Martin 8. septembra (TASR) – Zaujímavosti a krásy živej i neživej prírody spoznali dnes návštevníci Múzea slovenskej dediny v Martine počas podujatia Človek a príroda.
Tretíkrát si mohli vyskúšať aj ryžovanie zlata, ktoré podľa samostatného vedeckého pracovníka Geologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) v Banskej Bystrici Stanislava Jeleňa nie je náročné. „Ponúkame ľuďom, aby si vlastnými rukami skúsili ryžovať zlato ako zlatokopi. Myslím si, že to nie je nič komplikované. Názorne im ukážeme, ako zlatokop získaval zlato z potoka a aj deti zistia, že na tom nie je nič zvláštne. Kto vyryžuje zrniečko zlata, môže si ho zobrať na pamiatku a deti, ktoré si to skúsia odmeníme certifikátom. Máme tiež ukážky pravého zlata, môžu teda priamo vidieť a chytiť si do ruky kúsky zlata, ktoré sa na Slovensku veľmi často nevyskytujú,“ povedal Jeleň.
Podľa Andreja Bendíka z Múzea Andreja Kmeťa Slovenského národného múzea (SNM) v Martine predstavili zo živej prírody invázne rastliny, ale aj „potvory z potokov a vôd“ – čiže bezstavovce, ktoré žijú v potokoch, riekach alebo jazerách. „Príjemným spestrením bola prítomnosť pracovníkov Správy Národného parku Malá Fatra. Predstavili druhy európskeho významu na Slovensku z rastlinnej aj živočíšnej ríše, priniesli dermoplastické preparáty a pre deti pripravili rôzne ekohry,“ uviedol Bendík.
Doplnil, že nechýbala výstava a prednášky o mineráloch spojené s ich predajom. „Súčasťou bola tradičná výstava aktuálne rastúcich húb, spojená s hubárskou poradňou. Živú prírodu priblížilo poradenstvo pri využití bylín, spojené s predajom liečivých bylinných zmesí a korení. Na svoje si prišli aj obdivovatelia sukulentov a kaktusov a návštevníci si popásli oči na výstavke exotických orchideí. Výstavu mäsožravých rastlín, spojenú s predajom a pestovateľskou poradňou, zabezpečila Slovenská spoločnosť pestovateľov mäsožravých rastlín,“ dodal Bendík.
UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukové záznamy a fotoreportáž.