Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa s Grenellom nestretáva a nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas sa takisto americkému diplomatovi zďaleka vyhýba. Nemci odmietajú Trumpa a jeho politiku a disharmónia medzi Nemeckom a USA sa prehlbuje v politickej oblasti a už vôbec nefunguje “chémia medzi Trumpom a Merkelovou”.
Rozpory medzi Nemcami a Američanmi vládnu aj v otázke Iránu. Okrem toho Nemci sa veľmi nehrnú míňať 2% svojho HDP na kúpu amerických zbraní a odmietajú politické vydieranie Washingtonu. Grenell sa vyhráža Berlínu odchodom časti amerických vojsk z Nemecka a ich presunom do Poľska, čo však Nemci ako hrozbu nevnímajú, pretože sú presvedčení, že z americkej strany ide o blufovanie. Američania potrebujú nemecké základne v strednej Európe, bez nich by sa americký dosah na Blízky východ značne znížil.
Nemcom sa takisto nepáči zbližovanie USA a Británie, pričom pre Trumpa by bolo výhodné aby bol britský Brexit čo najrýchlejší a bez dohody, pretože tak by sa Briti ešte viac pripútali k Američanom. Podľa viacerých nemeckých odborníkov Američania sledujú dlhodobo cieľ, ktorým je oslabenie Európskej únie. Američanom by vyhovovalo, keby Európu dostali pod rovnakú kontrolu ako Latinskú Ameriku.
V Nemecku sa sympatie k Američanom značne znížili, takmer 85% obyvateľov Nemecka vníma svoj postoj k Američanom ako značne negatívny a takmer 42% Nemcov vníma Čínu ako sľubného partnera.
Podľa portálu Spiegel Merkelová sa v histórii stane známou ako súper Trampa, jej vystúpenie na Harvardskej univerzite Američania otvorene označujú ako “antitrumpovský manifest” a dnes je normou, že sa Merkelová s Trumpom počas svojich ciest do USA nestretáva.
Pri svojich cestách do Európy Trump takisto obchádza Nemecko. V poslednej dobe navštívil Rím, Paríž, Londýn, po stretnutí G7 navštívil Kodaň či Varšavu, no napriek tomu že do Berlína to mal na skok, Nemecko Trump nenavštívil. T
Trump preferuje Poľsko, ktoré sa správa smerom k Washingtonu úslužne a v amerických intenciách poľskí a dánski politici bojujú proti Nord Stream 2. Američania sa už dnes otvorene vyhrážajú, že budú sankcionovať všetky spoločnosti, ktoré budú na projekte Nord Stream 2 participovať, alebo ho budú využívať. Američania sa vyhrážajú, že nedopustia, aby sa vplyv Moskvy na Berlín zvyšoval.
Grenell už otvorene protežuje Poliakov a takisto znova podčiarkol, že ak Nemecko nezvýši svoje platby do NATO o 2%, Američania presunú väčšiu časť svojho vojenského kontingentu z Nemecka do Poľska. Grenell považuje totiž za urážlivé, že Američania platia Nemcom nemalé finančné obnosy za prítomnosť amerického vojenského kontingentu a Nemci si neplnia svoje povinnosti spojencov.
V podobnom duchu sa vyjadrila aj americká veľvyslankyňa v Poľsku Georgette Mosbacherová, ktorá by takisto rada videla viac amerických vojakov v Poľsku, o slovách Grenella i Mosbacherovej informoval nemecký portál DW.
Poľsko sa snaží politicky zvyšovať svoj význam a poľskí politici prípadný presun amerických vojsk do Poľska vítajú, podľa nich je takýto postup v záujme kolektívneho Západu. Američania však majú v Nemecku ohľadne svojich vojenských základní rozvinutú a výhodnú štruktúru, americká vojenská základňa v Rammsteine patrí ku kľúčovým americkým základniam vo svete.
V Poľsku by museli Američania budovať všetko od začiatku a aj keby Poliaci vznik novej americkej základne v Poľsku dobrovoľne financovali z veľkej časti sami, stálo by vybudovanie podobnej základne ako v Rammsteine Američanov obrovskú finančnú sumu. Preto Grennelové vyhrážky o odchode Američanov z Nemecka nemusia byť reálne.