Medailu Dzurindovi odovzdal zakladajúci predseda hnutia Friends of Slovakia (Priatelia Slovenska) FOS a prvý veľvyslanec USA na Slovensku Ted Russell a súčasný predseda FOS Joe Senk.
Dzurinda sa na začiatku poďakoval predstaviteľom Friends of Slovakia za pozvanie vystúpiť s prednáškou o ceste Slovenska k slobode. Prednášal o Slovensku, ale aj v československom kontexte, a to pri príležitosti osláv 25. výročia vzniku Slovenskej republiky, ale aj pri príležitosti 100. výročia vzniku Československej republiky.
Dzurinda v hlavnom meste USA povedal: “Počas svojho politického života som si zvykol, že v USA vystupujeme neraz spoločne – politická reprezentácia Slovenska a Čiech. Počas summitu NATO ma prezident Havel pozval na galavečer, venovaný českej diaspóre. 10. výročie pádu Berlínskeho múru sme si pripomenuli v Bielom dome stretnutím s prezidentom Clintonom, spolu s vtedajším premiérom Milošom Zemanom.”
“Mnohé podujatia organizovali naše ambasády spoločne, najmä vďaka skvelej spolupráci veľvyslancov Bútoru a Vondru. Spomínať na tieto udalosti, ale aj premýšľať o ceste, ktorou naše národy za uplynulých sto rokov prešli, je preto pre mňa veľmi peknou a veľmi silnou emóciou. Chcem sa za túto emóciu, ale aj poctu pred vami prehovoriť, poďakovať“.
„Pravda, nie vždy sme kráčali vedľa seba – Česi a Slováci – rovnakým tempom, či rovnakým smerom. My, Slováci, sme si tu našu cestu trochu skomplikovali. Bolo tomu tak najmä v období po rozdelení Československa a vzniku našich dvoch štátov. Kým Česi pokračovali v reformách, v modernizácii a transformácii, o Slovensko sa pokúšala recidíva.
Až natoľko, ze Madeleine Albrightová označila v roku 1997 Slovensko za čiernu dieru Európy. Kým Česko spolu s Maďarskom a Poľskom vstúpilo do NATO v roku 1999, Slovensko bolo z integračných procesov vylúčené. V čase, keď naši susedia boli prijímaní do NATO, krátko po úspešných voľbách v roku 1998, som prvýkrát navštívil prezidenta USA. Na záver môjho stretnutia som požiadal prezidenta Clintona, aby Slovensko dostalo šancu na reparát. Že aj my chceme vstúpiť do NATO. Pezident Clinton mi odvetil, že sme zmeškali vlak a že sme zostali sami“.
„Poviem to jednoducho a priamo: vznik Československeho štátu bol požehnaním najmä pre nás, Slovákov. Nie som historik, ani etnograf. Nie som sociológ, ani antropológ. Som bežec. Tak si dovolím povedať, že máloktorý národ dokázal na svojej historickej púti tak rýchlo bežať, tak dynamicky sa rozvíjať, ako sa to podarilo za uplynulých 100 rokov práve nám, Slovákom!
Nesmierny, zásadný podiel na tomto rozvoji má naše vzájomné spolužitie s Čechmi. Či už pod Československou, alebo európskou strechou. Veľmi si želám, aby sme my, Slováci, inšpirovaní týmto významným jubileom, urobili ešte jeden krok, ktorý sme mali urobiť už dávno a ktorý urobiť treba: vyhlásiť 28. október za štátny sviatok aj Slovenskej republiky!”