Agentúra pripomína, že Rusko dodáva plyn do Európy už od skončenia 2. svetovej vojny. V minulom roku uspokojilo tretinu európskeho dopytu po palive. Experti tiež predpovedajú, že práve Moskva bude do roku 2025 zabezpečovať 40 % celkového objemu plynu na kontinente. Môže k tomu prispieť zvýšený dopyt Číny a jej ázijských susedov a tiež zníženie ťažby v holandskom ložisku Groningen.
V článku sa ďalej hovorí, že k zvýšeniu dopytu prispeje tiež odstavenie v roku 2022 posledného jadrového reaktora a zastavenie radu uhoľných elektrární v Nemecku. “Dodatočné dodávky z Ruska budú pre Európu výhodnejšie,” stojí v článku.
Bloomberg dodáva, že ruské plynárenské projekty majú nepriateľov, najmä v osobe amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý označil Nemecko za “rukojemníkov Moskvy” a podpísal zákon, ktorý mu umožní zavádzať sankcie proti spoločnostiam za spoluprácu so Severným prúdom-2. Poľsko navyše plánuje zrušiť nákup ruského plynu a nahradiť ho nórskym.
Nemecká vláda však zdôraznila, že Moskva bola niekoľko desaťročí spoľahlivým dodávateľom, že tomu nezabránila ani studená vojna, ani zhoršenie vzťahov kvôli situácii na Ukrajine. Nemeckí podnikatelia tiež hovoria, že rastúci vplyv Gazpromu v nich nevyvoláva žiadne obavy.
“V istú chvíli sú politici nútení hovoriť o tom, či to vzbudzuje ich znepokojenie, alebo nie, pre nás je to ale biznis. Je to voľný trh, ktorý sa teší na všetkých, ktorí chcú predať svoj tovar,” cituje agentúra obchodného riaditeľa energetickej spoločnosti RWE André Schtrakea.