Brusel 10. októbra (TASR) – Druhý a posledný rokovací deň ministrov obrany NATO, ktorí zasadajú v Bruseli, bude venovaný predovšetkým situácii v Afganistane. Minister obrany SR Martin Glváč v tejto súvislosti potvrdil, že Slovensko je spoľahlivým partnerom NATO a slovenskí vojaci v Kandaháre zostanú tak dlho, ako to bude potrebné.
"Toto sme deklarovali aj našim partnerom a v najbližších týždňoch budeme rokovať o jednotke pre špeciálne operácie," uviedol šéf rezortu obrany ešte počas prvého dňa ministerskej konferencie v Bruseli.
Z hľadiska súčasného vývoja situácie v Afganistane predstaviteľov NATO najviac znepokojujú takzvané "vnútorné útoky" na jednotky spojencov. Ide o útoky z radov domácich ozbrojených síl, ktoré boli vycvičené pod dozorom síl aliancie. Doteraz si tieto útoky vyžiadali 53 obetí na životoch a lídri aliancie majú podozrenie, že v ich pozadí stojí hnutie Taliban, ktoré infiltrovalo svojich ľudí do afganských ozbrojených síl.
Severoatlantická aliancia by podľa už známych plánov, mala stiahnuť svoje bojové jednotky do konca roka 2014, pričom snahou je zorganizovať, vycvičiť a odborne pripraviť výkonnú a bojaschopnú afganskú armádu, ktorá sama dokáže čeliť bezpečnostným rizikám v krajine a prispeje k stabilizácii domácich pomerov.
O tomto probléme bude dnes s ministrami z 28 členských štátov NATO diskutovať nový afganský minister obrany Bismilláh Muhammadí.
"Útoky zo strany afganských ozbrojených síl na našich vojakov sú znepokojujúce a zákerné," uviedol v tejto súvislosti nemecký minister obrany Thomas de Maiziére.
Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen v dnešnom príhovore na túto tému uviedol, že útoky tohto druhu neodradia plnenie prebiehajúcej misie ISAF v Afganistane a aliancia bude pokračovať vo výcviku a príprave až do konca roka 2014. Po tomto termíne aliancia ponúkne Afganistanu novú medzinárodnú misiu zameranú špeciálne na poradenstvo, výcvik a podporu, z ktorej budú vylúčené bojové jednotky aliancie. Plánovanie tejto misie, zatiaľ s pracovným názvom ITAAM, ktorá má prispieť k bezpečnosti Afganistanu, je podľa Rasmussena už v plnom prúde.
Generálny tajomník NATO zároveň zdôraznil, že prebiehajúca misia ISAF, na ktorej sa zúčastňujú jednotky z 50 štátov sveta, je jednou z najväčších a najambicióznejších vojenských operácií po druhej svetovej vojne.