Brusel 24. marca 2015 (HSP-MTI, Gyorgy Varga)
Napriek prísnym kontrolám na hraniciach, v obchodných spoločnostiach, opatreniam obchodnej inšpekcie a iných organizácií, na pulty európskych obchodov sa zo zahraničia dostáva zatiaľ ešte veľký počet tovarov veľmi pochybnej kvality
Európska komisia včera zverejnila alarmujúce údaje: takmer 2500 výrobkov bolo v roku 2014 stiahnutých z európskeho trhu, pretože boli nebezpečné pre spotrebiteľov. Sú už tradičné „bašty“, odkiaľ do EÚ prúdia nebezpečné pre zdravie a život občanov výrobky. Žiadne prekvapenie: Čína je aj naďalej krajinou pôvodu, ktorá v systéme včasného varovania figuruje na prvom mieste. Tak ako v roku 2013, aj minulý rok sa 64 % celkového počtu oznámení o nebezpečných výrobkoch týkalo výrobkov pochádzajúcich z Číny, vrátane Hong Kongu. Celkovo výrobky z Ázie boli jednými z najmenej kvalitných.
Ani v sortimente nebezpečných výrobkov v priebehu roka nedošlo k výrazným zmenám. Najčastejšie išlo o hračky, oblečenie, textílie a módne doplnky. Ako aj pred rokom až 9 percent elektrospotrebičov a 8 percent motorových vozidiel bolo vyhlásených za nebezpečné. Desať členských krajín EÚ napríklad stiahlo z predaja dodávku Citroen Expert III kvôli internej poruche, ktorá mohla zastaviť stierače počas používania.
Mnohé výrobky boli zastavené pred vstupom do EÚ alebo úplne odstránené z trhu najmä kvôli riziku poranenia či dokonca udusenia. Medzi takéto výrobky patril napríklad náhrdelník pre deti, ktorým sa prerezávajú prvé zuby. V správe Európskej komisie sa konkrétne uvádza, že vyše spomínaný náhrdelník bol veľmi nebezpečný: „Celý náhrdelník sa zmestil do úst a mohol uviaznuť v dýchacích cestách dieťaťa. Koráliky sa ľahko ulomili a mohlo dôjsť k prehltnutiu.“ V inom prípade členské štáty stiahli detský set na stolný hokej, ktorý predstavoval vysoké riziko úrazu spôsobeného elektrickým prúdom.
Taktiež častým dôvodom boli chemické riziká, ktoré sa týkali najmä obuvi a kožených výrobkov, ktoré obsahovali takzvaný šesťmocný chróm spôsobujúci kožné reakcie. Viaceré hračky a výrobky určené na starostlivosť o deti obsahovali napríklad zmäkčovadlo plastov, ktoré môže spôsobiť neplodnosť. Módna bižutéria naopak obsahovala zdraviu škodlivé ťažké kovy. Zoznam nebezpečných tovarov je pomerne rozsiahly.
Európska komisia o rizikách vie a úzko spolupracuje s viacerými krajinami prostredníctvom takzvaného Systému včasného varovania, ktorého cieľom je zabezpečiť ochranu spotrebiteľov. V prípade, že členské štáty odhalia, že výrobok nie je bezpečný, zdieľajú navzájom túto informáciu v rámci systému, do ktorého je v súčasnosti zapojených už 31 krajín vrátane Nórska a Islandu. Krajiny následne nebezpečný výrobok vyhľadajú a môžu ho buď stiahnuť z trhu, zastaviť predaj alebo zamietnuť dovoz.
Európska komisia včera oznámila, že sa v roku 2014 podarilo zachytiť o tri percentá viac škodlivých výrobkov ako v predchádzajúcom roku. „V priebehu rokov sa ukázalo, že Systém včasného varovania je to veľmi efektívny prostriedok ochrany európskych spotrebiteľov. Je to veľmi praktický príklad spolupráce EÚ v prospech našich občanov,“ uviedla komisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová.
Odborníci radia, že v prípade, ak objavíte výrobok, ktorý by akýmkoľvek spôsobom ohrozil vaše zdravie, môžete sa obrátiť na Slovenskú obchodnú inšpekciu, ktorá prevádzkuje systém Echo. Tam podniknú príslušné opatrenia a nebezpečný tovar stiahnu z pultov.
eu