Neznáme slovenské dejiny: 66. Všetko proti Slovákom, aj svetová rarita: uhorské voľby

Bratislava 10. novembra 2019 (HSP/Foto:Kresba Marián Tkáč)

 

Uhorské voľby boli nepochybne svetovou raritou. Tu na rozdiel od mnohých európskych štátov, kde už na začiatku 20. storočia existovalo všeobecné volebné právo pre mužov – napríklad od roku 1907 aj v rakúskej časti habsburskej monarchie, nič také nebolo. Tu sa mohli volieb zúčastniť iba príslušníci šľachty – kde patrili aj často veľmi chudobní a nevzdelaní zemania, ďalej majetní ľudia a ľudia s vyšším vzdelaním. Ženy nemohli voliť vôbec. Celkovo mohlo voliť len asi 7% všetkých obyvateľov

Kresba Marián Tkáč

Volilo sa verejne, každý musel nahlas vysloviť meno kandidáta, za ktorého hlasuje. A tak sa dalo vydierať, korumpovať, podvádzať, zastrašovať. A k tomu voličov opíjali alkoholom, ponúkali gulášom, voľby sprevádzal spev a tanec, ale aj bitky a zatýkanie – prečítajte si Kalinčiakov román Reštavrácia. Vládnuce maďarské strany neváhali využiť akýkoľvek spôsob znevýhodnenia súpera, osobitne potom „národnostných politikov“. Zneužívali bankárov, advokátov, žandárov, robili prekážky pohybu voličov, pod zámienkou karantény uzatvárali počas volieb celé dediny, nechali voličov hlasovať pri falošnej volebnej komisii, aby ich hlasy boli neplatné.

Volebný zákon z roku 1874 bol nastavený tak, aby sa do snemu nedostali nemaďarské národy, ktorým by inak prináležala väčšina. Zákon ustanovil nerovnosť volebných okresov, a tak v nemaďarských krajoch malo zvoliť poslanca v priemere 15-tisíc voličov, v niektorých maďarských volebných okresoch ani 200. Voľby sa vyhlasovali v čase namáhavých poľných prác, aby sa sťažila účasť zemanom – sedliakom. A navyše, tu sa župan dozvedá, že mostu hrozí zrútenie a zakazuje prechod po ňom, inde zverolekár sa „zľutuje“ nad zlým stavom koní a nariaďuje majiteľom ponechať ich maštaliach, a to až do pozajtra, teda deň po víťazstve vládneho kandidáta.

Ako napísal Seton-Watson vo svojej knihe Uhorské voľby (1912), volič sa predstaví: „Valentín Fibik. – Predseda: v zozname nájdený Fibig. – Však som hláskoval svoje meno. – Do toho mne nič nie je. Odmietnutý. Alebo: – Ako sa menujete? – Gregor Minich (v slovenčine krstné meno je skôr ako priezvisko, v maďarčine naopak; volebné zoznamy sú však výlučne maďarské) – Predseda hľadá v zozname Gregora (Gergely) – Nenachádzam toto meno v zozname. Odmietnutý. Alebo: – Vaše meno? – Michal Slossar. – Volič vysloví podľa obyčaje svojej dediny Slosiar. – Niet Slosiara. Odmietnutý…“

Zrejme by bolo jednoduchšie i menej pohoršujúce dať právo vláde, aby vymenovala poslancov. Maďari však potrebovali sympatie Európy a stavali na jej nevedomosti. To tie iné reči a iné skutky! Cestovateľom ukazovali nádherný palác snemovne, noviny vypisovali, že v týchto skvelých sálach padali navzájom nadávky, rany päsťami. Iste, nepopierateľný dôkaz rozkvetu živého života ústavného. Stanoviská uhorských národov boli pred Európou dôsledne ukryté. A ak občas čosi preniklo do západnej tlače, Maďari kládli ruku na srdce a pripomínali, že majú to isté právo ako Angličania byť pokladaní za vynálezcov parlamentného poriadku, dovolávali sa svojich domnelých sympatií k Francúzsku. A či neboli rytiermi východnej Európy? Prozreteľnosť im vytýčila úlohu, aby zaviedli moderné zásady medzi divochov Karpatského oblúka. A verilo sa im na slovo a poskytoval sa im nový „úver dôvery“.

Za týchto podmienok sa Slovákom nedarilo dostať do snemu ani jedného poslanca vo voľbách v rokoch 1861, 1865, 1872, 1878 a 1881. Neuveriteľné volebné maniére viedli dokonca k tomu, že v roku 1884 SNS demonštratívne oznámila svoju volebnú pasivitu, čo dodržala aj pri voľbách v rokoch 1887 a 1892.

Zmena konečne nastala pri voľbách v roku 1896. Slovákom, aj pod vplyvom ich príbuzných spoza mora zrejme svitlo, že je lepšie postaviť kandidátov, lebo už len ich predvolebná agitácia má zmysel. Boli to časy, keď za vlády „liberála“ Kálmana Szélla vyniesli rozsudky nad 23 slovenskými národovcami len za účasť(!) na vítaní Ambra Pietra po príchode (24. júna 1898) zo súdu v Pešti spevom piesne Hej, Slováci.

SNS odporúčala voličom v roku 1896 odovzdať hlasy kandidátom Zičiho ľudovej strany (Néppárt), ktorá mala v programe riešenie národnostnej otázky v zmysle platného zákona z roku 1868. Jedným z kandidátov bol lekár Július Markovič, významný slovenský intelektuál tej doby. Jeho predvolebné stretnutie s Pavlom Mudroňom a Matúšom Dulom prerušil myjavský hlavný slúžny Csenkey tak, že dal pod bodákmi vyhnať z hotela nielen agitátorov, ale aj všetkých hostí, ktorí tam bývali. Keďže podľa priebehu volieb jasne viedol Markovič, do volebnej miestnosti vo Vrbovom vtrhli najatí výtržníci a potrhali volebné zápisnice. V záujme „čistej voľby“ sa o 14 dní voľby zopakovali. Vtedy použili inú fintu: zorganizovali falošnú volebnú komisiu a tam poslali hlasovať mnohých Slovákov z kopaníc, takže hlasy za Markoviča vyšli navnivoč. To nestačilo, voľby vo Vrbovom mali dozvuky aj na súde. Ten odsúdil 12 roľníkov za protesty proti volebnému podvodu na 5 až 7 dní väzenia a pokutami od 100 do 150 korún.

Július Markovič vyvodil z týchto volieb záver: už na budúci rok (1897) založil Ľudovú banku v Novom Meste nad Váhom: „Počas volebných bojov sa každý presvedčil, ako veľmi vplývali peňažné ústavy a jednotliví úžerníci na voličstvo… Preto treba v Novom Meste založiť slovenský peňažný ústav, aby chránil ľud pred úžerníkmi, aby v budúcnosti nemohli robiť nátlak na jeho svedomie…“

SNS išla do volieb v roku 1901 s 18-bodovým programom žiadajúcim zrovnoprávnenie slovenského jazyka v škole, pri súdoch a úradoch, žiadali revíziu cirkevno-právnych predpisov, všeobecné hlasovacie právo. Kandidovalo 13 Slovákov, no zvolení boli len štyria: Martin Kollár, František Veselovský, Ján Ružiak a Ján Valášek. Ako však napísal historik Július Botto, „ustrnutie pre tieto štyri slovenské mandáty bolo medzi Maďarmi veľké. Maďarizácia na Slovensku bola každým rokom silnejšia, reč slovenská z každého odvetvia verejného života vytisnutá, na elementárnych školách nariadili vyučovať maďarskú reč týždenne 17 hodín; a všeobecne sa verilo, že o 30–50 rokov v Uhorsku nebude Slováka. A Slováci v takýchto okolnostiach vyvolili štyroch svojich vyslancov!“ Úrady siahli po zastrašujúcich opatreniach: Kollárovi vyčítala účasť na voľbách cirkevná vrchnosť (ostrihomský arcibiskup), Valáška za volebný prejav nitriansky súd odsúdil na 3 mesiace a Veselovského dokonca na rok väzenia.

Súdili aj bratov Markovičovcov – Júliusa a Rudolfa – a kňaza Ľudovíta Čulíka. Novomestskí maďaróni rozširovali reči, že Markovičovci búrili proti „zjavnej a zaväzujúcej moci zákona“ a obviňovali ich z „nevlastenectva“. Novozvolený ministerský predseda Kálman Széll rečnil na sneme a verejne nešetril „maďarského“ (v skutočnosti Slováka) advokáta Rudolfa Markoviča, ktorý „v Magyarországhu zarába svoj chlieb a z maďarského národa žije“ a rozosieva „jedovaté semená slovenskému ľudu, ktorý bol vždy verný svojej vlasti“.

Markovičovcov obvinil lubinský notár na základe svedeckých výpovedí kupca Eduarda Deutscha, podomkára Šimona Herzoga a Šalamúna Plessa z „búrenia proti maďarskej národnosti“, ďalej z toho, že „falošne vykreslili postavenie slovenskej národnosti“, „silno prízvukovali“ jej smutné a utláčané položenie a „za prameň všetkých nerestí slovenskej národnosti označili maďarstvo“. Malo sa to udiať v rámci predvolebných mítingov v septembri 1901 v Horných Bzinciach a v Lubine, na ktorých však udavači neboli, len „o tom počuli“.

Škandalózny proces vyvrcholil začiatkom roku 1903 v Nitre.   Súdny spor sa viedol v maďarčine. Farár Ľudovít Čulík prosil súd, aby mohol hovoriť po slovensky, lebo, „ako vidia, maďarčinu lámem“. Predseda súdu mu odpovedal: „Celkom dobre hovoríte po maďarsky, ak by ste sa v niečom nevedeli dobre vyjadriť, povedzte to po slovensky.“ Rudolfa Markoviča odsúdili na 5 mesiacov väzenia a 500 korún, brata Júliusa na 2 mesiace a 200 korún, Čulíka na 3 mesiace a 300 korún pokuty. Proti tomuto rozsudku sa odsúdení odvolali na Kráľovskú tabulu v Bratislave. Tam pripustili, aby Čulík radšej hovoril po slovensky, akoby mal „lámať“ maďarčinu, a 6. augusta 1903 všetkých obvinených oslobodili. Dôvod: „Svedkovia Pless a Deutsch utrpeli veľkú škodu kvôli potravnému spolku, ktorý obžalovaní založili, a preto príkre prejavili svoju nenávisť voči obžalovaným…“

Marián Tkáč

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V zmrzline v meste Tchien-ťin objavili koronavírus

0 icon

Peking 18. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   V zmrzline vyrábanej vo východočínskom meste Tchien-ťin objavili koronavírus, čo viedlo k stiahnutiu balení zmrzliny z tej istej výrobnej šarže. Firma Daqiaodao Food Co neďaleko Pekingu bola uzavretá a zamestnancov testujú na koronavírus, uviedla vo vyhlásení samospráva mesta Tchien-ťin. Neobjavili sa však nijaké správy,…

Cirkev začne týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, má vyše polstoročie

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)   Katolícka cirkev začne v pondelok týždeň modlitieb za jednotu kresťanov, ktorý každoročne vrcholí 25. januára, sviatkom obrátenia sv. apoštola Pavla. Táto silná tradícia modlitieb za jednotu kresťanov v rámci ekumenického spoločenstva má svoje počiatky za pontifikátu blahoslaveného pápeža Pavla VI. 4. decembra…

USA dôrazne odsúdili zatknutie Navaľného

0 icon

Washington 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Guglielmo Mangiapane)   USA v nedeľu prostredníctvom ministra zahraničných vecí Mikea Pompea "dôrazne odsúdili" zatknutie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného po jeho návrate do Ruska z Berlína "USA dôrazne odsudzujú rozhodnutie Ruska zatknúť Alexeja Navaľného," cituje agentúra AFP z Pompeovho vyhlásenia. "S vážnym znepokojením konštatujeme, že…

V Brazílii sa začalo očkovanie čínskou vakcínou CoronaVac

0 icon

Rio de Janeiro 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Binsar Bakkara)   V Brazílii sa v nedeľu začalo očkovanie proti COVID-19 spôsobovanému novým koronavírusom SARS-CoV-2. Stalo sa tak hneď po tom, ako regulačný úrad Anvisa vydal povolenie pre núdzové použitie dvoch vakcín – od britsko-švédskej farmaceutickej spoločnosti AstraZeneca a čínskej firmy SinoVac (vakcína…

Je rozhodnuté: Ľudia nad 15 rokov bez modrého certifikátu ani do prírody. Lockdown sa spojí s jednorazovým celoslovenským „nepovinným“ testovaním. Proti bola len Remišová

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto: screenshot video) AKTUALIZOVANÉ   Zákaz vychádzania sa predlžuje do 7. februára a bude spojený s jednorazovým celoslovenským testovaním. To bude prebiehať od zajtra, 18. januára, do 26. januára. Po tomto termíne budú môcť ľudia ísť do práce len s certifikátom o testovaní  Po mimoriadnom nedeľňajšom…

Designovaný personálny šéf Bieleho domu očakáva v USA v najbližších 5 týždňoch ďalších 100-tisíc úmrtí

0 icon

Washington 17. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Revolution)   Designovaný personálny šéf Bieleho domu Ron Klain uviedol, že pandémia koronavírusu sa ešte zhorší pred tým, ako nastane zlepšenie. Prognózuje pritom, že počas prvých piatich týždňov funkčného obdobia nového amerického prezidenta Joea Bidena si pandémia ochorenia COVID-19 v USA vyžiada ďalších 100-tisíc ľudských životov…

Južné Tirolsko ignoruje rozhodnutie Ríma o čiastočnom lockdowne v regióne

0 icon

Rím 17. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video/Youtube)   Taliansky autonómny región Južné Tirolsko, v ktorom žije nemecká menšina, ignoruje rozhodnutie Ríma o tom, že v oblasti sa od nedele má uplatňovať čiastočný lockdown. Guvernér Južného Tirolska Arno Kompatshcer uviedol, že označenie regiónu za červenú zónu ho prekvapilo. Podal preto sťažnosť ministrovi…

Zamestnanosť ľudí z marginalizovaných komunít výrazne zaostáva za majoritnou populáciou

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-František Iván)   Zamestnanosť ľudí z prostredia marginalizovaných rómskych komunít (MRK) výrazne a dlhodobo zaostáva za majoritnou populáciou. Tiež sa výraznejšie prejavujú rodové rozdiely. Vyplýva to z Revízie výdavkov na skupiny ohrozené chudobou a sociálnym vylúčením, ktorú pripravilo Ministerstvo financií SR v spolupráci s Útvarom hodnoty…

Pellegrini pripúšťa referendovú kampaň pri testovaní, Kolíková namieta: Bude to hrubé podkopávanie! Podľa nej tiež opakovane zneužívajú Lučanského, ktorému vo väzbe neboli odopierané práva

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:screenshot video)   Ak vláda spraví celoplošné testovanie na nový koronavírus naraz na celom Slovensku počas jedného víkendu, expremiér Peter Pellegrini (Hlas-SD) a jeho strana zrejme budú počas toho zbierať podpisy na referendum za predčasné voľby. Hovorí, že ak vláda spraví testovanie takýmto spôsobom, majú právo…

Čaputová: Posun k lepšiemu nenastal. „Keď som počula premiéra hovoriť o tom, ako budú zdravotníci, samosprávy, dobrovoľníci potiť krv, bolo to pre mňa mrazivé.“

0 icon

Bratislava 17. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Prezidentka SR Zuzana Čaputová si myslí, že v komunikácii a manažovaní pandémie zo strany vlády neprišlo k pozitívnemu posunu. Priznala to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 Čaputová zdôraznila, že vláda urobila aj dobré kroky, ukazuje sa však, že v niektorých…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavol Kleban

Ako sa stať milionárom za 1 rok? (časť 8.)

0icon

  FOCUS   Focus (lat. ohnisko) je v modernom time manažmente pojem používaný pre pomenovanie spôsobu na výrazné zvýšenie efektivity a produktivity práce. Jeho podstatou je zameranie sa – sústredenie sa vždy len na jednu úlohu až do doby, pokiaľ nie je úplne dokončená. V princípe to znamená celkové vypustenie…

Marek Brna

Akvaristika je super

0icon

Dôležitý je najmä výber nádrže. Pre začiatočníkov odporúčam zakúpiť minimálne 60 litrovú nádrž. V menších nádržiach sa omnoho ťažšie dosahuje biologická a chemická rovnováha. Veľmi dôležité je dodržiavanie pravidelných intervalov výmeny časti vody. Odporúča sa raz za 7 dní výmena štvrtiny vody. Dôležitou súčasťou údržby je aj pravidelná kontrola filtrácie.…

Boris Mesár

Slovenské mamičky ,dokedy necháte Matovičovu fašistickú chuntu ,aby terorizovala a poškodzovala Vaše deti ( aj Vás) ?

0icon

Masky poškodzujú fyzické a duševné zdravie detí Nie sú k dispozícii žiadne spoľahlivé údaje, ktoré by poukazovali na výhody používania masiek na prevenciu chorôb prenášaných vzduchom, skôr naopak. Existuje však dostatočný dôvodov domnievať sa, že poškodenie zdravia  nosením masiek , najmä u starších ľudí, osôb trpiacich kardiovaskulárnymi chorobami a c

Štefan Paulov

My nič, my muzikanti

0icon

  My nič, my muzikanti.   Dostali sme odpoveď z Úradu pre dohľad na náš podnet, ktorý si môžete prečítať: https://blog.hlavnespravy.sk/24817/podnet-na-presetrenie-opakovaneho-porusenia-zakonov-medicinskych-postupov-a-zasad-

Robo Bačinský

Boli ste účastníkom celoplošného testovania? Ste pravidelne testovaný? Máte nárok na finančnú odmenu. Výšku Vám určí znalec.

0icon

Už sa teším na to kvílenie médiami ohlúpnutých ovečiek, na to škrípanie zubami zástancov domnelej pandémie, na zaťaté päste záchrancov tých ,,najohrozenejších“ a na vytreštené oči všetkých, ktorí rozprávku o nutnosti testovania a samozrejme celosvetového očkovania spapali nie len s navijákom, ale aj s rybárom.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vynálezy, ktoré by sme mali začať ihneď používať!

0 icon

Celé ľudstvo napreduje a k nám sa tak dostávajú čoraz modernejšie vynálezy. Tieto vynálezy sú tak úžasné, že ich jednoducho musíme vlastniť a používať! Tie dnešné sú obzvlášť špeciálne, pretože sa už dávno dostali medzi ľudí. My ti ich dnes predstavíme a možno ťa niektoré z nich dokážu zaujať. A…

Halley a záhady vesmírnych telies: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku našej trojdielnej série s názvom Halley a záhady vesmírnych telies. O E. Halleymu sme si povedali v rámci prvej časti a v druhej časti sa budeme venovať predovšetkým počiatkom kozmológie. Nezabudneme sa však pozrieť aj na racionálny prístup. Poďme na to. V staroveku existovalo presvedčenie, že na základe vzájomnej polohy Slnka, Mesiaca, planét…

Chudnutie: Osvoj si tieto návyky a bude to hračka!

0 icon

Účastníci štúdie o dôležitosti stravovacích návykov stratili po 12 týždňoch v priemere 3,1 kg svojej váhy. Najdôležitejšie však je, že znížili riziko cukrovky a srdcových chorôb, chudnutie je len príjemný bonus. Všetci môžeme dodržiavať zdravé stravovacie návyky bez toho, aby sme sa obmedzovali na konkrétny druh jedla. Ako na to? Vypi 9 pohárov vody…

Chutia ti mušle a morské plody? Pravdepodobne konzumuješ mikroplasty

0 icon

Mikroplasty plávajú všade navôkol - aj v našich oceánoch, a stále viac a viac si razia svoju cestu do zvierat, ktoré hovoria oceánu svoj domov. Vedci dokonca nedávno objavili v ľade z Antarktídy mikroplasty , ktoré naznačujú, že ani najodľahlejšie oblasti Zeme nie sú imúnne voči ich znečisteniu. Toto neustále sa rozširovanie mikroplastov si pomaly…

Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

0 icon

Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

Vo svete IT

Ako je možné, že necítime rotáciu našej Zeme?

0 icon

Naša Zem sa otáča, aj počas toho, ako čítate tento článok. Točenie sa planéty okolo svojej osi nám dáva deň a noc, to vie predsa každý. Čo je však zložitejšie na predstavu je, že sa vám naša Zem otáča pod nohami a mi všetci sa otáčame s ňou. Ako je možné, že to…

Z obchodu Google Play bolo odstránených ďalších 164 nebezpečných aplikácií. Odstráňte ich čo najskôr!

0 icon

Obchod s aplikáciami pre zariadenia s operačným systémom Android, Google Play, prechádza ďalšími veľkými čistkami. Z obchodu bolo len nedávno odstránených ďalších 164 potencionálne nebezpečných aplikácií, ktoré môžu spôsobovať zobrazovanie nechcených reklám, môžu monitorovať používateľov, či zberať citlivé údaje. Na novo objavenú hrozbu upozornil známy tím Satori Threat Intelligence. Rozmach…

Astronómovia objavili doteraz najstarší kvazar a tvrdia, že by nemal existovať

0 icon

Astronómovia odhalili viac ako 750-tisíc kvazarov (pozn. redakcie: Kvazar je extrémne jasné jadro galaxie, ktoré v sebe ukrýva čiernu dieru). Spomedzi obrovského množstva týchto jasných objektov však jeden vynikal. Ide o kvazar J0313-1806 a vedci tvrdia, že by mohlo ísť o najstarší kvazar vo vesmíre, píše portál ExtremeTech. Podľa výskumu je supermasívna čierna diera,…

3 známe osobnosti, ktoré si v minulosti vymazali Facebook. Prečo tak spravili?

0 icon

Mnohí z nás používajú Facebook na dennej báze. Dôvodom je, že nám ponúka zábavu – videá, námety na čítanie, tipy na rôzne produkty, interakcie s inými ľuďmi a podobne. Najlepšie na tom je, že je zadarmo. Teda, je vlastne zadarmo? Vskutku tomu tak nie je a je to len ilúzia, že je zadarmo.…

Nielen Galaxy S21, ale aj ďalšie modely smartfónov od Samsungu budú dodávané bez nabíjacieho adaptéra

0 icon

Zatiaľ čo po predstavení nových iPhone 12 zariadení ešte v októbri minulého roka, sa mnoho technologických gigantov, vrátane Xiaomi, či Samsungu, spoločnosti vysmievali a odsudzovali, že nové smartfóny sú dodávane bez nabíjacieho adaptéra, tak dnes sa karta obracia. Výrobcovia smartfónov postupne odstraňujú nabíjací adaptér z balení nových zariadení. V minulosti sme mohli vidieť…

Armádny Magazín

„Kolaps kresťanskej civilizácie bude hrozný“: Ako to, čo sa deje v USA, ovplyvní celý svet

0 icon

USA, 18. január 2021 (AM) - Elena Čudinová, autorka slávneho anti-utopického románu „Mešita Notre Dame“, ktorý vyšiel v 8 krajinách vrátane USA, s obavou komentuje udalosti, ktoré sa konajú v zámorí.   - Čo sa deje teraz v USA - predzvesť zrútenia kresťanskej civilizácie, ktoré ste predpovedali vo svojich dielach zameraných…

Poľsko vyhlásilo vojnu americkým sociálnym gigantom

0 icon

Poľsko, 18. január 2021 (AM) - Poľské ministerstvo spravodlivosti pripravuje návrh zákona, ktorý zakáže sociálnym sieťam mazať správy a blokovať používateľov, ak neporušujú národné právne predpisy. Toto rozhodnutie priamo súvisí s rozsiahlymi informáciami prebiehajúcimi v USA proti Donaldovi Trumpovi a jeho podporovateľom.  

Štáty, ktoré môžu začať jadrovú vojnu

0 icon

USA, 18. január 2021 (AM) - Počet jadrových zbraní sa začiatkom roka 2019 v porovnaní s minulým rokom znížil. Podľa správy, ktorú v pondelok 17. júna zverejnil Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (Sipri), majú krajiny vlastniace jadrové sily 13 865 hlavíc, čo je o 600 menej ako na začiatku roka…

Viete, že bývalý prezident ZSSR Michail Gorbačov v detstve šklbal nemeckým okupantom husi a čistil im čižmy? Že Roosevelt chcel spacifikovať nielen ZS

0 icon

Slovensko, 18. január 2021 (AM) - Takže, viete, že...? ...v prvom období vojny boli nemecké lietadlá zo 60 % zostrelené obyčajnými ruskými pešiakmi? V prvé mesiace Červená armáda nemala dostatok ani lietadiel, ani protilietadlových zbraní. Vďaka tomu nemecké letectvo takmer beztrestne bombardovalo všetko, čo s

V predvečer inaugurácie sa Biely dom a Kapitol z bašty slobody a demokracie menia na vojenský bunker

0 icon

USA, 17. január 2021 (AM) - Pripravení na uvedenie do služby! Počet vojakov v okolí vládneho cent

Svetlo sveta

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

PATRÓNI LEKÁROV – SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN

0 icon

SVÄTÍ KOZMA A DAMIÁN. Boli bratia a dvojičky. Vyštudovali lekárstvo. Zo svojho povolania si neurobili výnosný biznis. Neprofitovali na cudzom nešťastí. Liečili všetkých a nezištne – bezplatne. Mnohí, keď videli ich príklad, stali sa kresťanmi. Pohanskí kňazi ich obžalovali, že robia čary, a tak zvádzajú ľudí, aby sa klaňali kresťanskému…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali