Mikloško skromne: Pokiaľ je prezident osobnosťou, tak mu to stačí. Koketovanie s Ruskom a Východom považujem za scestné a nebezpečné

Bratislava 5. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Prezidentský kandidát František Mikloško naďalej trvá na tom, že v boji o túto pozíciu vytrvá, výzvy na odstúpenie vníma ako nedemokratický a absurdný nátlak. V rozhovore pre TASR hovorí, že tzv. antisystémových voličov môže osloviť len ťažko. Dodáva, že to, čím môže prezident pôsobiť na spoločnosť, je jeho slovo

Na snímke kandidát na post prezidenta SR František Mikloško

O pozíciu prezidenta sa uchádzate tretíkrát po desiatich rokoch. V čom ste sa za ten čas posunuli, prečo by vás teraz ľudia mali zvoliť?

Voľba prezidenta je aj zápas o tvár krajiny. Sme 30 rokov po páde komunizmu, ale ešte veľmi ďaleko od budovania pluralitnej a pokojnej spoločnosti. V tomto smere cítim svoje poslanie a príbeh ako neporovnateľný s inými. Môj politický názor je nezmenený, celý život vychádzam z kresťanstva, veľmi úspešne som spolupracoval so sekulárnym prostredím v disente, v novembri ’89, v zápase s mečiarizmom. Nemusím nič meniť vo svojich názoroch.

 

Prezident má zastupovať všetkých, nie iba kresťanských voličov. Ako chcete osloviť aj liberálneho voliča?

Hlavným zmyslom mojej kampane je to, že vychádzam z kresťanského prostredia, ale chcem osloviť aj liberálneho voliča alebo voliča, ktorý je za slušné Slovensko.

 

Ako hodnotíte tendencie niektorých kresťansky orientovaných voličov, ktorí chcú voliť „antisystémových kandidátov so silným kresťanským programom“?

Od týchto predstaviteľov akéhosi kresťanstva som sa veľmi jasne dištancoval hneď na začiatku, keď som povedal, že so Štefanom Harabinom a Marianom Kotlebom nehodlám diskutovať. Odmietam ich životný pohľad, hlásenie sa ku kresťanstvu, pretože idey, ktoré vynášajú, nemajú nič spoločné s kresťanstvom. Ide o netoleranciu a veľmi problematickú minulosť.

 

Obaja majú vyššiu podporu ako vy. Ako hodnotíte, že voliči z kresťanských kruhov majú tendenciu voliť skôr ich a nie vás?

Kresťania boli veľkými voličmi Vladimíra Mečiara a Roberta Fica, ukazuje sa, že sa mýlili. To, že sa niekto hlási ku kresťanstvu, neznamená, že vnútorne vidí veci jasne. Sú to ľudia, ktorí potrebujú, aby za nich niekto rozhodoval, potrebujú vodcu, ktorý ich vyvádza z problémov. Potrebujú sa odreagovať cez akúsi agresivitu, cez to, že niekto im načrtne nepriateľa. Ťažko môžeme týchto ľudí osloviť.

 

Aké sú vaše silné témy vo verejnom priestore od vášho odchodu z aktívnej politiky?

Vždy, keď som cítil potrebu ozvať sa za pravdu, zastal som sa jej.

 

Akým témam sa chcete prioritne venovať ako prezident?

Koketovanie s Ruskom a Východom považujem za scestné a nebezpečné. Pôjde mi o spájanie kresťanských a sekulárnych síl a snahu vniesť pokoj a slušnosť do tejto spoločnosti. Za 30 rokov v politike som nezažil takú vulgarizovanú slovenskú politickú scénu, ako je dnes. V tomto smere nie som kandidátom ani opozície, ani koalície.

 

Hovoríte o spájaní síl, ale mnohí hovoria vo vašom prípade o štiepení demokratických hlasov. Robert Mistrík sa vzdal, hoci mal vysoké preferencie. Aké sú vaše dôvody, pre ktoré sa nechcete vzdať?

Všetci, ktorí volajú, že štiepim alebo oberám o hlasy demokratických kandidátov, idú najhorším spôsobom proti demokracii a pluralizmu. Od začiatku chcú vnútiť jeden názor, vôbec nechcú diskusiu. Táto hystéria je tu od začiatku kampane.

 

Teraz už je tesne pred voľbami, programy sú známe. Máte v prieskumoch také percento hlasov, ktoré by mohlo zavážiť v tom, kto sa dostane do druhého kola. Aký je dnes váš dôvod zotrvať v boji?

Považujem za veľmi problematické niektoré prieskumy verejnej mienky. Vytvárala sa ilúzia o kandidátoch akceptovateľných pre spoločnosť. Neohnem sa nátlaku marketingu a veľkých peňazí, chcem, aby tu bola slušná súťaž. Celý ten nátlak, aby sa niekto vzdal, považujem za absurdný a nedemokratický a treba sa mu vzoprieť, pretože, keď si na to zvyknú médiá, ony budú robiť politiku. Ten nátlak médií v tomto smere mi pripomína éru komunizmu.

 

Prezidenta volia občania priamo. Myslíte si, že jeho právomoci vzhľadom na silný mandát od občanov sú dostatočné? Mal by ich mať viac? Ak áno, ktoré napríklad?

Máme parlamentnú demokraciu, prezident má niektoré poistky a zároveň je poslednou inštanciou v prípade krízy. Je to úplne dostačujúce. Pokiaľ je prezident osobnosťou, tak mu to stačí.

 

Čo považujete za najdôležitejšiu úlohu prezidenta SR a čo za najvýznamnejšiu kompetenciu?

Slovo človeka, ktorý keď niečo pomenuje, všimnú si to všetky médiá, musia si to všimnúť politici a občania. To, čím môže pôsobiť na spoločnosť, je jeho slovo.

 

Jednou z prezidentských právomocí je aj vymenúvanie a odvolávanie vysokých štátnych úradníkov či sudcov. Ako by ste ako prezident pristupovali k výkonu tejto kompetencie?

Prvým bodom môjho programu je, že sa budem pridržiavať zákonov a ústavy. V otázke generálov, ústavných sudcov sa budem musieť riadiť aj poradcami, aj životopismi, aj pokojným zhodnotením.

 

Hlavnou témou tohto obdobia je výber nových ústavných sudcov. Bol tu aj názor, že by nových ústavných sudcov nemal vymenovať Andrej Kiska, ale nový prezident. Ako vnímate takýto postoj politikov a ich správanie sa voči Ústavnému súdu a v neposlednom rade k hlave štátu?

Je tu politický zápas Smeru na čele s Robertom Ficom proti prezidentovi. Smer aj celá koalícia bojkotujú ústavné voľby. Idú proti záujmom tejto krajiny. Čo urobia potom, ak bude zvolený niekto iný ako Maroš Šefčovič alebo niekto, kto nie je z ich „košiara“? Zase budeme voliť ústavných sudcov? Je to jednoduchá otázka – o čo im ide, o ich záujmy alebo o túto krajinu?

 

Ako by mala vyzerať spolupráca prezidenta s vládou a parlamentom? Zúčastňovali by ste sa na zasadaní vlády, vystupovali by ste častejšie v parlamente?

Nevidím dôvod na časté zúčastňovanie sa na zasadaní vlády, vo výnimočných situáciách áno, ale vláda má svoje ministerstvá, ktoré sú kompetentné. Aj parlament má ústavou jasne dané veci. Občas by som vystúpil, pokiaľ by si to situácia vyžadovala, ale nevidím na to dôvod. Prezident má svoje právomoci a v rámci nich sa má pohybovať.

 

Aké zákony by ste mali problém podpísať? Aký je váš postoj k Istanbulskému dohovoru, paktu o migrácii, sprísneniu potratovej politiky, záujmu párov rovnakého pohlavia o legislatívnu úpravu v oblasti dedičstva či nahliadania do lekárskych záznamov?

Rozhodoval by som sa autonómne. Migračný pakt bol hysterická záležitosť, netýkal sa utečencov a politici ho zneužili v atmosfére utečeneckej krízy. Týkal sa legálneho pohybu obyvateľstva, čo je celosvetový jav. Pakt hovoril, aby sa tomu dali pravidlá, navyše nikoho nezaväzoval. Istanbulský dohovor by som nepodpísal. Na 98 percent je úplne v poriadku, hovorí o násilí na ženách, ale v niektorých článkoch vnáša veľmi nejasnú definíciu „gendrovej ideológie“ a veľmi nejasne zavádza nadnárodný orgán, ktorý má kontrolovať, či krajiny príliš nelipnú na tradičnom pohľade na muža a ženu. Pokiaľ ide o páry rovnakého pohlavia, pri nahliadaní do lekárskych záznamov a dedičských právach nemám najmenší problém, patrí to k základným právam ľudí. Ale som zástancom židovsko-kresťanskej tradície, ktorá chápe manželstvo ako vzťah muža a ženy. Privítal by som každé zníženie problému potratov.

 

Prezident je hlavný veliteľ Ozbrojených síl SR. Ako sa pozeráte na členstvo SR v NATO a našu účasť na zahraničných misiách? Má SR pokračovať v účasti na zahraničných misiách, prípadne ju rozširovať či obmedzovať?

NATO je pre nás záruka bezpečnostného priestoru, EÚ je záštitou kultúrneho, hodnotového a ekonomického zázemia a východiska. Problematika NATO sa falošne interpretuje, v súčasnosti je prítomné jedine v Afganistane, ktorý je zdrojom terorizmu. V iných krajinách to boli individuálne zásahy. Každé vyslanie našej misie ide cez parlament, ktorý nemusí vyslať vojakov.

 

Ako vidíte smerovanie našej zahraničnej politiky?

Mojím záujmom je spolupráca so všetkými národmi. Aj pokojná a mierumilovná spolupráca s Ruskom, ale svojím zmýšľaním, spôsobom vládnutia patríme inde. Ale to neznamená, že sa uzavrieme.

 

Ak by sa vyskytlo na Slovensku hnutie, ktoré by podporovalo odchod z EÚ, aký by bol váš postoj?

Bol by som zásadne proti, myslím si, že na Slovensku nemá takéto hnutie zatiaľ šancu preraziť. Ľudia vedia, čo pre nás znamená EÚ, napríklad to vidia cez svoje deti, ktoré vonku študujú a cestujú. Nemyslím si, že sa niekto chce dostať do izolácie, kde by sme sa stali hračkou v rukách veľmocí. Ak by malo byť referendum o vystúpení, robil by som proti nemu kampaň. Pozícia Slovenska v EÚ je slušná, sme rešpektovanou krajinou, ekonomicky aj strategicky.

 

Aké by boli prvé zmeny počas vašich prvých 100 dní v Prezidentskom paláci?

Musel by som postaviť svoj tím, zoznámiť sa s úradom. Vykonal by som základné návštevy v zahraničí, ale aj na Slovensku. Predstavil by som sa krajine a pripravoval sa na päťročné vládnutie.

 

Ak by ste sa stali prezidentom, čo by malo po vás v paláci zostať?

Aby som sa mohol spokojne obzrieť a pozrieť sa do zrkadla. Bol by som rád, keby ľudia vedeli, že som zápasil o lepšiu krajinu.

 

V Prezidentskom paláci býva deň otvorených dverí, kde sa ľudia môžu stretnúť s prezidentom. Neuvažujete o tom, viac otvoriť palác? Ako budete udržiavať kontakt s ľuďmi?

Prezidentský palác musí byť bezpečnostne strážený, nemôžeme ho úplne otvoriť verejnosti. Chcel by som ho otvoriť kultúre, prezentovať zahraničným návštevám našu súčasnú kultúru, aby tam nebola len stará klasika.

 

Ako financujete svoju kampaň?

Mám transparentné financovanie, nemám nič iné ako na účte. Nepodporili ma žiadni finanční giganti, ale priatelia.

 

Na sociálnej sieti ste písali, že Slovensko potrebuje prezidenta s pevnými hodnotami a názormi, ktorý nepodľahne vonkajším tlakom a nepôjde s prúdom. Akým tlakom chcete odolávať a čo je pre vás „prúd“, s ktorým by ste nechceli ísť?

Zatiaľ si ich neviem predstaviť, ale kedykoľvek sa môže začať chvieť EÚ. V takých situáciách sa chce zväčša podsvetie zmocniť krajiny, začínajú sa národnostné problémy, záujem o vplyv iných veľmocí. Bude treba byť pevný.

 

Ako by ste sa zachovali, ak by prišli tlaky vo vnútornej politike?

Chcem hovoriť v politike pokojne pravdu a všetkým tlakom, ktoré by s tým súviseli, chcem odolávať.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Európska centrálna banka vzhľadom na druhú vlnu pandémie pripravuje rozšírenie stimulov

0 icon

Frankfurt 2. decembra (SITA/APA/HSP/Foto:TASR/AP-Michael Probst)   Európska centrálna banka (ECB) v rámci boja proti hospodárskym dopadom pandémie zvažuje predĺženie programu spätných nákupov dlhopisov o ďalších dvanásť mesiacov. Uviedla to v utorok členka Výkonnej rady ECB Isabel Schnabelová ECB najbližšie zasadá 10. decembra. Experti podľa agentúry APA očakávajú, že vzhľadom na…

„Tak nám zavreli Haščáka,“ povedala posluhovačka pánovi Švejkovi. Začína sa to podobať na klasický román

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   „Tak nám zavreli Haščáka,“ povedala posluhovačka pánovi Švejkovi, ktorý pred rokmi, keď ho vojenská lekárska komisia definitívne vyhlásila za hlupáka, opustil vojenskú službu a živil sa predajom psov, škaredých nečistokrvných potvor, ktorým falšoval rodokmene. Okrem tohto zamestnania bol postihnutý reumatizmom a práve si…

Marek Krajčí: Farmaceutická firma si netrúfa v situácii takého rýchleho vývinu vakcíny zobrať riziko na seba. Odškodňovať bude štát

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian)   Bude vakcína proti koronavírusu skutočne bezpečná? Aj keď sa vládni predstavitelia snažia presvedčiť verejnosť, že áno, skutočnosť, že farmaceutická spločnosť Pfizer, ktorá dodá na Slovensko vakcíny odmieta vziať riziko nežiadúcich účinkov na seba, nevysiela dobrý signál verejnosti. Minister zdravotníctva Marek Krajčí…

Bezpečnostná aj c sú predložené na pripomienkovanie

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) a minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) predložili do medzirezortného pripomienkového konania návrhy Bezpečnostnej aj Obrannej stratégie SR. Bližšie informácie avizovali na budúci týždeň na tlačovej konferencii Nová bezpečnostná stratégia má komplexne reagovať na zmenené bezpečnostné prostredie.…

Martin Klus: Nepravdy o očkovaní nesmú zobrať Európanom nádej na skorý návrat k „novému normálu“ a víťazstvo nad pandémiou

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)   "Môžeme mať tie najlepšie vakcíny proti koronavírusu, no ak sa nám nepodarí získať dôveru občanov a presvedčiť ich o význame očkovania, naše úsilie a koordinácia budú zbytočné" "Na Slovensku, kde je stále veľká časť populácie náchylná uveriť rôznym nepravdám, podľa prieskumov klesol záujem…

Britskí poslanci schválil trojstupňový systém prísnych reštrikcií pre Anglicko

0 icon

Londýn 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu schválili v utorok večer nový prísny trojstupňový systém epidemiologických reštrikcií pre Anglicko. Opatrenia následne začali platiť od stredy, ktorou sa v Anglicku skončil dovtedajší lockdown Za reštrikcie hlasovalo 291 poslancov, pritom sa ich vyslovilo 78. Zvyšní poslanci 650-člennej snemovne…

Rezort spravodlivosti nezistil podľa Barra nijaké rozsiahle podvody

0 icon

Washington 2. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-David Grunfeld)   Americké ministerstvo spravodlivosti neobjavilo dôkazy o podvodoch, ktoré by boli také závažné, že by mohli ovplyvniť výsledky novembrových prezidentských volieb. V rozhovore pre agentúru AP to v utorok povedal šéf zmieneného rezortu William Barr "Do dnešného dňa sme nezaznamenali podvod v takom rozsahu,…

Radičová o ekonomických dopadoch koronakrízy: „Klesá dôvera k vláde, k prijímaným opatreniam, ako aj ochota participovať na nich“

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Expremiérka Iveta Radičová upozorňuje na to, že súčasné opatrenia v boji s pandémiou koronavírusu si na Slovensku vyžiadali pomerne výrazné finančné straty pre veľkú časť populácie, ktorá je charakteristická aj tým, že často žije na dlh. Uviedla to v rozhovore pre denník Pravda. Profesorka…

Novinár Daniš vymenoval dôvody, pre ktoré môžu stíhať Jaroslav Haščáka z Penty

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Utorková rozsiahla policajná akcia v sídle finančnej skupiny Penta a zadržanie jedného z jej  majiteľov Jaroslava Haščáka komentovali aj viacerí novinári. Dôvodov na vyšetrovanie Haščáka je napríklad podľa komentátora Daga Daniša viacero. Vymenoval ich hneď päť. Daniš na sociálnej sieti uviedol, že na…

Pavel Novotný: Celý život hulím trávu. Vyskúšal som všetky drogy. Mali by sme prijať aspoň 100-tisíc migrantov. Ja by som zvládol 10–tich. Moja žena chce dvoch

0 icon

Bratislava 2. decembra 2020 (HSP/Foto:Facebook)   Starosta pražskej mestskej časti Řeporyje, Pavel Novotný je odstrašujúcim príkladom toho, čo s človekom dokážu urobiť drogy. Napríklad aj to, že sa z vás môže stať slniečkar, ktorý bude vítať migrantov nielen vo vlastnej krajine, ale aj u seba doma. Dopadnúť to môže nakoniec…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Nebojme sa a nenechajme sa ohlupovať, Slovenky a Slováci. Biskupi, buďte na našej strane!

0icon

Bratia, známy je výrok raz pripisovaný Goebelsovi, inokedy Göringovi: stačí nahnať ľuďom strach a všetko bude možné. Uvedmme si, dnes sa práve preto celý svet zmieta v strachu. Covid-19 ukázal, ako jednoducho možno zmanipulovať celý svet, miliardy ľudí. Stačí mať v rukách média všetkého druhu a sme v zajatí strachu a hlúposti. Strachu a hlúposti! Sme poddajní…

Štefan Harabin

Policajný prezident Kovařik zrejme nemyslí na to, že pokiaľ bude kryť zjavnú trestnú činnosť Matoviča a jeho fašistickej chunty, sa za chvíľu ocitne vo väzbe ako generál Gašpar.

0icon

Už teraz sa teším ako má Kovařik  bude stíhať, že som sa postavil proti mučeniu a že ako zdravý nenosím rúško, keďže nemám takú právnu povinnosť. Odporúčam mu aby sám viedol vyšetrovanie, lebo až tam sa možno už konečne dozvie aký je platný právny stav. V rámci platného a účinného Trestného zákona aj…

Boris Mesár

"Sedem krokov od pandémie k totalite" . Vyšlo 29.4. 2020

0icon

autor Valentin katasonov Na pozadí bezprecedentného mediálneho preťaženia správami o šírení vírusovej infekcie COVID-19 je zaujímavé zverejniť informácie na alternatívnych  médiách, ktoré nie sú kontrolované veľkým kapitálom ani jedn

Peter Švec

Dajme stopku vládno-mediálnemu teroru korona-témami

0icon

Ide o najrýdzejšiu formu psychologickej vojny. Zároveň najočividnejšiu a najbezohľadnejšiu. Otvorím noviny, zapnem rádio, na tých pár minút denne zapnem televízor, zalistujem v časopise, spustím internet – všade sa na nás valí jediná téma – COVID19, testovanie, vakcinácia ... Akoby nič iné neexistovalo. Presne ako v čase vojny. Čírou náhodou k nám v strede koronakrízy zavíta…

Roman Bača

Očakávanie Mesiáša.

0icon

Očakávanie Mesiáša. Vstupom do prvého advetného týždňa Vianoc je možno dobré si pripomenúť v čom spočíva oslava Vianoc a čo má, akú udalosť z minulosti pripomínať a sprítomňovať. Boh Izraelitom uz mnoho rokov cez svojich božích prorokov prisľuboval záchranu a záchrancu v osobe kráľa ktory bude kraľovať židovskému národu skrze…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Incident vo Waco: 1. časť

0 icon

Za posledných niekoľko desaťročí Amerikou otriaslo niekoľko udalostí, ktoré urobili malú časť Američanov cynických voči správaniu sa ich vlastnej vlády. O mnohých z nich sme už na TOPdesať písali. Medzi týmito udalosťami môžeme nájsť aj incident, ktorý sa v prvej polovici roka 1993 odohral v sídle sekty Davidiánov v blízkosti mesta Waco v Texase. V tejto vládou…

Aj majster tesár sa niekedy utne... Tieto fotografie ťa pobavia!

0 icon

Slovenské príslovie "Aj majster tesár sa niekedy utne." nadobúda pri týchto fotografiách úplne nový rozmer. Alebo žeby to vôbec nebol majster, kto sa uťal? Je totiž len ťažké uveriť, že toto robili profesionáli vo svojom odbore... Internetom sa často šíria fotografie, na ktorých sa baví celý svet. Táto zbierka obrázkov…

Čo by sa stalo s jadrovou elektrárňou, keby v nej nebola voda?

0 icon

Niektoré jadrové reaktory sa spoliehajú na vodu ako primárny spôsob ochladzovanie systému. Čo sa stane s jadrovou elektrárňou, ak tento systém chladenia zlyhá? V niektorých jadrových reaktoroch sa ako chladivo používa voda. Ak tento chladiaci mechanizmus zlyhá, môže teplota v aktívnej zóne reaktora stúpať nebezpečne vysoko. Najdramatickejším takýmto rozpadom bola černobyľská katastrofa z…

Boh Quetzalcoatl: Napoly had, napoly vták

0 icon

Aztécky boh Quetzalcoatl, napoly vták, napoly had, múdry učiteľ a láskavý vládca, opustil ľudí, aby dokončil svoje poslanie. Sľúbil však, že sa vráti a v oblastiach, kde po sebe zanechal stopy v podobe najväčších záhad Ameriky, ho stále čakajú. Prinášame vám ďalší článok z edície mýtických bytostí, o ktorých ste pravdepodobne ešte nepočuli. Boh rozvoja Quetzalcoatl,…

Smrť princeznej Diany: Zabila Dianu MI6? 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku, kde sa bližšie pozeráme na udalosť spred viac ako 20 rokov, ktorá stále oplýva tajomstvami a nezrovnalosťami. Zabila Dianu MI6? Zo začiatku sa v tlači písalo, že celá táto tragická udalosť bola len obyčajná autonehoda spôsobená chybou vodiča Henriho Paula. Neskôr sa však začalo vynárať, že Paul, ktorý…

Vo svete IT

Xiaomi Deerma DEM-F628S – skvelá čistička a zvlhčovač vzduchu s objemom až 5 litrov aktuálne dostupná za skvelú cenu

0 icon

Pokukávate po efektívnom riešení, ako spríjemniť vzduch vo vašej domácnosti? Ideálnym riešením je čistička a zvlhčovač vzduchu, ktorý by dokázal vyčistiť vzduch v celej obývačke, či nebodaj v celom vašom obydlí. Takéto zariadenia boli donedávna otázkou niekoľkých stoviek eur. Vďaka príchodu veľkého množstva značiek zo zahraničia sa však už dnes…

5G siete na Slovensku – všetky dôležité informácie, ktoré by ste mali rozhodne vedieť

0 icon

Na Slovensku sú 5G siete stále viac a viac spomínanou témou. S miernym oneskorením od okolitých štátov sa pomaly, ale isto 5G siete dostávajú do popredia a v budúcich rokoch by sa z nich mal stať naozaj významný, ak nie hlavný telekomunikačný nástroj. Aké sú teda výhody, nevýhody nových 5G…

Akým spôsobom budú astronauti na Marse získavať kyslík?

0 icon

Ak sa ľudstvo rozhodne, že vycestuje na Mars, musíme sa najprv uistiť, že budeme mať dostatok zdrojov na to, aby sme mohli na červenej planéte prežiť a úspešne sa vrátiť domov, píše portál Arstechnica. Najnovšie výskumy ukazujú, že na povrchu planéty sa nachádzajú látky, ktoré by nám mohli pomôcť. Najnovšia…

Prieskum južnej hemisféry odhalil za pár dní rekordné množstvo galaxií

0 icon

Astronómom sa podarilo zmapovať milión doteraz neobjavených galaxií. Ide o doteraz najdetailnejší prieskum južnej hemisféry, pomocou rádiových vĺn, píše portál Science Alert. Najnovší prieskum bol vyhotovený rádiovým teleskopom ASKAP (pozn. redakcie: Australian SKA Pathfinder). Čo je však pozoruhodné, zoznam nových galaxií priniesol za menej ako týždeň. Podobným prieskumom trvalo niekoľko rokov,…

Spomalil sa Vám záhadne internet? Pozrite sa, či sa Vám na neho niekto cudzí nenapojil! Ak áno, tak takto ho odpojíte

0 icon

Určite to poznáte, internet sa Vám spomalí keď to najmenej potrebujete. Napríklad počas sledovania filmu a  v „lepšom prípade“ počas sledovania nejakého športového podujatia, na ktoré ste sa tešili aspoň jeden týždeň dopredu. Spomalil sa Vám záhadne internet? Dôvodov prečo sa môže spomaliť internet je viacero. Dnes, štandardne vo väčších…

Armádny Magazín

Usvedčené zločiny austrálskych špeciálnych jednotiek v Afghanistane - budú aj odsúdení za vraždenie civilistov?

0 icon

Austrália, 1.December 2020 (AM) - Odhalenie vojnových zločinov v Afganistane: 13 vojakov vylúčených z austrálskej armády.   Šéf austrálskej armády oznámil prepustenie svojich 13. mužov po zverejnení správy, ktorá dospela k záveru, že špeciálne jednotky dokázateľne „nelegálne zabili“ najmenej 39 Afgancov. Austrálska armáda 27. novembra

Front, ktorý nepochodoval na Prehliadke víťazstva

0 icon

Rusko, 1.December 2020 (AM) - Táto správa bude veľmi zaujímavá aj pre slovenského čitateľa. V podstate sme ju mali pred očami stále, no, ruku na srdce, kto si to vôbec uvedomil? Prehliadka Víťazstva na Červenom námestí sa konala 24. júna 1945. Slávnostným pochodom sa po

Iránske bojové námorníctvo spúšťa na vodu budúcu plávajúcu základňu - tanker prerobený na vrtuľníkovú loď

0 icon

Irán, 1.December 2020 (AM) - Najnovšie satelitné snímky ukazujú zaplavený suchý dok, čo je znak bezprostredného spustenia najnovšej a možno najmenej známej lode iránskeho námorníctva. Nové plavidlo sa považuje za vysunutú základňu - koncepčne podobnú expedičnej mobilnej základni (EMB).   [caption id="attachment_28669" align="a

„Teoretický blaf“: expert zhodnotil model ukrajinského tanku, ktorý bol predstavený ako „vrah Armaty“

0 icon

Ukrajina, 1.december 2020 (AM) - Vojenský expert a publicista Komsomolskaja pravda Viktor Baranec uviedol, že informácie o tom, že nový ukrajinský tank Nota sa stane „zabijakom“ ruskej Armaty, sú „teoretickým blafom“. "Na Ukrajine bola táto veľká výroba tanku takmer úplne zničená." Škola je zavretá, ná

Video z Čečenska: Zadržaní boli dvaja bývalí členovia Basajevovho a Chattabovho gangu

0 icon

Čečensko, 1.December 2020 (AM) - V Čečensku boli zadržaní dvaja bývalí členovia gangu Šamila Basajeva a Chattába, ktorí sa podieľali na vražde 15 ruských vojakov v roku 1999. Informuje o tom FSB Ruska.  

Svetlo sveta

Najvyšší súd v USA zablokoval uplatňovanie prísnejších pandemických opatrení na kostoly ako na obchody

0 icon

Kým sme na Slovensku svedkami ako náboženské inštitúcie spolupravujú s vládou pri aplikácii reštrikčných opatrení uvalených na bohoslužby, v USA náboženské organizácie zvolili presne opačný prístup a podali v predmetnej veci právnu žalobu. Predmetom žaloby na Najvyššom súde Spojených štátov bolo, aby súd vydal predbežné opatrenie, že nariadenia zamedzujúce ľuďom návštevu bohoslužieb a zároveň neuplatňovanie…

Prečo nazývame Abrahama „otcom všetkých národov“ alebo „všetkých veriacich“?

0 icon

Abrahám je pôvodným menom Abram, čo v preklade znamená „vznešený.“ Je to odrazom vznešenosti ako žil svoj život v chaldeskej krajine, v prosperujúcom meste Ur na území dnešného Iraku, kedy napriek tomu, že bol bohatý, dokázal rozpoznať volanie Boha, aby všetko pohodlie zanechal a vydal sa na Božie volanie do neznáma. Spoločnosť, v ktorej Abram…

Otec Urbančok: Covid presmeroval ľudí do novodobých chrámov

0 icon

Milovaní Bratia a Sestry! Je to už takmer rok, čo sa z Číny dostal COVID pomaly do celého sveta. Následkom neho došlo k historickému precedensu, zrušeniu slávenia verejných svätých omší už niekoľkokrát. Tí veriaci, ktorí žili naozaj životom živej viery a boli si vedomí hodnoty sviatostí, zažili skutočné duchovné utrpenie, tí, ktorí ju až…

Ako vznikol kult svätého Petra a Pavla

0 icon

Kult svätého Petra nevznikol v starokresťanskej tradícii hneď po apoštolovej smrti; jeho rozvoj je nerozlučne spojený s utváraním kultu svätého Pavla, ktorý bol sťatý mečom roku 67 na mieste nazývanom ad Aquas Salvias, na južnom okraji Ríma v blízkosti Ostijskej cesty (Via Ostiense). V období, keď obidvaja podstúpili mučenícku smrť, kresťania predstavovali v Ríme…

25.11. Svätá Katarína Alexandrijská, mučenica čistoty

0 icon

Svätá Katarína Alexandrijská je mučenica, ktorá bola ako 18 ročná umučená rukami pohanského vládcu Maxentiusa. Cirkev ju zaraďuje medzi 14 svätých pomocníkov v núdzi, ktorých orodovanie u Boha sa uznáva ako osobitne účinné. Svätá Katarína bola o 1100 rokov identifikovaná svätou Johankou z Arku ako jednou z tých, ktorá sa…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali