Martin 8. októbra (TASR) – Slovenská národná knižnica (SNK) v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív zdigitalizovala a sprístupnila na internete diela slovenského národopisca a zberateľa ľudových krojov, výšiviek a keramiky Pavla Socháňa.
Socháň podľa generálnej riaditeľky SNK Kataríny Krištofovej zorganizoval a pripravil v Martine v roku 1887 výstavu slovenských výšiviek, ktorá je dodnes považovaná za medzník v histórii slovenského národopisu. „Jeho zbierka bola vystavená v roku 1895 tiež v Prahe na Národopisnej výstave československej. Pavol Socháň zbieral aj kroje či keramiku a zaznamenával ľudové zvykoslovie a prejavy slovesnej tvorby. Zozbierané predmety vystavoval aj v zahraničí – v Prahe, Viedni, Lipsku či Berlíne,“ uviedla generálna riaditeľka SNK.
Doplnila, že Socháň bol aktívnym spolupracovníkom slovenských, moravských, českých a rôznych slovanských spolkov. „V roku 1882 bol v Prahe spoluzakladateľom slovenského študentského spolku Detvan. Bol spoluzakladateľom Muzeálnej slovenskej spoločnosti a vedúcou osobnosťou ochotníckeho divadla. Socháňova národopisná práca začína v roku 1886, krátko po výstave ľudových krojov v Olomouci, ktorá mala veľký ohlas nielen na Morave a v Čechách. Aj v zahraničí vzbudila záujem o ľudový kroj a jeho ornamenty. Po tejto výstave sa Socháň rozhodol venovať ľudovému umeniu a národopisu,“ povedala Krištofová.
SNK zverejnila na internetovej stránke www.dikda.eu zdigitalizované diela Zbojnik Juro Jánošík, Svätojánske ohne na Slovensku, Slovenská majolika, Starobylé zvyky slovenských roľníkov pri poľnej práci, Habanská majolika a českobratřští exulanti v Uhrách, Kroje a svadba v Lopašově. „Ide o ďalšie pre verejnosť prístupné diela, zdigitalizované v rámci národného projektu Digitálna knižnica a digitálny archív, ktorý je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF) v rámci Prioritnej osi 2 Operačného programu Informatizácia spoločnosti,“ uviedla hovorkyňa SNK Miriam Michaela Štefková.
Doplnila, že SNK bude pokračovať v zverejňovaní zdigitalizovaných diel, na ktoré sa už nevzťahuje autorskoprávna ochrana. „Voľne sprístupňovať zdigitalizované diela bez súhlasu nositeľa autorských práv je možné až keď sa stanú z pohľadu autorských práv voľnými, t.j. po uplynutí 70 rokov od smrti ich autorov,“ dodala hovorkyňa SNK.