Lovec konšpirátorov Breiner spolupracujúci s vládou sám šíri konšpirácie: Rusko v čase pandémie znemožňuje Európskej únii efektívne komunikovať s verejnosťou

Bratislava 12. mája 2020 (HSP/Foto: Victor Breiner Facebook)

 

Takzvaný „lovec konšpirátorov“ Victor Breiner, šéf platformy Infosecurity, vo svojom novom podcaste na portáli Aktuality.sk, kde sa mal venovať boju proti konšpiráciam a dezinformáciám, nakoniec sám začal šíriť konšpirácie. Jeho podcast sa dá zhrnúť do jednej vety. „Za všetko zlé môže Rusko“

Na snímke Victor Breiner

Kým ešte donedávna sa samozvaní lovci konšpirátorov prejavovali svojimi názormi len na internete, dnes sa už z nich stáva hybná sila novej vlády. Programové vyhlásenie vlády je prakticky takmer celé posiate frázami o tom, ako ide vláda bojovať proti konšpirátom.

Nová vláda na nič nečaká a svoj „sväty boj“ proti konšpirátorom už začína rozbiehať. Na ministerstve zahraničných vecí sa konalo pracovné stretnutie ministra Ivana Korčoka so štátnymi tajomníkmi rezortu zahraničia a obrany a tiež s predstaviteľmi mimovládnych organizácií. Témou bola implementácia agendy boja proti „hybridným hrozbám.“

Pochválil sa tým aj Victor Breiner s tým, že na toto stretnutie boli pozvaní aj predstavitelia platformy Infosecurity, ktorej šéfuje.

Breiner má taktiež na portáli Aktuality.sk vlastný podcast s názvom „Disinfo report„, kde sa venuje práve boju proti dezinformáciám, konšpiráciám a údajným hybridným hrozbám.

Jeho prvý podcast sa však zvrhol na rusofóbne štvanie, kde bez dôkazov konšpiroval o tom, ako nebezpečné Rusko rozvracia Európu.

Breiner tvrdí, že dnes sa už nebojuje len so zbraňami, ale aj tzv. hybridne. Ako nášho hlavného nepriateľa, ktorý voči nám vedie hybridnú vojnu, označil Ruskú federáciu.

Hybridnú vojnu definoval takto: „Takúto vojnu môžete viesť tým, že budete vykonávať ekonomickú rozvratnú činnosť, povedzme manipuláciu energetickej politiky – spomeňme si na ruský plyn, skrytou podporou politických strán – dobre známe príklady sú, kedy ruské peniaze tiekli s populistom do Talianska, Francúzska, Anglicka, či Rakúska a napríklad následným ovplyňovaním volieb, aktivitou tajných služieb, alebo kybernetickými útokmi na napríklad strategickú infraštruktúru.“

Poďme si tieto Breinerove slová rozobrať podrobne. Za jeden z prvkov hybridnej vojny považuje ekonomickú rozvratnú činnosť. Ako príklad menuje ruský plyn.  Je známe, že Rusko a Ukrajina mali v minulosti viacero konfliktov aj ohľadom plynu, no vždy sa to nakoniec vyriešilo a Európa na to nijako nedoplatila. Žiadna rozvratná činnosť zo strany Ruska sa nekonala.

Keď už sme však pri ekonomickej rozvratnej činnosti, nie sú to náhodou Spojené štáty americké, ktoré na rôzne nepohodlné krajiny ako Kuba, Irán, či Rusko uvalili ekonomické sankcie? Nie je to aj Európska únia, ktorá uvalila na Rusko ekonomické sankcie? Nedá sa to považovať za ekonomickú rozvratnú činnosť týchto krajín a teda hybridnú vojna zo strany Západu? To však už Breiner nespomína.

Tiež nespomína, koľko reálnych vojen začali západné krajiny kvôli ekonomickým zdrojom, že doteraz podporujú rôznych teroristov v Sýrii a ovládajú sýrske ropné polia. Koľko revolúcií pomáhali zosnovať. Aj takých, ktoré prerástli do krvavých konfliktov.

Lovec konšpirátorov ďalej uvádza, že Rusko vraj financuje populistických (rozumej- pronárodných) politikov v Európe. Uviedol tiež nejaké štyri krajiny, no nič konkrétne. Keďže menoval aj Francúzsko, zrejme mal na mysli pronárodnú političku Marine Le Penovú a jej stranu Národný front. Jej strana si totiž pred niekoľkými rokmi požičala peniaze od česko-ruskej banky. Nejednalo sa teda o žiadne peniaze od Putina, ale o riadny úver z banky. Rusofóbi však stále zavádzajú verejnosť, že Rusko podporilo Le Penovú.

Breiner tiež menoval Rakúsko. Zrejme narážal na uniknutú nahrávku, kde vtedajší predseda pronárodnej strany FPO Heinz-Christian Strache dohaduje kšeft s údajnou neterou ruského oligarchu. Za finančnú pomoc pre stranu mal Strache dohodiť firme ruského oligarchu rôzne zákazky v Rakúsku. Nakoniec sa však ukázalo, že celá situácia na Stracheho bola narafičená s cieľom zdiskreditovať ho. Žiadny ruský oligarcha teda nechcel ani neovplyvňoval rakúskeho politika. Niektorí rusofóbi to však dodnes využívajú ako ďalší „dôkaz“ ruského zásahu do politiky v Európe.

Keď už sme pri téme zahraničného ovplyvňovania politiky v Európe alebo aj na Slovensku, je dobré si pripomenúť, že nie z Ruska, ale práve zo Spojených štátov amerických a iných západných krajín prichádzajú aj na Slovensko obrovské financie cez rôzne mimovládne organizácie, ktoré následne ovplyvňujú domácu politiku. V tejto súvislosti sa v závere tohto článku dočítate zaujímavé informácie o financovaní „lovca konšpirátorov“ Breinera.

Breiner tiež poukazuje na údajné ruské ovplyvňovanie volieb. Táto konšpirácia koluje v médiách už dlhú dobu, no dodnes sa nikomu nepodarilo preukázať, že by priamo Rusko, svojimi peniazmi, nejako ovplyvňovalo voľby v USA, či v rôznych európskych krajinách.

Lovec konšpirátorov ďalej hovorí o tajných službách, či kybernetických útokoch. Povedzme si však otvorene, ktorá veľmoc nemá po svete svojich agentov?

Breiner vo svojom podcaste následne poukázal na ďalšiu formu hybridnej vojny, ktorú vraj používa Rusko, a to šírenie dezinformácií: „Informačné a vplyvové informácie, propaganda, dezinformácie, psychologická vojna,“

Následne vymenúva dôvody ich šírenia: „Dezinformácie sú šité na mieru tak, aby nás čo najviac rozhádali a destabilizovali spoločenskú súdržnosť krajiny. Tá je založená na zdieľaní spoločných noriem, hodnôt a cieľov, hlavne na pocite spolupatričnosti, na spoločnej národnej identite, kultúre, zdieľanej interpretácii histórie, na tolerancii a rešpekte voči inakosti, na dôvere v štátne a verejné inštitúcie, na občianskej spolupráci a angažovanosti.“

Znova sa je potrebné pristaviť pri mimovládnych organizáciach financovaných zo Západu. Nie sú to práve mimovládky, ktoré sa snažia pretvoriť našu krajinu, naše slovenské kresťanské a konzervatívne hodnoty a vštiepiť nám dekadentnú liberálnu agendu? Nie sú to práve liberáli, ktorí sa snažia našu slovenskú národnú identitu zmeniť na európsku, resp „svetoobčiansku ?“ Čo s tým ma spoločné Rusko? Sú to práve prozápadne a liberálne orientovaní politici, ktorí sa snažia prepisovať históriu svojich krajín. Pre príklad netreba chodiť ďaleko. Stačí sa pozrieť, čo sa deje v Českej republike ohľadom odstraňovania sôch osloboditeľov z červenej armády.

Čo je už ale absolútne strelená konšpirácia, je toto jeho neuveriteľné tvrdenie:

„Hlavný dezinfonaratív, ktorý môžeme dnes na Slovensku pozorovať, sa snaží naštrbiť dôveru obyvateľstva v Európsku úniu, spochybniť jej akcieshopnosť a solidaritu. Moskva využíva protichodné, mätúce a škodlivé správy, aby Európskej únii znemožnila v čase pandémie efektívne komunikovať s verejnosťou… Kremeľská propaganda znečisťuje spoločný infopriestor, sabotuje v ňom konštruktívny dialóg, aby tým znemožnila bežným užívateľom rozlíšiť pravdu od fikcie.“

Teda inými slovami, nie Európska únia môže za svoju neschopnosť a neakcieschopnosť v čase koronakrízy, podľa Breinera bola EÚ akcieschopná a zachovala sa skvele, to len ruské dezinformácie zabránili tomu, aby to ľudia zistili. Asi preto sa v Taliansku v jednej etape koronakrízy tak intenzívne hovorilo o vystúpení z EÚ. Ako inak, Breiner opäť nedodal žiadne dôkazy na tieto svoje tvrdenia. To, že nezávislé médiá prinášajú aj iné informácie než mainstreamové médiá, ktoré EÚ len chvália, je prejavom slobody a nie nejakej rozvratnej činnosti. A už vôbec nevedno, čo má stým spoločné Rusko.

Na záver sľubovaná perlička. Lovec konšpirátorov Breiner celý čas hovorí o tom, ako Rusko svojimi peniazmi aj vplyvom rozvracia Európu aj Slovensko. Pozrime sa však, kto financuje, respektíve kto má vplyv na samotného Breinera.

Victor Breiner je riaditeľom portálu Infosecurity.sk, ktorý oficiálne podporuje Fond pre Transparentné Slovensko, ktorý je súčasťou nadácie Pontis.

Breiner taktiež ozrejmil, že jeho podcast na aktualitách vznikol vďaka nadácii Pontis. Nevieme teda, či ho podporuje aj finančne (predpokladáme, že áno), no minimálne medzi Breinerom a nadáciou Pontis existuje spolupráca.

Pozreli sme sa teda, kto financuje mimovládku Pontis a zistili sme zaujímavé informácie. V poslednej zverejnej výročnej správe za rok 2018 sa uvádza, že nadáciu Pontis finančne podporilo aj Americké veľvyslanectvo a taktiež americké ministerstvo zahraničných vecí. Inými slovami túto mimovládku platia aj priamo Spojené štáty americké.

Je teda paradoxom, že „lovec konšpirátorov“ Breiner hovorí o nejakých ruských peniazoch (ktoré nikto zatiaľ nikde nevidel) a ovplyvňovaní politického diania v Európe a na Slovensku a pritom on sám je cez nadáciu Pontis prepojený na donorov v USA a ich vplyv.

Keby boj proti konšpiráciám slúžil na odhaľovanie nejakých jednoznačných klamstiev, bol by možno aj užitočný. Ale ako vidíme na vystúpení agenta cudzieho vplyvu Breinera, ide len o šírenie vlastných konšpirácií a vlastných ideológií a snahu všetko ostatné označiť za vplyv zahraničnej mocnosti s absolútnou drzosťou, keď je vlastne sám takýmto šíriteľom cudzovplyvových ideológií.

Boj proti konšpiráciám sa ukazuje ako iba ďalší spôsob šírenia ideológií v tomto prípade preferovaných USA a EÚ, ktoré tento „boj“ financujú. Snaha preniesť financovanie tohto ideologického nástroja na slovenské ministerstvo zahraničných vecí je motivovaná pravdepodobne aj snahou zakryť tok finančných prostriedkov, ktorý dnes jasne ukazuje na Západ a odhaľuje tak, za koho títo cudzovplyvoví agenti bojujú.

Jediným výsledkom tohto boja proti konšpiráciám tak nakoniec bude iba obmedzenie slobody slova, pretože ak jeden názor vyhlásite za správny, tak druhý budete automaticky potláčať, na čo sa na ministerstve zahraničných vecí práve chystajú a snažia sa vymyslieť spôsob, ako tento boj, s pre nich nepohodlnými názormi, inštitucionalizovať.

Samuel Gdovin

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Rado Van Ladomerský, umelecký nomád

0 icon

Bratislava 14. apríla 2021 (HSP/Foto:Art Work Rado Van)   V galérii vám približujeme časť tvorby Rada Van Ladomerského zo  série portrétnej a figurálnej maľby v štýle pop-art na Veľkonočnú tému - Ukrižovanie Ježiša Krista. Predstavovaná séria portrétnej a figurálnej maľby je výsledkom Radovej v čase fragmentovanej tvorby s opakovaným návratom k tejto…

Biden chce stiahnuť amerických vojakov z Afganistanu do 11. septembra

0 icon

Washington 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Joe Biden určil 11. september za nový termín, dokedy USA stiahnu všetkých svojich vojakov z Afganistanu. Novinárom to v utorok povedal nemenovaný predstaviteľ americkej vlády, informovala agentúra AFP Biely dom medzitým oznámil, že Biden predstaví svoje plány vo veci sťahovania amerických…

Centrálny register bankových účtov by mal byť prístupný pre orgány činné v trestnom konaní

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Slovensko by malo vytvoriť centrálny register bankových účtov, ktorý bude prístupný pre finančnú spravodajskú jednotku Prezídia Policajného zboru a orgány činné v trestnom konaní Konštatuje to ministerstvo vnútra v Návrhu na systémové určenie zodpovednosti ministerstiev a niektorých orgánov verejnej moci pre jednotlivé odporúčania Finančnej…

Nabudúce možno už len s vakcínou: „Sprístupnenie bohoslužieb pre veriacich je dobrý krok,“ reaguje Konferencia biskupov Slovenska. Hoci len pre otestovaných

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Róbert Fritz)   Slovenskí biskupi vnímajú opätovné sprístupnenie verejných bohoslužieb ako dobrý krok. "Teší nás, že situácia na Slovensku sa postupne zlepšuje a stabilizuje, a tak sa budeme môcť stretnúť, hoci s obmedzeniami, pri slávení svätých omší v kostoloch," reagoval na avizované uvoľňovanie protipandemických…

Jozef Viskupič sa stretol s novým ministrom, hovorili o zefektívnení očkovania

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   O zefektívnení očkovania proti COVID-19, ktoré od polovice februára koordinujú samosprávne kraje, hovoril v utorok šéf združenia samosprávnych krajov SK8 a predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič s novým ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským (nominant OĽANO). Samosprávne kraje vidia medzery v systéme registrácie na…

Biden varoval Putina po telefóne a navrhol mu stretnutie

0 icon

Washington 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci, TASR/AP-Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)   Americký prezident Joe Biden vyzval v utorok ruského prezidenta Vladimira Putina na deeskaláciu narastajúceho napätia v súvislosti s Ukrajinou. Navrhol tiež summit medzi ním a Putinom, ktorý by sa uskutočnil v najbližších mesiacoch v tretej…

Situácia na Slovensku sa zlepšuje, ale reprodukčné číslo rastie

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Situácia na Slovensku sa v súvislosti s novým koronavírusom zlepšuje, počet hospitalizovaných klesá. Od budúceho pondelka (19. 4.) nebude už ani jeden okres v čiernej fáze. Reprodukčné číslo však začalo stúpať, stále sa ale udržuje pod úrovňou 1. Silné zastúpenie na Slovensku má…

Premiér vycestuje do Českej republiky, stretne sa s Milošom Zemanom i Andrejom Babišom

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Premiér Eduard Heger (OĽANO) vycestuje vo štvrtok (15. 4.) na prvú zahraničnú návštevu v pozícii predsedu vlády SR do Českej republiky. V rámci oficiálnej návštevy sa najprv stretne s prezidentom ČR Milošom Zemanom na zámku v Lánoch. Následne sa v Kramářovej…

„Knihy sú naše všetko“: Navaľnyj žaluje väznicu, nemôže čítať Korán

0 icon

Moskva 13. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)   Kritik Kremľa Alexej Navaľnyj žaluje vedenie väzenského zariadenia č. 2 v meste Pokrov, lebo mu odopierajú možnosť čítať posvätnú knihu moslimov Korán. Podľa spravodajského portálu Meduza.io sa to uvádza v príspevku, ktorý bol v Navaľného mene zverejnený na jeho konte na sociálnej sieti…

Lengvarský šokuje: Povolenie k Sputniku V nebolo vydané k vakcíne, ktorá je v SR

0 icon

Bratislava 13. apríla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Povolenie, ktoré k Sputniku V vydal bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), nebolo vydané k vakcíne, ktorá sa nachádza na Slovensku. V utorok to na tlačovej konferencii povedal aktuálny šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) Na Slovensku sa podľa jeho slov…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Ivan Lehotský st.

Ich miesto je v prvých líniách

0icon

Stretol som Jana z búdy. Má len základnú školu, ale má zdravý sedliacky rozum, proste je normálny. Hneď som videl, že zahorel spravodlivým hnevom. Takmer do nepríčetnosti ho vytočili výroky Naďa, Korčoka, Osuského o neslýchanej ruskej provokácii, že pozdĺž svojej hranice, na ruskom území, sa z dediny do dediny presúvajú…

Milan Marko

Riešenie pre Slovensko: Vznik 6-mesačnej politickej strany, s cieľom zmeniť systém

0icon

Ľudia sú mentálne unavení a to nie len z opatrení proti korone, zákazov a lockdownov, ale hlavne z našich neschopných politikov a stratou nádeje na lepšiu budúcnosť. Na Slovensku sa ľudia o politiku nikdy nejako zvlášť nezaujímali, lebo neverili, že by mohli niečo zmeniť. Preto raz za 4 roky volili…

Ivan Malý

PROKREMEĽSKÉ NARATÍVY

0icon

Konflikt na Donbase je dlhé roky predmetom záujmu verejnosti a aktívne sa tejto téme venujú aj mnohí pro-ruskí aktéri na Slovensku.

René Pavlík

Komentár

0icon

Úbohosť. Iba niekoľko dní uplynulo od úctyhodného jubilea. Historik našej, najmä národnej a štátnej  minulosti oslávil 95. narodeniny. Musím priznať, že keď som si dovolil jeho osobu spomenúť verejne, očakával som aj negatívne reakcie. Sud fekálií, ktoré  nazbierali vyberaní  "demokrati" ma však zaskočil. Keď nečušali, mali právo vyjadriť pochybnosti o…

Boris Mesár

1. USA sa rozhodli privlastniť si čin Jurija Gagarina: provokácia ministerstva zahraničia USA 2. „Nová normálnosť“ praská vo švíkoch: lekári objavili šokujúce fakty o vakcínach proti GMO, právnici pripravujú pre architektov projektu „koronavírusu“ nový Norimberg

0icon

1. Na oficiálnej stránke amerického ministerstva zahraničia v ruskom jazyku na sociálnej sieti Facebook bol zverejnený príspevok venovaný 60. výročiu prvého letu človeka do vesmíru. „Dnes je Medzinárodný deň letov človeka do vesmíru -. V tento deň oslavujeme 60. výročie pobytu človeka vo vesmíre, ako aj technický pokrok a medzinárodnú…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Prečo niektoré deti majú vlasy a iné nie?

0 icon

Existuje povera, ktorá hovorí, že žena, ktorá počas tehotenstva zažíva pálenie záhy, bude mať dieťa s množstvom vlasov. V roku 2006 to vedci naozaj preskúmali a zistili, že z 28 žien, ktoré zažívali pálenie záhy, malo 23 deti s dlhými vlasmi. Verili, že hormóny uvoľňované počas tehotenstva môžu tiež riadiť to, ako rastú deťom…

10 prípadov, kedy si spoločnosti zo zákazníkov spravili dobrý deň

0 icon

Celý účel marketingu je spraviť výrobok žiaducim a dať zákazníkovi niečo, čo naplní jeho potreby. No na druhej strane existujú spoločnosti, ktorým je blaho zákazníkov ukradnuté. Marketingové techniky, ktoré nájdeš v tomto článku, rozhodne nie sú vhodné pre podniky, ktoré si potrpia na budovaní dôvery a férovosti podnikania. Práve naopak, ide o nehanebné pokusy získať čo najviac peňazí od…

Ľudovít XIV. a jeho prvé dni na svete

0 icon

V rámci nasledujúceho článku z minisérie „muži robia dejiny“ sa tentokrát pozrieme na Ľudovíta XIV. a.k.a kráľa Slnko. Narodil sa 5.9.1638 v Saint-Germain-en-Laye, 14.5.1643 sa stal francúzskym kráľom, plnoletosť nadobudol 7.9.1651 a v roku 1654 bol pomazaný a korunovaný v Remeši. Zomrel 1.9.1715 vo Versailles a následne bol pochovaný do hrobky Bourbonovcov v bazilike v Saint-Denis. Ľudovít XIV., ktorý…

Slnko má zmysel pre humor. Tieto fotografie ti to dokážu

0 icon

Slnko má zrejme zmysel pre humor. Aspoň to dokazujú nasledujúce fotografie, ktoré ti dnes ukážeme. Takmer každý z nás sa snaží v lete opáliť. Niekto to robí na dovolenke a niekto zasa ťažko pracuje v práci alebo na svojej záhrade. Ak si však nedáme pozor, tak potom pocítime silu tejto…

TOP10+: Otec prekresľuje maľby svojho syna do reálnych stvorení

0 icon

Deti majú rôzne oblasti záujmu. Niektoré rady spievajú a iné zasa tvoria maľby a umelecké diela. Každá činnosť detí rozvíja ich motoriku. Jemnú motoriku si deti môžu rozvíjať pri varení a pečení, napríklad vaľkaním a miesením cesta, vykrajovaním koláčikov, osievaním múky, prisypávaním surovín, šúpaním vajíčka či krájaním banánu. Deti tiež môžu osoliť polievku štipkou soli a naberať jedlo pomocou lyžice alebo naberačky.…

Vo svete IT

Výsledky, na ktoré čakala celá vedecká komunita: Objavili vedci z Fermilab nové fyzikálne procesy?

0 icon

Vedci dlho očakávali výsledky z amerického laboratória Fermi National Accelerator Laboratory, ktoré je známe aj pod názvom Fermilab. Tie mali priniesť dôkazy, týkajúce sa úplne nových fyzikálnych zákonov, píše portál IFL Science. Pokus totiž ukázal, že sa elementárne častice nesprávajú tak, ako tvrdí Štandardný model časticovej fyziky, najlepšia teória, akú v súčasnosti…

K Neptúnu za 10 rokov? Motor na princípe jadrovej fúzie to zvládnuť môže

0 icon

Nová štúdia prináša spôsob, ktorý by mohol dostať ľudí k Neptúnu do 10 rokov, píše portál Popular Mechanics. Vedci pracujú s novým systémom pohonu, ktorý by fungoval na princípe priamej fúzie. Projekt sa nazýva Direct Fusion Drive a je to jadrový reaktor, na ktorom pracuje Princeton Plasma Physics Laboratory a Princeton Satellite…

Ceny kryptomien idú opäť raketovo nahor. Populárny Bitcoin láme svoje doterajšie maximá

0 icon

Najpopulárnejšia kryptomena na svete Bitcoin zažíva opäť masívny nárast hodnoty. Už tradične ju však nasleduje drvivá väčšina veľkých kryptomien a tzv. altcoinov, čiže menších alternatívnych mien. Ako vyplýva z informácií populárnej burzy Coinbase, trh s kryptomenami v priebehu posledných 24 hodín narástol o viac ako 4,5%. Samotný rast cien väčšiny…

Unikla voda na Marse do vesmíru, alebo ju môžeme nájsť niekde inde? Nový výskum prináša odpovede

0 icon

Predpokladá sa, že pred niekoľkými miliardami rokov Mars vyzeral úplne inak. Dôkazy naznačujú, že v tom období sa na jeho povrchu nachádzali jazerá, rieky a aj oceány, píše portál SciTech Daily. Dnes je Mars úplne inou, suchou planétou a vedci sa pýtajú, kam sa všetka voda podela. Podľa nového výskumu vedcov z Caltech a NASA’s…

Čo je to režim Dôverných správ v službe Gmail a ako funguje? Túto funkciu neprehliadajte!

0 icon

Téma súkromia, či bezpečnosti dát je stále frekventovanejšou. Dôvodom sú čoraz častejšie úniky dát z rôznych služieb, s ktorými sa môžeme pravidelne stretávať. Týka sa to, ako sociálnych sietí, tak aj komunikačných platforiem, či rôznych ďalších služieb, kde sú ukladané osobné údaje používateľov. Správy vo všeobecnosti patria medzi dôverný obsah,…

Armádny Magazín

Viac zbraní, peňazí a NATO — ukrajinský prezident Zelenskij dal Bidenovi ultimátum

0 icon

USA, 13. apríl 2021 (AM) - Vladimir Zelenskij požaduje, aby jeho americký kolega Joe Biden preukázal, do akej miery sú USA pre Ukrajinu priateľom. Takáto výzva zaznela v komentári pre novinárov CNN počas prezidentovej návštevy v časti Donbasu, okupovanom ukrajinskými jednotkami.   „USA sú dobrým priateľom Ukrajiny, ale prezident Biden

"Toto je prvýkrát!" : Rusko masívne presúva obojživelné lode z Kaspického mora do Čierneho mora

0 icon

Rusko, 13. apríl 2021 (AM) – Ruské námorníctvo začalo presúvať viac ako 10 obojživelných a delostreleckých lodí a plavidiel kaspickej flotily do Čierneho mora na cvičenia "ako súčasť kontrolných previerok počas zimného výcvikového obdobia

Ukrajinci hromadne utekajú do zahraničia pred povolávacím rozkazom. Z armády masovo utekajú vojaci

0 icon

Ukrajina, 13.apríl 2021 (AM) – Politický komentátor Sergej Markov tvrdí, že Ministerstvo obrany Ukrajiny zaznamenáva nárast prípadov dezercie z radov Ozbrojených síl Ukrajiny na pozadí zhoršujúcej sa situácie na Donbase.Podľa Markova z 36. samostatnej námornej brigády, ktorá je dislokovaná blízko M

"Na niečo také sa nedá zabudnúť": Ako sovietske esá spôsobili katastrofu v U.S. Air Force

0 icon

Kórea, 13. apríl 2021 (AM) - Desiatky zostrelených lietadiel, stovky zajatých pilotov a týždenný smútok - presne pred 70 rokmi, 12. Americké letectvo zaútočilo na sovietske esá, ktoré v priebehu niekoľkých minút porazili vzdušné sily bombardérov Superfortress B-

Pribudli technické systémy: Bombardéry Su-34 budú mať zvýšenú bojovú kapacitu

0 icon

Rusko, 13. apríl 2021 (AM) – Bojové kapacity ruských frontových bojových bombardérov Su-34 boli zvýšené vďaka inštalácii nových univerzálnych prieskumných systémov, oznámil zdroj z leteckého odvetvia. Niekoľko lietadiel bolo podľa zdroja vybavených univerzálnymi prieskumnými kontajnermi (UKR), vrátane UKR-OE pre

Svetlo sveta

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

Arcibiskup Sokol v knihe podrobne odhalil zákulisie intríg a klamstiev, ktorým čelil po nástupe Bezáka

0 icon

Žiadna kresťanská láska a milosrdenstvo, ale špinavosti, intrigy a klamstvá. Takto by sa dali dali zhodnotiť pomery po nástupe Roberta Bezáka voči arcibiskupovi Sokolovi od samotného jeho nástupu, tak ako ich arcibiskup Sokol podrobne rozpísal vo svojej knihe pamätí pod názvom „Je čas mlčať a čas hovoriť.“ Arcibiskup Sokol uviedol, že vymenovanie Bezáka…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali