Bratislava 13. mája (TASR) – Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Peter Burian dnes 13. mája vystúpil na 6. fóre Európa – Ukrajina, ktoré v Budapešti organizuje poľský Inštitút východných štúdii v spolupráci s maďarským rezortom zahraničia.
Cieľom podujatia je podporiť strategickú diskusiu o vzťahoch medzi EÚ a Ukrajinou, ktoré sa v súčasnosti nachádzajú vo veľmi dôležitej etape súvisiacej najmä s perspektívou podpísania Asociačnej dohody EÚ – Ukrajina na tohtoročnom summite Východného partnerstva vo Vilniuse. Úspešný podpis dohody by predstavoval významný impulz pre napredovanie Ukrajiny na jej eurointegračnej ceste.
Slovensko ako krajina so skúsenosťami z transformácie a integrácie, aj ako sused Ukrajiny sa radí medzi prirodzených podporovateľov začlenenia Ukrajiny do Európy. Súčasne však podčiarkujeme nevyhnutnosť toho, aby si Ukrajina dôsledne plnila kritéria vychádzajúce z dialógu s EÚ, uviedol štátny tajomník vo svojom vystúpení na tému "EÚ – Ukrajina: nové prístupy k starým výzvam".
P. Burian vo svojom vystúpení ďalej poukázal na potrebu efektívneho využitia času zostávajúceho do Vilniuskeho summitu na doriešenie otvorených otázok a vygenerovanie podmienok a podpory na oboch partnerských stranách potrebných na podpísanie Asociačnej dohody medzi EÚ a Ukrajinou. Pre vytvorenie takýchto podmienok a získanie podpory v jednotlivých členských krajinách EÚ je samozrejme v prvom rade dôležitý hmatateľný pokrok Ukrajiny naprieč celým spektrom ukazovateľov stanovených EÚ. Bude to práve výkon Ukrajiny v tomto ohľade, ktorý bude najdôležitejším argumentom pre získavanie podpory EÚ. Slovensko oceňuje aktuálne opatrenia ukrajinskej vlády a parlamentu sledujúce urýchlenie implementácie kritérií EÚ. Dúfame, že ukrajinské vedenie bude pokračovať v tomto duchu v období do Vilniusu ako aj po ňom.
V rámci svojho programu v Budapešti P. Burian tiež rokoval s námestníkom ministra zahraničných veci Ukrajiny A. Olefirovom. Partneri sa zhodli na prospešnosti pokračovania nášho vzájomného dialógu na úrovni ministrov a jeho ďalšieho rozvoja aj na vyšších úrovniach, vrátane predsedov vlád a parlamentov našich krajín.
Diskusia na budapeštianskom fóre reflektovala široké spektrum tém, ktoré sa podieľajú na komplexnosti vzťahu medzi EÚ a Ukrajinou. Patria sem témy ako rozvoj demokracie, podnikateľské prostredie, reformy a hospodárska reštrukturalizácia na Ukrajine alebo energetická bezpečnosť. V rámci jedenástich segmentov fóra vystúpili politici a odborníci z EÚ, krajín Východného partnerstva a Ruska. V rámci podujatia bola prezentovaná aj štúdia "Ukrajina 2012 – Sprava o premenách", ktorá sumarizuje hlavné politické a ekonomické trendy na Ukrajine v roku 2012 a načrtáva najdôležitejšie výzvy pre krajinu v roku 2013.
TASR informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.
Upozornenie: TASR zverejňuje vyhlásenia, stanoviská, oznámenia v pôvodnom znení, dodanom zadávateľom, bez redakčnej úpravy. V zmysle § 5, ods. 2 zákona č. 167/2008 Z. z. o periodickej tlači a agentúrnom spravodajstve TASR nezodpovedá za obsah týchto informácií. Zverejňovanie vyhlásení, stanovísk a oznámení orgánov verejnej moci vykonáva TASR v zmysle § 3, ods. 5 zákona č. 385/2008 Z. z. o Tlačovej agentúre Slovenskej republiky ako službu vo verejnom záujme.