Donedávna v spoločnosti rezonovalo najmä financovanie športu, rozdelenie peňazí medzi jednotlivé športové zväzy a podpora mládeže. V súčasnosti sa podľa Kollára do popredia dostávajú viaceré kauzy súvisiace celkovo so systémom výchovy a tréningov v športe, čoho dôkazom sú aj medializované informácie po nedávnych hokejových Majstrovstvách sveta do 20 rokov, keď dvojica hráčov otvorene prehovorila o nedostatočnom zabezpečení a neprofesionálnom prístupe reprezentačných trénerov a manažérov.
Kollár nazval súčasný systém slovenského športu zvráteným a dodal, že starostlivosť štátu o reprezentantov nie je dostatočná. “Rodiny sa zadlžujú, predávajú niekedy aj majetky a absolútne idú do zúfalej situácie len preto, aby ich deti nejako mohli preraziť,” povedal Kollár na tlačovej besede svojho hnutia.
“Dokedy pomaly za každým výkonom športovca bude heroický výkon jeho rodiča?” Dodal Martin Petriska zo Sme rodina. Politici podľa hnutia situáciu športovcov neriešia, no po prípadných úspechoch sa s nimi radi fotia a ukazujú na verejnosti.
Podľa opozičnej strany to nie je len o odhaleniach mladého hokejistu Pospíšila. Tvrdia, že rovnaký problém sa ukázal pred niekoľkými rokmi v zjazdovom lyžovaní v prípade Veroniky Zuzulovej či Petry Vlhovej ako aj pred aktuálnou sezónou Svetového pohára v biatlone v prípade sestier Fialkových.
Kollár aj kvôli tomu vyzval úrad vlády, aby sa situáciou začal vážne zaoberať s tým, že situácii by prospelo samostatné ministerstvo športu.
Pozornosť na šport chce upriamiť nový štátny tajomník. Sľubuje viac peňazí
Ministerstvo školstva, pod ktoré patrí aj agenda vedy, športu a cestovného ruchu má pod gesciou vládna strana SNS, ktorá v tomto smere avizovala zmeny už v minulom roku.
Padli aj úvahy o ministerstve športu, no súčasná šéfa rezortu Martina Lubyová zvolila formu vytovrenia tretieho štátneho tajomníka ministerstva, ktorý sa bude venovať čisto agende športu. Do tejto funkcie bol koncom roka navrhnutý úspešný olympionik Jozef Gönci, ktorý sa ujal funkcie v pondelok 7. januára.
“Tretieho štátneho tajomníka v rezorte vnímam ako vítanú posilu. Agenda ministerstva je veľmi rozsiahla a šport bol neprávom často v istom úzadí. Teraz sa nám otvárajú nové možnosti na efektívnu podporu tejto oblasti v celej jej šírke od amatérskeho a školského športu až po profesionálny šport a reprezentáciu,” zhodnotila ministerka Lubyová.
Gönci tento týždeň pre RTVS vysvetlil, že problematike sa plánuje venovať systémovo aj s cieľom navýšenie finančných prostriedkov pre športovcov. Avizoval vytvorenie nového fondu na podporu športu, ktorý by mal pomôcť financovať vrcholových športovcov už na budúci rok. Dodal, však, že mnoho závisí aj od zloženia budúcej vládnej koalície.
Olympijský výbor víta diskusiu
Predseda Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel takisto vníma potrebu širšej diskusie o športe na rezorte školstva. Pre RTVS povedal, že teraz bude úlohou nového štátneho tajomníka, aby sa stanovilo a vysvetlilo, či je pravý čas na prípadné zriadenie nového ministerstva a čo by bolo prípadne v jeho kompetencii.