Projekt sa uskutočnil v rámci cezhraničnej spolupráce z prostriedkov Európskej únie (EÚ). Ako dnes novinárov informoval riaditeľ RRA pre rozvoj Dolného Zemplína Pál Bárta, pre udržateľný rozvoj miest sú stále viac dôležité ekonomické, ekologické a sociálne aspekty. „Jedným z hlavných problémov v mestách strednej a východnej Európy je bývanie, energetika, stavebníctvo, obnoviteľné zdroje energie,“ povedal Bárta s tým, že práve tento projekt je postavený na báze udržateľnej architektúry a stavebníctva.
„Projekt podporuje spoluprácu v podnikaní, uľahčuje cezhraničnú spoluprácu pre podnikateľov, poskytuje znalosti, nástroje a techniky na moderné riadenie,“ dodal. Výsledky projektu sú určené najmä pre architektúru a dizajn, stavebné firmy, výrobcov stavebných materiálov, poskytovateľov technológií, majiteľov budov, mimovládne organizácie a projektových partnerov, zdôraznil.
Konkrétnym výsledkom projektu za 439.600 eur je niekoľko publikácií, ktoré podľa manažérov rozvojovej agentúry majú pomôcť najmä samosprávam a podnikateľom pri energetickom riešení nových stavieb či rekonštrukcii už existujúcich budov. „Teraz máme päť rokov na to, aby sme dokázali opodstatnenosť projektu a aby sme ho dostali do konkrétnej praxe. Ak sa nám to nepodarí, môže sa stať, že vynaložené prostriedky budeme musieť vrátiť,“ doplnil Bárta. Zároveň však upozornil na to, že autori sa snažili implementovať posledné požiadavky na tvorbu energeticky nenáročných stavieb, ktoré vyšli priamo z Bruselu.
ml