Litva slávi blahorečenie biskupa Teofila Matulionisa, mučeníka komunizmu

Litva slávi blahorečenie biskupa Teofila Matulionisa, mučeníka komunizmu

Litva 26. júna 2017 (HSP/TK KBS/RV/Foto:Wikimedia)

 

Litva sa v nedeľu 25. júna stane svedkom vôbec prvého blahorečenia na území tejto pobaltskej krajiny. Ide o mučeníka za slobodu svedomia, Božieho služobníka Teofila Matulionisa, ktorý bol arcibiskupom Kaišiadorysu a žil v rokoch 1873-1962.

Teofil Matulionis

Pri pontifikálnej omši na Námestí pri katedrále vo Vilniuse o 14. hod. popoludní ho v mene Svätého Otca vyhlási za blahoslaveného kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých. Koncelebrovať budú všetci litovskí biskupi.

Reklama

Teofil Matulionis sa stal symbolom hrdinskej vernosti predstaviteľa cirkevnej hierarchie v podmienkach prenasledovania ateistickým režimom v Sovietskom zväze. Po prvý raz bol zatknutý zložkami NKVD v roku 1923 a odsúdený na tri roky väzenia. Po prepustení mohol v Leningrade krátky čas pôsobiť ako farár. V roku 1929 bol tajne vysvätený za biskupa koadjútora apoštolského administrátora Leningradu Mons. Maleckého, ktorý bol zakrátko odsúdený na desať rokov nútených prác v gulagu na Solovkách.

V máji 1933 bol odsúdený aj samotný biskup Matulionis, no po polroku bol prepustený pri výmene politických väzňov medzi Sovietskym zväzom a Litvou. V roku 1934 ho pápež Pius XI. prijal vo Vatikáne. Neskôr pôsobil v litovskom Kaunase a v roku 1940, len dva mesiace pred sovietskou inváziou sa stal hlavným kaplánom v litovskej armáde. V roku 1943, už za nemeckej okupácie, bol vymenovaný za biskupa Kaišiadorysu. Rok nato sa Litva opäť dostala pod sovietsku nadvládu a od roku 1947 nastúpil biskup Teofil po tretí raz do väzenia, tentoraz na sedem rokov.

Reklama

Ako invalid sa mohol vrátiť na Litvu až v roku 1956, pričom sa nesmel zdržiavať na území svojej diecézy a bol pod dohľadom KGB. Napriek podlomenému zdraviu sa stále angažoval za usporiadanie cirkevných záležitostí na Litve a varoval kňazov pred kompromismi a kolaboráciou s režimom.

Počas svojho života bol sovietskym režimom trikrát uväznený a odsúdený celkovo na 23 rokov v gulagoch. Za arcibiskupa bol menovaný vo februári 1962 a v tom istom roku aj 20. augusta zomrel, na tretí deň po násilnej domovej prehliadke v jeho bydlisku. Pochovaný bol do krypty katedrály v Kaišiadoryse.

Práve v dnešný deň previezli telesné pozostatky ctihodného biskupa Teofila Matulionisa z katedrály v Kaišiadoryse do Vilniuskej katedrály, kde sa pri nich veriaci môžu prísť pomodliť po celú noc pred blahorečením. Na slávnosti sa očakávajú pútnici nielen z celej Litvy, ale aj z Lotyška, Bieloruska, Poľska a Ruska, predovšetkým z oblasti Sankt Peterburgu, kde Teofil Matulionis absolvoval svoju kňazskú formáciu a kde niekoľko rokov apoštoloval.

Blahorečenie vo Vilniuse bude zároveň vyvrcholením Národného dňa mladých, ktorého program prebieha v litovskom hlavnom meste od piatka 23. júna.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:08

V Španielsku, druhej najnavštevovanejšej krajine sveta, sa šíri “antituristické” hnutie. To núti úrady, aby sa pokúsili zosúladiť záujmy miestnych obyvateľov s lukratívnym odvetvím ekonomiky.

11:07

Sergej Barbarez sa stal novým trénerom futbalovej reprezentácie Bosny a Hercegoviny. Vo funkcii nahradil Sava Miloševiča, ktorý viedol tím iba sedem mesiacov a nedokázal s ním postúpiť z play off na finálový turnaj ME 2024 v Nemecku. Bosna bola aj jeden zo súperov Slovenska v kvalifikácii.

09:57

Nemecká vojnová loď ukončila misiu na ochranu obchodnej lodnej prepravy pred militantnými húsíami v Jemene a v sobotu skoro ráno opustila Červené more.

09:56

Americký Senát hlasoval, po polnočnom konečnom termíne, opätovne za kľúčový zákon o sledovaní. Zákon pritom takmer prestal platiť. Predchádzali tomu názorové rozdiely o tom, či by Federálny vyšetrovací úrad USA (FBI) mal mať zakázané využívať tento program o údajoch o Američanoch.

09:02

Izrael v súvislosti s vyhrotenou situáciou na Blízkom východe žiada USA o viac tankovej munície a vojenských vozidiel, píše agentúra Bloomberg.

Podľa zdrojov agentúry bola žiadosť predložená nedávno a Bidenova administratíva ju ešte nezačala posudzovať.

Denník The Wall Street Journal predtým s odvolaním sa na amerických predstaviteľov napísal, že Biely dom zvažuje možnosť transferu zbraní do Izraela za viac ako 1 miliardu dolárov. Išlo by o najdrahšiu dodávku od začiatku operácie v pásme Gazy.

08:52
USA uvalili sankcie na Minsk Wheeled Tractor Plant a tri čínske podniky za údajný transfer výrobkov potrebných pre raketový program do Pakistanu, uvádza ministerstvo zahraničných vecí.
08:50

Americká armáda umiestnená na leteckej základni neďaleko čadského hlavného mesta N’Djamena nemohla predložiť dokumenty, ktoré by odôvodňovali jej prítomnosť, píše agentúra Reuters.

Hlavný veliteľ čadských vzdušných síl v tejto súvislosti požiadal o prerušenie pobytu Američanov.

08:41

Pre vojnu v palestínskom Pásme Gazy sa tradičná púť židov na tuniský ostrov Džerba uskutoční v oklieštenom formáte. Púť do synagógy Ghriba – najstaršej v Afrike – zvyčajne zahŕňa niekoľkodňové podujatia za prítomnosti tisícov pútnikov.

08:40

Najmenej 32 ľudí zahynulo v posledných týždňoch v Keni v dôsledku silných lejakov a záplav. Oznámili to viaceré humanitárne organizácie, ktoré tam pôsobia.

08:30

Spojené štáty súhlasili so stiahnutím svojich viac ako 1000 vojakov z Nigeru a ukončením svojej prítomnosti v tejto západoafrickej krajine, kde mali vybudovanú veľkú základňu bezpilotných lietadiel.

07:48

Dvaja ľudia zahynuli pri ukrajinskom útoku dronom v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol nadránom tamojší gubernátor Viačeslav Gladkov.

07:24

Vojenská základňa v strednom Iraku, kde sídlia oddiely irackej armády a proiránske polovojenské jednotky, sa stala terčom bombardovania.

07:23

Severná Kórea uskutočnila test “superveľkej hlavice” určenej pre strategickú riadenú strelu, uviedli v sobotu tamojšie štátne médiá a dodali, že odpálila aj nový typ protilietadlovej strely. 

07:22

 Vysokí predstavitelia OSN varovali Bezpečnostnú radu pred rizikami vzniku nového frontu v Sudáne v okolí mesta al-Fašír v provincii Severný Darfúr na severozápade krajiny, ktorého obyvateľstvo je už teraz na pokraji hladomoru.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke matka Xena v ZOO v Košiciach

Autor: FOTO TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali