Isinbajevová pocítila “trochu radosti”, keď počula správy z utorkovej tlačovej konferencie MOV v Lausanne, na ktorej prezident MOV Thomas Bach síce podporil zákaz účasti ruským športovcom od Medzinárodnej atletickej federácie (IAAF) kvôli dopingovému škandálu, ale tiež zdôraznil, že federácia mala individuálne posúdiť prípady a “čistí” ruskí športovci by mohli súťažiť na augustových olympijských hrách v Rio de Janeiro.
“Najviac zo všetkého som rada tomu, že športovci, ktorí sú čistí a vyhovujú komisii, budú môcť súťažiť v Riu pod ruskou vlajkou. Som veľmi, veľmi šťastná,” vyjadrila svoje pocity Isinbajevová, ktorá chce získať aj tretí titul v rade.
Inštitúciu IAAF sa však obísť nedá, a tak sa pravdepodobne budú musieť ona aj ďalší “čistí” obrátiť na súd, aby IAAF zmenila svoje rozhodnutie. Nezdieľa však obavy, že by to ruskí atléti nestihli, aj keď do začiatku hier ostávajú len necelé dva mesiace: “Úplne som vylúčila možnosť, že to nestihnem. Musím to urobiť včas. Mám všetko, čo je potrebné, aby som mohla súťažiť v Riu. Olympijské normy som splnila. Odoslala som svoje dopingové testy. Nikdy v minulosti som nemala problémy s dopingom. A nevidím teda žiaden dôvod, aby som mala starosti o svojej účasti na hrách v Riu.”
V skutočne krajnom prípade nepovolenia by Isinbajevová neváhala odvolať sa k súdu pre ľudské práva. Z ruskej športovej asociácie ju uistili, “keďže sa blížia olympijské hry, riešenia prípadu ruských športovcov sa urýchlia možno aj do 24 hodín”.
O postoji IAAF k celej záležitosti vraví: “Domnievam sa, že zamietavé rozhodnutie IAAF je nespravodlivé a neodôvodnené pre ruských športovcov s krištáľovo čistou povesťou počas celej svojej kariéry.” Prezident IAAF Sebastian Coe navrhoval, aby “čistí”ruskí atléti súťažili pod neutrálnou bielou vlajkou, na čo Isinbajevová reaguje: “Ako k tomu príde čistý športovec, že bude vystupovať pod prázdnou vlajkou, zatiaľ čo ten vinný pod ruskou vlajkou?”