„Zákony sú veľmi prísne a prax je veľmi-veľmi uvoľnená a veľmi ľahká. Každý sa divil, ako je možné, že Nemecko má jeden z najprísnějších zákonov a vždy, s ohľadom na rating, je na treťom mieste, v malých zbraniach dokonca na druhom vo svetovom rebríčku predajcov a producentov zbraní? Takže, kde je tá diera?” pýta sa právnik Holger Rothbauer z nemeckého investigatívneho žurnalistického tímu Redfish.
Rothbauer reprezentuje whistleblovera, ktorý pracoval pre nemeckú spoločnosť vyrábajúca ručné zbrane Heckler a Hoch a poukázal na neviditeľné stránky dohôd o predaji zbraní tejto spoločnosti. V roku 2009 sa obrátil na Jürgena Grässlina, nemeckého publicistu a mierového aktivistu, ktorý sám bojoval proti tichým predajom zbraní celé roky. V máji tohto roku sa k súdu dostal prípad, ktorý je založený na výpovedi tohoto whistleblowera, na lavici obžalovaných je šesť bývalých zamestnancov spoločnosti H&K.
Obžaloba sa sústreďuje na 4500 pušiek G36 a ďalších palných zbraní, ktoré boli v šestnástich dodávkach predané do Mexika, bez ohľadu na vysokú úroveň drogového násilia v krajine. Zmienené zbrane boli použité pri útoku milície na mexických študentov v Iguale v roku 2014. Šesť študentov bolo zabitých pri útoku a ďalších 43 bolo unesených, zmizli bez stopy.
Získanie licencie pre export, bez ohľadu na to, že je to teoreticky veľmi zložité, sa zdá byť jednoduchšie, keď sú korporácie “zadobre” s politikmi. Lobbisti dostávajú vysoké a nevysledovateľné dary, pretlačujú všetky povolenia, ktoré sú potrebné pre predaj zbraní prakticky každému, kto platí, hovorí dokument.
„Existuje niekoľko ciest, cez ktoré zbraňový priemysel ovplyvňuje politiku. Napríklad politik SPD Johannes Kaas v roku 2005 získal — cez kraj — nejakých 60-80 tisíc dolárov v malých daroch. Boli rozdelené do tak malých častí, že ich nemusel deklarovať,” povedala Redfish Anita Scheller z politickej strany Die Linke.
Keď nejakej požiadavke aj napriek snahe lobbistov nemôže byť vyhovené, výrobca zbraní sa proti tomu môže odvolať vďaka takzvanej Bezpečnostnej rade, ktorá sa skladá z ministrov a predsedá jej federálny kancelár. Rada sa v tajnosti stretne a jednostranne môže rozhodnúť, či export schváli alebo zakáže. Táto schéma poskytuje „prakticky nulovú kontrolu” nad predajom zbraní nemeckej spoločnosti, povedal Rothbauer.