Na Slovensku je podľa odborníkov nedostatok orgánov na transplantáciu

Na Slovensku je podľa odborníkov nedostatok orgánov na transplantáciu

Košice 7. októbra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR-František Iván)

 

Cieľom trojdňovej konferencie je podľa organizátorov upriamiť pozornosť na problematiku odberového a transplantačného programu

Nedostatok orgánov vhodných na transplantáciu na Slovensku i vo svete je jedným z hlavných problémov v oblasti transplantácie. Zhodli sa na tom odborníci, ktorí sa zúčastňujú v Košiciach Kongresu Slovenskej transplantologickej spoločnosti. Podujatie sa koná v termíne, kedy si odborná i laická verejnosť pripomína Európsky deň darcovstva a orgánových transplantácií (6.10.).

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Cieľom trojdňovej konferencie je podľa organizátorov upriamiť pozornosť na problematiku odberového a transplantačného programu. “Chceme hovoriť veľmi otvorene o tom, aký význam pre celú transplantačnú medicínu majú odbery a darovanie orgánov po smrti. Problém je v identifikácii vhodných darcov na našich pracoviskách. V podstate ide o to, aby každý pacient, ktorý má natoľko poškodený mozog, že to poškodenie je nezlučiteľné so životom, aby sa po stanovení mozgovej smrti u každého takéhoto pacienta zvažovalo darovanie orgánov,” uviedol pre TASR primár Transplantačného oddelenia Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Ľuboslav Beňa

Na snímke zľava primár transplantačného oddelenia UNLP Košice Ľuboslav Beňa a prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti Zuzana Žilinská
Na snímke zľava primár transplantačného oddelenia UNLP Košice Ľuboslav Beňa a prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti Zuzana Žilinská

“Téma darcovstva orgánov a orgánových transplantácií je veľmi aktuálna nielen u nás na Slovensku, ale aj v celej Európe. V rámci nej zomiera každý deň 12 pacientov, ktorí sa nedožijú transplantácie. Na Slovensku sme síce v medziročnom porovnaní zaznamenali 24-percentný pokles čakateľov na orgánovú transplantáciu, stále sa však pri odberoch orgánov od mŕtvych darcov stretávame s nevôľou pozostalej rodiny,” uviedla prezidentka Slovenskej transplantologickej spoločnosti Zuzana Žilinská.

Reklama
Ilustračné foto
Ilustračné foto

Európska komisia si podľa jej slov za motto Európskeho dňa darcovstva a orgánových transplantácií zvolila výstižný slogan Staň sa darcom a hovor o tom doma.

“Aj naďalej však vnímame problematickú situáciu v oblasti transplantácií sŕdc. Väčšina darcov totiž nevyhovuje kritériám pre tento transplantačný program. Len v bratislavskom regióne boli zo 16 realizovaných odberov akceptované len tri srdcia, keďže kritériá pre tento typ transplantácie sú z pochopiteľných dôvodov najprísnejšie,” priblížila Žilinská s tým, že najčastejšie sa s negatívnym postojom k darcovstvu zo strany rodiny stretávajú v prípade mladých ideálnych potenciálnych darcov.

Na snímke vľavo Iveta Malachovská a pacienti s transplantovanými orgánmi, druhá zľava Lucia Stašíková s transplantovanou pečeňou, Ján Furstenzeller a Vlasta Pagáčová s transplantovaným srdcom
Na snímke vľavo Iveta Malachovská a pacienti s transplantovanými orgánmi, druhá zľava Lucia Stašíková s transplantovanou pečeňou, Ján Furstenzeller a Vlasta Pagáčová s transplantovaným srdcom

Vlasta Pagáčová z Dubnice nad Váhom má darované srdce od roku 2008. Štyri roky trpela dilatačnou kardiomyopatiou a jedinou záchranou jej života bola transplantácia srdca. “Po transplantácii sa, samozrejme, obnovili funkcie v tele do takej miery, že som sa takmer úplne vyzdravela,” povedala.

Košičan Ján Fürstenceller mal najprv umelé srdce, ktoré fungovalo na batériu. Po štyroch mesiacoch išiel na transplantáciu. “Zlyhávalo mi srdce z úplného zdravia, nemal som predtým žiadne ochorenie. Najprv mi zlyhávali pľúca, potom srdce. Moja transplantácia sa uskutočnila v roku 2011,” priblížil.

V rámci Európy je k dnešnému dňu viac ako 70.000 pacientov, ktorí čakajú na transplantáciu niektorého zo životne dôležitých orgánov. Na Slovensku je to viac ako 400 čakateľov. Aj vďaka realizovanej osvetovej kampani Sedem životov podľa jej slov za ostatné dva roky klesol počet pacientov čakajúcich na orgánovú transplantáciu u nás o 24 percent.

Reklama
Na snímke riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie Daniel Kuba a Iveta Malachovská
Na snímke riaditeľ Národnej transplantačnej organizácie Daniel Kuba a Iveta Malachovská

Lídrom v oblasti darcovstva a orgánových transplantácií v Európe je Španielsko. “Vzdelávanie verejnosti je kľúčové a je našou zodpovednosťou budovať dôveru v systém, ktorým sa odbery a transplantácie orgánov riadia. Taktiež vnímam za veľmi podstatnú podporu štátnych inštitúcií, a to ako v oblasti verejnej osvety o význame darcovstva, tak aj v oblasti zabezpečenia kontinuálneho tréningu a edukácie pre samotných zdravotníckych špecialistov v tejto citlivej a neustále sa rozvíjajúcej problematike,” vysvetlil koordinátor darcovstva a transplantácií v Španielsku, profesor chirurgie na lekárskej fakulte v Barcelone David Paredes.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:33

Fínska hokejová reprezentácia do 20 rokov uspela aj vo svojom treťom zápase na Turnaji piatich krajín v Poprade. V piatok zdolala rovesníkov z Česka 5:3 a je na čele tabuľky. Slováci mali v piatok voľno, mužstvo Ivana Feneša má zatiaľ na konte dve prehry – s Českom 2:7 a s Fínskom 1:6.

16:32

Chorvátsky ústavný súd v piatok rozhodol, že prezident Zoran Milanovič sa nemôže stať predsedom novej vlády ani sa o tento post uchádzať. Dôvodom je skutočnosť, že neodstúpil zo svojej prezidentskej funkcie, hoci kandidoval v parlamentných voľbách.

16:31

Ukrajina tvrdí, že ruský bombardér Tu-22M3 s dlhým doletom, ktorý sa v piatok zrútil na juhozápade Ruska, v noci na piatok útočil na ukrajinské mestá Dnipro a Kryvyj Rih.

16:15

Navrhované výrazné zmeny v pravidlách výdavkových limitov odporujú ústavnej úprave rozpočtovej zodpovednosti na Slovensku. Myslí si to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ), ktorá v rámci pripomienkovacieho konania k návrhu novely zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy z dielne Ministerstva financií (MF) SR predložila viaceré svoje výhrady.

16:05

Slovenskej pošte (SP) sa vlani podarilo znížiť stratu na 5,48 milióna eur. Ide o najnižšiu stratu za posledné štyri roky. V minulom roku stúpli tržby pošty, a to približne o dve percentá. Vyplýva to z účtovnej uzávierky SP a údajov FinStat.

16:02

Rakúska ľudová strana (ÖVP) odmietla legislatívny návrh svojho koaličného partnera o povinnej diverzifikácii dodávok plynu. Zmeny v súčasnom zákone, ktoré navrhla ministerka životného prostredia Leonore Gewesslerová zo strany Zelených, predpokladajú, že podiel dovozu plynu z Ruska na domácom trhu do roku 2027 klesne z približne 90 % na nulu.

16:00

Tínedžerka, ktorú v súvislosti s útokom nožom v blízkosti jej školy postihla srdcová nevoľnosť, vo štvrtok zomrela. Dievča vo veku 14 rokov dostalo infarkt krátko po tom, ako vedenie jej školy nariadilo uzavrieť celý objekt. Stalo sa tak v snahe chrániť študentov pred útočníkom vyzbrojeným nožom, ktorý pred tým v blízkosti inej neďalekej školy ľahko zranil dve dievčatá vo veku sedem a 11 rokov. 

15:58

Európska únia (EÚ) po prvý raz uvalí sankcie na radikálnych izraelských osadníkov na západnom brehu Jordánu.

15:36

Francúzska polícia v piatok popoludní zadržala pred iránskym konzulátom v Paríži podozrivého muža, ktorý tam predtým podľa jedného svedka vstúpil s výbušninami. Podľa zdroja denníka Le Figaro k zadržaniu došlo po tom, čo muž z budovy vyšiel. Polícia teraz prehľadáva okolie konzulátu.

15:36

Česi si vo voľbách do Európskeho parlamentu budú môcť vybrať z 30 politických strán, hnutí či koalícií. V piatok to oznámilo české ministerstvo vnútra, ktoré zverejnilo rozhodnutie o registrácii kandidátnych listín. Podľa prieskumov je favoritom hnutie ANO.

15:34

Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) počas diskusie na 20. výročnom sneme Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) upozornila na dôležitosť rozvoja energetického sektora pre budúcnosť Slovenska. Témami diskusie boli aj zlepšovanie podnikateľského prostredia, digitalizácia či podpora životného prostredia. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva hospodárstva (MH) SR.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke rozkvitnuté pole repky olejnej (Brassica napus) pri obci Zemplínske Hradište v okrese Trebišov

Autor: FOTO TASR-Roman Hanc

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali