Jon hovorí, že najpopulárnejšími stereotypmi o Rusoch na západe sú tie, že Rusi sú leniví, veľa pijú, sú nepracovití, v krajine je diktatúra a represie. Pri tom Jon podčiarkuje, že Rusi sú, naopak, dokonca omnoho pracovitejší, než „Európania“ a že Francúzi a Briti pijú alkohol v omnoho väčších množstvách a potom na uliciach v opitosti predvádzajú svoju „európsku vychovanosť“. Jon povedal aj to, čo každému Rusovi bude znieť divoko – podľa mienky obyvateľov „Európy“, v 90. rokoch, keď bol prezidentom Boris Jeľcin, bola v Rusku ideálna demokracia a prekrásna sloboda a teraz je, vraj, všetko naopak.
Jon si tiež všimol, že Rusi s obľubou čítajú štatistiky o výške výplat v rôznych krajinách a sami seba presviedčajú o tom, že život v zahraničí je prekrásny a bohatý, keďže príjmy dosahujú tisícky eur. Rovnako aj „Európania“ sú po oboznámení sa so štatistikou často presvedčení, že v Rusku panuje strašná chudoba. Pritom nemecký právnik poznamenáva, že o ekonomickej úrovni života nemožno usudzovať iba na základe výšky výplat, ale je potrebné zistiť mieru kúpnej sily. Je veľký rozdiel v tom, koľko stojí živobytie v Rusku a v „Európe“, i tu i tam sú bohatí aj chudobní, no v „Európe“ je biednych dokonca viac. A v niektorých krajinách omnoho viac. Preto – robiť si závery iba na základe výšky výplaty je chyba na jednej, i na druhej strane.
Napríklad, Rus nevie, že veľkú časť svojho príjmu priemerný „Európan“ musí vynakladať na zaplatenie rôznych druhov poplatkov, ktoré v Rusku nejestvujú. Rovnako ani „Európan“ nevie, že Rus je od tohto bremena oslobodený: „V Európe ti dajú výplatu, aby ti ju potom v podobe rôznych poplatkov takmer celú zobrali. Choďte do Paríža a Londýna a pozrite sa, ako veľa je tam bezdomovcov v kartónových krabiciach, akonáhle opustíte turistické ulice,“ povedal Jon: „A veľká časť obyčajných ľudí je nútená šetriť v zime na vykurovaní a celý rok na vode. V niektorých veľmi biednych rodinách sa vo vani kúpu jeden za druhým, v tej istej vode. Rusom, ktorým som to hovoril, to znie divoko. Mnohí mi vôbec neveria,“ dodal Ion.
Porovnávanie Ruska a „Európy“ je stáročné hobby mnohých ľudí, hoci je vo svojej podstate nelogické. Žiaden štát sa nerozprestiera na takom veľkom území v Európe, ako práve Rusko, a to aj potom, čo od neho Západ prostredníctvom svojich agentov dočasne odpojil západoruské územia pod názvom Ukrajina a Bielorusko.
Vladimír Mohorita