Matovičova a Lipšicova „skupinka“: Kto presne je zodpovedný za rozvrat právneho štátu na Slovensku?

Bratislava 26. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Jakub Kotian,Martin Baumann,Jakub Kotian,Facebook M. T.)

 

Za súčasnej vlády, ktorá začala ako Matovičova a pokračuje ako vláda Eduarda Hegera, sme sa stali  svedkami bezprecedentného pošliapavania práv občanov a potláčania právneho štátu

Igor Matovič, Daniel Lipšic
Na snímke vľavo Igor Matovič a vpravo Daniel Lipšic

 

Spoločne rozvracajú právny štát

V mene očisty spoločnosti a boja proti „mafii“ sú obvinení posielaní do dlhotrvajúcej väzby. Bývalý generálny prokurátor Dušan Kováčik bol v takejto väzbe 11 mesiacov a po procese, ktorý úplne nejavil známky skutočne spravodlivého súdneho pojednávania, dostal trest 14 rokov odňatia slobody a prepadnutie majetku.

Vo väzbe dokonca dvaja ľudia zomreli (Milan Lučanský a Ľubomír Krivočenko) a obvinená bývalá štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská si v nej siahla na život.

Rozhľadenejšiemu človeku je už dávno jasné, že to, čo sa tu deje, nemá so spravodlivosťou nič spoločné. Za tieto obvinenia, trestné stíhania, obžaloby, väzobné stíhania, rozsudky, ale aj mediálne kampane sú zodpovední konkrétni ľudia, o ktorých bude reč v tomto článku.

Vlastne by sme mohli hovoriť o sieti ľudí, ktorí systematicky, každý svojím dielom, spoločne prispievajú k rozvratu právneho štátu na Slovensku. Hovorím tu o politikoch (napríklad Igor Matovič či Roman Mikulec), vyšetrovateľoch a policajných funkcionároch (Ján Čurilla, Peter Kovařík, Peter Scholtz), prokurátoroch (Daniel Lipšic, Peter Kysel, Ondrej Repa a Michal Šúrek), kajúcnikoch (Ľudovít Makó, Csaba Dömötör, Matej Zeman, Peter Petrov), ale aj predstaviteľoch médií (Monika Tódová).

 

Politici

Hlavnou postavou verejného diania na Slovensku sa v dôsledku parlamentných volieb 2020 stal predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič. Ten sa prakticky počas celej svojej politickej kariéry, z ktorej dovtedy väčšinu strávil v opozícii, prejavoval ostrou kritikou vlád Smeru a s nimi spojených korupčných káuz. Po Matovičovom nástupe k moci sa začalo bezprecedentné zatýkanie a vznášanie obvinení voči ľuďom spojených s bývalými vládami pod vedením strany Smer.

Aj vďaka Matovičovej podpore sa špeciálnym prokurátorom stal bývalý politik a predseda strany NOVA Daniel Lipšic. Jeho niekdajšia strana je súčasťou vládnej koalície v rámci parlamentného poslaneckého klubu OĽaNO.

29. rokovanie vlády SR
Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OľaNO) pred rokovaním 29.

Igor Matovič si vynikajúceho spojenca našiel aj v Romanovi Mikulcovi, ktorý kandidoval na kandidátke jeho hnutia OĽaNO a po voľbách sa stal ministrom vnútra. Mikulec teda poskytuje hlavnú záštitu tomu, čo sa od začiatku nástupu Matovičovej vlády deje v bezpečnostných zložkách, pričom v poslednom čase sa v súvislosti s týmto dianím čoraz viac používa výraz „vojna policajtov“. Keď bývalý policajný prezident Peter Kovařík vydal pokyn na zastavenie akcie policajnej inšpekcie zameranej na zadržanie kajúcnikov Csabu Dömötöra, Mateja Zemana a Petra Petrova, predchádzala tomu práve Mikulcova žiadosť, aby preveril, čo sa deje pred budovou policajnej inšpekcie, na čo ho vraj vtedy upozornili novinári.

Hlavnú politickú zodpovednosť za dianie v súdnictve zase nesie ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tá odmietla odstúpiť po škandalóznej informácii o úmrtí bývalého policajného prezidenta Milana Lučanského vo väzbe a neodstúpila ani v dôsledku informácie o úmrtí advokáta Ľubomíra Krivočenka, ktorý taktiež zomrel počas výkonu väzby.

 

Vyšetrovatelia a policajní funkcionári

Keďže spolupráca medzi ministrom Mikulcom a policajným prezidentom Milanom Lučanským dlhodobo nefungovala, rozhodol sa Lučanský minulý rok odstúpiť z funkcie. Ako dočasne poverený a neskôr aj riadny policajný prezident ho nahradil Peter Kovařík.

Za jeho vedenia polície sme sa dočkali napríklad aj útokov slzným plynom či vodným delom voči demonštrujúcim občanom. Rozhodne netreba zabudnúť ani na moment, keď dal Kovařík pokyn na zastavenie akcie zameranej na zadržanie trojice kajúcnikov, čo umožnilo utiecť dvom z nich. Z tohto činu bol Kovařík zároveň obvinený a išlo o priamy dôvod jeho odchodu z postu policajného prezidenta.

Roman Mikulec Peter Kovařík
Na snímke vpravo Peter Kovařík a vľavo minister vnútra Roman Mikulec

Dá sa konštatovať, že Kovařík sa ako policajný prezident prejavil ako lojálny spojenec Matovičovho a Hegerovho režimu. Rozhodne mu však treba uznať, že proti niektorým občianskym protestom, ktorých súčasťou bolo trebárs blokovanie dopravy v hlavnom meste, nezasiahol ráznejšie, tak ako si to želali ľudia spojení s bratislavskou kaviarňou.

Medzi kontroverzných policajných funkcionárov činných za aktuálnej vlády a koalície sa zaradili aj vyšetrovateľ NAKA Ján Čurilla a dočasný šéf policajnej inšpekcie Peter Scholtz. Čurilla bol spolu so svojimi kolegami z NAKA nedávno obvinený a vzatý do väzby. Spoločne s Pavlom Ďurkom a Milanom Sabotom sa mal radiť o tom, ako vykonštruovať trestnú činnosť a jej skutkové okolnosti na príslušníkov policajnej inšpekcie. Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby vychádzal pri ich obvinení z doslovných prepisov zvukových záznamov, ako aj z analýzy kamerového záznamu.

Do tejto snahy vyšetrovateľov NAKA o diskreditáciu príslušníkov policajnej inšpekcie mal byť zapojený aj Peter Scholtz ako dočasný šéf policajnej inšpekcie. Aj Scholtz bol v prípade obvinený a vzatý do väzby.

Scholtz je zároveň priamo zodpovedný za odvolanie Diany Santusovej z čela špecializovaného tímu, ktorý vyšetroval podozrenia z manipulovania svedeckých výpovedí v medializovaných prípadoch pod patronátom vyšetrovateľov NAKA z tímu Očistec. Odvolanie Santusovej, ku ktorému došlo 22. júla 2021, podrobil kritike bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta.

 

Prokurátori

Inštitúciou podstatne kryjúcou a vykonávajúcou koaličný boj za „očistu“ spoločnosti a proti „mafii“ je predovšetkým Úrad špeciálnej prokuratúry pod vedením Daniela Lipšica. Ako sme už uviedli, Lipšica do funkcie vládna koalícia pretlačila napriek tomu, že išlo o bývalého politika a politického spojenca Igora Matoviča. Lipšic až do svojho zvolenia nikdy nepôsobil ako prokurátor a taktiež bol zvolený navzdory skutočnosti, že bol podmienečne odsúdený za zabitie chodca pri autonehode a teda v čase voľby bol vo výkone trestu.

Lipšicovými pobočníkmi na Úrade špeciálnej prokuratúry sú Peter Kysel, Ondrej Repa a Michal Šúrek. Repa a Šúrek pôvodne dozorovali aj prípad zosnulého policajného prezidenta Milana Lučanského, neskôr dozor nad prípadom prevzal ich kolega Peter Kysel.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka sa rozhodol nevymenovať Kysela za zástupcu špeciálneho prokurátora a zároveň naňho podal dva disciplinárne návrhy. Jeden sa týka prípadu exriaditeľa Úradu zvláštnych policajných činností Prezídia Policajného zboru Jozefa Reháka, kedy Kysel vybavoval žiadosť obvineného o prepustenie z väzby na slobodu po obdobie takmer dvoch mesiacov. Druhý disciplinárny návrh sa týka prieťahov v konaní v prípade bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského.

Daniel Lipšic
Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic

Disciplinárny návrh podal v auguste 2021 generálny prokurátor aj na samotného špeciálneho prokurátora Lipšica. Disciplinárneho previnenia sa Lipšic mal dopustiť tým, že bez znalosti spisu verejne, špekulatívne a zavádzajúcim spôsobom polemizoval o vznesení obvinenia vyšetrovateľom špecializovaného tímu Úradu inšpekčnej služby v právoplatne neskončenej trestnej veci, ktorá nepatrila do pôsobnosti Úradu špeciálnej prokuratúry.

Lipšicovo verejné vyjadrenie sa týkalo prípadu krivých výpovedí, z ktorých boli obvinení takáčovci Csaba Dömötör a Matej Zeman a levický podnikateľ Peter Petrov. Dömötör sa ku krivej výpovedi priznal a už bol v prípade aj odsúdený na podmienečný trest.

 

Kajúcnici

Podstatnú úlohu vo viacerých prípadoch obvinení voči osobám spájaným s bývalými vládami hrá bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy Ľudovít Makó. Ten svedčil aj v procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom.

Makó je obvinený zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu obmedzovania osobnej slobody a z obzvlášť závažného zločinu vydierania. 20. septembra 2020 rozhodol Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici o jeho vzatí do väzby. Makó bol prepustený na slobodu 13. novembra toho istého roka.

Ľudovít Makó
Na snímke Ľudovít Makó

Makó sa k trestnej činnosti priznal a jeho výpovede mali pomôcť aj k obvineniu podnikateľa Norberta Bödöra či bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara a ďalších, ktorých sa týka kauza Očistec.

V Kováčikovom prípade svedčili aj ďalší kajúcnici (teda spolupracujúci obvinení) Matej Zeman (nazývaný Zemák) a Csaba Dömötör. Ako už bolo spomínané, Zeman a Dömötör boli spolu s podnikateľom a ďalším kajúcnikom Petrom Petrovom (zvaným Tiger) obvinení Úradom inšpekčnej služby z krivej výpovede, pričom Dömötör bol už aj právoplatne odsúdený na podmienečný trest.

O akcii policajnej inšpekcie, kedy sa následkom prerušenia zásahu zo strany policajného prezidenta Kovaříka dočasne podarilo ujsť Zemanovi a Petrovovi, sme sa už tiež zmienili. V súčasnosti sú tak Petrov, ako aj Zeman väzobne stíhaní.

 

Novinári

Matovičova a Hegerova vláda by nikdy nezískala takú moc a kontrolu nad našimi životmi a nemohla by natoľko skriviť právny štát na Slovensku, keby nebolo prinajmenšom značnej tolerancie voči nim zo strany tzv. mienkotvorných médií. Tie na aktuálnu vládu a koalíciu útočia len zriedkakedy a skôr pri nepodstatných témach (kauza bývalého poslanca OĽaNO Heráka, plagiátorské kauzy koaličných politikov). Omnoho viac sa sústredia na útoky voči opozícii. Nepriamo na ňu útočia aj cez tendenčnú prezentáciu politických káuz týkajúcich sa osôb blízkych bývalým vládam Roberta Fica a Petra Pellegriniho.

Kým niektoré médiá chránia vládnu koalíciu skôr nepriamo, teda svojou pasivitou, sú tu aj také, ktoré možno označiť za aktivistické. Ich aktivizmus je skôr protioopozičný, než vyslovene provládny, to však nič nemení na tom, že naratívy, ktoré tieto médiá rozširujú, vyhovujú práve súčasnej vláde a súčasnej koalícii.

Aktivistickými printovými a online médiami sú predovšetkým Denník N, SME a Aktuality.sk. Za jednoznačnú spojenkyňu koalície sa dá považovať predovšetkým novinárka Denníka N Monika Tódová. Tá sa v poslednom čase neštítila zverejniť ani pomerne pozitívne vyznievajúci rozhovor s bývalým riaditeľom Kriminálneho úradu Finančnej správy  a kajúcnikom svedčiacim v mediálne ostro sledovaných kauzách Ľudovítom Makóom.

Priestor na prezentáciu svojich názorov na aktuálne dianie dostal v rámci nedávnej diskusie Denníka N v Brezne aj minister vnútra Roman Mikulec. Rozhovor vtedy viedla práve Monika Tódová.

Tódová dala Mikulcovi pomerne široký priestor na jeho vyjadrenia k aktuálnej situácii aj v rozhovore zverejnenom 2. júna tohto roka, ale aj v jej rozhovore z 20. júla. Ďalší rozhovor mal s Mikulcom Tódovej kolega z Denníka N Miro Kern dňa 22. júna.

Dá sa teda povedať, že minister Mikulec dostáva v Denníku N skutočne nadštandardný priestor. Pričom treba pripomenúť, že Denník N sa prejavuje priam extrémnou neznášanlivosťou voči odlišným názorom, takže názory protirečiace Mikulcovým stanoviskám tu sotva možno v porovnateľnej miere nájsť.

Určite treba pripomenúť aj moment, keď Monika Tódová krátko po zverejnení minuloročného prvostupňového oslobodzujúceho rozsudku v kauze vraždy Jána Kuciaka voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej zverejnila údajné hlasovanie jednotlivých členov senátu, ktorý v prípade rozhodoval. Špekulácie médií, ktoré vznikli práve v dôsledku Tódovej článku, vtedy jednoznačne odsúdil predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala s tým, že takéto úvahy zasahujú do osobného a profesijného života sudcov.

Hrubala navyše tlmočil stanovisko sudkyne Ruženy Sabovej, ktorá bola predsedníčkou predmetného senátu a ktorá tvrdila, že informácie o hlasovaní sudcov pri rozsudku v prípade vraždy Jána Kuciaka sú nepravdivé.

Na snímke Monika Tódová

Pôsobenie Moniky Tódovej dlhodobo pripomína skôr pôsobenie agentky tajnej služby rozohrávajúcej spravodajské hry od výmyslu sveta, než serióznej novinárky hľadajúcej pravdu. Vyzerá to však tak, že jej nastavenie Denníku N vyhovuje. Redakcia tohto denníka celkovo pripomína viac liberálnu mimovládnu organizáciu než spravodajské médium.

Tódová je známa tým, že často prináša informácie, ktoré unikli zo spisov. Existovali rôzne podozrenia, a veľa sa diskutovalo o tom, kto jej tieto informácie môže posúvať. Zatiaľ však tieto prípady neboli vyšetrené. Zároveň Robert Fico obvinil Tódovu z toho, že si kúpila nadštandardný byt v lukratívnej časti Bratislavy, na ktorý si vzhľadom na jej legálne príjmy, nemohla zarobiť. Fico v tejto súvislosti zároveň naznačoval, že novinársku činnosť, púšťanie niektorých informácii, nemusí robiť iba z novinárskeho presvedčenia zadarmo.

Dôležité je tiež spomenúť, že Monika Tódová je blízkou známou sudkyne Pamely Záleskej, ktorá rozhodovala v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, pričom ho zatiaľ neprávoplatne odsúdila na 14 rokov odňatia slobody a prepadnutie majetku.

 

Aj Tódová je súčasťou „systému“

Tódová nedávno zverejnila článok, v ktorom ponúkla podrobný prehľad obvinených v politicky citlivých kauzách, ktorí sa už k svojim činom priznali.

„Bol to systém, v ktorom brať úplatky bolo veľmi jednoduché, povedal pred niekoľkými dňami v rozhovore bývalý šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó. Išlo o obdobie, keď bol za čias vlád Smeru vo vrcholovej funkcii,“ znejú niektoré z úvodných viet jej článku.

Nakoniec však možno konštatovať, že Tódová, ktorá si dlhodobo pestuje imidž protikorupčnej novinárky, sa sama prostredníctvom svojich článkov publikovaných za vládnutia tejto koalície (napríklad aj svojimi rozhovormi s Makóom či Mikulcom) stala súčasťou systému, ktorý vonkoncom nie je priaznivý k existencii právneho štátu na Slovensku.

Ladislav Kováčik

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Portugalský parlament odmietol rozpočet na rok 2022, hrozia predčasné voľby

0 icon

Lisabon 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Portugalský parlament v stredu hlasoval proti návrhu rozpočtu na rok 2022 z dielne menšinovej socialistickej vlády, čím pripravil pôdu pre možné predčasné voľby. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters “To posledné, čo krajina za týchto okolností potrebuje, je politická kríza,“ povedal tesne…

Schválenie odpočtu výdavkov na investície je dôležité, podľa ZAP je však stále nedostatočná podpora výskumu a inovácií

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zväz automobilového priemyslu SR (ZAP) považuje schválenie odpočtu výdavkov na investície za dôležité, no podľa zväzu je stále nedostatočná podpora výskumu a inovácií. Zväz v stanovisku privítal schválenie návrhu skupiny poslancov pod vedením predsedu parlamentného hospodárskeho výboru Petra Kremského, ktorým sa upravili podmienky…

Poslanci schválili novelu zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke. O zrýchlení a zefektívnení výstavby diaľnic nebudú rokovať v skrátenom konaní

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Dano Veselský, Michal Svítok)   Povinná certifikácia autorizovaných opravovní a nezávislých opravovní bude v rámci zníženia administratívnej záťaže zrušená. Vládna novela zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke, ktorú schválil parlament, zároveň umožňuje rozšíriť sieť staníc technickej kontroly Pri ťažkých dopravných nehodách, ktoré mali vplyv na…

V Slovenskom pohári idú ďalej Trenčín aj Slovan Bratislava

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)   Po hráčoch Trnavy a Žiaru nad Hronom sa do osemfinále Slovenského pohára vo futbale 2021/2022 (Slovnaft Cup) prebojovali za najvyššej domácej súťaže aj Trenčania a majstrovský Slovan Bratislava. Pohronie si postup zabezpečilo už počas minulého týždňa, Trnava v utorok na pôde Podbrezovej uspela…

Leteckí dopravcovia môžu získať pomoc od štátu na zmiernenie následkov prepadu objemu prepravy

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Leteckí dopravcovia môžu získať od štátu pomoc na zmiernenie negatívnych následkov pandémie koronavírusu a zachovanie svojej činnosti po výraznom prepade objemu civilnej leteckej dopravy. Umožní to návrh novely zákona o odplatách a o poskytovaní príspevku v civilnom letectve, ktorý schválili poslanci v skrátenom konaní.…

Na poľovníckej chate sa hovorilo aj o zrazení Lipšica na prechode bez ponožiek či paragrafe 363

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot- YouTube DenníkN)   Média v stredu zverejnili ďalšiu časť nahrávok z poľovníckej chaty. Tentokrát ide o rozhovor medzi Pavlom Gašparom a Marekom Parom v prítomnosti Miroslava Bödöra. Video zverejnil Denník N na YouTube Ide opäť o krátky asi minútový úsek rozhovoru, kde Para hovorí zrejme…

Počet prípadov a úmrtí na COVID-19 v Európe minulý týždeň stúpol

0 icon

Ženeva 27. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Vadim Ghirda)   Európa ako jediný veľký región na svete minulý týždeň zaznamenala nárast počtu prípadov nákazy a úmrtí v dôsledku ochorenia COVID-19. Informovala o tom Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) WHO v stredu uviedla, že za minulý týždeň v európskom regióne eviduje nárast infekcií koronavírusom o…

Školskí odborári podporia protest KOZ, kritizujú reformu a chcú vyššie platy

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian, SITA-Branislav Bibel)   Školskí odborári kritizujú reformu základného školstva, ktorú považujú za nepripravenú a zle načasovanú. Žiadajú zvýšenie platov a lepšie podmienky pre zamestnancov "Preto sa pripájame k protestnému zhromaždeniu, ktoré organizuje Konfederácia odborových zväzov (KOZ) SR," vyhlásil predseda Odborového zväzu pracovníkov školstva a…

Fico sa opäť vyjadril k nahrávkam: “Lipšic s Matovičom zaviedli štbácky štát. Neschopnosť vládnuť nahrádzajú špinavými nezákonnými metódami a likvidáciou opozície”

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Predseda strany SMER – sociálna demokracia Robert Fico sa vo videu na sociálnej sieti vyjadril k problematike odpočúvania na poľovníckej chate a jeho úniku do médií. Vo svojom komentári vysvetlil ako to vidí on. Redakciu informoval Ján Mažgút, vedúci tlačového oddelenia SMER –…

Ministerstvo školstva SR neplánuje stiahnuť novelu zákona o vysokých školách z legislatívneho procesu

0 icon

Bratislava 27. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia, TASR-Jaroslav Novák)   Rezort školstva neplánuje stiahnuť novelu zákona o vysokých školách (VŠ) z legislatívneho procesu. Vyplýva to z reakcie ministerstva na výzvu Rady vysokých škôl (RVŠ) SR, aby bola novela stiahnutá z medzirezortného pripomienkového konania (MPK) "Ministerstvo je otvorené konkrétnym návrhom a pripomienkam na…

Podkasty

krajniak

icon

Brusel 25. októbra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vahid Salemi)   Hlavní vyjednávači Európskej únie poverení vedením rozhovorov o obnove iránskej jadrovej dohody sa tento týždeň v Bruseli stretnú zo svojím náprotivkom z Teheránu a budú hovoriť o obnovení rokovaní o jadrovej dohode. V pondelok to oznámil Peter Stano, hovorca šéfa diplomacie EÚ

Video Podcast

icon

Bratislava Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Výtržnosti z nedeľňajšieho zápasu francúzskej...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

icon

Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021 (TASR/HSP/Foto:Screenshot...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Pavel Polák

Čo nemáme vedieť

0icon

Cesta k NWO od doktora filozofie Henryho Makowa :   Fáza 1 : Imitujte nebezpečenstvo a vyrábajte strach. ( december 2019-marec 2020)   Vyrobiť celoplanetárny strach   Zabiíjať desaťtisíce starých ľudí.   Zväčšenie počtu nakazených a mŕtych.   Od samého začiatku predkladajte vakcináciu ako j

René Pavlík

Blcha a slon

0icon

Blcha a rakovina Napadlo mi - čo môže vedieť blcha o objekte ak lezie po nohe slona. Čo skok, to nová záhada. Podobne sa cíti aj medicínska veda pri skúmaní rakoviny. Stále nové objavy, stále nové postupy, stále nové lieky. Ak by hľadali príčinu, možno by ochorenie nezabíjalo stále viacej ľudí. Istú…

Andrej Biras

Únia sa môže rozpadnúť veľmi rýchlo! Dúfam, že už máte plán B pán Matovič, Heger, Sulík a spol. a ste pripravení aj na možný blackout el. prúdu.

0icon

To ako sa vyvíja situácia v EÚ okolo Poľska a Maďarska je nanajvýš znepokojujúce.  Ukazuje sa viac a viac, že EÚ nie je vybudovaná na skutočných hodnotách, ktoré by ju dokázali preniesť cez nastávajúce obdobie a jej možný rozpad je už na obzore? Keď som počul hrozby od Ursuly Leynovej…

Pavel Jacz

Už dlhšie nezažil redaktor Markízy Serebriakov taký mohutný novinársky orgazmus ako včera.

0icon

A zámienku mu dala včerajšia tlačovka Smeru na čele s pre neho nenávideným Ficom. Jeho orgazmická predohra sa začala po vypočutí argumentácie Fica o sledovaní opozície kladením otázok. Musím povedať, že tvrdohlavo sa opýtal niekoľko krát i napriek tomu, že vedel, že z úst Fica nebude počuť nasledujúce: - Áno,…

Gabriel Dragon

Vstup Srbska do EÚ bude katom jeho suverenity

0icon

Suverenita. Pojem, ktorý sa zo slovníka našej zahraničnej politiky takmer vytratil a ťažko sa za posledné roky hľadajú momenty keď náš štát o sebe rozhodoval suverénne. Vplyvom historických udalostí a jeho takmer neustále začlenenie do silnejších a vplyvnejších celkov nám ponechali len ilúziu, že v rozhodovacích procesoch zahraničnej politiky konáme suverénne. Aj v prípade Srbska…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Na svete existujú len dva typy ľudí. Tu sú dôkazy!

0 icon

V psychológii existuje veľa teórií, ktoré vysvetľujú rôzne typy ľudí, s ktorými sa môžeme stretnúť v práci alebo v každodennom živote. Niet divu, že pri porovnaní zvykov a spôsobov života 2 rôznych ľudí si nakoniec všimneme, že existuje veľa rôznych spôsobov riešenia každodenných výziev, ako aj spôsoby, ako si užívať život. Zatiaľ čo niekto…

Môže byť Sahara ešte niekedy zelená? Kedysi bola domovom hrochov

0 icon

Niekedy pred 11 000 až 5 000 rokmi, po skončení poslednej doby ľadovej, sa Sahara, respektíve Saharská púšť úplne transformovala. Bude ešte niekedy porastená trávou? Na piesočných dunách rástla zelená vegetácia a veľké množstvo zrážok robilo z tejto vyprahnutej jaskyne obrovské jazero. Asi 9 miliónov štvorcových kilometrov severnej Afriky sa zmenilo po dobe ľadovej…

Vo vesmíre je zlato bežným kovom, no nikto nevie, odkiaľ sa vzalo

0 icon

Zlato je ušľachtilý žltý, stály a veľmi kujný kov známy už od staroveku. Ide ale o chemický prvok, takže to znamená, že ho nemôžeme vyrobiť bežnými chemickými reakciami – hoci sa o to alchymisti pokúšali celé stáročia. Ak by si sa zaradil medzi vedcov s pokusom vyrobiť zlato, potreboval by si spojiť dohromady…

Noemova archa v ľadovci hory Ararat: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou a zároveň záverečnou časťou článku s názvom Noemova archa v ľadovci hory Ararat. Noemovu archu asi nikomu predstavovať nemusíme. Čo je však zaujímavé, niekoľko očitých svedkov tvrdilo, že ju zazrelo v ľadovci v hore Ararat. Niet sa čo čudovať, keďže disponujeme presným popisom archy, aj dokonalou lokalizáciou miesta…

10 fascinujúcich faktov o prírode, o ktorých si doteraz pravdepodobne nevedel

0 icon

Príroda je skutočne zaujímavá. Niektoré veci, ktoré pre nás pripravila, nám doslova vyrážajú dych. Preto sme sa rozhodli poskladať rebríček desiatich fascinujúcich prírodných faktov, o ktorých si doteraz pravdepodobne nepočul. Je skutočne z čoho vyberať, preto môžeš v budúcnosti očakávať pokračovanie tohto seriálu. 1. Nechty na rukách rastú štyrikrát rýchlejšie ako…

Armádny Magazín

Slovenský Stribog za 800 dolárov versus B&T APC9K za 3000 dolárov. Video

0 icon

USA, 27. október 2021 (AM) – Strelecký kanál Texas Plinking s miliónom odberateľov porovnal dve zbrane. Slovenský Stribog verzie SP9A1 a SP9A3 a švajčiarský  Brügger & Thomet APC 9K. Stribog sa v závislosti od doplnkov predáva od 800 do 1500 dolárov. B&T APC9K od 2300 do 3000 dolárov. Je teda B&T APC9K aj…

Gustáv Wendrinský prezývaný „Krutý pes z Prešporku” – protitankové eso Waffen SS

0 icon

Slovensko, 27. októbra 2021 (AM) – Gustáv Wendrinský (*24. január 1923, Bratislava – † 11. až 13. február 1945, Csobánka, Maďarsko) pochádzal z Bratislavy zo zmiešanej, nemecko-slovenskej rodiny. V čase II. svetovej vojny vstúpil do Waffen SS a ako príslušník 8. Waffen SS divízie „Florian Geyer“ získal v hodnosti poddôstojníka Rytiersky

Stalinove citáty o Anglicku a jeho politike ktorá je stále aktuálna

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) –  Josif Vissarionovič Stalin sa dobre orientoval v medzinárodnej politike. Zozbierali sme niekoľko jeho citátov o Spojenom kráľovstve, ktoré dodnes nestrácajú na aktuálnosti.   1. V podstate pán Churchill a jeho priatelia v Anglicku a Spojených štátoch predkladajú národom, ktoré nehovor

Čiernomorská flotila vykonala raketové streľby so systémami Bal a Utes. Video

0 icon

Rusko, 27. október 2021 (AM) – Posádka fregaty Admirál Grigorovič ruskej Čiernomorskej flotily vykonala spoločné raketové streľby s jednotkami pobrežných protilodných raketových komplexov Bal a Utes.  

Video: Piráti utiekli z unesenej kontajnerovej lode keď sa objavil vrtuľník s ruskou námornou pechotou

0 icon

Guinea, 26. október 2021 (AM) – Posádka protiponorkovej lode  Viceadmirál Kulakov potlačila pirátsku činnosť v Guinejskom zálive. Pirátska skupina pri západnom pobreží Afriky sa pokúsila uniesť loď plaviacu sa v tejto oblasti pod vlajkou Panamy.  

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali