“Je pre mňa výzvou môcť pokračovať v práci na poli vedeckých i hodnotových otázok súvisiacich s ľudským životom ako najväčšou hodnotou. Nikdy nesmieme zabúdať na kultúrne, etické a morálne aspekty medicínskeho pokroku, ktorý musí vždy slúžiť životu a nie ísť proti nemu. Stoja pred nami aktuálne otázky ochrany a dôstojnosti ľudského života vo všetkých jeho fázach, pokrokových liečebných metód či darcovstva orgánov,” uviedol Mikolášik, ktorý bol v uplynulom funkčnom období predsedom bioetickej pracovnej skupiny Európskeho parlamentu (EP).
Skupina je otvorená diskusii naprieč celým politickým spektrom EP, na jej zasadnutiach sa môžu zúčastňovať aj členovia iných politických frakcií. Odbornými rokovaniami pomáha vytvárať usmernenia pre europoslancov pred kľúčovými hlasovaniami, pričom kladie dôraz na objektívnu vedeckú informáciu v spojitosti s hodnotovou orientáciou. “Činnosť skupiny zlepšuje vyhliadky na prijímanie kvalitnejších smerníc a nariadení,” doplnil Mikolášik. Podpredsedmi pracovnej skupiny sa stali Lara Comi (Taliansko), György Hölvényi (Maďarsko), Tunne Kelam (Estónsko) a Alojz Peterle (Slovinsko).
Miroslav Mikolášik je jedným z trinástich slovenských europoslancov, už štyrikrát bol hlavným spravodajcom Európskeho parlamentu, pôsobí v ňom od roku 2004. Je lekárom s dlhoročnou praxou a špecializáciou v oblasti anesteziológie a resuscitácie a dlhoročným odborníkom v oblasti bioetiky a ochrany života. V aktuálnom funkčnom období bude zastávať aj post podpredsedu stálej delegácie pri parlamentnom zhromaždení EÚ a krajín Latinskej Ameriky (EUROLAT).
TASR o tom informoval Lukáš Marťák z Kancelárie poslanca Európskeho parlamentu Miroslava Mikolášika.
ru