Máme skutočne piť 2 až 3l vody denne? Český nutričný špecialista prehovoril o pitnom režime. A to nielen počas trópov

Praha 28. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)

 

Ako sa stanovuje denná dávka vody a čo by ste mali robiť, ak dodržanie pitného režimu zanedbávate? O význame vody pre jednotlivé populácie a jej vplyvu na zdravie Sputniku odpovedal vedúci nutričný ​​špecialista českej futbalovej reprezentácie a aktívny športovec, RNDr. Pavel Suchánek

Ilustračné foto

Rady o „správnom“ spôsobe konzumácie tekutín rozdáva takmer každý blogger. Ľahko sa stratíme aj v odborných názoroch. Na vodu si niektorí spomenú za letného počasia, alebo dokonca až v prípade zdravotných ťažkostí. Záchranou pred prehriatím a dehydratáciou za tohtoročného trvajúceho tropického tepla, a nielen počas neho je obyčajná voda.

 

Denné množstvo vody je odvodzované od telesnej hmotnosti a fyzickej záťaže organizmu

Priemerná spotreba vody by podľa rôznych zdrojov mala činiť 2 až 3 litre vody denne. Tento štandard však vznikol až v roku 1945 na základe odporúčania Národného amerického odboru pre potraviny a stravovanie (National Food and Nutrition Board). V odporúčaní sa uvádzalo, že toto množstvo by sa malo spotrebovať, nielen formou pitnej vody, ale aj v potravinách. Na odporúčanie o obsahu vody v potravinách sa, ale zabudlo a v podvedomí ľudí sa zafixovalo len množstvo dvoch litrov. Potvrdil to aj doktor Suchánek: „Odporúčanie z roku 1945 je vlastne presnejšie a len sa zabudlo na to, že je mienená všetka voda vo všetkých potravinách a vo všetkých tekutinách.“

Podľa Pavla Suchánka dva až tri litre vody denne má zmysel piť vo chvíli, keď je veľmi teplé počasie, alebo ide o intenzívnu fyzickú záťaž. „Voda funguje ako chladič pre pracujúce svaly, takže jedna hodina intenzívnej fyzickej záťaže, či už pracovnej alebo športovej, naozaj zodpovedá jednému litra tekutiny. To znamená, že keď budem hodinu pracovať na záhrade a vonku bude 30 stupňov Celzia, tak naozaj by som ten liter vody navyše mal vypiť,“ vysvetlil odborník.

Suchánek prezradil, že denný príjem vody alebo nápojov by sa u dospelého človeka mal pohybovať cca medzi 1,2 až 1,6 litra vody. Doplnil k tomu, že odborné odporúčania stanovujú spotrebu 30 až 35ml na kilogram optimálnej telesnej hmotnosti. Doktor ďalej dodal aj vysvetlenie pojmu potrebnej telesnej hmotnosti. „Keď človek bude merať 180 cm a bude vážiť 120 kg, tak to určite nie je jeho optimálna telesná hmotnosť a tým pádom sa to číslo nenásobí 35 ml*120 kg. Tu je potrebné si uvedomiť, že optimálna telesná hmotnosť je niekedy na úrovni cca 90 kg. Takže, keď si vezmem, že človek má 90 kg a vynásobím to 35ml, tak sa dostanem na číslo 2,7 l. Je potrebné si uvedomiť, že 2,7 l všetkých tekutín,“ povedal odborník.

Podľa Suchánka sa do tekutín započítava aj voda, ktorú obsahuje odporúčané množstvo zeleniny, ktoré je na úrovni 500-600 g na deň. K tomu dodal aj nasledujúce: „Musíme započítať množstvo vody, ktoré obsahuje 200 gramov ovocia. Navyše by sme mali započítať množstvo vody, ktoré obsahuje polievka. Keď to všetko zhrnieme, dostaneme sa u 90kilogramového človeka na množstvo zhruba 1,7 l na deň, týkajúce sa čisto len tekutín, ktoré nalejeme do pohárov. Väčšine populácie pri normálnej teplote naozaj stačí 1,2-1,5 l tekutín, ktoré vypije v pohári, teda nápojov.

 

Príznaky dehydratácie sa líšia podľa pohlavia

„Nedostatok vody u mužov a žien sa prejavuje rôzne a súvisí s odlišnými fyzickými ukazovateľmi. Miera ohrozenia z dehydratácie sa tiež líši. U mužov, pretože majú viac svalovej hmoty, môže oveľa skôr nastúpiť prehriatie, pretože svaly majú veľkú spotrebu tepla. Tým pádom je tam riziko možného zdravotného ohrozenia z dôvodu nedostatočného ochladzovania pracujúcich svalov a následné prehriatie organizmu, zvýšenie krvného tlaku a ďalšie komplikácie,“ povedal expert.

Suchánek vysvetlil, že u žien je nedostatok tekutín často sprevádzaný skôr bolesťami hlavy kvôli hustnutiu krvi. „Keď je krv hustejšia, musí sa roztiahnuť, aby sa dostala do cieľovej oblasti. V miestach, kde krv prestupuje skrz kosti, čo je v oblasti spánkov, nemá kam prúdiť, tam sa cieva môže roztiahnuť a tým pádom vyvoláva bolesť v oblasti spánkových kostí,“ názorne vysvetlil Suchánek.

Tento stav podľa odborníka vedie k tomu, že ľudia, ktorí majú nedostatok tekutín a trpia dehydratáciou, môžu zároveň pociťovať bolesti hlavy, môže im kolísať krvný tlak, môžu sa cítiť veľmi vyčerpane. „U žien je to skôr bolesť hlavy, u mužov je to skôr prehriatie a pocit vyčerpania počas fyzickej záťaže a prípadne pocit točiacej sa hlavy, než bolesť ako taká,“ zhrnul vedec.

 

Dodržiavanie pitného režimu je možné natrénovať

Pavel Suchánek potvrdil, že množstvo skonzumovaných tekutín, rovnako ako zdravé stravovanie, je vec zvyku. Nebezpečné sa to stáva z toho dôvodu, že ak je konzumácia vody nízka, organizmus naznačuje jej nedostatok, ale človek si to neuvedomuje racionálne. „Ak niekto dlhodobo konzumuje menšie množstvo vody, než je odporúčané, tak je to jeden z dôvodov, prečo sa človek cíti dlhodobo unavene, vyčerpane. Voda je naozaj dôležitá pre rozvoz živín, prevážanie splodín z periférnych oblastí, ochladzovanie organizmu a fungovanie mozgu. Z týchto dôvodov nedostatok tekutín, aj keď ho človek nepociťuje, môže byť príčinou nadmernej únavy,“ vysvetlil Suchánek.

„Ten pitný, rovnako ako stravovací režim je vec, ktorá je trénovateľná. Niekedy stačí, keď na stôl postavíme 1,5-litrovú fľašu vody a budeme sa snažiť, keď odchádzame zo zamestnania alebo popoludní, aby fľaša bola prázdna. Keď ju budeme mať stále na očiach, tak je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že sme schopní toto odporúčané množstvo tekutín vypiť,“ tvrdí expert. Podľa Suchánka by človek mal za hodinu upíjať aspon dve deci vody alebo si stanoviť, že pred obedom vypije 1/3 fľaše vody. Ide o podľa experta o najjednoduchší a prehľadný systém.

Okrem toho sa zapíjanie jedla vodou niektorými odborníkmi považuje za nezdravé. Štúdia britských vedcov minulý rok zistila, že konzumácia vody s občerstvením dvíha hladinu cukru v krvi. Odporúča sa tak piť vodu pred alebo po stravovaní. Podľa Pavla Suchánka sa vplyv zapíjania potravín vodou skôr nepreukázal, a to z dôvodov mocných vlastností žalúdočnej kyseliny.

„Myslím si, že je to trošičku nezmysel, že zapíjanie riedi žalúdočnú kyselinu. Kyselina v žalúdku je natoľko silná, že nejaké množstvo vody na ňu nemá žiadny vplyv. To by muselo byť extrémne množstvo vody. Aj tak by to ťažko fungovalo, pretože kyselina chlorovodíková, ktorú máme v našom žalúdku, je extrémne agresívna. Nemyslím si, že by to mohlo znateľne narušiť PH žalúdka,“ povedal vedec.

Podľa Suchánka sa na to môžeme pozrieť z inej strany: „V prípade redukčných režimov sa dosť často využíva konzumácia tekutín a zapíjanie jedál, pretože ide o akýsi objem a vďaka tomu má človek pocit naplnenia. Tento pocit je ale iba krátkodobý,“ zdôraznil Suchánek.

 

Ako je to s kvalitou vody a predávkovaním vodou

Podľa Pavla Suchánka napriek tomu, že sa v poslednej dobe objavila štúdia o prítomnosti v stopových množstvách mikro plastov vo vode, je celková kvalita kohútikovej vody v Česku (aj na Slovensku, pozn. red.) veľmi dobrá. Ďalšie možnosti sú podľa odborníka minerálne vody – plnenej a mineralizovanej z vrtov (stredne, nízko a vysoko mineralizované). „Záleží na tom, čo človek preferuje. Veľká móda je klasická pitná voda z hlbinných vrtov. Kde sa predpokladá vysoká čistota, neprítomnosť mikro plastov. Pretože som aktívny športovec, konzumujem minerálky s vyšším obsahom vápnika a horčíka,“ vyhlásil Suchánek.

Pán Suchánek navyše varuje pred extrémnou konzumáciou vody. „Ľudia so sebou vodu nosia úplne všade… Stretol som sa s tým, že ľudia zbytočne preháňajú konzumáciu tekutín z toho dôvodu, že budú mať lepšiu plet‘ a nebudú tak unavení, ale ono to nie je iba o tekutinách, ale o celkovom zložení jedálnička. Niekedy to je súčasť módneho trendu, že ľudia so sebou všade nosia fľašu s vodou na viditeľnom mieste. V niektorých prípadoch to nepôsobí príliš vhodne,“ uviedol odborník.

 

Čo ovplyvňuje voda u rôznych populácií

Výživový expert tiež povedal, že voda má odlišný význam pre rôzne vekové skupíny. Dehydratácia tak pôsobí odlišným spôsobom podľa aktivít a veku jednotlivcov. „Vieme, že u športujúcich ľudí dehydratácia znižuje celkovú výkonnosť o 30 percent. Dostatočná hydratácia, čiže zavodnenie u detí je dôležitá z hľadiska schopnosti sústrediť sa, pamätať si pri písomkách. Bagatelizovanie, že pitný režim nie je dôležitý, je nezmyselné,“ povedal Suchánek.

Obzvlášť je dôležité u dojčiacich žien a detí kvôli vývoju: „Čo sa týka tehotných a dojčiacich, tam je to jednoznačné, pretože je potrebné dostatočné množstvo tekutín pre tvorbu materského mlieka. Zároveň je dôležitá voda pre ochladzovanie organizmu v teplejšom období. Je to predchádzanie bolestiam hlavy a migrenóznym stavom.“

Aj keď to nie je zjavné, u detí je pravidelné pitie dôležité kvôli poteniu. „Zo štúdií vieme, že dostatočné množstvo vody pomáha k sústredeniu, pamätaniu si látky, keď sa učia, pretože dostatočné množstvo tekutín ovplyvňuje hematoencefalickú bariéru mozgu a táto hematoencefalická bariéra, ak je narušená hydratácia, môže u detí vyvolávať príznaky podobné ADHD, čiže poruchy pozornosti ,“ uviedol Suchánek.

Podľa experta sa u dospelých dodržiavanie pitného režimu stáva podstatné kvôli prehriatiu u fyzických aktivít, prevencia únavy a vyčerpania u osôb, ktoré pracujú v kancelárii. Pritom hrá úlohu aj pracovné prostredie: „Pokiaľ nie je klimatizované a je suché, množstvo tekutín, ktoré sa uvoľňuje z organizmu, je vyššie, pretože organizmus je vysušovaný. Kvôli tomu stúpa spotreba tekutín. Najmä ľudia, ktorí veľa hovoria, vydychujú nasýtenú vodnú paru. Preto potrebujú výrazne vyššie množstvo tekutín.“

Staršia populácia je tiež veľmi citlivá na nedostatok tekutín. Pri tejto rizikovej skupine voda ovplyvňuje predovšetkým kognitívne schopnosti. „U seniorov je množstvo tekutín dôležité z toho dôvodu, aby sa im zbytočne nezvyšoval krvný tlak, aby dobre fungovali obličky a organizmus sa zbavoval splodín metabolizmu. Správne množstvo tekutín umožnuje fungovanie liekov pri liečení u seniorov,“ upozornil Suchánek.

Záverom povedal, že najväčším problémom u seniorov je to, že nepociťujú smäd. Kvôli riziku dehydratácie podľa Suchánka plynú zdravotné komplikácie, neschopnosť si zapamätať niektoré veci a zhoršovanie pamäti. Je to populácia, ktorá je na nedostatok tekutín veľa citlivá, aj keď to na prvý pohľad nevyzerá.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Krčméry po včerajšom krízovom štábe diskrétne nedávno odvolávanému Mikulcovi: „Modlili sme sa ružence.“ Minister vnútra reagoval: „Bolo to veľmi vyčerpávajúce“

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel, Úrad vlády SR)   Pred včerajším tlačovým brífingom po zasadnutí Ústredného krízového štábu k pandemickým opatreniam v čase letných dovoleniek mikrofóny médií zachytili rozhovor medzi profesorom Vladimírom Krčmérym a ministrom vnútra Romanom Mikulcom (OĽaNO). Video zverejnil portál Topky.sk Minister vnútra pošepkal profesorovi Krčmérymu, aby…

Juraj Mesík: To, čo sa tu deje, je jeden masový experiment s podávaním experimentálnych vakcín

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR - Michal Svítok)   Analytik globálnych trendov a lekár Juraj Mesík v relácii televízie TA3 Tak takto vysvetlil súvislosti medzi mierou zaočkovanosti a počtom nakazených, resp. úmrtí na ochorenie Covid – 19. Existuje jednoznačná korelácia medzi očkovaním a mierou pozitívne testovaných? Z témy pandémie a očkovania sa podľa Mesíka…

Behom jedného týždňa náhle zomreli štyria piloti British Airways v najlepších rokoch. Má to súvis s očkovaním?

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP - Miroslav Lelas, British Airways)   Na sociálnych sieťach sa šíri správa o úmrtí najprv troch, teraz už štyroch pilotov leteckej spoločnosti British Airways. Ani overovateľ faktov agentúry Reuters tieto úmrtia v krátkom čase nepopiera. Zverejnil túto správu s odkazmi na zdroje, no bez uvedenia…

SLK vyzýva vládu a MZ SR,aby zabránili zavlečeniu delta variantu koronavírusu

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Slovenská lekárska komora (SLK) apeluje na Vládu SR a na Ministerstvo zdravotníctva SR, aby ihneď prijali kroky proti zavlečeniu delta variantu nového koronavírusu na Slovensko. TASR o tom v utorok informovala manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská. Rezort zdravotníctva…

Branislav Gröhling tvrdí,že zbierali dáta v súvislosti s dosahom pandémie na vzdelávanie

0 icon

Bratislava/Trenčín 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA-Jana Birošová)   Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) poznamenal, že nie je pravda, že by ministerstvo školstva nezbieralo žiadne dáta v súvislosti s dosahom pandémie na vzdelávací systém. Uviedol to v reakcii na prieskum o dosahoch pandémie nového koronavírusu na školstvo z…

Plán obnovy a prosperity je schválený. Do čoho chcú zainvestovať ministerky Remišová a Kolíková?

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (HSP/Foto:Facebook)   Včera prišla na Slovensko schváliť Plán obnovy a prosperity samotná predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. O tom, kam pôjdu peniaze, sa dozvedáme len postupne. K plánom svojich rezortov sa na sociálnej sieti vyjadrili ministerky zo strany Za ľudí, Veronika Remišová a Mária Kolíková Remišová: Digitálna transformácia…

Slovenská advokátska komora bude ďalej vyvodzovať disciplinárnu zodpovednosť voči advokátom

0 icon

Bratislava 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Vyvodzovanie disciplinárnej zodpovednosti voči advokátom ostáva podľa súčasnej právnej úpravy. Znamená to, že v prvom aj druhom stupni rozhoduje Slovenská advokátska komora (SAK), respektíve jej orgány, ale je tu možný prieskum súdu, ktorým bol predtým Najvyšší súd (NS) SR a teraz to bude…

Pre inváziu myší v Austrálii museli evakuovať väznicu

0 icon

Canberra 22. júna 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Rick Rycroft)   Invázia myší, ktoré spustošili rozsiahle oblasti východnej Austrálie, si vynútila evakuáciu väzenia. Asi 200 zamestnancov a 420 odsúdených z nápravného zariadenia vo Wellingtone v štáte Nový Južný Wales museli dočasne premiestniť do iných väzníc v regióne. Vrátia sa približne o desať dní, keď…

Sobotný požiar v obci Nová Belá zasiahol rodiny poľských Slovákov

0 icon

Poľsko 22. júna 2021 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS-Anton Frič)   V sobotu večer vypukol v dedinke Nova Belá (Nowa Biala) v poľsko-spišskom regióne požiar. 21 rodín poľských Slovákov prišlo náhle o strechu nad hlavou. Mnohí stihli vybehnúť iba v tom, čo mali oblečené na sebe, niektorým sa podarilo zachrániť aspoň časť…

Grécko nevylučuje súdny spor pre vynútené pristátie lietadla s Pratasevičom

0 icon

Atény 22. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Mindaugas Kulbis)   Grécko nevylučuje možnosť súdneho sporu so súčasným bieloruským vedením z dôvodu vynúteného pristátia lietadla spoločnosti Ryanair v Minsku, na ktorého palube bol bieloruský novinár Raman Pratasevič Vzhľadom na to, že lietadlo vzlietlo z Atén, odkiaľ smerovalo do Vilniusu, uvažuje sa o možnosti začať…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Dnešná dislokácia vojsk NATO na hraniciach Ruska iba opakuje situáciu pred 22. júnom roku 1941.  

0icon

Celý personálny, zbrojársky, ekonomicko-energeticko-zdrojový potenciál kontinentálnej Európy bol 22. júna 1941 nasadený na likvidáciu Slovanov. Nepripomína Vám to aj momentálny stav v Európe, keď vojská štátov NATO boli dislokované na hraniciach Ruska pod vymyslenými zámienkami. S cieľom genocídy Slovanov bez vyhlásenia vojny pred 80 rokmi, 22. júna 1941 zaútočilo Nemecko na Sovietsky…

Andrej Sablič

Ľudstvo sa nepoučilo.

0icon

Dnes so slzami v očiach celosvetová spoločnosť si pripomíname začiatok II. Svetovej vojny. V tejto súvislosti chcem len upozorniť, že II. Svetová vojna to nie je o Nemecku a Hitlerovi, ale o ekonomických vzťahoch vo svete po I. Svetovej vojne! Bolo to obdobie charakterizované menovým chaosom v podobe inflácii, ciel,…

Tony Belohorec

Pôvodne Igor Matovič chcel, aby sa vysťahoval z domu Fico. Dnes sa chce vysťahovať on sám. Dokonca zo Slovenskej republiky

0icon

Igor Matovič, v prípade že prejde referendum reálne uvažuje nad tým, že sa vystahuje zo Slovenska kvôli Róbertovi Ficovi a jeho ďalšiemu pôsobeniu v politike. Povedal to aktuálne v interview pre korporátne médium “Dostal som tip na doplnenie programu vlády: “Obchody otvárať, smerákov zatvárať.” Dokelu, škoda, že už je programko…

Ivan Lehotský st.

Niečo tu nesedí

0icon

Z oficiálnych celoeurópskych štatistík sa možno dozvedieť, že ku dňu 8. 6. 2021 došlo v Európskej únii po očkovaní proti Covidu-19 k 13 867 úmrtiam a ťažkým poškodeniam zdravia. Menované sú tam všetky štyri západné druhy očkovania. Z celkového počtu 448 miliónov obyvateľov EÚ je to 0,0031 %. Štatistika Slovenskej…

Pavol Lazar

Slovenské dôchodky v ohrození?

0icon

Dôchodky na Slovensku v ohrození! Kotlebovci od roku 2016 neustále upozorňujú na potrebný vyrovnaný štátny rozpočet a zásadnú obozretnosť pri akomkoľvek zadlžovaní. 👉 Varujú pravidelne pred tým, čo všetko spôsobí veľké zadĺženie Slovenska. 👉 Ich nespočetné upozornenia, že sociálny systém musí byť založený aj na princípe zásluhovosti, aby mohol motivovať tých,…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Ani zvieratá niekedy nemajú svoj deň - zachytené na fotografiách

0 icon

Niektoré dni sú horšie ako tie ostatné. Akokoľvek sa snažíš si dvihnúť náladu, niekedy jednoducho nemáš svoj deň. Svoje o tom vedia aj títo domáci miláčikovia, ktorí boli našťastie pre teba zachytený fotoaparátom. Nestrácaj nádej - ak meškáš do práce, ak je pondelok, ak hneď ráno vyleješ na seba kávu…

Prečo by si radšej nemal jesť pleseň na jedle?

0 icon

Predstavte si to: konečne si môžeš dať prvé sústo svojho obľúbeného sendviča a uvedomíš si, že na chliebe sa rozrastá pleseň! Pravdepodobne sa ti to už niekedy a pravdepodobne si sa obával možných dôsledkov. A existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako na to môže telo reagovať. Aké sú teda negatívne účinky plesne na…

Záhada nacistických pokladov: Kto si privlastnil nacistické zlato? 6. časť

0 icon

Pokračujeme v poradí šiestou časťou článku s podtitulom Záhada nacistických pokladov. Celý náš cyklus minisérie článkov sa pomaly ale isto blíži k svojmu záveru. Pre všetkých fanúšikov máme však skvelú správu - v tematike druhej svetovej vojny aj jej záhad rozhodne nekončíme! Po nacistickom zlate pátrali nielen Spojenci, ale aj bežní ľudia. Pozrite sa…

5 dôvodov, prečo nosiť ponožky aj v noci

0 icon

Ponožky sú považované za prvé veci, čo Egypťania, Gréci a Rimania používali v dobe antických civilizácií. Zatiaľ čo ich hlavným účelom je udržiavať nohy v teple a zaistiť, aby si sa v topánkach cítil príjemnejšie, spánok s ponožkami môže skutočne zlepšiť tvoju  fyzickú a duševnú pohodu. 1. Ponožky ti pomôžu rýchlejši

Zrod atómovej bomby: Keď výnalezcov desí ich vlastný výtvor

0 icon

Keď prvýkrát vyskúšali tvorcovia atómovej bomby jej silu v praxi – v púšti, zostali zhrození. Výbuch bol oveľa mocnejší, ako predpokladali. Ale poďme pekne po poriadku. Vedci, ktorí za druhej svetovej vojny v supertajnom americkom výskumnom centre, sedeli na pušnom prachu. Pušnom prachu... teda to je iba zlomok pravdy, na čom skutočne sedeli. A to…

Vo svete IT

„Dobrý deň, je tento inzerát stále platný?…“ Polícia upozorňuje na nový modus operandi online podvodníkov!

0 icon

Podvody v online priestore sú čoraz častejšími. Zatiaľ čo v minulosti prebiehali prevažne cez e-mailové správy, tak v súčasnosti sú čoraz interaktívnejšie. Podvodníci sa už totiž neštítia aktívne komunikovať prostredníctvom rôznych komunikačných platforiem, či dokonca zavolať a predstierať, že volajú napríklad v mene banky. V minulosti sme napríklad upozorňovali na…

Redmi prvýkrát spomína pripravovaný Redmi K50: Čo má získať vlajkový model spoločnosti?

0 icon

Od predstavenia modelov Redmi K40 ubehlo len pár mesiacov, dcérska spoločnosť Xiaomi však určite nelení. Po nedávnom predstavení modelov z vlajkovej línie už zrejme plánuje vývoj vlajkových smartfónov pre budúci rok, ktoré majú prísť pod názvom Redmi K50. Potvrdil to priamo generálny riaditeľ spoločnosti Redmi, Lu Weibing, keď sa prostredníctvom…

Google Správy dostali novú funkciu. Oceníte ju v prípade, ak máte problém vidieť drobné písmo. Pozrite sa, ako funguje!

0 icon

Posledné dni môžeme v súvislosti s aplikáciou Správy od spoločnosti Google čítať viacero správ. Jednou z noviniek, ktorú spoločnosť zakomponovala niekoľko dní dozadu do aplikácie, je End-to-end šifrovanie, ktorá je aktuálne distribuovanou naprieč globálnym trhom. Rovnako sa spomínala aj funkcia  Špendlíka, ktorá umožňuje pripnúť jednotlivé konverzácie do vrchnej časti rozhrania…

Naozaj takto fotí Mi 11 Ultra? Pozrite sa na snímky z najlepšieho fotosmartfónu sveta!

0 icon

Keď Xiaomi predstavilo Mi 11 Ultra, okamžite nás ohromila jeho výbava i dizajn. Nikomu určite neunikol menší displej na zadnej strane smartfónu. Model však okrem vlajkového procesoru a tejto vychytávky na zadnej strane v podobe displeju disponuje i najlepším snímačom pre fotografie na trhu, ktorý smartfón dostal až na vrchol…

Malware Joker sa opäť šíril cez Google Play prostredníctvom aplikácií s tisícmi stiahnutiami. Ak ich máte, tak ich odstráňte!

0 icon

Malware je vo všeobecnosti typom softwaru, ktorému sa chceme vyhnúť. Dôvodom je, že nám môže spraviť viacero nepríjemnosti. O malwari Joker sme písali viackrát ešte v priebehu minulého roka. Napríklad v novembri sme upozorňovali na 17 škodlivých aplikácií, ktoré ho šírili. Prípadne sme upozorňovali ešte na ďalšie aplikácie šíriace tento…

Armádny Magazín

"Krok k posilneniu námorníctva“. Ukrajina nakupuje britské mínolovky

0 icon

Ukrajina, 22. júna 2021 (AM) - Tento rok má Ukrajina v úmysle kúpiť dve britské minové vyhľadávače triedy Sandown. Prezident Vladimir Zelenský dnes pricestuje do Odesy, aby podpísal zmluvu o kúpe vojnových lodí.   Na začiatku 90. rokov vstúpilo do služby kráľovského námorníctva 15 mínoloviek Sandown. Tri z týchto lodí boli…

Minister obrany: Účasť Slovenska v bojovej skupine V4 Európskej únie ostáva jednou z našich priorít

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM, MOSR) - Vyšehradská skupina má potenciál a tiež záujem rozširovať spoluprácu v oblasti obrany a bezpečnosti. Okrem prípravy spoločnej bojovej skupiny, perspektív spoločného obstarávania, či koordinácie postojov v transatlantických štruktúrach chce prehĺbiť spoluprácu aj v oblasti strategickej komunikácie. Po rokovaní ministrov obran

Aj Gruzínsko postupne sťahuje svoje jednotky z Afganistanu

0 icon

Gruzínsko, 22. júna 2021 (AM) - Posledná gruzínska jednotka umiestnená v Afganistane sa postupne vráti do svojej vlasti. Informovala o tom tlačová služba gruzínskeho ministerstva obrany.   „Prvá časť 32. práporu 3. pešej brigády dorazila do Gruzínska. Na medzinárodnom letisku Tbilisi sa s gruzínskymi mierovými jednotkami stretli ve

(Ne)známa Veľká vlastenecká vojna. K 80. výročiu prepadnutia Sovietskeho zväzu hitlerovským Nemeckom

0 icon

Slovensko, 22. júna 2021 (AM) - Vojenský historik Igor Baka v práci „Slovenská armáda vo vojne proti Sovietskemu zväzu a slovensko-nemecké vzťahy 1941-1945“ uvádza, že čo sa týka samotného útoku proti ZSSR, nacistické Nemecko naň spočiatku nerátalo s účasťou iných štátov okrem Rumunska a Fínska, ktoré mali voči ZSSR územné požiadavky. Avšak aj i

Republika Srbská nedovolí Bosne a Hercegovine vstúpiť do NATO

0 icon

  Bosna, 22. júna 2021 (AM) - Banja Luka nemení svoj postoj k vojenskej neutralite Bosny a Hercegoviny (BiH) a naďalej vystupuje proti vstupu krajiny do NATO. Takéto vyhlásenie urobil predseda prezídia Bosny a Hercegoviny Milorad Dodik.   Minister obrany Bosn

Svetlo sveta

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

Je dovolené, aby katolík, ktorý je súčasťou inej sekty pristupoval k sviatostiam?

0 icon

Otázka: Je to v poriadku keď človek, ktorý je v sekte napr. scientológii prehlasuje, že každý kresťan katolík môže byt v sekte a pristupovať k sviatostiam? Odpoveď o. Gajdoš, predseda liturgickej komisie: V Kristovej cirkvi sa vždy považovalo zapretie viery za jedno z najvážnejších previnení – spolu s vraždou a…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali