Zaujímavosťou je trebárs socha v gruzínskom kúpeľnom meste Batumi. Na brehu mora, v okolí Batumského zálivu, obyvatelia mesta a mnohopočetní turisti či kúpeľní hostia tu môžu pozorovať súsošie – muža a ženu. Toto súsošie „Ali a Nino“ vytvorila gruzínska sochárka Tamara Kvesitadzeová.
V čom je svojráznosť tohto súsošia? Figúry sa hýbu… Sedemmetrové postavy sa pomaly pohybujú v kruhu, najprv sa zbližujú, dokonca splývajú do jednotného celku, ale potom sa rozdeľujú, „rozchádzajú sa“ a onedlho sa znova „schádzajú“.
Celý cyklus trvá desať minút, takže v priebehu jedného dňa sa tieto postavy muža a ženy mnoho ráz schádzajú a rozchádzajú, symbolizujúc stretnutia a rozchody milujúcich ľudí.
Artefakt má pekné efektné osvetlenie. Pikantériou je, že toto krásne súsošie malo pôvodný jednoduchý názov „Muž a žena“, ale onedlho názov zmenili na „Ali a Nino“. Požiadala o to samotná autorka sochy Tamara Kvesitadzeová po tom, ako si prečítala román azerbajdžanského spisovateľa Kurbana Saida „Ali a Nino“ (r. 1937) o láske gruzínskeho dievčaťa Nino a azerbajdžanského mladíka Aliho.
Ich rodiny patrili k odlišným náboženským konfesiám a nechceli mať cudzinca v rodine – ani čo sa týka národnosti, ani čo sa týka náboženstva.
Svoju sochu gruzínska sochárka vytvorila v priebehu dvoch rokov. V roku 2007 bola prezentovaná verejnosti na výstave v Benátkach a potom v Londýne. Mala veľmi dobré preferencie, odborníci a média podotýkali, že pohyb sôch vyzerá, ako neobyčajný tanec lásky. Určite aj preto mnohí obyvatelia mesta Batumi a turisti súsošie Ali a Nino tiež nazývajú „socha Lásky“.
Eugen Rusnák