Brusel 2. januára (TASR) – Európska komisia verí, že rok 2013 bude šťastným rokom pre Európsku úniu, v ktorom sa podarí naštartovať ekonomický rast a pripraviť pôdu pre hlbšie integračné procesy, uviedol dnes podpredseda EK Maroš Šefčovič.
"Dúfam, že rok 2013 bude šťastným rokom pre Európsku úniu. Myslím, že tie posledné týždne, ktoré sme mali, boli pre Európu veľmi úspešné a dobré," povedal Šefčovič v rozhovore pre TASR.
Slovenský eurokomisár pripomenul, že nejde len o symbolickosť udelenia Nobelovej ceny mieru pre EÚ ale hlavne o dosiahnutie ďalekosiahlych dohôd ohľadom bankovej únie a ohľadom ďalších krokov, ktoré povedú k prehĺbeniu integrácie v rámci eurozóny.
"Tieto dohody posúvajú Európsku úniu do polohy, keď bude oveľa lepšie zvládať krízové situácie aké boli v minulosti. Verím, že takéto inštitucionálne upevnenie spolupráce v rámci eurozóny a EÚ bude potvrdené aj prognózami, ktoré sa vypracovali v poslednom období, že by európska ekonomika mohla znovu rásť v druhom polroku 2013," povedal Šefčovič.
Podpredseda EK zdôraznil, že naplnenie prognóz o ekonomickom raste v EÚ by veľmi prispelo k celkovému oživeniu situácie v Európe.
Šefčovič v tejto súvislosti uviedol, že Európska komisia sľúbila, že koncom roku 2013 predstaví širšiu víziu rozvoja EÚ.
Pripomenul, že pred niekoľkými týždňami sa rozhovory lídrov EÚ o budúcej podobe únie týkali najmä hospodárskej a menovej únie, ale EÚ sa bude musieť rozvíjať aj v iných smeroch, pričom konečnou stanicou bude musieť byť určitá forma politickej únie. A dodal, že predseda EK José Manuel Barroso vo svojej minuloročnej správe o stave únie použil na spresnenie tejto skutočnosti termín federácia národných štátov.
"Toto budú tie elementy, ktoré by komisia chcela zhrnúť do svojho vizionárskeho dokumentu koncom roku 2013. Tento dokument by mal slúžiť ako jedna z hlavných tém na predvolebné debaty, ktoré budú prebiehať vo všetkých európskych krajinách v súvislosti s voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2014," uviedol Šefčovič.
Podľa slov slovenského eurokomisára sa predpokladá, že nová politická reprezentácia, ktorá vzíde z volieb do europarlamentu, či už to bude samotný Európsky parlament, alebo nová Európska komisia, ktorá bude sformovaná najneskôr v novembri 2014, by mala mať mandát na to, aby tento závažný reformný proces v EÚ prebrala a aby ho ďalej rozvíjala na základe získanej politickej legitimity.
(spravodajca TASR Jaromír Novak) zsl
TASR vydá k správe zvukový a audiovizuálny záznam