Mal by štát umožniť občanom očkovať sa nateraz ešte neschválenou vakcínou Sputnik V, ako v prípade štyroch detí, kedy im bolo povolené podať neschválený liek z USA? Odpovedali poslanci NR SR

Bratislava 15. apríla 2021 (HSP/Foto: ASR/AP-Darko Vojinovic, TASR – Pavel Neubauer, Screenshot video Facebook, SITA-Branislav Bibel, SITA/Národná rada SR, TASR – Michal Svítok, SITA/Alexandra Čunderlíková, SITA-Alexandra Čunderlíková)

 

Okolo neregistrovanej vakcíny Európskou liekovou agentúrou Sputnik V sa po prílete 200.000 kusov na Slovensko spustil na domácej i medzinárodnej politickej scéne poriadny kolotoč. Napriek tomu, že ešte nie je registrovaná zo strany európskej inštitúcie, niektorí občania by sa ňou chceli dať zaočkovať. Poslancov sme sa teda opýtali, či by mal štát umožniť občanom očkovať sa nateraz ešte neschválenou vakcínou Sputnik V, ako sa to stalo v prípade štyroch detí, kedy bolo povolené podať im neschválený liek na liečbu spinálnej svalovej atrofie z USA. Na našu otázku odpovedali Jarmila Halgašová, Filip Kuffa, Juraj Blanár, Ľubica Laššáková, Marián Kotleba, Eduard Kočiš, Richard Raši, Matúš Šutaj Eštok a Martin Borguľa

Jarmila Halgašová, Filip Kuffa, Juraj Blanár, Ľubica Laššáková, Marián Kotleba, Eduard Kočiš, Richard Raši, Matúš Šutaj Eštok a Martin Borguľa
Na snímke Jarmila Halgašová, Filip Kuffa, Juraj Blanár, Ľubica Laššáková, Marián Kotleba, Eduard Kočiš, Richard Raši, Matúš Šutaj Eštok a Martin Borguľa

Neregistrovaný liek na liečbu spinálnej svalovej atrofie

Na konci vládneho obdobia v roku 2020 podpísal vtedajší premiér Peter Pellegrini povolenie použiť neschválený liek na liečbu spinálnej svalovej atrofie. V tom čase totiž štyri slovenské deti nemali prístup k lieku, pretože liek z USA nebol schválený Európskou liekovou agentúrou.

„Keďže sa podarilo nájsť lekárov, ktorí sa podpísali pod žiadosť použiť tento liek pre pacientov, podpísal som povolenie pre všetky štyri deti, s tým, že plnú zodpovednosť preberá ošetrujúci lekár, ak sa tak rozhodne urobiť,“ uviedol v tom čase predseda vlády Pellegrini.

 

Geopolitická zbraň?

Prešiel rok a na košickom letisku už nový premiér – aktuálne však už expremiér ale minister financií Igor Matovič – privítal Európskou liekovou agentúrou neregistrovanú vakcínu Sputnik V. A to teda nemal.

Spustil sa totiž kolotoč vyjadrení. Jedným z príkladov je vyjadrenie ministra zahraničných vecí Ivana Korčoka (nom. SaS), že ruská vakcína Sputnik V geopolitická zbraň Moskvy, či súčasť ruskej hybridnej vojny.

Ivan Korčok
Na snímke slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok

V duchu vyjadrení Korčoka reagovali aj niektorí vládni politici strán SaS či Za ľudí. Kritické hlasy zaznievali aj z mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko. Ako prvá na Slovensku však Sputnik V označila verejne za geopolitickú zbraň podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR i líderka strany Za ľudí Veronika Remišová.

 

Na scénu vstúpil ŠÚKL

Kolotoč sa ešte viac roztočil, keď na scénu vstúpil slovenský Štátny úrad pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Prišli kontroverzné vyjadrenie úradu typu: „Podľa publikovaných správ by sa Sputnik V mal používať v približne 40 krajinách sveta, ale tieto vakcíny spája len názov“.

Reakcia prišla priamo z Ruska. Ruský výrobca vakcíny ich označil za dezinformáciu.

Vyjadreniami nešetril ani Igor Matovič, Zuzana Baťová – riaditeľka ŠÚKL, či jej manžel Radoslav Baťo, ktorý aktuálne pôsobí na ministerstve financií. Verejnosť sa tak stala svedkom ich osobnej vojny a útočných vyjadrení.

Zuzana Baťová
Na snímke riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová

 

Cesta do Moskvy i Budapešti

Situácia okolo Sputnika V sa stupňovala, a keďže ruská strana vypovedala so Slovenskom zmluvu a požiadala o vrátenie 200.000 dávok už dodaných vakcín Sputnik V, Matovič odletel 8.4. do Moskvy.

Štvrtkovým rokovaním chcel Matovič podľa vlastných slov dosiahnuť, aby Slovensko malo v Rusku pri téme Sputnika V naďalej „otvorené dvere“. Verejnosti zdôrazňoval, že sa mu to aj podarilo.

Na druhý deň Matovič rokoval v Budapešti. Jeho cieľom bolo docieliť pomoc Maďarska pri testovaní ruskej vakcíny dovezenej na Slovensko. Prijal ho aj predseda vlády Viktor Orbán. Na rokovaniach ho nesprevádzali zástupcovia slovenskej diplomacie, ale poslanec György Gyimesi (OĽANO), čo opäť vyvolalo búrku na slovenskej politickej scéne.

Na snímke z 9. apríla 2021 minister financií Igor Matovič a maďarský premiér Viktor Orbán

 

Výber vakcíny

Prešlo už 6 týždňov hádok, vyhrážok a rôznych vyjadrení. Avšak hlavným poškodeným v celom tomto kolotoči je občan. Ten občan, ktorý sa na základe svojho slobodného rozhodnutia, chce zaočkovať práve vakcínou Sputnik V.

Tému výberu vakcíny proti Covid-19 pred niekoľkými dňami otvoril predseda strany Hlas-SD Peter Pellegriny. Na tlačovej konferencii totiž aj v súvislosti s vakcínou AstraZeneca uviedol, že každý má podľa neho právo vybrať si, čím sa chce zaočkovať.

 

Reakcie poslancov

V týchto súvislostiach sme sa preto poslancov NR SR opýtali: Mal by štát podľa vás umožniť občanom očkovať sa nateraz ešte neschválenou vakcínou Sputnik V, ako sa to stalo napríklad v prípade štyroch detí, kedy bolo povolené podať im neschválený liek na liečbu spinálnej svalovej atrofie z USA, ktorý nebol schválený Európskou liekovou agentúrou?

 

Jarmila Halgašová (SaS): „Porovnávať vo svete jedinečný, aj keď v Európskej únii neschválený liek na liečbu spinálnej svalovej atrofie s neschválenou vakcínou Sputnik V je neadekvátne. Kým v prvom prípade chorý človek na svoju záchranu jednoducho nemá okrem neschváleného lieku žiadnu inú možnosť, v prípade vakcíny proti COVID19 máme hneď niekoľko druhov schválených vakcín od rôznych výrobcov.

Vakcína Sputnik V dodaná na Slovensko podľa medializovaných informácií navyše nie je totožná s tou, ktorú ohodnotil renomovaný odborný časopis Lancet. Akokoľvek môže byť účinná, sú tu pochybnosti, ktoré nie sú politické ale odborné, preto je nevyhnutné, aby „slovenský“ Sputnik V posúdila na to určená odborná autorita.

Pokiaľ mám správne informácie, vakcínou Sputnik V sa ľudia mohli začať očkovať ihneď avšak s podmienkou, že zodpovednosť za zdravotné ťažkosti súvisiace so zaočkovaním prechádza na lekára. Zobrali by ste si pri týchto informáciách ako lekárka zodpovednosť za očkovanie a možné zdravotné riziká s tým spojené? To je predsa hlavný dôvod, prečo sa s očkovaním nezačalo.

Jarmila Halgašová
Na snímke Jarmila Halgašová (SaS)

V tejto chvíli, keď je celá vakcína zahalená rúškom tajomstva, som presvedčená, že ľudia by mali byť vakcínou Sputnik V očkovaní až po jej schválení. A na nikoho nemôže vyvinúť tlak ani dátum expirácie. To si kompetentní mali zvážiť už pri podpisovaní zmluvy, ktorá by určite nemala byť v režime utajenia v celosti, ale len vybrané citlivé informácie. Máme možnosť sledovať neobsadenosť jednotlivých očkovacích centier, čo otvára priestor mladším ročníkom. Naozaj nebude trvať dlho a vakcín bude dosť. A ak si však niekto chce počkať na ruskú vakcínu, aj to môže, ale až po jej schválení.“

 

Filip Kuffa (Život – Národná strana): „Tu je potrené v prvom rade uviesť, že cieľom štátu je zaočkovať na Slovensku čo najviac ľudí. Časť ľudí očkovanie odmieta úplne a časť ľudí odmieta nechať si podať niektorú z vakcín, ktoré momentálne sú schválené a sú k dispozícií v SR.  K tomu všetkému okolo vakcíny od AstraZeneca je mnoho otáznikov. Koniec koncov aj potvrdené prípady úmrtia po podaní tejto vakcíny priniesli zase len väčší odpor k vakcínam čo dnes sú dostupné.

Ak štát ale skutočne chce, aby sa zaočkovala čo najväčšia časť populácie, tak mali by čo najskôr zabezpečiť doplnenie trhu s vakcínami z východu. Ako ruskými tak aj napríklad čínskymi. Ide tu totiž aj o otázku etiky a morálnosti niektorých vakcín, tak ako dávnejšie poukázali na tento problém napr. ľudia s OZ Lekárnici za život.

Európska lieková agentúra a tak isto aj spolu so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv by tu mali prestať hrať politické hry, a mali by konať v prvom rade odborne, a ak vakcína spĺňa podmienky, tak by sa mala schváliť. Tzn. robiť všetko preto, aby sa trh doplnil, a nie blúzniť tu o tom, že je to nástrojom hybridnej vojny.

Filip Kuffa
Na snímke Filip Kuffa

Zachytil som ešte jednu možnosť, ktorá by pripadala do úvahy. Ľudia by sa Vami spomínaným Sputnikom V nechali zaočkovať dobrovoľne na vlastné riziko. Verte tomu, že takých ľudí by bolo dosť.“

 

Juraj Blanár (Smer-SD): „Najskôr si zosumarizujme fakty. Prvého marca Igor Matovič s ministrom zdravotníctva teatrálne vítali vakcínu Sputnik na košickom letisku a sľubovali, že do dvoch týždňov sa začne s očkovaním. Šesť týždňov prešlo a stále nič…

Na povrch medzitým vyplávalo, že s Ruskom spackali zmluvu, pretože buď v nej nedohodli jasné pravidlá pre kontrolu a použitie vakcíny, alebo nevedeli dodržať to, čo ruskej strane garantovali? Preto dali túto zmluvu škandalózne (oni, tí transparentní) do režimu tajné. Potom sa snažili prehodiť zodpovednosť na lekárov, aby oni preberali na seba možné riziká pri očkovaní. A pritom to všetko stálo na jednom podpise ministra zdravotníctva, ktorý takú kompetenciu mal. Napokon po naťahovaní verejnosti tak aj urobil.

A ja sa stále pýtam, prečo I. Matovič nespustil očkovanie Sputnikom, ak by mu na tom skutočne záležalo a bolo všetko riadne s ruskou stranou dohodnuté? Pravda je však asi iná. Nepotreboval na dovezenie ani spustenie očkovania touto vakcínou Sulíka, Remišovú, ani Kollára. Ani stanovisko ŠÚKL, čiže Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Ba dokonca ani teatrálne gestá z Maďarska, kde akože zachraňoval Sputnik.

Sputnik bol bohužiaľ  v prvom rade iba Matovičovým zúfalým nástrojom na získanie prepadajúcej sa popularity a rozhádaná vládna koalícia z toho urobila nástroj hybridnej vojny a potom aj medzinárodnú blamáž. A ľudia stále čakajú a musia sa tomu prizerať. Je to jeden veľký škandál.

Juraj Blanár, Smer-SD, NR SR
Na snímke Juraj Blanár

Nuž a na vašu otázku, či by mali mať ľudia možnosť dať sa očkovať Sputnikom? Určite áno, ak sa rozhodnú pre očkovanie tak, ako to ľudia urobili už v šesťdesiatich krajinách sveta.“

 

Ľubica Laššáková (Hlas-SD): „Medzi týmto prípadom detí a vakcínou Sputnik V neexistuje priama súvislosť. Bolo by to zjednodušené vnímanie. Som presvedčená, že každá vláda a je to jej zodpovednosť, musí urobiť všetko preto, aby bolo dosť vakcín na trhu a ľudia sa mohli dať zaočkovať podľa toho, čomu dôverujú. To znamená vrátane Sputnika V.

Ak ma však niečo vyrušuje, sú to tajnosti okolo vakcíny. Matovič namiesto toho, aby zmanažoval celý proces, všetko sebe vlastným spôsobom zamotal. Dnes nevieme, či je to tá vakcína, ktorá mala odborné referencie, alebo iná, nevieme prečo nepriviezol z Moskvy potrebnú dokumentáciu, nevieme za koľko bol nákup zrealizovaný a aké sú jej účinky. Pozrite sa, čo sa deje okolo Astry Zeneca. Je každého vec ako sa rozhodne a akou vakcínou sa bude očkovať. Osobne dávam prednosť certifikovaným vakcínam.“

Ľubica Laššáková, Hlas-SD
Na snímke Ľubica Laššáková

 

Marián Kotleba (ĽSNS): „Ja v prvom rade zastávam názor, že očkovanie proti koronavírusu musí byť vždy, trvalo a bezvýhradne dobrovoľné.

Ak sa však občan rozhodne toto očkovanie dobrovoľne podstúpiť, vláda mu musí umožniť slobodný výber akejkoľvek dostupnej vakcíny vrátane Sputniku V.

Aj v tomto prípade však očkovanie proti koronavírusu odporúčam veľmi citlivo a dôkladne zvážiť, pretože o účinkoch vakcín, najmä dlhodobých, dnes ešte stále nemáme žiadne skutočne relevantné údaje.

Môže sa stať, že z dlhodobého hľadiska budú mať tieto vakcíny na ľudstvo nakoniec horší dopad, ako samotný koronavírus.“

Na snímke Marian Kotleba

 

Eduard Kočiš (Republika): „Čo sa týka očkovania tak ja osobne nie som zástancom žiadneho. Na druhej strane je na Slovensku skupina občanov a nie je ich málo, ktorý sa chcú dať zaočkovať jedine Ruskou vakcínou Sputnik V.

Čiže ministerstvo zdravotníctva by malo umožniť prístup k tejto vakcíne, ak k nej majú občania dôveru.

Vyhováranie sa MZ na inú šaržu či iné dávkovanie považujem za zmätočné. Nevidím naozaj rozdiel poskytnúť neschválený liek na liečbu SSA pre detičky, ktorý pomáha a nie je schválený EMA a nepovoliť očkovanie vakcínou Sputnik V, ktorou sa očkuje v desiatkach krajín celého sveta, a nie sú známe tak nežiaduce účinky ako je to pri vakcíne Astra Zeneca.

Každý občan SR má právo vybrať si vakcínu, ktorou je ochotný dať sa zaočkovať. Zdôrazňujem, že očkovanie má byť výlučne na dobrovoľnej báze a nesmie byť ne očkovaný občan považovaný za menej cenného ako niekto kto sa zaočkovať dá.

Eduard Kočiš
Na snímke Eduard Kočiš

 

Richard Raši (Hlas-SD): Za vakcíny Sputnik sme zaplatili nemalé peniaze a už 6 týždňov ležia niekde na skladoch. Štátne orgány by čo najskôr mali dokončiť overenie šarží a ak sú vakcíny vyhovujúce, mali by občanom poskytnúť možnosť sa nimi očkovať. K

ým však nie sú schválené Európskou liekovou agentúrou, musí štát občanov veľmi dôrazne upozorniť na riziká spojené s očkovaním takouto vakcínou a prebrať za očkovanie neregistrovanou vakcínou zodpovednosť. Samozrejme, očkovanie vakcínou Sputnik musí byť na čisto dobrovoľnej báze.“

Na snímke Richard Raši

 

Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD): „Očkovanie Sputnikom s podávaním experimentálneho lieku pre ťažko choré deti nie je vhodným porovnaním. Všetky vakcíny proti Covidu musia plniť tie najprísnejšie kritériá, keďže sú nasadzované masovo a ich cieľom je prevencia, nie liečba.

HLAS od začiatku zastával názor, že treba umožniť ľuďom očkovanie Sputnikom a zároveň ich podrobne informovať o možných rizikách, aby sa sami mohli rozhodnúť, či sa chcú dať zaočkovať alebo nie. Ak raz minister Krajči udelil výnimku na očkovanie touto vakcínou, niet dôvodu, aby sa ňou nezačalo očkovať.“

Matúš Šutaj Eštok
Na snímke Matúš Šutaj Eštok

 

Martin Borguľa (Smer rodina): „Schvaľovanie vakcíny Sputnik V už predsa v Európskej liekovej agentúre prebieha a predpokladá sa, že vakcína bude čoskoro schválená a riadne registrovaná.

Ak by to aj malo trvať dlhší čas, tak potom tu stále máme schválenie používania vakcíny bývalým ministrom zdravotníctva M. Krajčím.“

Martin Borguľa
Na snímke Martin Borguľa

Podľa aktuálnych vyjadrení ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského však vakcína Sputnik V, ktorá je na Slovensku, má byť iná, než tá, na ktorej používanie bolo vydané povolenie. Vysvetlil, že problém má byť v dávkovaní. Na Slovensku sa totiž podľa jeho slov nachádza jednodávkové balenie, no povolenie od Krajčího sa má vzťahovať na trojdávkové balenie.

Zuzana Franková

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Šutaj-Eštok z Hlasu obvinil Hollého že míňa štátne peniaze na luxusné auto. Ukázalo sa však, že používa svoje vlastné auto, ktoré prenajal ministerstvu bezplatne. Kollár označil Eštokove výroky za hlupáctvo

0 icon

Bratislava 8. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   „Vicepremiér Štefan Holý je bez diskusií najzbytočnejším členom slovenskej vlády. No úspešne sa uchádza aj o ďalší superlatív – najväčší vládny papaláš,“ zamýšľal sa Šutaj-Eštok na sociálnej sieti „A dnes, v čase, keď sa všetci majú uskromňovať a Igor Matovič nám hrozí drastickým…

Pri požiari v laboratóriu zahynul jeden človek a traja sa zranili

0 icon

Rím 8. mája 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Vigili del Fuoco)   Jeden muž prišiel o život, jedna žena je nezvestná a tri ďalšie osoby utrpeli zranenia pri požiari, ktorý v piatok vypukol v malom laboratóriu v strednej časti Talianska. S odvolaním sa na vyjadrenie talianskeho hasičského zboru o tom informovala agentúra AP Požiar…

Radačovský položil otázku v súvislosti s protiruskými postojmi Korčoka: „Musí pán minister takto konať alebo chce takto konať?“

0 icon

Bratislava 8. mája 2021 (HSP/Foto:Archív M.R.)   Europoslanec a bývalý sudca Miroslav Radačovský zo strany Patriot na sociálnej sieti komentoval opakujúce sa antiruské komentáre súčasného šéfa slovenskej diplomacia Ivana Korčoka (nom. SaS). JUDr. Miroslav Radačovský informoval, že vo štvrtok sa uskutočnil na pozvanie Ministerstva zahraničných vecí SR pracovný obed a…

Hampl: „Ak chcel Hamáček vyrokovať dodávky ruskej vakcíny Sputnik V, tak postupoval v záujme českého ľudu“

0 icon

Praha 8. mája 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Vladimír Franta)   Ak chcel šéf ČSSD Jan Hamáček vyrokovať dodávky ruskej vakcíny Sputnik V, tak by postupoval v záujme českého ľudu. V rozhovore pre portál ParlamentníListy.cz to uviedol český sociológ Petr Hampl. Publicista sa ďalej tvrdo pustil do českých novinárov Respektu a vyslovil domnienku, že…

Vicepremiérka Remišová: Na záchranu kaštieľa Draškovičovcov v Čachticiach ide 800 000 €

0 icon

Bratislava 8. mája (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Nový impulz pre legendárne Čachtice. Obec, ktorú preslávila najmä „krvavá grófka“ Alžbeta Bátoriová, má okrem známeho hradu aj ďalšie vzácne pamiatky. Vďaka grantom Európskeho hospodárskeho priestoru sa živým miestom histórie, kultúry a vzdelávania v obci stane Draškovičovský kaštieľ zo 17. storočia „Vzácna pamiatka je…

Grendel z OĽaNO krotí vášne: „Opozícia ministerku určite neodvolá.“ V celom spore sa bude čakať na verdikt premiéra Hegera. Remišová: „Vznikli sme, aby sme priniesli transparentnosť, boj proti korupcii a vyššiu politickú kultúru“

0 icon

Bratislava 8. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Koncom aktuálneho týždňa sa hlavnou témou domácej politiky stalo odvolávanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Tá v súvislosti s viacerými kauzami okolo jej blízkych firiem presvedčila vládne strany SaS aj Sme rodina, no niektorí poslanci z hnutia OĽaNO považovali obvinenia za "závažné". V piatok…

Nikto na svete nezaplatil takú daň v 2. svetovej vojne ako Rusi – 27 miliónov mŕtvych, 8 miliónov s trvalými následkami – pán štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí

0 icon

Bratislava 8. mája 2021 (HSP/Foto:Pixabay)   Status štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí zo dňa 7. mája nemohol nechať nikoho ľahostajným. Na výrazy hybridných vojen, hybridných zbrani a teraz už aj hybridných hrôz na kolesách sme si od liberálnych politikov zvykli ako na každodennú abstraktnú „odrhovačku“, ktorej ani oni sami nerozumejú…

Médiá v EÚ zatajili skutočný dôvod príchodu amerického ministra Blinkena na Ukrajinu – možno ho ale nepoznali. Zelenskyj bude mať krátku životnosť

0 icon

Kyjev 8. mája 2021 (HSP/Roman Bednár/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky, Pool)   A preto sa len okrajovo – ak vôbec – o jeho návšteve v Kyjeve zmieňovali. Ukrajinské médiá však o príchode ministra zahraničia Blinkena informovali podrobne Ten spoločne s Victoriou Nuland (hovorí veľmi dobre rusky a je expertkou pre východnú Európu v…

Slováci v generálke na MS nestačili na Česko. Ramsay: „Frustrujúci večer.“ K tímu sa v pondelok pridajú dve posily zo zámoria

0 icon

Praha 8. mája 2021 (HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali v piatkovej generálke na MS v Rige s domácim Českom 1:2. V záverečnom prípravnom stretnutí v Prahe dokázal na úvodný zásah domáceho Adama Musila odpovedať v 29. minúte premiérovým reprezentačným gólom Martin Faško-Rudáš, ale favorit v tretej tretine strhol…

A toto nám pchajú do nosa? Pohádzané výterové tyčinky po zemi, žiadne hygienické štandardy, aj takto vyzerá balenie tyčiniek na PCR testovanie

0 icon

Bratislava 8. mája 2021 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   V Indii bola odhalená neštandardná "baliareň" nosových tyčiniek, ktorými sa robia výtery pri testovaní pozitivity na koronavírus. Tyčinky boli porozhadzované po zemi, balili ich aj deti a neboli doržané žiadne hygienicé štandardy Takmer všetci ľudia na Slovensku už absolvovali PCR , alebo antigénové…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Matej Kečkéš

Moje výroky

0icon

"Jedine život pre lepšiu budúcnosť vytvorí budúcnosť pre lepší život." "Každý človek je vyvolený, vyvolený svojou dušou." "Najvyššia forma viery a jej najvyšší praideál je viera v seba samého!" "Jadro múdrosti spočíva v správnosti rozhodovania sa." "Vnútorná rovnováha je najvyššia múdrosť, pretože vychádza z najväčších hlbín vnútra ľudskej duše." "Meditácia…

Peter Štrba

Black Lives Matter na slovenský spôsob alebo ako nám už horí cigánska otázka

0icon

Je už takmer skalopevným pravidlom, že všetky zvrátenosti, ktoré sa objavia na západe, sa s nejakým časovým odstupom objavia aj u nás. Ako človek, ktorý dlhodobo sleduje dianie za morom, som nadobudol dojem, že rasizmus v USA je prítomný len v absolútne minimálnej miere, a aj to len u niektorých…

Pavel Jacz

Zábavné odstúpenie Šeligu a Žitňanskej z funkcií je na hurónsky smiech. Droba však vyložil vyššie eso!

0icon

Nebudem spomínať Šeligove silné slová o SMER-áckej mafii, o zločincoch z tejto partie a dodržiavaní predpisov, nariadení a zákonov. To všetci poznajú. Tento politický zelenáč dostal hneď na úvod vysokú politickú funkciu a má len sebavedomé silné plamenné reči o morálke, ktoré si doniesol z tribún. A po tom, čo…

Radovan Hrádek

Kto to so Slovenskom myslí naozaj vážne

0icon

Včera, t.j. 06.05.2021 sa v NRSR hlasovalo o 4 návrhov zmeny zákonov predložených politickou stranou Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko. Jednalo sa o nasledovné návrhy zmien zákonov: zákon č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách a o zmene a doplnení zákona č. 455/1991 Zb. o živnostenskom podnikaní (živnostenský zákon) v znení neskorších…

Ivan Holek

O čo ide farmaceutickému priemyslu v prvom rade?

0icon

Môžete trikrát hádať! Predsa o zisky tak, ako každému priemyslu. Ide mu o „o peniaze až v prvom rade“, ako sa zvykne ironicky hovoriť. A pretože je to úplne rovnaké ako v každom inom druhu priemyslu, porovnajme si to napríklad so zbrojárskym priemyslom, ktorý generuje obrovské zisky podobne, ako priemysel…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Ako si mäsožravé rastliny vyvinuli chuť na mäso?

0 icon

Ako si rastlina môže vyvinúť chuť na mäso? V živote to trvá omnoho dlhšie, než by sme si mohli myslieť. Štúdia troch úzko príbuzných mäsožravých rastlín teraz naznačuje, že obratné genetické miešanie im pomohlo vyvinúť si schopnosť ochutnávať a stráviť jedlo bohaté na bielkoviny - medzi ktoré patrí aj mäso.…

TOP10: Podivné zákony v krajinách z celého sveta - 1. časť

0 icon

Každá krajina je iná a takisto sa v rôznych častiach sveta odlišujú aj zákony. Tieto zákony niekedy hraničia so skutočne smiešnymi vecami a inokedy poukazujú na dôležité kultúrne hodnoty. Pri čítaní znenia sa aj úradníci musia chytať za hlavu, pretože niektoré zákony sú naozaj smiešne. Pri množstve zákonov, ktoré má…

Smrť herca menom Leslie Howard: 3. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie - v poradí už tretej časti článku s názvom Smrť herca menom Leslie Howard. V druhej časti spomínaní iní pasažieri, ako Howard či britský ministerský predseda, však nie sú jediní, kto mohol byť nacistickým terčom. Ďalší možný cieľ nacistov predstavoval Ivan Sharp, priemyselník poverený britskou vládou skúpiť za premrštené ceny volfrám,…

Prečo by si nemala nechať vlasy počas spánku rozpustené?

0 icon

Vlasy potrebujú spánok rovnako ako tvoja pokožka. A hoci investujeme veľa času a úsilia do správnej starostlivosti o pokožku pred spaním, naše vlasy si zaslúžia rovnakú pozornosť. Možno si si to nikdy neuvedomila, ale spánok s rozpustenými vlasmi môže spôsobiť viac škody, ako len ranný chaotický vzhľad. 1. Môžeš sa zobudiť so…

Cintoríny lietadiel: Čo sa stane, keď sú už lietadlá zastarané?

0 icon

Množstvo peňazí, ktoré letecké spoločnosti investujú do svojich lietadiel, je ohromujúce. Čo sa ale s nimi stane, ak prestanú slúžiť danému účelu? Ceny lietadiel nie sú vôbec zanedbateľné. Napríklad Boeing 787-9 Dreamliner sa predáva za 265 miliónov dolárov, Airbus A38 stojí zasa 432,6 milióna dolárov. Takže aby sa leteckej spoločnosti…

Vo svete IT

Hovorca Facebooku naznačuje, že Signal nielenže hrubo klame, ale aj zavádza

0 icon

Dva dni dozadu svet obehla správa o kampani spoločnosti Signal naprieč sociálnou sieťou Facebook, ktorú mala sociálna sieť zastaviť ešte v zárodku. Išlo konkrétne o kampaň, kde Signal zobrazoval používateľom dôvod, prečo vidia reklamu. Napríklad, keď používateľ videl reklamu, tak bolo na nej zobrazené „Túto reklamu vidíte, pretože ste vegan alebo máte…

Bezpečnostní odborníci Microsoftu poukazujú na nový prešpekulovaný phishingový útok

0 icon

Odborníci na kybernetickú bezpečnosť zo spoločnosti Microsoft upozorňujú na novú formu nedávno odhaleného phishingového útoku, ktorá využíva falošné emailové adresy veľkých známych spoločností. Nový podvod je označovaný skratkou BEC (business email compromise), pričom samotní útočníci využívajú pokročilé a naozaj prešpekulované praktiky, aby v očiach napadnutých používateľov vzbudili dojem, že komunikujú…

RECENZIA: Bezdrôtové slúchadlá LAMAX NoiseComfort ANC. Kto z nich bude mať radosť, a koho sklamú?

0 icon

Bezdrôtové slúchadlá LAMAX NoiseComfort ANC vyzerajú pôsobivo a elegantne, navyše prichádzajú v štýlovo vyzerajúcom plastovom obale, ktorý vám ich ochráni. Slúchadlá som si mohol vyskúšať a pokúsim sa odpovedať na tú najdôležitejšiu otázku, akú si pravdepodobne kladiete: Sú tieto slúchadlá dobrou voľbou? Technické špecifikácie LAMAX NoiseComfort ANC prichádzajú s cestovným…

Takto môžete vymazať staré príspevky z vašej nástenky na Facebooku pomocou pár klikov

0 icon

Sociálna sieť Facebook je bohatým zdrojom informácií a to nielen pre samotnú spoločnosť, ale aj pre naše okolie. V priebehu rokov sa tam väčšine z nás nakopili desiatky, ak nie stovky fotografií, statusov a ďalšieho obsahu. V priebehu času, ako sa naše názory vyvíjajú, tak mnohé veci by sme povedali…

Neprehliadnite ponuku na Windows 10 kľúče, či Office. Môžete ich získať v atraktívnej cene vďaka kupónu VS20!

0 icon

Už viac ako rok nepodporovaný Windows 7 je stále „vareným pečeným“ medzi používateľmi. Naprieč našim regiónom, ho aktuálne nájdeme približne v 13 počítačoch zo 100. Ďalších približne 5% používateľov má iný Windows, ako je 10. Ukazujú to štatistiky spoločnosti Statcounter. Windows 7, ako sme už vyššie spomínali, hoci aj naďalej…

Armádny Magazín

Bilancia Euromajdanu: Za 7 rokov boja s oligarchami stratila Ukrajina 7 rokov

0 icon

Ukrajina, 8.máj 2021 (AM) – Šéf amerického ministerstva zahraničia Anthony Blinken na návšteve Ukrajiny uviedol, že hlavnými problémami Ukrajiny sú Rusko, korupcia a oligarchovia: „Ukrajinské úrady sa musia zamerať na boj proti korupcii a oligarchom, ktoré sú vnútornou hrozbou pre rozvoj krajiny. Vnútornou hrozbou pre Ukrajinu je korupcia a oligar

Minister obrany Naď navštívil v Granade slovensko-španielsku muničnú fabriku

0 icon

Dubnica nad Váhom, 7. mája 2021 – Španielsku spoločnosť FM Granada, ktorá je súčasťou slovenskej skupiny MSM GROUP, koncom apríla navštívil Minister obrany SR Jaroslav Naď pri príležitosti spustenia významnej spolupráce v oblasti obranného priemyslu. MSM GROUP v Španielsku komplet

Postrach NATO: Ďalšia jadrová ponorka sa stala súčasťou ruského námorníctva. Video

0 icon

Rusko, 8.máj 2021 (AM) – Kazaň - raketová ponorka s jadrovým pohonom (typu Jaseň-M) sa stala súčasťou ruskej flotily. Loď mala byť odovzdaná flotile v roku 2019, ale vzhľadom na zistené konštrukčné chyby, ako z dôvodu potreby opätovného dovybavenia plavidla o možnosť vystreľovania rakiet Zirkon, sa proces sa natiahol do mája

76. výročie Dňa víťazstva nad nemeckým fašizmom: Päť spomienok na hrdinstvo našich vojakov

0 icon

Piatimi spomienkami si pripomíname hrdinstvo našich vojakov 1. čs. armádneho zboru v ZSSR, ktorými potvrdzujeme, že na Slovensko prišla sloboda len z východu (1. UF maršala I. S. Koneva) a z juhovýchodu (2. UF Rodiona J. Malinovského).   Viete, že...? ...dňa 17. mája 1945 sa v Prahe na Staromestskom námestí sa konala slávnostná voje

Kto dokáže mínovať vzdušný priestor?

0 icon

Rusko, 8.máj 2021 (AM) – Hlavný konštruktér skupiny spoločností ZALA Aero (patrí do skupiny spoločností „Kalašnikov“ ruskej štátnej spoločnosti „Rostech“) Alexander Zacharov oznámil, že ruskí špecialisti ako prví na svete vytvorili proti dronom systém „vzdušného mínovania“. Základom tohto systému sa stanú drony-kamikadze „Lancet“: sú dvakrát rýchlejšie ako drony potenciálny

Svetlo sveta

1.5. Svätý Jozef robotník

0 icon

V cirkevnom roku sú dva dni venované sv. Jozefovi. Dňa 19. marca ho uctievame ako ženícha Panny Márie a pestúna Božieho syna. 1. mája ako príkladného robotníka. Jozef bol predovšetkým Máriiným zákonitým manželom. Mária nemohla dostať čnostnejšieho a lepšieho manžela a ochrancu. Aj Jozef bol po jej boku istotne šťastný. Jozef bol jednoduchý tesár, remeselník, robotník. Pracoval vo svojej…

Čo robil Ježiš v Bielu sobotu keď ho svet považoval za mŕtveho?

0 icon

Po ukrižovaní Ježiša nastalo na zemi ticho Bielej soboty. Napriek tomu mal Ježiš “veľa práce.” V modlitbe Verím v Boha sa modlíme, že Ježiš po ukrižovaní “zostúpil k zosnulým.” V skutočnosti preklad v iných jazykoch ako napríklad v angličtine a francúzštine, je ešte presnejší: “zostúpil do pekla.” Katechizmus Katolíckej cirkvi…

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali