Bratislava 12. júla 2014 (TASR/HSP)
Výrazne nižší je počet prípadov poskytnutia finančnej pomoci, o ktorú požiadalo 11 občanov SR v ôsmich štátoch sveta – Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko, Brazília, Vietnam, Španielsko, Francúzsko a Česko
Slovenské zastupiteľské úrady (ZÚ) pôsobiace v 54 štátoch sveta poskytli vlani nefinančnú pomoc v núdzi 3091 Slovákom. Je to približne o 860 prípadov viac ako to bolo rok predtým.
Najviac, a to 402, ju poskytlo veľvyslanectvo v Budapešti. Nasleduje ZÚ v Prahe, Haagu, Ríme, Viedni, Záhrebe, Berlíne, Bruseli, Krakove a prvú desiatku uzatvára Madrid. Vyplýva to zo správy o činnosti konzulárnej služby ministerstva zahraničných vecí za minulý rok.
Výrazne nižší je počet prípadov poskytnutia finančnej pomoci, o ktorú požiadalo 11 občanov SR v ôsmich štátoch sveta – Rakúsko, Švajčiarsko, Nemecko, Brazília, Vietnam, Španielsko, Francúzsko a Česko. Zastupiteľské úrady neplatia účty za liečenie, ubytovanie, cestovné lístky či právnu pomoc. Pri krádeži alebo strate peňazí však môžu v krajnom prípade uzavrieť zmluvu o poskytnutí návratnej finančnej pomoci. Tieto peniaze slúžia iba na návrat na Slovensko a dotyčný ich musí vrátiť.
Konzulárne úrady vlani vydali slovenským turistom, ktorí sa z rôznych dôvodov ocitli bez cestovného pasu, 3950 náhradných cestovných dokladov. Viac ako polovicu ich vystavil ZÚ v Londýne. Občania z iných štátov Európskej únie žiadali slovenské veľvyslanectvá v tejto oblasti o pomoc iba minimálne. ZÚ v Užhorode, Bukurešti a Nairobi vystavili sedem náhradných cestovných dokladov pre tých občanov z únie, ktorých štáty nemajú v daných krajinách svoje diplomatické zastúpenie.
jf