„Nie v mojom kroji“. Folklóristi sa zapojili do antikampane proti národným silám. Prečo však nevarujú pred liberálmi, ktorí otvorene bojujú proti slovenskému folklóru a tradíciám?

Bratislava 22. február 2020 (HSP/Foto:Screenshot Facebook)

 

Blížia sa voľby a ako huby po daždi rastú rôzne propagandistické iniciatívy liberálnych pomýlencov, ktorí si majú za každú cenu potrebu kopnúť do tábora národno-konzervatívnych politikov. O to smutnejšie, že sa k nim pridali aj niektorí folklóristi, ktorí namiesto toho, aby varovali pred liberalizmom, ktorý útočí na slovenský folklór a tradície, kritizujú údajných „extrémistov“, ktorí vraj zneužívajú folklór na svoju politiku

Ilustračné foto

Do politickej kampane sa krátko pred parlamentnými voľbami zapojili aj niektoré osobnosti z kultúrneho a folklórneho prostredia. Tí sa podpísali pod vyhlásenie s názvom „Nie v mojom kroji.“ Organizátormi iniciatívy sú etnomuzikologička Jana Ambrózová, tanečník a autor programov folklórnych festivalov Michal Druga, tanečník a choreograf Filip Takáč a choreograf, riaditeľ festivalu tanečných domov Rozhybkosti Vladimír Michalko.

Aj keď nie je známe kto je hlavným autorom tejto iniciatívy, už s názvu je zrejmé z akého okruhu ľudí pochádza. Podobný názov totiž nesie hnutie „Nie v našom meste“, čo je zoskúpenie pomýlených liberálov, ktorí zrejme zaspali dobu a v 21. storočí „bojujú“ proti fašizmu, ktorý skončil pred 75 rokmi, no nevšímajú si ten, ktorý práve nastupuje, takzvaný progresívny fašizmus.

Iniciátori vyhlásenia v úvode píšu, že poznanie, skúmanie a starostlivosť o slovenskú ľudovú kultúru považujú za podstatný pilier našej identity v globalizovanom svete a mrzí ich, keď politici na jej hodnotu zabúdajú. Taktiež ich však „mrzí, keď si ju bez väčšej znalosti zjednodušujú, prispôsobujú pre svoje politické ciele a využívajú ako nástroj hodnotového rozdeľovania spoločnosti.“

„Pre nás je Slovensko a jeho kultúrne dedičstvo jednotou v pestrosti. Pestrosti, ktorá je výsledkom zložitého historického vývoja a spoločenského pohybu. Pestrosti, ktorá ho robí takým jedinečným. Folklór nás celý život učí ľudskosti, venovať sa mu znamená pre nás budovať dôležité medziľudské vzťahy, spoznávať samých seba. Ukazuje nám, aká rozmanitá bola a je krása ľudového umenia v rôznych regiónoch, ako sa dokážu líšiť aj susediace dediny, či dokonca jednotlivci, hovorí nám o súžití a vzájomnej inšpirácii medzi rôznymi etnikami… Ľudová hudba a tanec nás spája – ľudsky aj historicky – s ostatnými kultúrami strednej Európy, v širšom zmysle celého európskeho kontinentu a ako univerzálny kultúrny fenomén je vzácnym pojivom spoločenstiev celého sveta,“ píše sa vo vyhlásení .

Folkóristi ďalej uvádzajú, že “ Slovensko pre nás v žiadnom prípade neznamená rovnakosť! Ani kultúrnu, ani názorovú.“

Hrozbu vidia v takzvaných „extrémistoch“:

„Preto sa s obavami pozeráme na strany, ktoré hlásajú “jedinú správnu kultúru” a “jediný správny názor” a ktoré sa neprávom stavajú do roly “skutočných nositeľov a ochrancov slovenskosti”. Naši predkovia nám tu totiž nezanechali len piesne a tance, ale aj spomienky. Spomienky na to, čo sa stane, ak si “jediná správna” strana prisvojí právo rozhodovať o tom, kto je pravý Slovák, a kto jeho nepriateľ. Pamätáme rétoriku Slovenského štátu o “protislovenských živloch”, pred ktorými sa treba brániť. Pamätáme si aj obete našich rodičov a starých rodičov, ktorí museli dôsledky tejto rétoriky naprávať vlastnou krvou v Slovenskom národnom povstaní. No pamätáme si aj na nie tak dávne fakľové sprievody Slovenskej pospolitosti, v uniformách tak veľmi pripomínajúcich zločinné Hlinkove gardy, aj na názory jej členov, kvôli ktorým bola táto strana ako jediná v dejinách SR rozpustená.“

Jej prívrženci však nikam neodišli. Mnohí aj dnes kandidujú vo voľbách. Rétoriku síce čiastočne a účelovo zmenili, no činy ich prezrádzajú. Nespomíname si, žeby niekedy vo voľbách kandidovalo toľko kriminálnikov a násilníkov. Skutočne chceme takýmto ľuďom zveriť správu štátu? Čo s nimi spraví moc, ak sa im zveria dôležité politické pozície? Ich nepriateľom sa postupne môže stať každý, kto vybočuje z radu. Prosíme, pamätajte aj Vy! Nielen na piesne a tance. Aj na chyby minulosti a ich dôsledky.,“ dodávajú na záver.

Pod vyhlásením sú podpísaní rôzni choreografi, herci, huslisti, hudobníci, speváci a tanečníci ľudových piesní, vedúci folklórnych súborov atď.

Na FB stránke iniciatívy Nie v mojom kroji , ktorá vznikla len pred štyrmi dňami bolo tiež zverejnené virálne video, ktoré má už tisíce zdieľaní:

 

Pre týchto „folklóristov“ je teda najväčším ohrozením strana, ktorá sa hlási k slovenským tradíciám, ľudovej kultúre a k folklóru. Ako argument používajú fakľové pochody v uniformách pred desiatkami rokov a zlyhania jednotlivcov.

Nie sú však pre Slovensko a hlavne pre slovenské tradície a folklór väčším ohrozením strany, ktoré sa otvorene hlásia k liberalizmu? Práve liberálna ideológia totiž pohŕda tradíciami našich predkov, tvrdí, že sú zastarané a riadiť sa musíme podľa „moderných trendov.“

Práve liberalizmus prináša rôzne „moderné“ a zvrátené umelecké prúdy, ktorých výsledkom sú napríklad vulgárne piesne a tance s „holými zadkami.“

Je to liberálna ideológia, ktorá hlása nebezpečnú Gender ideológiu na základe ktorej sa potierajú prírodou dané dve pohlavia a dáva možnosť akýchsi nekonečných rodov, ktoré si môže človek vybrať ako sa mu zapáči. Čo je v príkrom rozpore s tým čo nám zanechali naši predkovia v podobe nášho folklóru a tradičnej kultúry.

Je to taktiež liberalizmus, ktorý hlása nadpráva pre homosexuálov, čo bolo pre našich predkov neprijateľné. Väčšina folklórnych piesní a tancov sú o vzťahoch medzi mužom a ženou , žiadne o homosexuáloch.

Mnoho ľudových piesní má tiež (v dnešnom slovníku) „nacionalistický nádych“. Naši predkovia boli verní svojej zemi a nikdy nepodporovali multikulturalizmus narozdiel od toho čo dnes hlása liberálna ideológia.

Ultraliberálna strana progresívne Slovensko dokonca otvorene bojuje proti slovenskému folklóru a slovenskej ľudovej kultúre. Jej podpredseda Ondrej Prostredník tvrdí, že folklór ponižuje a dehumanizuje ženy.

„Keď udrieš ženu, ako by si roľu pohnojil….“ – To vážne? Vy máte také príslovie? Tak sa ma s údivom pýtala kolegyňa zo Švédska, keď som jej hovoril o tom, ako je násilné správanie mužov voči ženám zakorenené a ospravedlňované v našej ľudovej slovesnosti. No a obľúbená spievanka o chlapovi, čo sa chudák musí brániť pred ženou a preto si dal zhotoviť „tri veliké kyje“, jeden na manželku, jeden na deti a jeden na jeho milenecké výlety, je stále bežnou súčasťou spoločenských večerov“ napísal Prostredník.

Následne dodal: „Verím, že väčšina mužov sa nad týmito ľudovými múdrosťami pousmeje a zaradí ich niekam do kategórie nevinných žartov a zábavy. A predsa skutočnosť, že tieto myšlienky sú súčasťou našej ľudovej kultúry, potvrdzuje vyrovnávanie sa s prítomnosťou násilia vo vzťahoch mužov k ženám.

Žiaľ, toto vyrovnávanie sa s násilím na ženách v našej kultúre nie je úspešné. Svedectvá o násilnom správaní mužov voči ženám sú príliš častou realitou. A dozvedáme sa len o tých, ktoré preniknú na verejnosť. Veľká väčšina zostáva skrytá za dverami bytov a pracovísk našej krajiny,“ tvrdí Progresívec.  Viac sa dočítate v článku tu.

Progresívci teda jasne dokazujú, že liberalizmus je skutočne nebezpečenstvom pre slovenské tradície a folklór. Liberáli dokonca kritizujú Veľkonočnú šibačku a oblievačku, pretože je to vraj týranie žien. Pritom v skutočnosti je to pekná tradícia, ktorú sme si zachovali od našich predkov a nejde o žiadne násilie, ale len o symboliku.

Je preto udivujúce, že títo „folklóristi“, ktorí sa podpísali pod iniciatívu „nie v mojom kroji“ vidia najväčšiu hrozbu v strane, ktorá vlastne hlása to, čo aj naši predkovia a nevidia hrozbu v stranách, ktoré  sa hlásia k liberalizmu a otvorene bojujú proti slovenským tradíciám a folklóru.

Na tieto rozpory sme sa opýtali aj samotných iniciátorov tohto vyhlásenia, no do doby publikovania článku nám na naše otázky neodpovedali.

 

Podpísaní:

Vladimír Michalko | choreograf, riaditeľ festivalu tanečných domov Rozhybkosti
Filip Takáč | tanečník, choreograf FS Krtíšan
Michal Druga | tanečník, autor programov folklórnych festivalov
Jana Ambrózová | etnomuzikologička, pedagogička
Juraj Kubánka | dlhoročný umelecký vedúci SĽUKu
Milan Hvižďák | dlhoročný umelecký vedúci FS Zemplín
Stanislav Dúžek | etnochoreológ, člen umeleckej rady Lúčnice
Veronika Bodnáriková | speváčka piesní z Horehronia
Juraj Líška | hudobník, Fallgrapp
Barbora Botošová | huslistka, primáška, vnučka Jána Berkyho – Mrenicu
Vladimír Urban | dlhoročný umelecký vedúci FS Železiar
Anna Šatanová | speváčka piesní z Podpoľania
Dušan Hégli | umelecký vedúci Ifjú Szivek z Bratislavy
Andrej Werner | huslista, Pressburger Klezmer Band
Štefan Štec | spevák, umelecký vedúci FS Hornád
Lukáš Latinák | herec a folklórny nadšenec
Peter Vajda | tanečník a pedagóg FS Borievka
Milan Križo | spevák a zakladateľ VSLPT Poľana
Ján Blaho | choreograf a tanečný pedagóg
Silvia Šarköziová | violončelistka a speváčka – Cigánski Diabli
Vladimír Moravčík | hudobník, vedúci kapely Nebeská muzika
Pavol Pitoňák | choreograf, autor programov folklórnych festivalov, programový riaditeľ FF Východná 2014 – 2018
Ján Kružliak | hudobník
Vladimír Kyseľ | dokumentátor ľudovej kultúry
Katarína Koštialová | etnologička
Alexandra Bitušíková | vysokoškolská pedagogička
Juraj Planka | vedúci DĽH Kornička z Trenčína
Peter Kocák | choreograf a umelecký šéf FS Vranovčan
Štefan Kocák | osvetový pracovník, choreograf, zberateľ, spisovateľ
Zuzana Pokorná | huslistka
Katarína Babčáková | etnochoreologička, metodička pre folklór Národné osvetové centrum
František Morong | o. z. Dragúni
Barbora Morongová | o. z. Dragúni
Margita Jágerová | etnologička, speváčka
Samuel Smetana | hudobník, hudobný publicista
Alžbeta Lukáčová | etnomuzikologička, hudobníčka
Peter Obuch | etnomuzikológ, hudobník
Peter Pohančaník | riaditeľ FS Urpín z Banskej Bystrice
Miroslav Štefan | hudobný pedagóg, primáš ľudovej hudby
Jana Mládek Rajniaková | etnologička
Martina Hrabovská | organizačná vedúca FS Ponitran
Peter Hrabovský | umelecký vedúci a choreograf FS Ponitran
Mikuláš Sivý | umelecký vedúci a pedagóg ľudového tanca
Peter Štefaňák | vedúci FS Ruthenia, riaditeľ rusyn FM, predseda Okrúhleho stola Rusínov Slovenska
Jozef Ďuráči | amatérsky etnograf, umelecký vedúci a choreograf, Trenčín
Marianna Svoreňová | lektorka ľudového tanca
Renáta Talapková | ŽSSk Kamarátky
Martin Urban | umelecký vedúci a choreograf UFS Mladosť Banská Bystrica
Ján Jamriška | dlhoročný choreograf FS Marína, Zvolen
Jaroslav Černák | folklorista, tanečný pedagóg, Detva
Miroslava Palanová | choreografka a umelecká vedúca FS Váh
Jaroslava Kohútová | vedúca DFS Kornička, Trenčín
Martin Majlo Štefánik | hudobník, Ľudové Mladistvá
Vladimír Homola st. | spevák ľudových piesní
ĽH Žoltákovci z Raslavíc
Ľudová hudba Pokošovci
Iveta Smíleková | Detvianske ľudové umenie
Peter Cítenyi | etnológ, člen Programovej rady Folkl. slávností pod Poľanou v Detve, moderátor a spoluautor programov folklórnych festivalov
Matúš Druga | tanečník, choreograf DFS Matičiarik, Banská Bystrica
Norbert Varga | umelecký vedúci FS Rakonca Miloš Valent | hudobník, umelecký vedúci Solamente Naturali
Andrej Kotlárik | tanečný pedagóg, referent FPU za tradičnú kultúru a kultúrno-osvetovú činnosť
Jozef Topoľovský | vedúci FSk Parchovianka, nositeľ ľudových tradícií
Martin Topoľovský | pedagóg a interpret ľudového tanca
Michal Noga | hudobník, metodik pre folklór, etnológ, hudobný lektor
Ľudová hudba Jána Maka
Miroslav Kapec | primáš ľudovej hudby z Podpoľania
Ondrej Debrecéni | umelecký vedúci FS Zobor z Nitry
Tatiana Salajová | Stredoslovenské osvetové stredisko, umelecká vedúca ŽSSk Trnki
Michal Smetanka | hudobník, multiinštrumentalista
Andrej Zahorec | huslista
Anna Jakubíková | speváčka z Podpoľania
Zuzana Beňušková | etnologička, tanečníčka
Michal Veselský | pracovník Centra pre tradičnú ľudovú kultúru, dokumentarista – Nehaňte ľud môj, Elementy, hudobník
Zuzana Slančíková | hudobníčka
Juraj Jakubík | ĽH Javorníček
Družina
Agáta Krausová | tanečná pedagogička, choreografka
Slavomír Ondejka | tanečný pedagóg, choreograf
Martin Bača | vedúci FS Hornád, Košice
Michal Pagáč | primáš ĽH M.Pagáča a FS Vršatec, člen Fallgrapp
Michal Paľko | hudobný skladateľ
Zuzana Mojžišová | speváčka a redaktorka
Aty Béreš | hudobník, kapela Družina
Sendreiovci | rómska kapela
Miriama Bošelová | etnologička
Helena Tužinská | etnologička
Juraj Dufek | gajdoš, výrobca gájd
Marek Reznický | ĽH Magura
Alfréd Lincke | vedúci TS Partia a DFS Tancovadlo
Marek Sabol | tanečná skupina Bardfa
Ján Čarnogurský | folklorista, zberateľ spišského folklóru
Peter Kováč | etnológ, predseda OZ Juháska reguľa
Róbert Lakatos | hudobná skupina Rév, Esszencia
Mikuláš Mušinka | folklorista, etnológ
Alexander Mušinka | kultúrny antropológ
Ján Vajda | vedúci FS Borievka
Jakub Filipko | interpret, člen OZ Dobrá Východná
Miroslav Sakáč | prezident OZ Klub milovníkov folklóru
Mihály Richtárcsik | pedagóg ľudového tanca, choreograf
Rastislav Šimko | organizačný vedúci FS Košičan
Csaba Mitro | vedúci FS Rozmaring
Zuzana Drugová | etnologička
Marek Rudňanský | umelecký vedúci FS Abovčan
Marián Lojan | vedúci FS Šiňava zo Sniny
Stano Talapka | folklorista
Ľuboš Pisarčík | vedúci FS Vagonár
Libuša Bachratá | pedagogička SĽUK
Linda Luptáková | pedagogička ľudového tanca
Vladimír Šifra | predseda ZO SPB Vernár
Vladimír Šifra ml. | fotograf
Ladislav Cmorej | externý choreograf SĽUK-u, pedagóg a choreograf v rámci nadačného programu pre rómske deti Divé Maky
Ľuboslav Hudák | hudobník, Muzika Milana Rendoša
Jana Belišová | etnomuziokologička, pedagogička
Ajo Gonšenica | riaditeľ FS Ostroha, Dublin, Írsko
Miroslav Štoffa | organizačný vedúci FS Makovica
Ľudovít Cehelský | lektor a metodík UĽUV
Zsuzsanna Cehelská | referentka tradičnej ľudovej kultúry KCÚBaR
Stanislav Palúch | hudobník
Speváčky Sestry Matákové | Barbara Petrgálová, Anna Bobeková, Alexandra Matáková
Ján Michálik | tanečný pedagóg a choreograf
Marcela Janštová | vedúca FS Ipeľ Lučenec
Richard Tóth | člen FS Ipeľ
Kristián Takáč | tanečník a tanečný pedagóg FS Krtíšan
Lýdia Takáčová | vedúca FS Krtíšan
Juraj Matiaš | vedúci folklórnej skupiny Bažalička Plachtince – Príbelce
Andrej Babiar | organizačný vedúci Fsk Bažalička Plachtince Príbelce
Monika Zapletalová | folklórna interpretka, etnografka, výrobkyňa ľudového odevu
Stanislava Zvarová | umelecká vedúca FS Vepor
Milan Jankoviech | umelecký vedúci a choreograf FS Považan
Matúš Lago | portál FOLKLOR.SK
Maroš Červenák | portál FOLKLOR.SK
Michal Zábražný | umelecký vedúci FS Ekonóm
Ondrej Druga | vedúci MSSk UFS Mladosť B. Bystrica, projekt Ondro a kamaráti
Viliam Mikula | tanečník a choreograf PUĽS-u
Etela Nôtová | tanečný pedagóg DFS Čečinka
Cyril Páriš | herec, režisér
Richard Reicher | tanečný pedagóg, bývalý tanečník Ifjú Szivek a Szőttes
Dana Blahová | vedúca DFS Vienok Bratislava
Jana Blahová | DFS Vienok Bratislava
Ivana Kleiblová | pedagogička ľudového tanca, vysokoškolská učiteľka
Kristína Chmelíková | tanečníčka, tanečná dramaturgička Záhrady – Centra nezávislej kultúry
Milan Slama | riaditeľ Záhrady – Centra nezávislej kultúry
Tomáš Brunovský | ĽH Muzička
Attila Oláh | vedúci, choreograf FS Csallóközi
Mária Mahútová | speváčka, hudobníčka ľudovej hudby Štefana Belku
Vladimír Mišík | vedúci DFS Kornička Trenčín
Štefan Belka | hudobník
Marián Baloga | umelecký vedúci FS Čarnica

Samuel Gdovin

 

 

PODPORTE JEDINE NEZÁVISLÉ MÉDIUM
Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Pošlite nám tip

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vybrali sme

VideoLučanský: Otvorenie hraničného priechodu Šahy pre kamióny veľmi pomohlo

Bratislava 29. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:Screenshot video)   Otvorenie hraničného priechodu Šahy pre kamiónovú dopravu veľmi pomohlo. Skonštatoval to policajný prezident Milan Lučanský, ktorý bol situáciu na priechode osobne skontrolovať Otvorenie hraničného priechodu Šahy bolo podľa Lučanského potrebné s maďarskou stranou vyrokovať, pretože sa v Bratislave a jej okolí tvorili mnohokilometrové…

Mikulec: Evidujeme 803 priestupkov v prípade dodržiavania karantény

Bratislava 29. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Polícia SR doteraz zaevidovala 803 priestupkov v prípade dodržiavania karantény, 218 porušení zákazu otvorenia reštauračných zariadení, dvakrát šírenie poplašnej správy a trikrát šírenie nákazlivej choroby. V nedeľnej diskusnej relácii V politike na TA3 o tom informoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) Deklaruje, že…

V nedeľu budú predajne zatvorené, výnimkou sú pohotovostné lekárne i veterinári

Bratislava 29. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predajne potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, predajne potravín pre dojčatá a malé deti i na osobitné lekárske účely. Rovnako aj predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, drogérie, predajne novín a tlačovín i predajne s krmivom pre zvieratá zostanú v nedeľu zatvorené…

VideoPravoslávni kňazi z kamióna kropia ulice a autá svätenou vodou proti korone

Veles 29. marca 2020 (HSP/srbijadanas.com/Foto:Screenshot video)   Skupina macedónskych kňazov vo Velese jedinečným spôsobom bojuje s koronavírusom, kropia svätenou vodou ulice a autá v doprovode cirkevnej hudby Podľa informácií eparchie Povardar sa miestny kostol rozhodol čítať texty Biblie a kropiť svätenou vodou všetky mestá v ich jurisdikcii - Negotino, Gevgelija,…

Na Slovensku pribudlo ďalších 22 prípadov ochorenia COVID-19, celkovo ich je 314

Bratislava 29. marca 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Na Slovensku pribudlo počas soboty (28. 3.) 22 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, celkový počet evidovaných prípadov ochorenia COVID-19 teda stúpol na 314. V nedeľu to oznámil premiér Igor Matovič (OĽaNO) s tým, že počas soboty bolo vyšetrených celkovo 720 vzoriek. Negatívne…

VideoDaily Mail: Katastrofa v USA sa začala, v New Yorku zažívajú biblické peklo. Každých 17 minút na koronavírus Covid-19 umrie jeden Newyorčan

Washington 29. marca 2020 (HSP/Foto:SITA/AP-Alvaro Barrientos)   Peklo dorazilo do USA. Britský žurnalista Keith Griffith na portáli dailymail načrtáva pochmúrny obraz vírusom zasiahnutých USA, kde sa pandémia prudko šíri najmä v New Yorku. V posledných hodinách sa pocit nakazených prudko zvýšil, prevyšuje počet 100 tisíc a americkému zdravotníckemu systému v…

86. časť Neznáme slovenské dejiny: Spravodliví medzi národmi

Bratislava 29. marca 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)   Nemci považovali „riešenie židovskej otázky“ za vec naliehavú a neodkladnú. 31. júla 1941 maršal Hermann Göring prikázal urobiť prípravy na „celkové a konečné riešenie židovskej otázky na všetkých územiach pod nemeckým vplyvom“. Slovákom mal pri tom pomáhať Dieter Wisliceny, od 1. septembra 1940 poradca pre…

V Belehradskom výstavnom centre otvorili dočasnú nemocnicu pre pacientov chorých na koronavírus

Belehrad 29. marca 2020 (HSP/Foto: covid19.rs)     V Európe podnikajú stále rozsiahlejšie opatrenia v boji proti koronavírusu. Vo viacerých krajinách otvárajú ďalšie a ďalšie zdravotnícke zariadenia, aby dokázali efektívne diagnostikovať a liečiť ľudí. Na tieto účely využívajú priestory športových, kultúrnych a iných zariadení Napríklad v Srbsku využili výstavne centrum v hlavnom meste republiky. V Belehradskom výstavnom…

Harabin: Koronavírus ukázal, že stredobodom pozornosti EÚ nie je človek, ale zisk

Bratislava 29. marca 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Ako vidí súčasnú situáciu slovenský právnik, bývalý sudca Najvyššieho súdu SR, bývalý podpredseda vlády a minister spravodlivosti, bývalý volebný líder strany Vlasť Štefan Harabin? Podľa neho sledovanie telefónov občanov pod zámienkou ochrany pred koronavírusom na Ústavnom súde nemôže prejsť Hlavné správy: Podľa nového…

Magazín New Yorker priniesol zaujímavú reportáž z Talianska aj o tom, prečo tam neumierajú žiadni čínski prisťahovalci

Rím 29. februára 2020 (HSP/newyorker.com/Foto:HSP)   Prvá významná vlna čínskych prisťahovalcov pricestovala do priemyselnej zóny okolo mesta Prato, ktoré leží pätnásť kilometrov severozápadne od Florencie, v 90. rokoch minulého storočia. Takmer všetci prišli z Wenzhou, prístavného mesta južne od Šanghaja V Toskánsku sa obchodný život točil okolo malých vzájomne prepojených firiem. Oblasť…

Kollár zvoláva na budúci týždeň zasadnutie parlamentu

Bratislava 29. marca 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) zvolá na budúci týždeň zasadnutie Národnej rady SR. Chce totiž, aby boli pretavené do zákonov prvé rýchle opatrenia na pomoc ekonomike pre pandémiu nového koronavírusu. Kollár to oznámil v nedeľu na tlačovej konferencii "Všetci musíme ťahať za…

Exministerka kultúry Laššáková sa pýta, prečo teraz médiá nespochybňujú odbornosť jej nástupkyne Milanovej z OĽaNO

Bratislava 29. marca 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Bývalá ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD) sa koncom týždňa vyjadrila na sociálnej sieti k jej nástupkyni Natálii Milanovej, ktorú na post šéfky rezortu kultúry nominovalo hnutie OĽaNO. Laššáková píše, že výmenou vlády sa na Slovensku nevymenilo len politické zoskupenie, ale podľa nej…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Monopoly pre dospelých – Srbsko II – Lajčák osobitým zástupcom pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou

Tento článok je akýsi informačný UPGRADE prvej časti Monopoly pre dospelých – Srbsko, kde neboli uvedené dnešné informácie. V čase písania prvej časti som ich nepokladal za dôležité a dĺžka článku aj bez nich, presahovala štandardný rámec. Ale situácia na Balkáne sa rýchlo mení a spomínané informácie dostávajú nový rozmer. Pokúsim sa zhrnúť…

Ľudstvo čaká kríza akú zatiaľ nepoznalo.

Ekonómovia predpovedajú krízu ktorej príčinou vraj bude koronavírus. Ide o nezmysel. Koronavírus bude len jej spúšťačom ale nie príčinou. Príčinou je ekonomická podstata kapitalistickej spoločnosti a jej veľkosť spôsobuje fakt, že sa jej obsah akumuluje vo svete a osobitne v USD mene, už od 70-tých rokov minulého storočia. Pre pochopenie…

Keď nás Ján Pavol II. nabádal, aby sme sa nebáli, myslel aj na koronavírus?

Fakty nepustia. Ktorási z našich nemocníc má pripravených 300 lôžok pre napadnutých koronavírusom. Ale teraz, na sklonku 26. marca 2020, nakazených na celom Slovensku máme len 226. A nikto nie je mŕtvy. Všade ľudia umierajú, len tu nik. Čo s tým? Budeme teda testovať viac a možno ich bude viac? Tak radí…

Strach: záruka mieru a národnej suverenity. Napĺňa sa proroctvo?

Celosvetový strach sa stal univerzálnym spojencom ľudstva a národov v úsilí o mier a pri presadzovaní národných suverenít. Lebo to je výsledok. Národné hranice sú uzatvorené. Nepomáhajú spojenci, pomáhajú údajní nepriatelia. Nezačínajú sa vojny. Zrušené sú svaly napínajúce a vojnu provokujúce vojenské cvičenia. Bruselskí diktátori vybľakujú svoje výzvy na jednotu, v skutočnosti na ochranu svojich privilégií.…

Pán premier Matovič, prestaňte nariekať, podávam dve tretsné oznámenia, na dvoch podozrivých Blaha verzus Matovič, verejnosť má právo vedieť kde je Pravda a NAKA má povinnosť to preskúmať.

Iste mi dajú čitatelia za pravdu, že my občania a voliči máme právo vedieť na ktorej strane je PRAVDA, buď pôjde sedieť Blaha za ohováranie Matoviča prostredníctvom videa a jeho statusov alebo má pravdu Blaha, ale potom by mal isť sedieť Matovič za podvody vo svojej firme a špekulatívne prevody…

Keď sa Matovič hrá na krízového manažéra

Nezmyselné tlačové konferencie novej vládnej koalície, na ktoré osobne dohliada sám principál Matovič namiesto toho, aby poskytoval nevyhnutné informácie pre obyvateľstvo, sa takmer vždy zvrhnú na frašku a emocionálne výlevy, ktorých "leitmotívom" sú útoky na Pellegriniho krízový štáb. Na všetky jeho opatrenia, ktoré ešte teraz plnia svoju úlohu a úspešne…

TopDesat

Nápady dizajnérov na týchto fotografiách si nemôžeš nechať ujsť

0

Ľudská fantázia nepozná hranice. Dnes sme si pre teba pripravili nápady dizajnérov, ktoré sa podarilo zachytiť na tieto skvelé fotografie. Všetko na tomto svete sa vyvíja a napreduje. Dôležitú úlohu v našom živote zohráva aj dizajn. Niektoré nápady dizajnérov sú poriadne pritiahnuté za vlasy. Dnešný príspevok však venujeme dizajnu, ktorý…

Mohli by ľudia žiť v podvodných mestách? Budeme ich raz potrebovať?

0

Hladina morí a počet populácie neustále stúpa a začíname míňať priestor na súši. Niektorí priekopníci si myslia, že v budúcnosti môžeme premýšľať aj o podvodných mestách. 75-ročný francúzsky architekt Jacques Rougerie navrhol počas svojej kariéry desiatky podmorských biotopov. Na lodenici Bordeaux ležia prvé puzzle do skladačky jeho najnovšej myšlienky: SeaOrbiter, plávajúca výskumná…

Vesmír, Červie diery a pohon warp – 2. časť

0

V prvej časti článku sme sa pozreli na túžbu ľudí od nepamäti cestovať naprieč vesmírom. V súčasnosti to však nie je možné a enormné vzdialenosti doposiaľ nevieme prekonávať. V hre je kopec otázok, na ktoré potrebujeme nájsť odpovede. Vitajte pri druhej časti článku venovanému každému človeku, ktorého fascinuje vesmír minimálne tak, ako nás. Je…

COVID-19: Vedci a odborníci zdieľajú poznatky

0

Vedci a odborníci zdieľajú poznatky o koronavíruse v úplne novom špeciáli na kanále DISCOVERY CHANNEL. Relácia "PANDÉMIA: COVID-19" má premiéru v stredu 5. apríla o 20:00 hod. Rýchle rozšírenie novej formy koronavírusu COVID-19 sa stalo určujúcou globálnou zdravotnou krízou našej doby. Zdanlivo cez noc tento vírus zmenil naše každodenné životy aj…

Prečo je more slané, keď sa doňho vlievajú sladkovodné rieky?

0

Keby sa všetka soľ z morí rovnomerne rozložila po pevnine, vytvorila by vrstvu vysokú vyše 150 metrov — siahala by približne do výšky 45. poschodia. Odkiaľ všetka táto soľ pochádza, zvlášť keď berieme do úvahy, že do oceánov sa vlieva mnoho potokov a riek so sladkou vodou, pričom moria aj oceány zostávajú slané? Jedným zo zdrojov…

Ani celebrity to nemali v živote ľahké. Tu je 10 krátkych inšpiratívnych príbehov

0

Trápenia je súčasťou života každého z nás a ani celebrity nie sú výnimkou. Je však dôležité si uvedomiť, že zlé časy netrvajú naveky. Koľkokrát, keď si sa cítil pod psa, si si povzdychol, že by si radšej mal život niekoho iného? No svetlé a temnejšie momenty sa striedajú v živote každého…

Vo svete IT

Vyzlečte svoj smartfón „donaha“. Pozrite sa na špecifikácie Vášho zariadenia, o ktorých ste ani netušili

0

Naše smartfón sú bezpochyby zariadeniami, ktoré svojim výkonom a špecifikáciami prekonávajú počítače či notebooky z pred niekoľkých rokov. Častokrát výrobcovia reklamujú len tie hlavné špecifikácie, akými sú procesor, niektoré vlastnosti displejov, kamera a prípadne podpora rýchleho nabíjania. Nižšie Vám preto prinášame niekoľko aplikácií a šikovných tipov, ako sa môžete pozrieť…

Známa hostingová služba, ktorá hosťovala tisíce webov na Dark Webe, končí po tom, ako bola hacknutá

0

Náš „bežný“ internet je nástroj, ktorý používame takmer neustále. Web hostingy ponúkajú služby svojim klientom, ktorí si môžu na ich serveroch založiť svoje stránky. Rovnaký princíp funguje aj pri dark webe, až na jednu výnimku. Web hostingové spoločnosti nie sú renomované a nedokážu si zaplatiť bezpečnostných odborníkov, píše portál hackread.com…

Nekroplanetológia: Vedný odbor študujúci časť vesmíru, ktorá nám môže veľa prezradiť

0

V roku 2015 vedci našli niečo zvláštne. Išlo o bieleho trpaslíka, 570 svetelných rokov od našej planéty. Hviezda „tmavla“ v netradičných intervaloch. V časovom rozmedzí okolo 5 hodín sa jej jas zmenšil, zakaždým o inú hodnotu. Ďalšou zvláštnosťou bolo, že sa v atmosfére nachádzali prvky, ktoré bežne nájdeme na skalnatých…

Bezdrôtový strojček na vlasy Xiaomi Enchen Sharp aktuálne kúpiš s kopou príslušenstva už za menej ako 18 eur

0

Aktuálna prísna karanténa, ktorá zahŕňa aj uzatvorenie prevádzok ako holičstvá a kaderníctva, prináša viacero prekážok, s ktorými väčšina z nás nepočítala. Niektorí z nás nestihli spomínané prevádzky navštíviť tesne pred ich uzatvorením a veľká časť s nás už v týchto dňoch cíti, že ich strih by potreboval mierne vylepšenia. Ak…

Xiaomi predstavilo viacero gadgetov vrátane novej chytrej televízie Mi TV 4S 65’’

0

Čínsky výrobca dostupnej elektroniky, stále viac a viac populárna spoločnosť Xiaomi, predstavila počas včerajšej exkluzívnej premiéry smartfónov zo série Mi 10 hneď niekoľko zaujímavých gadgetov a elektronických doplnkov do domácnosti, po ktorých fanúšikovia z našich končín „volajú“ už niekoľko mesiacov. Nižšie Vám prinášame menší prehľad nových produktov Xiaomi, ktoré sa…

Slovenské a české aplikácie: Mathman – matematika hravou formou. Vysvetlí, zabaví a aj naučí

0

Niekto si s matikou rozumie, ako by sa s ňou narodil, a niekto jej nepríde na chuť po celý život. Mathman je aplikácia, ktorú ocení hlavne druhá skupina ľudí. Ide totiž o aplikáciu, ktorá Vás „neunudí“ dlhou a nezáživnou prednáškou, ale naučí Vás matematiku o niečo zábavnejšou formou. „Mathman vs…

TopSpeed

Správy, že rodinné MPV Alhambra končí sú nepravdivé, tvrdí Seat

0

Trh priestranných rodinných minivanov, známych aj ako MPV pomaly vymiera. Ešte pred 20 rokmi boli v Európe mimoriadne obľúbené, no ich miesto zaujali SUV. Napriek ich nesporným výhodám, ktoré nám v redakcii dokazuje Alexová Alhambra, sú tieto autá už dnes miernym prežitkom. Uvedomuje si to aj Volkswagen Group a zdá…

Ako by dopadol drag race raketové auto vs Bugatti Chiron vs F1?

0

Aktuálna pandémia ohľadom koronavírusu Covid-19 spôsobila, že veľké množstvo ľudí je doma. Chránime tak nie len seba, ale aj ostatných. No po viac ako dvoch týždňoch už ľuďom dochádzajú nápady ako sa zabaviť a zabiť čas. Povedzte, napadlo vám niekedy, ako by dopadol drag race: raketové auto vs Bugatti Chiron…

Čo sa stane s diskami, ak z nich začneme odrezávať lúče?

0

Skutočne skvelou vlastnosťou Youtube je to, že jeho algoritmus vám častokrát ponúkne odpovede na otázky, ktoré vás nikdy netrápili. Presne tak dopadlo aj moje neskoré večerné brázdenie internetom. Schválne, zamysleli ste sa niekedy, koľko lúčov môžete odrezať z diskov bez toho, aby sa disk rozpadol? Čo sa stane, ak s…

Video Toyota RAV4 Hybrid 4x4 test

2

Toyota RAV4 je kompaktné SUV, ktoré nie je na trhu nováčikom. Prvá generácia prišla už v roku 1994 a odvtedy si RAV4 získala sympatie veľkého množstva ľudí. Je najpredávanejším SUV na svete. Od prvej generácie je v ponuke ako predokolka, aj ako štvorkolka. Dnes sa pozrieme na variant s pohonom všetkých kolies vo…

Kolo na Nürburgringu s Rolls-Royce Ghost. Na zadnom sedadle

1

Rolls-Royce patrí k tým najluxusnejším značkám sveta. Modely za niekoľko 100-tisíc eur, v ktorých sa ale väčšinou budete voziť na zadnom sedadle. Veď kto má na Rolls-Royce, má aj na osobného šoféra. Tieto autá boli vyrobené pre maximálny komfort, luxus a ničím nerušenú jazdu na zadnom sedadle, ktorú si užívajú…

Tesla Model Y ukazuje svoje brutálne zrýchlenie

18

Tesla si svoje meno v podstate vybudovala na ohromnom zrýchlení. Šprinty, v ktorých poráža mnohonásobne drahšie superautá, obleteli svet a stali sa virálnymi. Najnovší prírastok, ktorý uzatvára základný modelový rad S3XY (Model S, Model 3, Model X a Model Y) je crossover. Aktuálne najobľúbenejší karosársky variant si osvojil už aj…

KAMzaKRÁSOU

Ako zamaskovať odrastené korienky vlasov: Prinášame 5 tipov!

0

Ako zamaskovať odrastené korienky vlasov, keď nemôžete ísť k vašej kaderníčke? Nezúfajte! Máme pre vás päť skvelých tipov. Nech sa páči.

Recept na kakaovo-tvarohové rezy: Každý si po nich prsty oblíže!

0

Hrnčekové recepty patria medzi najjednoduchšie a najžiadanejšie, preto si určite obľúbite aj tento recept na kakaovo-tvarohové rezy. Určite sa po ňom zapráši!

Recept na pečené zemiaky v rúre, ktoré nebudú utopené v oleji!

1

Podarilo sa vám už niekedy pripraviť tie najlepšie pečené zemiaky v rúre, z ktorých netiekol olej potokom, ale krásne chrumkali? Ak nie, tak tieto skúste!

Nezničiteľná izbová rastlina: Táto prežije, aj keď ju zabudneš poliať!

0

Lopatkovec má rád vlhké prostredie a pravidelnú zálievku. Počas leta je vhodné rastlinu poriadne zaliať jeden až dva razy týždenne, počas zimy jej postačí zálievka raz za sedem dní. Je vhodné substrát udržiavať primerane vlhký. Vyhnite sa však tomu, aby v kvetináči stála voda. Platí totiž, že lopatkovec oveľa lepšie…

Naozaj to funguje?! Terapeuti prezradili recept na šťastné manželstvo!

0

 Tí z vás, ktorí nosia snubný prsteň už nejaký ten piatok vedia, o čom je reč. Romantické randenie sa časom zmení na manželskú rutinu, k čomu prispieva spoločné bývanie a dlhé roky v manželskom zväzku. Každý ďalší rok je tak výzvou, ktorú musia manželia dennodenne prekonávať. Hlavou mnohých manželských párov…

5 podceňovaných destinácií, ktoré jednoznačne stoja za návštevu

0

5 podceňovaných destinácií, ktoré sa netešia veľkej popularite však ponúkajú tajomné zákutia, jedinečné miesta, kultúrne pamiatky, skvelú kuchyňu.

Svetlo sveta

Vo Fatime sa modlili za zastavenie pandémie. Ochranu prosili aj pre Slovensko

0

Modlitbu zasvätenia národov Najsvätejšiemu Srdcu Ježišovmu a Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie predniesol vo Fatime na sviatok Zvestovania Pána kardinál Antonio Dos Santos, biskup diecézy Leiria-Fatima. Obrad nasledoval po modlitbe ruženca, ktorú kardinál viedol v sanktuáriu pred sochou Panny Márie Fatimskej, prosiac o zastavenie šírenia koronavírusu.Okrem Portugalska – ktoré iniciatívu podnietilo – viacero biskupských…

Homília pápeža Františka pri Urbi et Orbi: Víťazné zbrane sú modlitba a tichá služba

0

Stovky miliónov katolíckych veriacich celého sveta, a nielen oni, sa v piatok 27. marca o 18. hodine spojili prostredníctvom médií v modlitbe so Svätým Otcom Františkom, aby vyprosovali zastavenie pandémie Covid-19. Svätý Otec viedol modlitbu na prázdnom námestí sv. Petra a eucharistickú poklonu pod priečelím baziliky za mierneho mrholenia. Modlitba…

Trnavský arcibiskup vyzýva k účasti na požehnaní Urbi et Orbi

0

Z láskavého poverenia Štátneho sekretariátu trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých veriacich a kresťanov iných konfesií na území Trnavskej arcidiecézy, aby sa v piatok 27. marca duchovne spojili so Svätým Otcom Františkom na modlitbe, po ktorej udelí zúčastneným požehnanie Urbi et Orbi. Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch vyzýva všetkých…

Svätý Otec vymenoval za spišského pomocného biskupa Mons. Jána Kuboša

0

Svätý Otec František vymenoval za pomocného biskupa Spišskej diecézy vdp. Jána Kuboša, ktorý je členom kňazského zboru spomenutej diecézy a momentálne pôsobil ako farár a dekan v Kežmarku. Svätý Otec mu pridelil titulárne sídlo Quiza. Mons. Ján Kuboš má 54 rokov. Narodil sa 28. februára 1966 v Trstenej. Kňazskú vysviacku prijal…

Biskupi prijali pozvanie pápeža, veriacich volajú k modlitbe Otčenáš

0

Európski biskupi prijali pozvanie pápeža spojiť sa v stredu 25. marca napoludnie v modlitbe Otčenáš a prosiť za odvrátenie pandémie. Predseda Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) janovský arcibiskup kardinál Angelo Bagnasco reagoval, že sa bude v Janove o dvanástej hodine modliť v spojení so Svätým Otcom, a prosí, aby sa…

Arcibiskup Ján Orosch o polnoci udeľuje eucharistické požehnanie

0

Trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch každú noc, pravidelne o polnoci, udeľuje eucharistické požehnanie veriacim a ostatným obyvateľom mesta Trnava a celej Trnavskej arcidiecézy. Prvý raz udelil trnavský arcibiskup Mons. Ján Orosch toto požehnanie o polnoci zo soboty 21. marca na nedeľu 22. marca, teda na 4. pôstnu nedeľu. Úmyslom eucharistického…

Armádny Magazín

Pilot Andrej Krasnoperov posúdil výhody ruského stíhacieho lietadla Su-35 v porovnaní s americkým F-16

0

[caption id="attachment_2101529" align="alignnone" width="640" class="article-image"]

Prvá vesmírna spoločnosť vyhlásila bankrot kvôli epidémii Covid-19

0

Veľká Británia, 29. marca 2020 ( Sputnik ) - Britská spoločnosť OneWeb, ktorá vypúšťa družice z kozmodrómov Vostočnyj a Bajkonur, vyhlásila bankrot. "Spoločnosť On

Ruské podvodné loďstvo: sovietske dedičstvo a ponorky piatej generácie

0

Rusko, 28. marca 2020 ( Sputnik ) - Rusko vykonáva modernizáciu ponoriek postavených v 80. a 90. rokoch a vybavuje ich modernými zbraňami. Súčasne sa pracuje na ponorkách budúcej generácie. Bude to stačiť k ochrane námorných hraníc kraj

Rusko a Sýria informovali o amerických plánoch doviezť do Rukbanu dodávky materiálu pre islamských militantov

0

Sýria, 28. marca 2020 ( Sputnik ) - Medzirezortný koordinačný štáb Ruska a Sýrie oznámil, že Spojené štáty plánujú na pozadí pandémie koronavírusu odovzdať sýrskym militantom dodávky pod rúškom humanitárnej pomoci pre utečenecký tábor Rukban.   "Americká strana sa cy

Oficiálne vyhlásenie členov núdzového samitu G20 o výzve COVID-19

0

Irak, 28. marca 2020 ( AM. TASS ) - Krajiny, ktoré sa zúčastnili núdzového summitu G20 o koronavíruse, prijali záverečné vyhlásenie: Nevídaná pandémia COVID-19 je presvedčivou pripomienkou našej prepojenosti a zraniteľnosti. Tento vírus nerozpoznáva hranice. Boj proti tejto pandémii vyžaduje prijatie transparentných,

Prvý let modernizovaného transportného lietadla An-225 Mrija

0

Ukrajina, 29.marec 2020 ( AM, topcor ) - V stredu 25. marca 2020 vzlietlo po

Tvoja Svadba

Svadobné noviny: Novinka, ktorá poteší hostí, snúbencov aj rodičov!

0

Svadobné tlačoviny sú aktuálne veľkým trendom na svadbách. Svadobné noviny by mali vyrozprávať váš príbeh lásky, ale mali by byť aj poďakovaním. Pre koho?

Jedinečné svadobné ceremónie: Už si o nich počula?

0

Jedinečné svadobné ceremónie sú krásny aktom, ktorý vyjadruje spojenie dvoch ľudí a ich rodín. Pozrite sa s nami na niekoľko z nich a inšpirujte sa.

Skvelé nápady na svadbu, ktoré ju spravia nezabudnuteľnou

0

Skvelé nápady na svadbu, ktoré dokážu premeniť klasickú svadbu na výnimočnú udalosť, na ktorú budete nielen vy, ale i vaši hostia dlho spomínať. Inšpirujte sa!

Zrušená svadba kvôli vírusu: Ako postupovať ďalej?

0

Zrušená svadba kvôli vírusu je v súčasnej dobe horúcou témou medzi mladými pármi, ktoré sa plánovali v najbližších mesiacoch vziať. Ako postupovať?

Žltá svadobná výzdoba: 31 inšpirácii, ktoré rozžiaria tvoj deň D!

0

Hľadáte jednu farbu, ktorá by bola ideálna na jarnú alebo letnú svadbu? Našli ste ju! Žltá svadobná výzdoba očarí každého hneď, ako vojde do sály!

Bohémska svadba v prírodnom duchu: Necháš sa aj ty inšpirovať?

0

Bohémsky štýl tvorí oku lahodiaca kombinácia prvkov prírody, dávky romantizmu a kreatívnej individuality. Vo svete je tento štýl známy aj ako boho-chic či hippie-chic, ktorý čerpá zo slobody ducha a kultúry hippie. Vitaj kvetinová koruna a vzdušné čipkované šaty! Boho svadby začleňujú do dizajnu eklektickú zmes prírodných, rustikálnych a historických detailov.…

Tvoje Zdravie

Ako si doplniť vitamín C? Ktoré potraviny ho majú najviac?

0

Ako si doplniť vitamín C prirodzene a prostredníctvom pestrej stravy? V nasledujúcom článku sa pozrieme na to, ktoré potraviny je dobré zaradiť do jedálnička!

Prečo je káva z čakanky zázračným nápojom? Inú už piť nebudete!

0

Viete, vďaka čomu je slávna káva z čakanky a prečo si ju mnohí obľúbili? Ide o zdravý nápoj, vďaka ktorému si tiež môžete zdravotne polepšiť.

TOP 7 dôvodov, prečo jesť špenát: Nie je len zdrojom železa!

0

Ak budete pravidelne konzumovať špenát, urobíte niečo pre svoje srdce a cievy. Napríklad vďaka draslíku prispieva k udržiavaniu dobrej hladiny krvného tlaku. Taktiež je vhodnou súčasťou stravy, ktorá napomáha udržiavať úroveň cholesterolu v norme. Špenát navyše obsahuje i kyselinu listovú, ktorá má rovnako priaznivý vplyv na zdravie srdca a ciev.…

Poznáte účinky huby reishi? Podporí imunitu a zvládne toho ešte viac!

0

Účinky huby reishi sú v azíjských kultúrach známe už celé tisícročia. I dnes sa však jej vplyvom venujú mnohé štúdie a vedecké práce. Napríklad v Číne či Japonsku je táto huba schválená ako podporná liečba rakoviny a zároveň aj preventívny prostriedok. Práve v prevencii mnohých zdravotných problémov býva reishi nápomocná. Obsahuje esenciálne…

TOP recepty z byliniek pre zdravé dýchacie cesty: Čo odporúčajú bylinkári?

0

Medzi liečivé bylinky, ktoré podporujú zdravie dýchacích ciest, patrí aj šalvia lekárska. Táto rastlinka s typicky fialovomodrými kvetmi a plstnatými listami pôsobí protizápalovo aj baktericídne a okrem toho zbavuje telo nadbytočnej vody. Môže byť užitočným podporným prostriedkom pri liečbe zápalov horných dýchacích ciest aj pri pľúcnych chorobách. Pripraviť si z nej môžete…

Ako sa stravovať pri dne? Aké sú príčiny a príznaky ochorenia?

0

Ako sme načrtli vyššie, v obdobiach, kedy sa lámka výraznejšie neprejavuje, by mal pacient myslieť hlavne na prevenciu. Dôležitý je dostatočný pitný režim, dostatok pohybu aj udržiavanie si vhodnej telesnej hmotnosti. Veľmi dôležitá je však hlavne úprava stravy. Pacient by mal dôsledne dodržiavať odporúčania lekára. Vo všeobecnosti je však odporúčané znížiť príjem…