Dva dni trvajúce prestrelky s políciou vypukli v prevažne macedónskom meste Kumanovo približne 40 kilometrov severne od metropoly Skopje. Potýčky neprežilo tiež osem policajtov. Veteráni kosovsko-albánskej vojny chcú obete z nepokojov v Kumanove pochovať s plnou vojenskou poctou. Obviňujú tiež Macedónsko zo zneužívania zadržaných členov tejto skupiny.
Mesto Kumanovo na severe Macedónska zažilo 8.-9. mája policajný zásah proti ozbrojenej teroristickej skupine, pri ktorom prišlo o život osem policajtov a 14 ozbrojencov albánskej národnosti. Kvôli účasti na potýčkach zatkli macedónske úrady ďalších 30 osôb, pochádzajúcich prevažne z Kosova.
V súvislostí s dianím v krajine sa vyjadril po ukončení svojej dvojdňovej návštevy aj námestník generálneho tajomníka OSN pre ľudské práva Ivan Šimonovič. Ten vyjadril znepokojenie nad rešpektovaním ľudských práv a demokracie v období, keď sa táto balkánska krajina vyrovnáva s hlbokou politickou krízou vyvolávajúcou masové protivládne protesty.
Ivan Šimonovič povedal, že je “hlboko znepokojený vážnym popieraním právneho štátu a zmenšovaním sa demokratického priestoru” v Macedónsku, informovala tlačová agentúra AP.
Macedónsko zažilo cez víkend masové protesty proti vláde konzervatívneho premiéra Nikolu Gruevského v dôsledku škandálu okolo odpočúvania, ktorý Macedónsko uvrhol do najhoršej politickej krízy, odkedy bolo v roku 2001 na pokraji občianskeho konfliktu.
Škandál okolo odpočúvania vypukol vo februári, keď opozičný sociálnodemokratický líder Zoran Zaev začal zverejňovať nahrávky z nelegálneho odpočúvania občanov štátnymi orgánmi. Záznamy podľa médií naznačujú, že vláda pevne kontroluje novinárov a sudcov i proces volieb.
mž