“Nevadský trouholník” sa rozprestiera v pohraničnej oblasti medzi americkými štátmi Kalifornia a Nevada, zhruba medzi mestami Reno a Fresno smerom k Las Vegas, ktorého súčasťou je aj Yosemitský národný park, tajná americká základňa Area 51 a Death Valley v Nevadskej púšti. Ide o plochu takmer 10-tisíc km², čiže približne polovica veľkosti Anglicka.
Britský The Sun píše, že za posledných 60 rokov sa stal Nevadský trojuholník osudným pre stovky pilotov, pričom dokumentárny film televízie Channel 4 z roku 2010 hovorí až o ohromujúcich 2000 haváriách. Najznámejším prípadom bola iste dňa 3. septembra 2007 letecká havária miliardárskeho dobrodruha Stevea Fossetta, inak “neuveriteľne skúseného pilota”.
Fossett vyletel na jednomotorovom stroji Bellanca Super Decathlon zo súkromnej letovej dráhy v blízkosti Smith Valley nad Nevadskú púšť na krátku cestu, aby sa stretol s priateľom Barrym Hiltonom, tiež miliardárom. Keď však do šiestich hodín neprišiel, spustilo sa “najväčšie vyhľadávanie od druhej svetovej vojny”, ktoré na tisíckach kilometrov štvorcových prechádzalo aj tými ťažko prístupnými terénmi v oblasti.
Pritom narazili na osem predtým neidentifikovaných lietadiel, ktoré taktiež prepadli nástrahám trojuholníka. Nakoniec o viac ako rok neskôr jeden turista narazil na tri zničené identifikačné karty, ktoré patrili miliardárovi Fossettovi, čím 1. októbra 2008 vystopovali aj trosky jeho lietadla asi 100 km južne od miesta vzletu. Dve kosti objavené medzi troskami boli Fossettove podľa analýzy DNA.
Otázkou však naďalej zostalo, ako sa mu to mohlo stať. Po mnohých špekuláciách v médiách sa ukázalo, že príčinou bolo jednoducho počasie.
Pilot John Kelly lietajúci nad Nevadou od roku 1974 pre web news.com.au vraví, že “v tejto oblasti treba veľmi dbať na tlak vzduchu”, na jav nazývaný “horská vlna”. Keď rýchlo sa pohybujúci vietor z Tichého oceánu zasiahne strmé vrchy, vytvára nebezpečný efekt, ktorý môže byť vyzdvihnúť aj malé lietadlo ako “surfera na vlne”, čomu je ťažké sa vyhnúť.
Klimatológ Kelly Redmond z Inštitútu pre výskum púští povedal, že vietor v Sierra Nevadě by mohol byť ako chytenie sa do Niagarských vodopádov: “Keď sa objaví vietor, na západnej strane je hladký, ale potom získava veľmi rýchly spád s obrovským množstvom turbulencií, ktoré môžu byť spôsobené týmito situáciami. Veľmi ľahko sa malé lietadlo zachytí v dolnom ponore na strane proti vetru a nemá potom silu či len schopnosť dostať sa z toho.”