Rodina hudobníka Efrain sa dostala do stavu, keď už prestala veriť vláde, že boj s drogovými gangmi zvláda. Synovcovia Efraina boli totiž unesení, a hoci bolo za nich zaplatené požadované výkupné, mladí muži boli zabití. Bohužiaľ to nie je prvýkrát, čo drogová vojna v Mexiku zasiahla do Efrainovho života. Pred zabitím synovcov bol donútený hrať sa svoju folkovú kapelou na večierkoch, ktoré boli organizované na rančoch obchodníkov s drogami. Realita je taká, že keď zahráte, dostanete zaplatené, ale keď odmietnete, čakajú vás problémy či guľka.
Preto sa Efrain s ďalšími ľuďmi postavil na odpor. Teraz bráni s puškou v ruke ranč v regióne Tierra Caliente, čo je epicentrum násilia medzi domobrany a kartelom, ktorý okrem predaja drog unáša ľudí a vyberá výpalné. Nie všetci ale berú domobranu, ako prirodzenú reakciu bežných obyvateľov na tyraniu gangu. Používa totiž drahé autá a samopaly AK – 47. Preto ho mnohí podozrievajú zo spolupráce s iným drogovým kartelom, ktorý chce zabrať územie Templárskych rytierov. “Vážne nevieme, aké sú skutočné záujmy domobrany. Tie záujmy sú pravdepodobne spojené s pašerákmi drog, ktoré už nebaví súperiť s Temlárskými rytiermi,” povedala žena z mesta Apatzingan, ktorá odmietla zo strachu zverejniť svoje meno. “Ale je pravda, že nechceme ďalej platiť výpalné a niekto to vyriešiť musí,” dodala. “Napríklad v tomto meste, podobne ako inde, po mnohých opakovaných násilnostiach prestali fungovať všetky úrady”. Mesto je na kolenách,” povedala jedna čašníčka v miestnej reštaurácii. Podľa nej sú Templársky rytieri zodpovední za kolaps mesta.
Ľudia v Tierra Caliente trávia posledné mesiace v stave pohotovosti. Sú uväznení v krížovej paľbe medzi templárskymi rytiermi a domobrany, ktorá pomerne rýchlo a prekvapivo už ovládla 20 miest a dedín a snaží sa vyhnať drogový kartel. V minulých dňoch sa ale do regiónu presunuli tisícky vojakov a štátnych policajtov, ktoré vyslal prezident Enrique Peña Nieto v snahe dostať región pod kontrolu.
Ako mnoho ostatných častí Mexika bol aj tento región zamorený násilím spojeným s drogamy. Konflikt s drogovými kartelmi si v krajine od roku 2006 vyžiadal už 77 000 obetí. Analytici odhadujú, že profit mexických kartelov z predaja drog je ročne okolo 50 miliárd dolárov.
Tieto kartely nastúpili na miesto, ktoré sa uvoľnilo po rozpade podobných zoskupení v Kolumbií.
jf