lektor a metodík UĽUV
Zsuzsanna Cehelská | referentka tradičnej ľudovej kultúry KCÚBaR
Stanislav Palúch | hudobník
Speváčky Sestry Matákové | Barbara Petrgálová, Anna Bobeková, Alexandra Matáková
Ján Michálik | tanečný pedagóg a choreograf
Marcela Janštová | vedúca FS Ipeľ Lučenec
Richard Tóth | člen FS Ipeľ
Kristián Takáč | tanečník a tanečný pedagóg FS Krtíšan
Lýdia Takáčová | vedúca FS Krtíšan
Juraj Matiaš | vedúci folklórnej skupiny Bažalička Plachtince – Príbelce
Andrej Babiar | organizačný vedúci Fsk Bažalička Plachtince Príbelce
Monika Zapletalová | folklórna interpretka, etnografka, výrobkyňa ľudového odevu
Stanislava Zvarová | umelecká vedúca FS Vepor
Milan Jankoviech | umelecký vedúci a choreograf FS Považan
Matúš Lago | portál FOLKLOR.SK
Maroš Červenák | portál FOLKLOR.SK
Michal Zábražný | umelecký vedúci FS Ekonóm
Ondrej Druga | vedúci MSSk UFS Mladosť B. Bystrica, projekt Ondro a kamaráti
Viliam Mikula | tanečník a choreograf PUĽS-u
Etela Nôtová | tanečný pedagóg DFS Čečinka
Cyril Páriš | herec, režisér
Richard Reicher | tanečný pedagóg, bývalý tanečník Ifjú Szivek a Szőttes
Dana Blahová | vedúca DFS Vienok Bratislava
Jana Blahová | DFS Vienok Bratislava
Ivana Kleiblová | pedagogička ľudového tanca, vysokoškolská učiteľka
Kristína Chmelíková | tanečníčka, tanečná dramaturgička Záhrady – Centra nezávislej kultúry
Milan Slama | riaditeľ Záhrady – Centra nezávislej kultúry
Tomáš Brunovský | ĽH Muzička
Attila Oláh | vedúci, choreograf FS Csallóközi
Mária Mahútová | speváčka, hudobníčka ľudovej hudby Štefana Belku
Vladimír Mišík | vedúci DFS Kornička Trenčín
Štefan Belka | hudobník
Marián Baloga | umelecký vedúci FS Čarnica

Samuel Gdovin

 

 

POTREBUJEME VAŠU POMOC
Všetci sme dnes kvôli koronavírusu v zlej situácii.
Hlavným správam
zásadným spôsobom klesli príjmy z reklamy.
O to viac preto dnes potrebujeme Vašu podporu.
Bez vašej pomoci nedokážeme prekonať toto obdobie.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

Macron sa zastal nového ministra vnútra obvineného zo znásilnenia

Paríž 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Ludovic Marin)   Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v utorok verejne zastal nového ministra vnútra Géralda Darmanina, ktorého vyšetrujú pre podozrenie zo znásilnenia. Informovala o tom agentúra AFP "Ak sa niekto stane obeťou súdu ulice či sociálnych sietí od chvíle, keď je obvinený, avšak ešte nie…

Kráľovná Alžbeta II. predstavila svoju vlastnú značku ginu

Brusel/Londýn 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Buckingham Palace)   Britská kráľovná Alžbeta II. predstavila svoj vlastný gin založený na prísadách zo svojej záhrady. Informoval o tom v utorok webový spravodajský portál The Brussels Times „Nápoj je ochutený citrusovým plodom a bylinnými tónmi získanými z 12 rastlinných výťažkov, z ktorých niekoľko pochádza zo…

Rumunský súd potvrdil, že expremiér Ponta sa dopustil plagiátorstva

Bukurešť 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Vadim Ghirda)   Rumunského expremiéra Victora Pontu uznal najvyšší súd vinným z plagiátorstva, keďže časť jeho dizertačnej práce bola skopírovaná z iných zdrojov, ktoré navyše neboli citované. Informovala o tom v utorok agentúra DPA V tejto veci boli voči Pontovi podané žaloby ešte v roku 2012,…

Izrael hlási rekordných 1681 nových prípadov nákazy za deň

Jeruzalem 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-David J. Phillip)   V Izraeli pribudlo za ostatných 24 hodín 1681 prípadov infekcie novým koronavírusom. Oznámilo to v utorok tamojšie ministerstvo zdravotníctva s tým, že ide o dosiaľ najvyšší denný prírastok, píše agentúra AP Izrael zareagoval na pandémiu nového koronavírusu pomerne skoro, a to zatvorením…

Chorvátsky premiér Plenkovič absolvuje test na koronavírus

Záhreb 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP)   Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič absolvuje test na koronavírus, pretože sa v pondelok stretol s ministerkou, ktorej nariadili domácu izoláciu. Oznámil to v utorok hovorca chorvátskej vlády Marko Milič, ktorého vyjadrenie sprostredkovala agentúra HINA Premiér v pondelok predsedal zasadnutiu, ktoré sa venovalo otázke zavedenia eura…

Kanadsko-americké hranice zostanú pravdepodobne aj naďalej uzavreté

Ottawa 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Elaine Thompson)   Hranice medzi Kanadou a Spojenými štátmi zostanú v snahe zamedziť šíreniu nového koronavírusu pravdepodobne uzavreté ešte najmenej ďalší mesiac. Výnimkou však aj naďalej budú nevyhnutné cesty a preprava tovarov. S odvolaním sa na zdroje z prostredia kanadskej vlády o tom v utorok informovali…

Poslanci prepísali rozpočet, schodok navýšili na rekordných 12 miliárd eur

Bratislava 14. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/Kancelária Národnej rady Slovenskej republiky)   Poslanci definitívne prepísali tohtoročný štátny rozpočet a navýšili jeho schodok na rekordnú výšku. V utorok totiž schválili návrh novely zákona o štátnom rozpočte, ktorý predpokladá tohtoročný deficit na úrovni až takmer 12 miliárd eur Oproti pôvodnému rozpočtu z dielne predchádzajúceho…

Kmeť: Minister dopravy navrhne vláde za kandidáta na voľbu šéfa regulačného úradu Ivana Martáka

Bratislava 14. júla 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Braňo Bibel)   Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) predloží vláde ako kandidáta na voľbu nového predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb opäť Ivana Martáka V rozhovore pre agentúru SITA to v utorok potvrdil štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby…

Obce by mohli zakázať hazard aj bez potreby petície občanov

Bratislava 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Obce by mohli na svojom území zakázať hazardné hry aj bez potreby petície občanov. Vyplýva to z novely zákona o hazardných hrách, ktorú v utorok poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania. Novelu predložili koaliční poslanci Podmienka petície na prijatie všeobecne záväzného…

Mikulec: Štát sa pripravuje na možné zhoršenie situácie s novým koronavírusom

Bratislava 14. júla 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Štát sa pripravuje na možné zhoršenie situácie s novým koronavírusom na Slovensku a na prípadný príchod druhej vlny pandémie. Po utorkovom rokovaní ústredného krízového štábu na Úrade vlády SR v Bratislave to uviedol minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). V štábe rokovali o úlohách…

Parlament na východe Líbye dovolil Egyptu zasiahnuť do konfliktu

Tripolis 14. júla 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Manu Brabo)   Snemovňa reprezentantov v líbyjskom parlamente na východe tejto krajiny dovolila egyptským ozbrojeným silám zasiahnuť do líbyjského konfliktu. Vyplýva to z vyhlásenia snemovne Koncom júna egyptský prezident Abd al-Fattah as-Sisi vyhlásil, že jeho krajina je ochotná pomôcť výcvikom a zbraňami líbyjským kmeňom v ich…

NATO je mŕtve už asi nie iba klinicky. Francúzsko podporilo útok na turecké sily v Líbyi

Tripolis 14. júla 2020 (HSP/Armyweb/Foto: Screenshot:YouTube)   Český portál Armyweb priniesol informáciu, v ktorej cituje grécke zdroje, podľa ktorých sa francúzske ozbrojené sily zúčastnili nedávneho zničenia tureckých protivzdušných systémov v Líbyi. Gréci veľmi pozorne sledujú turecké vojenské aktivity a snažia sa mať prehľad. Informácie o napadnutí tureckej základne Al-Vatiya 130…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Nepýtajme sa KTO má byť budúci líder nacionalistov, pýtajme sa AKÝ má byť.

Pri výbere budúceho predsedu akejkoľvek politickej strany dostávame médiami v rukách „nezávislých“ oligarchických zoskupení podsúvané komentáre. V týchto sa prakticky bez výnimky čitateľom prezentujú „zaručené“ informácie z „overených“ zdrojov o tom, KTO má byť budúcim predsedom strany. Následne poslušní novinárski manipulátori popisujú údajné predpoklady jednotlivých budúcich sluhov oligarchov vo funkciách predsedov a masírujú vedomie…

Otvorený list poslancom NR SR: Majte srdce pre deti!

Vážený pán poslanec, v súčasnosti sa prerokúvajú v parlamente štyri návrhy zákonov, ktoré môžu zlepšiť situáciu či už matiek alebo ich nenarodených detí v ťažkej situácii, v ktorej sú nenarodené deti ohrozené potratom. Prosíme Vás, podporte svojim hlasovaním všetky návrhy zákonov,

V parlamente pôjde tieto dni O ŽIVOT. Poslanci - kresťania, nech je vaše áno - ÁNO, nie -NIE, lebo všetko, čo je navyše, je od zlého!

Aktuálne tento týždeň pôjde v našom parlamente skutočne O ŽIVOT. Na prebiehajúcej schôdzi sú predložené štyri návrhy zákonov na obmedzenie umelých potratov na požiadanie a pomoc tehotných matkám. Otázka ochrany života je principiálna a nemôže stáť na politickom tričku. Toto nie je diskusia o výške DPH a podobne. Ak raz…

Matovič cez Korčoka cielene likviduje slovenskú štátnosť.

Matovič cez Korčoka cielene likviduje slovenskú štátnosť.   V súčasnosti je ľudstvo na svete organizované približne do asi dvesto navzájom v rôznej intenzite spolupracujúcich štátov. Vzťahy medzi nimi sú v záujme zachovania mieru regulované zo strany OSN dohodnutými všeobecnými medzinárodnými princípmi. Všetky štáty ich musia rešpektovať a svedomito plniť. Silu…

Riešenie potravinovej sebestačnosti - využitie geotermalnej energie na Slovensku

Riešenie potravinovej sebestačnosti Slovenska využitím jeho geotermálnej energie   Slovensko vo svojej histórii už od čias Samovej ríše a neskôr aj Veľkomoravskej ríše bolo silno agrárne nastavené a potravinovo sebestačné. Obrábali sme si polia a pestovali obilie, ktoré bolo použité na pekárenské výrobky a chov zvierat pre mäs

Liberálne šialenstvo , alebo likvidácia bielej rasy napreduje a zrýchľuje . Toto chceme aj u nás ?

Británia : Vrcholný anglikánsky arcibiskup tvrdí, že Ježiš bol černoch. Podľa nového arcibiskupa z Yorku je Anglická cirkev "príliš biela," zatiaľ čo "Ježiš bol černoch."Stephen Cottrell v rozhovore pre Sunday Times pochválil hnutie - Na čiernych životoch záleží (BLM) - a povedal, že jeho inaugurácia tento týždeň ako belocha nahrádzajúceho…

TopDesat

Prečo niektorí muži trávia na záchode tak veľa času?

0

Ak si aj ty zvedavý, prečo sa mužom tak veľmi páči na záchode pri vykonávaní potreby a sú tam tak dlho, máme odpoveď. Toaleta je pre nich bezpečným miestom na zamyslenie sa nad veľkými otázkami života. Takže nejde o anatomický pôvod. V skutočnosti môžu byť muži pri výkone svojich defektačných…

Prečo musí počas spánku tvoja noha vykúkať spod prikrývky?

0

Všetci sme zažili ten boj pri zaspávaní. A napodiv je to omnoho jednoduchšie, keď jedna tvoja noha vykúka spod prikrývky. Záhada toho, čo nás k tomu núti, spočíva v tom, že ideálna teplota v izbe pre dobrý nočný spánok je asi 18° C a naše nohy sú bránou do tohto dokonalého prostredia.…

Kráľ Artuš: Panovník hradu Kamelot. 2. časť

0

V Británii 5. a 6. storočia, pustošenej nájazdmi Sasov a rozdelenej do nespočetného množstva malých kráľovstiev, vládol kráľ Artuš hradu Kamelot. Rozprávanie o jeho živote a dejinách jeho kráľovstva sa však zakladá viac na legendách než na skutočných historických faktoch. V prvej časti článku sme sa pozreli na vcelku zložitú genézu dejín Britských ostrovov, ktoré v minulosti…

Prečo mačky krútia zadkom skôr, ako zaútočia?

0

Veľa majiteľov domácich zvierat iste potvrdí, že keď sa ich mačky pripravujú  na útok, najskôr pokrútia zadkom. Prečo to robia? Vynaliezavé mačky takýto akt robia iba pár sekúnd pred útokom. Vtedy sa prikrčia a začnú krútiť zadkom skôr, ako vyrazia na svoj označený cieľ - čo sú niekedy tvoje nohy…

Tvoj pes by ťa chcel naozaj zachrániť, ak by vedel, ako na to

0

Určite si aj ty už videl zopár videí na YouTube, na ktorých sa snažia domáci miláčikovia zachrániť svojho majiteľa pred utopením v bazéne. Vedci sa rozhodli preveriť, či je to tak naozaj a či existujú psy, ktoré sú ako Lassie. Zistenie hovorí, že tvoj pes by ťa naozaj zachránil, jediným…

Triky s telom, ktoré sa ti môžu hodiť 1. časť

0

Priznajme si to, o našich telách prakticky nevieme nič. Chceme tým povedať, že dýchame a spíme, jeme a pijeme a berieme to ako normálne, nezamýšľame sa nad tým. Existuje však aj každodenná mágia, ktorú môžeme urobiť s našim telom a nemali sme o tom ani potuchy. Ľudské telo je jeden neobyčajný…

Vo svete IT

Kompaktný ochladzovač a ventilátor v jednom, Xiaomi Microhoo aktuálne kúpiš za neuveriteľne nízku cenu

0

Neznesiteľné horúčavy sú už v plnom prúde a práca za počítačom sa stáva stále neúnosnejšou, najmä v neklimatizovaných priestoroch. Čo tak ale siahnuť aspoň po čiastočnom schladení a príjemnom vánku, ktorý ponúka 3v1 ventilátor Xiaomi Microhoo, ktorý aktuálne kúpiš na e-shope TomTop.com za naozaj skvelých 38 eur s bezplatnou dopravou…

Chrome dostáva nový režim, ktorý pri prehrávaní videí šetrí dáta. Takto ho zapnete!

0

Najväčším žrútom dát bývajú na internete videá, pričom častokrát je možné ich sledovaním vyčerpať v  priebehu niekoľkých minút stovky dát megabajtov. Len pre zaujímavosť, pri 4K videu za 1 minútu prenesiete približne 250 megabajtov. Google pravdepodobne z tohto dôvodu zavádza do prehliadača Chrome vcelku vítanú funkciu, ktorú oceníte pri pozeraní…

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 7 – špičková pracovná stanica, ktorej cieľovou skupinou sú tí najnáročnejší

0

Do redakcie nám po dlhšom čase zavítal poriadny notebook, tentokrát padla karta na pracovný ultrabook ThinkPad X1 Carbon 7 od spoločnosti Lenovo, ktorý je v kategórií kompaktných notebookov na popredných priečkach čo sa výkonnosti, výbavy, ale aj cenovky týka. Po dlhšom testovaní tohto zariadenia vám aspoň čiastočne priblížim aké je…

Prečo sa planéty nezrážajú? Ktoré z nich sú v sústave stabilnými, a ktoré nie? Vedci budú poznať odpovede rýchlejšie ako doposiaľ

0

Prečo sa planéty nezrážajú? Ako je možné že sa planéty v sústave dokážu organizovať a koľko z nich ostane stabilných počas miliárd rokov? Dokázať odfiltrovať všetky možnosti, ktoré by nevyhnutne viedli ku kolízii, by vedcom odhalili oveľa jasnejší pohľad na vzdialené planetárne systémy, píše portál Phys. Nie je to však…

Je to oficiálne. Briti odstrihnú Huawei od svojej 5G siete

0

Čínsky technologický gigant, spoločnosť Huawei Technologies je aktuálne uprostred ekonomického konfliktu medzi americkou administratívou a Pekingom, pričom je na spoločnosť z viacerých strán neustále vyvíjaný tlak. Obzvlášť v prípade 5G sietí, kde postupne, ale isto pribúdajú jednotlivé krajiny, ktoré vylučujú Huawei z možnej kooperácie. Jedným z partnerov, ktorý proti Huawei…

Bitka o najrýchlejšiu nabíjačku pre smartfóny pokračuje! Do hry sa najnovšie zapája aj známy výrobca Realme

0

Len včera sme vás informovali o tom, že spoločnosť Oppo plánuje už o pár dní oficiálne predstaviť prvý ultra rýchly nabíjací systém pre smartfóny s výkonom až 125W, po boku ktorého bude podľa všetkého predstavený aj prvý smartfón s touto technológiou od tohto čínskeho výrobcu. Ihneď po prevalení týchto informácií…

KAMzaKRÁSOU

Jednoduché letné líčenie, ktoré vás doslova rozžiari

0

Leto je v plnom prúde a tak je načase zažiariť v plnej kráse. Jednoduché letné líčenie vás doslova rozžiarí a vdýchne sviežosť do tváre. Vyskúšajte! 

Šatka ako tričko?! Inšpiruj sa nápadmi, ako ju uviazať!

0

Šatka už dávno nepatrí len medi tie doplnky, ktoré sa nosia len na krku alebo vo vlasoch. Šatka ako tričko je najnovším trendom. Ako si ju uviazať?

Jednoduché recepty z mletej hovädziny: Expresná pochúťka 3x inak!

0

Výhodou mletého mäsa je jeho naozaj expresná príprava, nehovoriac aj o skvelej chuti. My vám prinášame tri jednoduché a chutné recepty z mletej hovädziny.

Vyhraj 5x Eucerin Krémový gél na opaľovanie Dry Touch Oil Control SPF 30

0

Správnu odpoveď nájdete tu: eucerin.sk Súťažíme od 14.7 do 28.7.2020

Tichý zabijak! Ako odhaliť plesne v tele a ako sa ich zbaviť?

0

Niekedy si ani neuvedomíme, že žijeme s niečím, čo nášmu organizmus škodí. A pritom plesne v tele spôsobujú mnoho zdravotných problémov. Viac v článku!

Chystáš letný filmový večer? Tu sú tipy na najlepšie rodinné filmy!

0

Nie je nič krajšie ako príjemný letný večer strávený s rodinou pri dobrom filme. Čo premietať? My sme si pre vás pripravili tie najlepšie rodinné filmy!

Svetlo sveta

Turecko rozhodlo, že Hagia Sofia bude mešitou

0

Konštantínopolská Bazilika Božej Múdrosti – Hagia Sofia – sa stane mešitou. Rozhodol o tom v piatok 10. júla dekrétom prezident Turecka po tom, ako Štátna rada zrušila rozhodnutie z roku 1934 o premene miesta kultu na múzeum. Prezident Erdogan oznámil, že 24. júla sa v Hagii Sofii uskutoční prvá moslimská…

Z globálneho otepľovania sa stalo falošné náboženstvo. Svetoznámy aktivista sa ospravedlnil.

0

Popredný svetový aktivista v boji proti globálnemu otepľovaniu sa ospravedlnil svetovej verejnosti “za paniku, ktorú za posledné rokoy tejto oblasti enviroaktivisti spôsobil.” Týmito slovami Michael Shellenberger charakterizoval to, čo sa v tejto oblasti deje. Shellenberger poukázal na obrovské finančné zdroje, ktoré sa dostávajú enviroaktivistom a medzičasom jeho článok bol z…

Svätý Otec František v júlovom úmysle pozýva k modlitbe za rodiny

0

Modlime sa, „aby bolo dosť ľudí, ktorí budú s láskou, úctou a dobrými radami sprevádzať rodiny“. To je modlitbový úmysel pápeža Františka na mesiac júl. Svätý Otec zároveň upozorňuje, že rodiny potrebujú osobitnú ochranu zo strany štátov. V krátkom videu Apoštolátu modlitby Svätý Otec v španielčine hovorí: „Rodina potrebuje byť chránená. Je mnoho…

Kardinál Pell sa rozhodol vydať knihu zo súdneho procesu

0

Kardinál Pell sa rozhodol uverejniť knihu myšlienok a spomienok, ktorá vznikla počas jeho 13 mesačného väzenia. Kardinál Pell sa stal obeťou vyfabulovaného procesu zneužívania. Proces bol pozorovateľmi definovaný ako nespravodlivý. V roku 2017 mala byť zaznamenaná výpoveď, podľa ktorej údajne arcibiskup Pell v katedrále Melbourne mal zneužiť chlapca v sakristii kým celý kostol bol…

V Spišskej Kapitule vysvätili nového pomocného biskupa Jána Kuboša

0

Spišská diecéza má nového pomocného biskupa. Stal sa ním rodák z Nižnej na Orave, doterajší farár a dekan v Kežmarku Mons. Ján Kuboš, ktorého do funkcie menoval v marci Svätý Otec František (25. 3. 2020). Vysvätili ho dnes vkladaním rúk a konsekračnou modlitbou v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule.…

Nemecko 30 rokov financovalo pedofilný projekt na zneužívanie detí

0

Systematicky organizovaný pedofílny projekt, kedy deti bez domova boli dávané do domácnosti pedofilov, ktorí ich mali vychovávať a sexuálne zneužívať ako súčasť údajného výskumu, len dokazuje legalizáciu pedofílie v kruhu svetových elít. Diabolský experiment, ako ho v súčasnosti nazývajú, sa začal realizovať v roku 1970 tzv. Kentlerov projekt, ktorý mal dokázať, že aj pedofilní…

Armádny Magazín

Video - Teroristi zaútočili na spoločnú rusko-tureckú hliadku na diaľnici M4 v Sýrii

0

Sýria, 14. júl 2020 (AM) - Teroristi zaútočili nástražným výbušným zariadením. Výbuch nastal pri vchode do mesta Ariha na diaľnici M4. Medzi ruskými silami sú správy o 3 zranených.       [capti

Video: Pôsobivé zábery pilotáže a streľby priamo z kokpitu ruského SU-25SM3

0

Rusko, 14. júl 2020 (AM, Sputnik) - Ruský televízny kanál Zvezda zverejnil exkluzívne video paľby z kokpitu stíhačky SU-25SM3 ruského letectva. Zábery boli nasnímané priamo z pilotnej kabíny. Pri manévroch boli odpálené rakety na podmienené

Video - V Rusku vyvinuli ľahké rýchlostné obrnené vozidlo Strela

0

Rusko, 14. júl 2020 (AM, Sputnik) - V Rusku vyvinuli ľahké obrnené vozidlo Strela, oznámil generálny riaditeľ konštrukčnej kancelárie Vojenská priemyselná spoločnosť Alexander Krasovickij.  

Moskva ironizuje Trumpove slová o jeho nových „veľmi rýchlych" raketách

0

Rusko, 14. júl 2020 (AM) - Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová reagovala prostredníctvom Facebooku na pripomienky Donalda Trumpa, ktorý predtým uviedol, že USA vyvíjajú raketu 17-krát rýchlejšiu ako čokoľvek, čo sa v súčasnosti deje. Podľa amerického prezidenta „letí tak rýchlo, že je veľmi ťažké si ju

Letecká obrana ruskej základne Hmeimim v Sýrii odrazila útok dronov

0

Sýria, 14. júl 2020 (AM) - Ruské centrum pre zmierenie bojujúcich strán oznámilo, že systémy protivzdušnej obrany ruskej základne Hmeimim v Sýrii odrazili útok dronov. Niekoľko dronov vypustených radikálmi zaútočilo na leteckú základňu Hmeimim v sýrskej Latakii. Systémy pr

Ruská FSB zlikvidovala v Rostove teroristickú bunku Islamského štátu. Video

0

Rusko, 14. júl 2020 (AM) - Vodca gangu bol smrteľne zranený, potom čo začal strieľať na dôstojníkov FSB. Zvyšných päť členov skupiny bolo zadržaných.     https://twitter.com/i/status/1282624971706163201   Zamestnanci Federálnej bezpečnostnej služby - FSB Ruska potlačili činnosť teroristickej skupiny islamského št

Tvoja Svadba

Dlhý, čipkovaný, vintage? Ktorý svadobný závoj si vybrať?

0

Dlhý, čipkovaný, vintage? Svadobný závoj je krásnym doplnkom svadobných šiat. Ktorý svadobný závoj si vybrať? Ktorý sa hodí k svadobným šatám? 

Tipy, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe: Čo pripraviť hosťom?

0

Plánujete svadbu v mesiacoch júl a august, no neviete, ako zvládnuť letné horúčavy na svadbe? Poradíme vám, na čo by ste nemali zabudnúť!

Metalické doplnky vo svadobnej výzdobe: Stavíš aj ty na tento trend?

0

Nesmieme zabudnúť na sladký vrchol vášho veľkého dňa – svadobnú tortu. Správnou kombináciu farieb a ozdôb môžete dosiahnuť priam majstrovské dielo. Metalické torty sú veľmi elegantné a zaujmú na prvý pohľad. Ak nie ste zástancom klasiky a hľadáte niečo modernejšie, určite vsaďte na svadobnú tortu so zlatými pásmi, s rôznymi…

Neónové nápisy na svadbe: Horúci trend, ktorý musíš mať aj ty!

0

Neónové nápisy sú jedným z najhorúcejších svadobných trendov tohto roku. Dokážu krásne oživiť každú svadobnú výzdobu. Necháte sa aj vy inšpirovať?

Ako využiť jutovinu na svadbe? Inšpiruj sa tými najlepšími nápadmi!

0

Je to najhorúcejší trend, ktorý je v kurze už nejaký ten rok. Ako využiť jutovinu na svadbe a mať dokonalú rustikálnu svadbu? Inšpirujte sa skvelými nápadmi!

TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou: Bez tohto sa nezaobídeš!

0

Posledná možnosť, ako sa pred svadbou odreagovať a užiť si ten najlepší večer. Pred opicou vás zachráni táto TOP vychytávka na rozlúčku so slobodou!

Tvoje Zdravie

Bezpečné opaľovanie sa: Čo robiť, aby slnko nebolelo? Radí odborníčka

0

Niekto chytá letný bronz cielene a niekto len pasívne popri práci. Čo však robiť, aby slnko nebolelo? Bezpečné opaľovanie sa je možné, tak ako naň?

Ako zlepšiť stav celulitídy? Vďaka tomuto získate krajšiu pokožku!

0

Ako zlepšiť stav celulitídy, ktorá trápi mnohé ženy a môže predstavovať väčší kozmetický problém? Zmenu možno dosiahnuť v prvom rade zmenou v životnom štýle!

TOP recepty z mäty: Skúsite domáci odvar, olej či mätový ocot?

0

Z mäty je možné v prvom rade pripraviť skutočne lahodný čaj, podobne ako z mnohých iných bylín. A verte, že domáci čaj z vlastnej čerstvej či nasušenej mäty je ten najlepší. Na jednu šálku čaju vám postačí pár čerstvých lístkov, podľa veľkosti 5 až 10, prípadne jedna až dve lyžičky doma nasušenej…

Toto sú najväčšie chyby pri behaní. Dopúšťate sa ich aj vy?

0

Ako sme už načrtli v úvode, medzi najzávažnejšie a najčastejšie chyby pri behu radíme nesprávnu a zlú techniku. Častými problémami v súvislosti s technikou je napríklad zvieranie rúk do pästí počas behu, zakláňanie trupu dozadu, kývanie tela do strán, príliš dlhý krok či zlé došľapovanie. Veľkým problémom je aj nesprávne…

Správny pitný režim počas leta: Čo by sme mali vedieť a dodržiavať?

0

Základnou otázkou pravdepodobne je, koľko tých tekutín by sme vlastne počas dňa mali vypiť. Vo všeobecnosti sa hovorí o priemernom objeme okolo 2 až 2,5 litra na dospelého človeka, môže však ísť aj o 1,5 až 3 litre tekutín denne. Spravidla sa počíta s objemom 20 až 40 ml tekutín na…

Otrava slnkom verzus spálenie: Ako ich rozoznať a ako sa im vyhnúť?

0

Príliš dlhý a nechránený pobyt na slnku môže vyvolať oveľa viac ako len obyčajné spálenie pokožky. Otrava slnkom je totiž úplne reálna. Ako sa prejavuje?