NAŽIVO
Ceny ropy vzrástli vo štvrtok o takmer 4 %, pričom cena ropy Brent sa posunula k hranici 65 USD za barel (159 litrov). Vývoj na trhu ovplyvnila opätovná zmena postoja amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý zvýšil tlak na Rusko s cieľom prinútiť ruského prezidenta Vladimira Putina rokovať o ukončení vojny na Ukrajine. Informovala o tom agentúra Bloomberg.
08:47Za „teroristický útok“ označil v stredu srbský prezident Aleksandar Vučič požiar a streľbu v stanovom tábore pred budovou srbského parlamentu v centre hlavného mesta Belehrad. Pri incidente utrpela zranenia jedna osoba, informuje agentúra AP.
Nemecká polícia počas rozsiahleho cvičenia ozbrojených síl (Bundeswehr) v bavorskom meste Erding pre nedorozumenie postrelila jedného z vojakov. Utrpel ľahké zranenia. Polícia uviedla, že reagovala na hlásenia o mužovi so zbraňou, informovala agentúra DPA.
08:44Americký prezident Donald Trump povedal, že jeho čínsky náprotivok Si Ťin-pching môže mať „veľký vplyv“ na ruského prezidenta Vladimira Putina. Trump sa tak vyjadril len niekoľko dní pred svojím plánovaným stretnutím s čínskym prezidentom v Južnej Kórei.
Čítať viac | 08:44Traja väzni v parížskej väznici La Santé boli vypočúvaní políciou pre údajné vyhrážky voči bývalému francúzskemu prezidentovi Nicolasovi Sarkozymu, ktorý v utorok nastúpil na výkon trestu, informovali v stredu miestne médiá. Informovali o tom správa agentúr DPA a Reuters a televízie Sky News.
08:40Komisár zámorskej basketbalovej NBA uviedol, že hráčky WNBA môžu očakávať “veľké” zvýšenie platov v rámci nového kolektívneho vyjednávania, ktoré sa má uzavrieť pred koncom októbra 2025.
Čítať viac | 08:14Tréner Enzo Maresca z anglického futbalového klubu FC Chelsea uviedol, že nebude prísne trestať svoj mladý tím za vylúčenia. Radšej sa snaží hráčov viesť a učiť správaniu, podobne ako u vlastných detí.
“Mám štyri deti. Keď urobia niečo zlé, nedám im trest, ale snažím sa ich naučiť, čo je správne. S hráčmi to robím rovnako,” povedal Maresca na tlačovej konferencii.
Čítať viac | 08:11Mongolský ústavný súd v noci na štvrtok označil minulotýždňové vyslovenie nedôvery zo strany parlamentu voči premiérovi Gombožavynaovi Zandanšataraovi za protiústavné. Rozhodnutie zákonodarného zboru už predtým vetoval prezident Uchnaagijn Chürelsüch. Informovala o tom správa agentúry Reuters.
07:59Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) evakuovala z Pásma Gazy 41 kriticky chorých pacientov a 145 sprievodcov, oznámil v stredu šéf WHO Tedros Adhanon Ghebreyesus. Na evakuáciu z palestínskej enklávy podľa neho čaká približne 15.000 pacientov. Informovala o tom správa agentúry Reuters.
„Naďalej vyzývame krajiny, aby preukázali svoju solidaritu a na otvorenie všetkých trás s cieľom urýchliť lekársku evakuáciu,“ napísal Ghebreyesus na sociálnej sieti X.
07:59Popradská nemocnica získala 12 miliónov eur na prístrojové vybavenie a materiálno-technické zabezpečenie. O poskytnutí finančných prostriedkov rozhodla vláda počas svojho zasadnutia ešte v polovici októbra.
Čítať viac | 07:51Slovenský basketbalový reprezentant Vladimír Brodziansky bude v kariére pokračovať v Číne. Skúsený pivot sa dohodol na zmluve na jednu sezónu s klubom Fu-ťien Sturgeons, ktorý hrá v najvyššej basketbalovej súťaži CBA.
Tridsaťjedenročný rodák z Prievidze hral v Číne v letnej lige za Ťiang-Su Jen-Nan Suke Lions. Podmienky v Ázii mu vyhovovali, preto sa rozhodol pokračovať v Číne.
Čítať viac | 07:39Na Kube zatkli čínskeho fentanylového bossa známeho pod prezývkou „Brat Wang“. V júli utiekol z domáceho väzenia v Mexiku, kde sa rozhodovalo o jeho vydaní do Spojených štátov. Pre agentúru AFP to v stredu uviedli zdroje z mexických bezpečnostných zložiek. Komunistická Kuba sa k údajnému zatknutiu oficiálne nevyjadrila.
07:34Nórsko predloží rezolúciu Valného zhromaždenia OSN, aby Izrael zrušil obmedzenia týkajúce sa pomoci pre Palestínčanov. Uviedol to v stredu minister zahraničných vecí Espen Barth Eide. Informovala o tom správa agentúry AFP.
Medzinárodný súdny dvor (MSD) v stredu uviedol, že Izrael je povinný uľahčiť prísun humanitárnej pomoci do Pásma Gazy a zabezpečiť „základné potreby“ tamojšieho obyvateľstva.
07:29
Európska únia plánuje rozšíriť spoluprácu s Egyptom a pomôcť krajine v boji proti ilegálnej migrácii. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová po stredajšom historicky prvom summite Európskej únie a Egypta. Informovala o tom správa agentúry DPA.
EÚ uzavrela s Egyptom dohody na základe, ktorých krajine poskytne 75 miliónov eur v podobe grantov na podporu egyptského zdravotníctva a vodného hospodárstva, ako aj sociálneho systému.
07:27Nová japonská premiérka Sanae Takaičiová plánuje urýchliť zvýšenie investícií do obrany a cieľ vynakladať na obranu dve percentá HDP by chcela dosiahnuť už koncom tohto fiškálneho roka. Informovala o tom správa agentúry AFP.
Kľúčový spojenec Japonska Spojené štáty, ktoré majú v krajine nasadených viac ako 60.000 vojakov, požadujú, aby Tokio vynaložilo viac prostriedkov na vlastnú obranu.
Sýrske úrady v stredu oznámili, že zatkli bývalého vojenského predstaviteľa zodpovedného za popravy a mučenie vo väznici Sajdnájá počas vlády bývalého prezidenta Bašára Asada. Informovala o tom správa agentúry AFP.
Vo väznici Sajdnájá, ležiacej severne od Damasku, Asadova vláda protiprávne zadržiavala a mučila tisíce ľudí.
07:20Rokovania o možnom stretnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho brazílskeho partnera Luiza Inácia Lulu da Silvu prebiehajú, informovali v stredu agentúru AFP predstavitelia oboch krajín. Podľa nich by sa mohli stretnúť na summite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) v Malajzii, ktorý sa začína v nedeľu.
Americký prezident Donald Trump v stredu večer potvrdil, že plánované stretnutie s ruským prezidentom Vladimirom Putinom bolo zrušené. Naznačil však, že k rokovaniu so šéfom Kremľa by mohlo dôjsť v budúcnosti. Hlavnou témou stretnutia malo byť mierové riešenie konfliktu na Ukrajine. Informovala o tom správa agentúry DPA.
07:14Lídri členských krajín Európskej únie sa vo štvrtok ráno zídu na summite Európskej rady (ER) v Bruseli. Rokovaniam budú dominovať štyri hlavné témy – vojna na Ukrajine, konkurencieschopnosť bloku, európska obrana a vývoj na Blízkom východe. Diskutovať sa bude aj o migrácii či cenovo dostupnom bývaní. Slovensko bude na zasadnutí zastupovať premiér Robert Fico.
07:13Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v noci na štvrtok vyhlásil, že izraelskí poslanci ohrozujú mierovú dohodu v Pásme Gazy. Reagoval tak na rozhodnutie izraelského parlamentu, ktorý v stredu posunul do ďalšieho čítania dva návrhy zákonov zamerané na anexiu okupovaného Západného brehu Jordána. Informovala o tom správa agentúry AFP.
Ruské ministerstvo obrany v stredu večer oznámilo, že jeho sily dobyli ďalšie dve dediny na juhovýchode Ukrajiny. Kontrolu prevzali nad obcou Pavlivka v Záporožskej oblasti a nad dedinou Ivanivka v Dnepropetrovskej oblasti. Informovala o tom správa agentúry Reuters.
07:10Žilinská radnica vyhlásila v súvislosti s nočným požiarom bytového domu na Bratislavskej ulici mimoriadnu situáciu. Príčiny požiaru nie sú aktuálne známe a sú predmetom vyšetrovania.
Čítať viac | 07:09Pri dvoch explóziách vo fabrike v ruskom meste Kopejsk východne od Čeľabinsku zahynulo najmenej deväť ľudí. V noci na štvrtok o tom informoval miestny gubernátor Alexej Teksler na Telegrame. Informovali o tom agentúry TASS a Reuters.
06:55Peru v stredu nasadilo do ulíc hlavného mesta Lima vojakov v rámci výnimočného stavu, ktorý po týždňoch protivládnych protestov v utorok vyhlásil prezident José Jerí. Ich organizátormi boli predovšetkým mladí ľudia nespokojní s riešením rastúcej kriminality a vplyvom organizovaného zločinu. Informovala o tom správa agentúry AFP.
Kooperačná rada udržateľného mestského rozvoja (UMR) Košice schválila v stredu financovanie piatich investičných zámerov v celkovej hodnote vyše dvoch miliónov eur. V prípade troch plánovaných investícií v košických mestských častiach Západ, Šaca a v obci Budimír v okrese Košice-okolie došlo k ich opätovnému schváleniu kvôli zmenám v pôvodných projektových zámeroch alebo výške vyčlenených finančných prostriedkov.
Čítať viac | 06:51