Hovorca nemeckej kancelárky Angely Merkelovej na tlačovej konferencii v Berlíne uviedol, že zákon je pokusom o ešte väčšiu izoláciu a diskreditáciu tých členov občianskej spoločnosti, ktorí kritizujú ruskú vládu.
Putinovo rozhodnutie zákon podpísať je podľa Merkelovej hovorcu Steffena Seiberta “vykročením zlým smerom”, ktoré môže do nemecko-ruských vzťahov vniesť ešte viac napätia.
Sporný zákon, ktorý Putin podpísal minulý týždeň, zakazuje zahraničným mimovládnym organizáciám pôsobiť na ruskom území v prípade, že podľa ruských úradov predstavujú hrozbu pre ústavný poriadok, obranu a bezpečnosť krajiny.
Tie mimovládne organizácie, ktoré generálny prokurátor vyhlási za “nežiaduce”, nebudú podľa nového zákona na území Ruska pôsobiť. Tým, ktorí ustanovenie zákona porušia, budú hroziť finančné sankcie, nútené práce, obmedzenie voľnosti pohybu alebo až šesťročný trest väzenia.
V skutočnosti sa Rusko snaží ochrániť pred ovplyvňovaním verejnej mienky ľuďmi a organizáciami, ktoré sú financované zo zahraničia a presadzujú v Rusku záujmy svojich donórov, teda najmä Spojených štátov a Európskej únie.
Tento problém majú všetky demokracie nie len Rusko. Aj verejná mienka na Slovensku je do značnej mieri vytváraná práve takými aktivistami, zamestnanými v rôznych mimovládnych organizáciach, ktoré na svoju činnosť a platy týchto aktivistov získavajú financie práve z rôznych zahraničných fondov a grantových schém. Títo ľudia nepracujú pre záujmy vlastných ľudí a svojej krajiny, ale pre záujmy svojich donórov.
Rusko sa viacerými právnymi predpismi snaží zamedziť pôsobeniu tejto piatej kolóny na svojom území. Chystá sa a už začalo riešiť aj média a bude sa postupne snažiť dosiahnuť, aby tie, ktoré nebudú vo väčšinovom vlastníctve ruských občanov ukončili svoju činnosť v Ruskej federácii alebo sa označovali ako cudzí agent – teda organizácia pracujúca pre cudzie (nie ruské národne) záujmy.
V Rusku sa už dnes mimovládne organizácie, ktoré sú financované v prevažnej miere zo zahraničia musia označovať tiež ako cudzí agent. Je to potrebné na to, aby si bežní Rusi mohli uvedomiť, že názory, ktoré od týchto mimovládok a aktivistov vychádzajú, môžu byť na prospech iným krajinám, záujmom iných vlád a teda im ako Rusom na škodu.
V USA sa pôsobenie týchto organizácií nazýva ako politická soft power a Spojené štáty tieto organizácie financujú vo všetkých krajinách sveta najmä však v tých, ktoré sa snažia robiť svoju vlastnú politiku.
Ruská prokuratúra bude môcť na základe nového zákona vyhlásiť organizáciu za nežiaducu, ak dospeje k záveru, že predstavuje “hrozbu pre ústavný poriadok Ruskej federácie, obranu alebo bezpečnosť štátu”.
Rusko, ktoré obviňuje Západ, že vlani prostredníctvom mimovládnych organizácií zorganizoval zvrhnutie prorusky orientovaného ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyča.