Nepočítal som, že budem hviezdou – spomienky na Karla Gotta

Praha 12. októbra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

 

Prvý októbrový deň vo veku 80 rokov zomrel Karel Gott. Počas skoro 60-ročnej úspešnej speváckej dráhy získal prakticky všetko, čo sa získať dalo. Je držiteľom 22 československých, 20 českých zlatých slávikov. Vydal skoro tri stovky albumov, za ktoré získal viac ako 60 zlatých, 14 platinových platní a desiatky ďalších medzinárodných ocenení

Fotografia umelca so zapálenou sviečkou pri kondolenčnej knihe sprístupnenej verejnosti v priestoroch Veľvyslanectva Českej republiky v SR v rámci vzdania úcty na pamiatku nedávno zosnulej speváckej legendy a výnimočného umelca Karla Gotta, ktorý bol prínosom pre Českú aj Slovenskú republiku

Pri koncertoch a vyhláseniach výsledkov ankety Český slávik venoval čas a pozornosť aj Tlačovej agentúre Slovenskej republiky, keď odpovedal na otázky spojené s jeho dlhoročnou úspešnou umeleckou dráhou. Ako spomienku na Zlatý hlas z Prahy ponúka TASR v deň rozlúčky s umelcom niekoľko odpovedí z rozhovorov v priebehu posledných desiatich rokov.

 

1. Karel Gott si veľmi vážil dlhoročnú vernosť a priazeň slovenských fanúšikov. Jeho koncerty boli stále vypredané.

“Vždy si spomeniem na dobu, keď sme lifrovali jeden hit za druhým, v 66-tom, 67-mom, keď ma už priatelia – ktorí to so mnou mysleli dobre – upozorňovali na to, že túto muziku nemôžem robiť po tridsiatke, že prídu noví chlapci, ktorí ma zmetú. Keby im v tej dobe niekto povedal – ale on bude spievať, keď bude mať 73 – a bude mať plnú športovú halu Ondreja Nepelu v Bratislave, alebo v Košiciach – to vyzeralo nádherne – to je ten pocit, ktorý ma robí šťastným. Táto možnosť pokračovať, nesedieť doma a pozerať sa, čo budem robiť, to nejde u speváka, ktorý to myslí s hudbou vážne, rozlúčiť sa so scénou. A ja tú príležitosť mám.”

(Karel Gott po bratislavskom koncerte na ZŠ Ondreja Nepelu 20. októbra 2012)

 

2. V septembri 2012 vydal album Dotek lásky. Pri jeho predstavení spomenul aj účinkovanie v americkom Las Vegas.

“V roku 1967 som dostal túto fantastickú príležitosť spievať v Las Vegas, ktorá bola v tej dobe neuveriteľná. V tej dobe bolo Vegas pre nás ako iná planéta, a zvlášť hudobná, kde sa schádzali a boli angažovaní tí najlepší. A spievať medzi nimi – ešte doteraz som sa neprebral z toho sna. Bol som tam pred Elvisom. Elvis v tej dobe nakrúcal filmy pre firmu MGM, manažér ho zaviazal na šesť filmov. Nehovoril o nich pozitívne, tak trocha sa aj hanbil, že to boli plytké príbehy. Do Las Vegas bol angažovaný po pauze na scéne až v roku 1969, hotel International, ale to ja som bol už preč.”

 

3. Na albume Dotek lásky si poslucháč našiel piesne od známych svetových interpretov, tri piesne boli z repertoáru Elvisa Presleyho.

“Čo máte na srdci, máte aj v sebe. Tá rokenrolová éra je nevykoreniteľne vo mne, to zo mňa nemôže nikto dostať. Aj keby ma zatvorili, stále to bude rokenrol. Ako tínedžer som dostával vzpruhu a inšpiráciu stať sa spevákom. Bola to éra v hudbe, kde sa prejavoval pocit u všetkých ľudí, že bude lepšie, že tu prichádza niečo nové. Ten pocit bol aj v celých 60. rokoch, preto sa nemôžem Elvisovi vyhnúť. Aj keď spevácky nebol Elvis môj vzor spievania, ale bolo to niečo, na čo všetci radi spomíname.”

(október 2012)

 

4. V máji 2013 vychádza DVD so záznamom koncertu Karel Gott: O2 Aréna 2012. Pri jeho predstavení pochválil aj svoje koncertné publikum.

“Moje publikum, tam nie je veková hranica, pri ktorej by to končilo. Od detí a tínedžerov, to isté sa mi darí aj v susednom Nemecku, z toho mám veľkú radosť. To isté môžem povedať aj o iných krajinách. Keď si ma Alexandrovci pozvú na ich 80. výročie do Moskvy ako jediného zahraničného hosťa, tak sa pozrime aj na tú druhú stranu, že v tom niečo bude. Tým chcem povedať, že existujú akési nepopísateľné vlny medzi interpretom a publikom. Na to nie je žiadna akadémia ani konzervatórium.”

 

5. DVD s názvom Noční král bolo pre maestra darčekom k 75. narodeninám. Úspech Karla Gotta prirovnávali mnohí ku hviezdnej dráhe, preto sa núkala otázka, či pri začiatkoch myslel na takýto úspech.

“Vôbec som nepočítal, že budem hviezdou. Bolo mnoho takých pre a proti – že to nemyslí vážne takto spievať – iní zase hovorili, to vyzerá, že má naštartované na hviezdnu kariéru. Iní že to sa nedá počúvať. Mne neskôr povedali tí, čo niečo dokázali, že keď je tam dilema – pre a proti – tak je to vždy zdravé. Každý sme za seba a z tých osobností má každý svoj štýl, svoju polohu, alebo svoj pohľad na mňa, s veľkými džezmenmi ako Duke Ellington som mal pocit pri rozhovore, že sa už dlho poznáme a to je to krásne.”
(Prezentácia DVD Noční král v Prahe 16. júla 2014, pri oslave 75. narodenín).

 

6. Obdiv si Karel Gott získal aj tým, že pri takej dlhoročnej speváckej dráhe mal stále dostatok energie na koncertovanie.

“Čerpám ju z publika, a kto z nás je na javisku vnímavý, ten vie, akú silu má vlna energie, ktorá ide z publika a nabíja vás. Ale ona nielen nabíja, ona je dokonca aj liečivá, preto tá radosť, ktorá je okolo, a vidíte tých ľudí, ako vás majú radi a je to úprimné. A keď to takto vidíte, to je výzva, tam je to nabíjanie a tam cítite, že to musíte vrátiť. To je povinnosť, je to zodpovednosť to vrátiť.”

(Český slávik 2014, Štátna opera Praha, 30. novembra 2014).

 

7. V októbri 2015 diagnostikovali maestrovi nádorové ochorenie lymfatických uzlín. Na galavečer Českého slávika prišiel, aj keď iba na chvíľu, a pozdravil divákov iba z lóže.

“Drahí priatelia, ja som tu dnes iba na skok, preto budem stručný, aj keď sa mi to vždy nedarí. Mám proste rád tie chvíle napätia, keď sa do poslednej chvíle čaká meno víťaza. To sa len tak neomrzí a povedal som si – tam nesmieš chýbať ani tentoraz. Prečo by si sa mal pripravovať o chvíle radosti, čo keby to náhodou dobre dopadlo. A dopadlo to. Chcel by som z tohto miesta poďakovať všetkým, ktorí svojimi hlasmi umožnili, aby som svoju slávičiu voliéru doplnil o miesto štyridsiate. Je to pre mňa krásny deň, priatelia. Chcem poďakovať všetkým, ktorí mi dali najavo svoju podporu, pretože tá mi dodala potrebnú silu a energiu. Vaša priazeň bola pre mňa tou najlepšou liečbou, veľmi cennou infúziou. Ďakujem za ten krásny moment. Prajem vám pevné zdravie a viem, o čom hovorím. Sľubujem, že ak to dobre dopadne, tak nabudúce sa zdržím dlhšie.”

(Český slávik 2015, Štátna opera Praha, 28. novembra 2015).

 

8. Bratislavská Incheba Expo aréna bola 18. októbra 2016 miestom koncertu Lýra 50 Mám rozprávkový dom. Pred 50 rokmi sa uskutočnil prvý ročník festivalu Bratislavská lýra. Nechýbal na ňom ani víťaz prvého ročníka Karel Gott. Jemu patrilo finále večera.

“Ďakujem za váš záujem o môj príchod po dlhšej nedobrovoľnej prestávke. Chcem vám povedať, že sa vraciam na staré miesta so šťastným pocitom, pretože k lýre mám srdečný kontakt, pretože som tu zažil krásne momenty a úspechy u publika, samozrejme na to sa nedá zabudnúť. Preto spievam tri piesne, ktoré mali na lýre úspech u poroty aj publika. Všetko mám poctivo uložené tak, že ráno, keď sa zobudím, aby som to hneď videl. Všetky lýry a všetky ostatné ceny, ktoré som dostal a že ich nie je málo. Mám rozprávkový dom patrí dodnes do môjho repertoáru na slovenských koncertoch. Pre mňa je to evergreen, ktorému vďačím za mnohé, nielen za úspech tu, vlastne mi razil cestu do zahraničia.”

 

9. Karel Gott o ankete Český slávik, ktorú vyhral dvadsaťkrát. Za spoločnej éry Československa vyhral dvadsaťdva ročníkov.

“To je anketa popularity a tá popularita, ktorú si ja vysvetľujem u seba, že 50 rokov oslovujem všetky generácie. A o to som sa snažil, aj keď som bol mladík a spieval Trezor, Dám delovú ránu. Slávik je slávik a to je čestná záležitosť. Mám z nich tým väčšiu radosť, pretože v mojom veku udržať si v populárnej hudbe tak dlho popularitu je skutočne fenomenálne. Podobných príkladov je vo svete málo, udržať to permanentne. Tie návraty a lúčenia, to ja neuznávam. Ďaleko milšie mi je udržať to. Udržať a osloviť všetky generácie.”

(Po koncerte 4. novembra 2017 v hoteli Kempinski na Štrbskom Plese).

 

10. Pieseň Srdce nehasnou, ktorá nechýba na ostatnej kompilácii 80/80, vydanej k 80. narodeninám, pre Karla Gotta a jeho dcéru Charlotte Ellu zložil Richard Krajčo.

“Mne veľmi prekvapivo zazvonil raz telefón a na druhej strane sa ozval Karel Gott. Najprv tak nenápadne, že videl prvýkrát náš veľký koncert, ani som nevedel, že na ňom v O2 aréne bol, že sa mu to veľmi páčilo a chcel mi to iba povedať. Videl toho vraj dosť a že neznieme ako česká kapela a mal z neho veľkú radosť. Tak sa dlho nedialo nič a potom mi zavolali znova, tentoraz už aj s jeho báječnou ženou Ivankou, a poprosili ma, či by som sa nepokúsil napísať pre neho pieseň, duet. Ja som pre nikoho nič nenapísal, vždy som to schovával iba pre našu kapelu, tak som im povedal, že neviem, či to dokážem. Nedali mi tematicky žiadne ohraničenie, iba časovo, chceli, aby sa to stihlo behom januára a februára maximálne. Tak som im prisľúbil, že sa o to pokúsim a že uvidíme, ako to dopadne. A ono to dopadlo.”

(Richard Krajčo, líder skupiny Kryštof, festival Colours of Ostrava, 18. júla 2019).

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

V nemocniciach je aktuálne 1 144 pacientov s ochorením COVID-19 alebo s podozrením naň

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-David J. Phillip)   Za nedeľu na Slovensku pribudlo 993 ľudí s pozitívnym PCR testom. Ako ďalej uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová, z nich viac ako 70 percent nebolo zaočkovaných. Najviac pozitívne testovaných bolo v Žilinskom kraji, naopak najmenej v Trnavskom kraji. Pozitívny…

Finančné kompenzácie za straty spôsobené koronakrízou vyplatia už čoskoro, sľúbil Husár

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Už čoskoro dôjde k vyplateniu kompenzácií hokejovým klubom, ktoré o ne požiadali v dôsledku ekonomických dopadov koronakrízy na ich každodenné fungovanie. Informoval o tom štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ivan Husár v rozhovore pre hockeyslovakia.sk Kompenzácie budú určené pre…

Združenie miest a obcí Slovenska uskutoční projekt zameraný na cezhraničnú spoluprácu samosprávnych združení krajín V4

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-tablet.tv)   Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) uskutoční projekt zameraný na cezhraničnú spoluprácu samosprávnych združení členských krajín Vyšehradskej štvorky (V4). Uviedol to v tlačovej správe, ktorú zaslal ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák Projekt s názvom Cezhraničná spolupráca pre partnerstvo a prosperitu je podporený Medzinárodným…

Naď: Slovensko by malo podporiť slovenských profesionálov žijúcich v New Yorku

0 icon

New York25. októbra 2021 (SITA – od vyslaného redaktora Mareka Biróa/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Slovensko by malo podporiť slovenských profesionálov žijúcich v New Yorku. Povedal to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), ktorý sa v rámci návštevy Spojených štátov amerických stretol so šiestimi členmi organizácie Slovak Professionals in New York „Sieť slovenských…

Vývoj cien ropy bol zmiešaný

0 icon

New York 25. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Ceny ropy sa v pondelok ráno vyvíjali zmiešane. Ľahká americká ropa si v elektronickom obchodovaní na newyorskej komoditnej burze pripísala 95 centov a vzrástla na úroveň 84,71 USD za barel. Pokračovala tak v posilňovaní po tom, ako v piatok zdražela o 1,26 USD…

Amnesty International zatvára svoje kancelárie v Hongkongu

0 icon

Hongkong 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Facebook)   Ľudskoprávna organizácia Amnesty International v pondelok oznámila, že zatvorí svoje kancelárie v Hongkongu. Dôvodom sú obavy z ohrozenia jej zamestnancov v dôsledku zákona o národnej bezpečnosti, ktorý vlani v júni prijal Peking. Informovala o tom agentúra AFP "Toto rozhodnutie – prijaté s ťažkým srdcom…

Americká armáda je demoralizovaná očkovaním a diskrimináciou. Kto nás bude chrániť, ak nás niekto napadne?

0 icon

USA 25. októbra 2021 (HSP/Foto:SITA/AP/Sgt. Jillian G. Hix/U.S. Army)   Spojené štáty americké, náš najväčší ochranca a vojenský partner má vážny problém: demoralizáciu spôsobenú povinným očkovaním proti koronavírusu a diskrimináciou bielych mužov. Tento americký problém sa však týka aj nás na Slovensku Najväčším partnerom Slovenskej republiky v oblasti obrany sú…

Dnes je Medzinárodný deň cestovín. Viete, s ktorými možno schudnúť?

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 (HSP/Foto:slimpasta)   Na svete existuje približne 600 druhov cestovín, ktoré majú viac ako 1300 rôznych názvov. Zablahoželajte špagetám a spol., pretože dnes majú svoj deň. Medzinárodný deň cestovín sa oslavuje už od roku 1998, a to práve 25. októbra. Jeho cieľom je vylepšovať reputáciu cestovín a…

Tréner Trabzonsporu chcel dať Hamšíkovi 35 minút, ale ten sa vypýtal do základnej zostavy

0 icon

Bratislava 25. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Thanassis Stavrakis)   Turecká najvyššia futbalová súťaž má aj po 10. kole jasného a nezdolaného lídra. Trabzonspor má na čele 24 bodov za sedem víťazstiev a tri remízy so skóre 20:9. Podiel na sobotňajšom víťazstve na trávniku Göztepe (1:0) mal opäť aj slovenský stredopoliar Marek Hamšík…

“Strašné zlyhanie slovenskej polície.” Českí novinári priniesli informácie, že bitka na futbale v Trnave mala zrejme aj drogové pozadie

0 icon

Bratislava/Praha 25. októbra 2021 (HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Poprední českí športoví novinári naznačujú, že nedávna škandalózna bitka chuligánov na futbalovom derby Spartak Trnava - Slovan Bratislava mala pravdepodobne aj drogové pozadie. Uviedol to v podcaste na YouTube šéf futbalovej sekcie Denníku Sport Jan Podroužek V známom českom športovom podcaste, v ktorom…

Podkasty

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ladislav Hvižďák

USA náš vzor.

0icon

  Niekedy, za čias socializmu, ktoré si celkom dobre pamätám, sme v našej republike , ktorá sa volala ČSSR a bola spoločná pre obidva bratské národy Čechov a Slovákov a viaceré národnosti, sme dosť často v médiach i od politikov počúvali okrídlenú vetu „Sovietsky Zväz – náš vzor“ alebo „So…

Gustáv Murín

Elektromobilita nás zachráni? Nie je to inak?

0icon

Žijeme bizarnú dobu. Slabomyseľná Grétka zneužívaná ambicióznymi rodičmi (a tí ktoviekým) svojimi agresívnymi naivitami udáva tón toho, čo je „in“, a ešte aj najväčší spiatočník na Zemeguli, pápež, sa jej klania a je div, že jej ešte nebozkával nohy, lebo ten ich už bozkával naozaj kde-komu. Do toho nám bruselskí papaláši sľubujú…

Pavel Jacz

Humorikon klaunice Remišovej včera opäť zabával televíznych divákov a počastovala nás aj riešeniami hlavolamov. Jeden prinášame.

0icon

Po dlhšom čase sme včera na poludnie mali opäť v televízii dokonalú zábavu. Tentoraz sme v relácii O päť minút 12 v Slovenskej televízii mali možnosť sledovať politický satiro-tragédny-humor – v konečnom dôsledku smutnosť nad smutnosť, vďaka zle naprogramovanému fyziologicko-chemickému zloženiu mozgovne hlavnej aktérky. A to v podaní našej politickej…

Ivan Štubňa

Stretnutie opičiakov na najvyššej úrovni...

0icon

V tomto článku som si dovolil použiť slovník ministra obrany, ktorý odhaľuje opičiakov rôzneho druhu...Rozhodol som sa, že mu pomôžem doplniť túto mozaiku... V rámci rokovania ministrov obrany členských krajín Severoatlantickej aliancie 22.10. 2021 v Bruseli dočasný minister obrany Jaroslav Naď podpísal v mene Slovenskej republiky Deklaráciu o zámere pristúpiť…

Matej Kečkéš

LGBTIQ sekta ako nástroj moci vakcinátorov

0icon

Kto si myslíte, že najviac zarába na zmene pohlaví, či doživotnej závislosti od hormónov, ktorú následne títo ľudia so sexuálnou poruchou identity musia užívať? No samozrejme, že naši "milovaní" vakcinátori, teda farmaceutický zločinecký syndikát, ktorému LGBTIQ skupina dokonale vyhovuje ako nástroj moci, ktorým získava stále väčšie bohatstvo a dokonca priamo…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Noeho akcia: 1. časť

0 icon

V šesťstom roku Noeho života sedemnásteho dňa druhého mesiaca, ešte toho dňa prepukli všetky žriedla veľkej prahlbiny, otvorili sa okná nebies (Genesis, 1. Mojžišova, 7:11). Prinášame ďalší článok z dôb starozákonných. Tentokrát sa pozrieme na Noeho a jeho archu, ktorá bola (nielen) na svoju dobu obrovským plavidlom. Katastrofy sa síce…

10 domácich miláčikov, ktorí ukradli partnera svojho majiteľa a vôbec sa za to nehanbili!

0 icon

Všetci milujeme svojich domácich miláčikov a (s výnimkou niekoľkých nahnevaných a pomstychtivých mačiek) domáci miláčikovia milujú nás. Niektorí nás však milujú až príliš. Nechcú, aby stál ktokoľvek medzi nimi a ich životnou láskou, a neboja sa to ukázať! Ale úprimne, existuje niečo také, ako "príliš veľa lásky"? :) 1. Snažila som sa…

Princ Charles vlastní unikátny Aston Martin, ktorý jazdí na víno a syr

0 icon

Princ Charles sa pyšní unikátnym Astonom Martin, ktorý podľa jeho slov "jazdí na víno a syr". Ako to je v skutočnosti? Britská kráľovská rodina je výrazne patriotická, čo sa výberu automobilov týka. Spojenie kráľovnej Alžbety II. a modelov Range Rover zrejme netreba nikomu predstavovať. Aj jej syn, princ Charles, sa…

10 epických dizajnových failov, ktoré skutočne existujú

0 icon

Bol si niekedy v živote svedkom situácie, pri ktorej si sa chytal za hlavu a nevedel, či sa máš smiať alebo plakať? Napríklad polopriehľadné dvere alebo okná na verejných záchodoch, kanál nad úrovňou okolitej cesty a podobne? Nuž, vo svete je toho oveľa viac. Tu je 10 epických dizajnových failov, ktoré…

10 dôkazov, že rodičovstvo nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať

0 icon

Blíži sa koniec roka 2017 a pomaly nastáva čas sumarizovať. V tomto článku sa pozrieme na 10 tých najlepších príspevkov na sociálnej sieti Twitter, ktoré dokazujú, že rodičovstvo zďaleka nie je len prechádzak ružovou záhradou.  Množstvo mamičiek obvinených z toho, že sú strašnými rodičmi, pretože nenechajú svoje deti hrať s reťazovou pílou, či…

Armádny Magazín

Šéf ruskej rozviedky Naryškin odporučil potomkom nacistov a ďalších nájazdníkov na Rusko aby sa učili históriu bez prikrášľovania

0 icon

Rusko, 25. október 2021 (AM) – Vedúci zahraničnej spravodajskej služby Sergej Naryškin odporučil potomkom útočníkov Ruska, aby vyučovali dejiny „bez prikrášľovania“ a vyvodzovali z nich závery. Zahraničie si musí uvedomiť, že všetky plány na dobytie Ruska sú vopred odsúdené na neúspech. &nb

Irán raketami zasiahol americkú základňu v Sýrii. Podľa USA si útok nevyžiadal obete medzi vojakmi

0 icon

Sýria, 25. október 2021 (AM) – Útok na americkú základňu vo východnej Sýrii bol uskutočnený raketami „Fateh-110“. Americkú vojenskú základňu v zóne Al-Tanf na východe Sýrie zasiahla jednostupňová raketa „Fateh-110“ s tuhým pohonom typu zem — zem. Rake

Kaliningrad obohatia ďalšie priateľské lietadlá. NATO otvára už tretiu leteckú základňu v Lotyšsku

0 icon

USA, 25. október 2021 (AM) – NATO po certifikácii a modernizácii otvorilo tretiu leteckú základňu v Lotyšsku. Reč je o vojenskom letisku Lielvarde, ktoré sa nachádza sedem kilometrov od lotyšského mesta s rovnakým názvom. Predpokladá sa, že bude prijímať "spojenecké lietadlá kedykoľvek a za každého počasia", uvádza sa vo vyhlásení NATO. Letisko Lielv

V USA bol vymenovaný prvý štvorhviezdičkový admirál – transgender

0 icon

USA, 24. októbra 2021 (AM) – Nová americká administratíva presadzuje vytrvalo svoju politiku civilizačných „hodnôt“. 19. októbra 2021 sa objavil, v celých dejinách USA vôbec prvý, štvorhviezdičkový admirál – transgender. Ide o ďalší výsledok, či ešte lepšie povedan

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali