Viacerých sudcov po výsluchoch začali prevážať do väzníc v okolí Košíc. V Košiciach sídli Ústavný súd (ÚS) SR, ktorý musí zo zákona povoliť väzobné stíhanie sudcov.
Už väzobne stíhaného Mariana Kočnera dnes obvinili z podplácania sudcov. Kočner v súvislosti s obvinením odmietol vypovedať. Novinárom to potvrdil jeho obhajca Marek Para.
“V obvinení sú aj korupčné trestné činy, je tam viacero prečinov a zločinov,” uviedol Para. Obhajca Mariana K. tiež dodal, že ide o relatívne rozsiahle uznesenie a musí si ho naštudovať.
Bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika J. bola obvinená z korupčnej činnosti, konkrétne zo zločinu prijímania úplatku, za čo jej hrozí v prípade dokázania viny trest odňatia slobody na päť až desať rokov. Potvrdil to jej obhajca Peter Erdős s tým, že Monika J. využila svoje právo, vypovedala a spáchanie skutku poprela. Proti vzneseniu obvinenia podala sťažnosť. Obhajca zatiaľ nemá informáciu o podaní návrhu zo strany prokurátora na jej vzatie do väzby.
„Pravdepodobne bude tento návrh podaný a ak ho prokurátor podá, v takom prípade musí zasadnúť plénum Ústavného súdu SR. Moja klientka požiadala, aby bola v takomto prípade na tomto zasadnutí prítomná a mohla sa vyjadriť k predmetnému návrhu,“ povedal obhajca. Krátko popoludní policajti niekdajšiu štátnu tajomníčku odviezli z expozitúry NAKA v Nitre.
Akcia vyšetrovacieho tímu Hmla
“Momentálne prebieha rozsiahla akcia vyšetrovacieho tímu Hmla, pod názvom “Búrka”. Viac informácii poskytneme až keď to procesná situácia dovolí,” napísala v utorok ráno polícia.
“V súčasnosti prebiehajú úkony trestného konania, a preto sa k veci nebudeme vyjadrovať,” uviedla pre TASR hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jana Tökölyová.
Podľa denníka Sme a portálu tvnoviny.sk boli medzi zadržanými aj sudcovia Monika Jankovská, Andrea Haitová, Miriam Repáková, Zuzana Maruniaková, podpredsedníčka Najvyššieho súdu SR Jarmila Urbancová aj obžalovaný z vraždy Jána Kuciaka Marian K.
Podľa ďalších informácií denníka následne zadržaných sudcov priviezli do Nitry, medzi nimi aj Jankovskú. Predseda SaS k zadržaniu Jankovskej zverejnil na sociálnej sieti: „Dnes ráno Monike Jankovskej nasadili najdrahšie náramky v jej živote, a to ani nemuseli byť briliantové. Chcem veriť, že bude postavená aj s ďalšími kumpánmi pred spravodlivý súd.“
Medzi zadržanými je aj advokát Miroslav Mojto.
Ako ďalej uvádza portál, medzi zadržanými by mal byť aj šéf Okresného súdu Bratislava V Dušan Srogončík. Práve tento súd rozhodoval v civilnom spore o kauze zmenky.
Podľa zistení Tvnoviny.sk by polícia mala zadržaným vzniesť obvinenia z viacerých trestných činov. Pre niektorých zadržaných budú žiadať väzbu. V prípade sudcov bude musieť o možnosti väzobného stíhania rozhodnúť ústavný súd.
„Vyšetrovatelia by sa nemali opierať iba o komunikácie z Threemy, ale aj o ďalšie dôkazy. Stíhania vraj stoja aj na svedeckých výpovediach,“ píše portál.
S políciou podľa informácií portálu spolupracuje bývalý sudca Vladimír Sklenka, ktorý sa práve pre komunikáciu s Marianom K. vzdal talára. Nie je vylúčené, že spolupracujú aj iné osoby.
Monika Jankovská je bývalá štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti za Smer-SD a sudkyňa Krajského súdu Bratislava s pozastavenou funkciou. S Marianom K. si mala cez Threemu vymeniť tisíce správ. Spolu si mali písať o množstve káuz vrátane civilného sporu o zmenky TV Markíza. V rámci neho mal Marian K. cez Jankovskú ovplyvňovať sudkyne Cvikovú, Maruniakovú a Haitovú.
Kolóna ozbrojencov priviezla do Nitry aj Mariána Kočnera, ktorý mal na sebe nepriestrelnú vestu.
Na políciu v súvislosti so zaistením sudcov prišli viacerí advokáti
Na NAKA v Nitre prišli v dopoludňajších hodinách viacerí advokáti. Medzi nimi aj obhajca obžalovaného z vraždy Jána Kuciaka Mariana K. Marek Para a advokát Ondrej Mularčík, ktorý nechcel špecifikovať, kvôli komu prišiel.
Obhajca Peter Filip sa pre médiá vyjadril, že ho policajti zavolali kvôli sudkyni Okresného súdu Bratislava I Angele B. a podpredsedníčke Najvyššieho súdu SR Jarmile U. Obe boli medzi zadržanými. Po prvom výsluchu sa Filip vyjadril, že zastupuje tri sudkyne, a nechcel špecifikovať ktoré. S prvou už absolvoval výsluch po jej obvinení z korupčného trestného činu. “Klientka, ktorá sa so mnou zúčastnila na výsluchu, spáchanie skutku poprela,” uviedol Filip. Obhajca podobný výsluch očakáva aj pri dvoch ďalších klientkach. Obvinenie je podľa jeho informácií založené na informáciách jedného svedka. Podľa informácií portálu tvnoviny.sk s políciou spolupracuje Vladimír Sklenka, ktorý si mal s Marianom K. vymeniť cez Threemu tisíce správ.
Krajský súd v Bratislave zatiaľ nemá oficiálne informácie o zadržaných sudcoch
Krajský súd (KS) v Bratislave zatiaľ nemá informácie o zadržaných bratislavských sudcoch z okresných súdov aj z KS v Bratislave.
“Vedenie KS v Bratislave v tejto chvíli nedisponuje relevantnými oficiálnymi informáciami od orgánov činných v trestnom konaní. Pokiaľ nám budú tieto relevantné informácie príslušnými orgánmi poskytnuté, vedenie KS v Bratislave vydá oficiálne vyjadrenie,” uviedol pre TASR hovorca KS Pavol Adamčiak, ktorý sprostredkoval vyjadrenie predsedu krajského súdu Borisa Tótha.
Ústavný súd zatiaľ nemá žiadosť generálneho prokurátora o súhlas s väzbou pre sudcov
Ústavný súd (ÚS) SR aktuálne neeviduje žiadnu žiadosť generálneho prokurátora o súhlas na vzatie do väzby niektorého zo sudcov. TASR to v stredu potvrdila hovorkyňa ÚS Martina Ferencová.
“V prípade, že bude takáto žiadosť doručená Ústavnému súdu, je predseda Ústavného súdu v zmysle paragrafu 227 zákona o Ústavnom súde pripravený bezodkladne zvolať plénum Ústavného súdu k danej veci,” uviedla ďalej hovorkyňa.
Podľa zákona žiadosť o súhlas na vzatie do väzby sudcu je oprávnený podať ÚS generálny prokurátor. Predseda ÚS na základe žiadosti “bezodkladne zvolá plénum Ústavného súdu, ktoré vec prerokuje a rozhodne, pričom umožní osobe, ktorej sa žiadosť týka, aby sa k nej vyjadrila”.
Najväčší rozdiel pri zadržaní sudcov oproti bežným občanom spočíva v úlohe ústavného súdu, vysvetľuje Čentéš
Pri zaistení sudcov platia pomerne rovnaké pravidlá ako pri bežných občanoch. Najväčším rozdielom je však žiadosť o súhlas na vzatie do väzby obvinených, ktorý musí v prípade sudcov odobriť ústavný súd. Pre agentúru SITA to uviedol prokurátor a vysokoškolský profesor Jozef Čentéš.
„Ak je zadržaná osoba podozrivá z páchania trestného činu a sú dané dôvody väzby, môže ju policajt zadržať s predchádzajúcim súhlasom prokurátora. Následne má policajt s prokurátorom spoločnú lehotu 48 hodín, počas ktorej je táto osoba vypočutá a skúmajú sa podmienky na vznesenie obvinenia,“ uviedol dlhoročný prokurátor.
Dodal, že pokiaľ sa tak stane, policajt a prokurátor ďalej skúmajú dôvody väzby. V prípade trvania dôvodov väzby je podľa Čentéša prokurátor oprávnený podať návrh na vzatie obvineného do väzby. Ako ďalej vysvetlil, ak je zadržaný sudca, je nevyhnutný predchádzajúci súhlas pléna ústavného súdu na jeho vzatie do väzby.
„Žiadosť o súhlas na vzatie do väzby sudcu je oprávnený podať ústavnému súdu generálny prokurátor,“ doplnil. Po súhlase ústavného súdu rozhoduje príslušný sudca pre prípravné konanie o návrhu prokurátora na vzatie obvineného do väzby.
Lehoty na rozhodnutie sudcu v prípravnom konaní o vzatí obvineného do väzby sú rozdielne, a to v závislosti od trestného činu. „V prípade obzvlášť závažných zločinov má príslušný sudca pre prípravné konanie na rozhodnutie 72 hodín. Pokiaľ ide o menej závažné zločiny alebo prečiny, platí lehota v podobe 48 hodín,“ dodal prokurátor.
Je pravdepodobné, že sa celá akcia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) dnes koordinovala s dozorujúcim prokurátorom. Známy je totiž prípad bývalého generálneho prokurátora Dobroslava T., ktorého nedávno krátko po zaistení nariadil prokurátor prepustiť na slobodu.
V prípade podozrivých sudcov bude rozhodovať o prípadných návrhoch prokurátora Špecializovaný trestný súd. Niektoré spravodajské weby upozornili, že aktuálne má službu jeho šéf Michal Truban. Jeho meno sa však tiež spomína v komunikácii Mariana K. cez aplikáciu Threema.
Podozrivé osoby vyšetrovatelia hneď ráno previezli do Nitry, kde je expozitúra NAKA pre západné Slovensko. Výsluchy môžu trvať aj niekoľko hodín.
Odobraté telefóny
Viacerým bratislavským sudcom a prokurátorom boli v lete minulého roku odobraté mobilné telefóny v súvislosti s komunikáciou Mariana K. Koncom januára tohto roku nasledovali aj domové prehliadky. Počas tých boli policajti z tímu Hmla u Moniky Jankovskej, Andrei Haitovej, Denisy Cvikovej, Vladimíra Sklenku, ale aj u nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra. Tomu polícia zaistila telefón a iné veci.