Jednou z obetí bol aj vyše 80-ročný katolícky kňaz Jacques Hamel, ktorého kostol v meste Saint-Etienne-du-Rouvray počas rannej bohoslužby prepadla dvojica mladých islamistov. Skupinku prítomných v chráme držali ako rukojemníkov a kňazovi napokon podrezali hrdlo.
Tento čin vyvolal vo Francúzsku veľké pobúrenie nielen katolíkov, ale aj moslimskej komunity, ktorej čelní predstavitelia i radoví veriaci sa aktívne zúčastňovali na smútočných a modlitebných zhromaždeniach.
Prefektka kraja Hautes-Pyrénées Béatrice Lagardová v súvislosti s lurdskou púťou pre denník La Croix uviedla, že o jej zrušení sa ani neuvažovalo. Úrady a polícia však prijali sériu opatrení na zlepšenie kontroly nad areálom jaskyne Massabielle a okolím.
Ulice priľahlé k svätyni sa tak od 8. augusta stali pešou zónou, odpadkové koše nahradili priesvitnými plastovými vrecami a nad oblasťou je zakázaný prelet lietadiel a dronov.
Pútnici začali do 15-tisícového mesta Lurdy v predhorí Pyrenejí prichádzať vlakmi, autami a autobusmi už vo štvrtok. Ich odchod je naplánovaný na 16. augusta. Štyrom dňom slávení bude tento rok predsedať kardinál Philippe Barbarin. Súčasťou programu je upravená trasa procesie na počesť Panny Márie centrom mestom. Celonočné modlitby pri jaskyni z bezpečnostných dôvodov nahradí modlitebná vigília.
Denník La Croix dodal, že pracovná komisia, ktorá pripravovala tohtoročnú púť, bude pokračovať vo svojom pôsobení aj ďalej, pretože pútnici zvyknú do Lúrd prichádzať až do októbra.
Po útokoch v Nice bolo v Parížskej oblasti aj v iných častiach krajiny zrušených viacero festivalov a iných akcií pod holým nebom. V prvý septembrový víkend sa tak nebude konať ani najstarší a zrejme i najväčší blší trh na svete – La Braderie v meste Lille.
Pri teroristických útokoch, ktoré sa vo Francúzsku odohrali od začiatku roku 2015, prišlo o život 230 ľudí, ďalšie stovky utrpeli zranenia.