Finančnú špičku Veľkej Británie tvorí 47% žien. Niekoľko uznávaných spoločností, ako napríklad Daily Monitor, Deloitte a Barclays Wealth Management publikovalo nasledujúce prognózy: ženy mnohonásobne prevyšujú mužov vo vzdelaní, kariérnom raste aj v budovaní vlastného podnikania. Ak to tak pôjde ďalej, tak bude mužov, ktorí prijímajú rozhodnutia, menej ako žien.
Štatistiky nepustia – počet študentiek na univerzitách rôznych krajín už dlho presahuje počet študentov. Z ôsmich miliónov nových pracovných miest, ktore sa od začiatku 21. storočia v Európskej únii objavili, šesť miliónov obsadili ženy. Počas poslednej vlny krízy zasiahla vlna prepúšťania hlavne mužov. Tieto fakty ani tak nevysvetľujú osobné zásluhy žien, ako skôr úspechy feministického hnutia, uvádza Fokinová.
Sociológ Jevgenij Tatarincevse domnieva, že značné zastúpenie žien na rôznych postoch v amerických spoločnostiach môžeme vysvetliť nasledovne: “V USA feministické hnutie vybojovalo seriózne práva a slobody pre ženy, čiže niektoré firmy nechcú prepúšťať ženy, aby sa vyhli súdnym sporom. Je jednoduchšie prepustiť muža, lebo prepustená žena môže podať obvinenie zo sexizmu. Súhlasím však s názorom, že v podnikateľskej sfére existuje trend, na základe ktorého ženy dosahujú významné úspechy a dokonca prekonávajú mužských kolegov.“
Psychológ Irajklij Požarsskij tvrdí, že dnešní muži sa vzdávajú zodpovednosti. Sú oveľa infantilnejší, menej pripravení, aby prijali zodpovednosť. Ženy označil za aktívnejšie.
Čo spôsobuje, že zodpovednosť a starostlivosť mužov sa vytráca? Rozhodli sa muži rezignovať voči nátlaku žien?
zf