Podľa portálu GEN (Genetic Engineering & Biotechnology News) vedci tvrdia, že väčšina testovaných vzoriek tiež preukázala estrogénnu a antiandrogénnu aktivitu. Vyzývajú preto spotrebiteľov, aby dbali na to, ako narábajú z takýmto dokladom z termopapiera, ktorý je ľahko rozpoznateľný tak, že sa stáva čiernym v blízkosti tepelného zdroja.
Vedci sa rozhodli vyhodnotiť koncentrácie a hormonálnu aktivitu BPA, BPS a BPF na 112 lístkoch a dokladoch zozbieraných v roku 2017 z Brazílie, Španielska a z Francúzska. Konkrétne šlo o bankové doklady a lístky na verejnú dopravu, ako aj pokladničné doklady z rôznych obchodov, reštaurácií a čerpacích staníc. Skúsenosť s nimi je taká, že po určitom čase sa z nich zmažú údaje a “jediná vec, ktorú nájdete, je jemný biely prášok BPA pri vybratí z peňaženky alebo z kabelky”.
BPA bola prítomná na 95,3% vzoriek zo Španielska, 90,9% z Brazílie a 51,1% z Francúzska. Vedeckým preskúmaním sa zistilo, že “estrogénna aktivita bola pozorovaná vo všetkých vzorkách z Brazílie a Španielska a u 74,5% z Francúzska, antiandrogénna aktivita u vyše 90% vzoriek z Brazílie a Španielska a 53,2% z Francúzska, pričom len 25,5% francúzskych vzoriek bolo negatívnych pre estrogénnu aj antiandrogénnu aktivitu”.
Ide o 30- až 100-krát vyššie obsahy než odporúčané úrovne stanovené Európskou komisiou platné od januára 2020 (podľa britského NHS je povolených 0,2 mg/g). A keďže EÚ odhaduje, že 30% tepelného papiera v Európe sa recykluje na výrobu iných papierových výrobkov, BPA a jeho alternatívy môžu byť potom aj v nich.
Profesor medicíny na UGR Nicolás Olea dokonca podotýka, že “by sa nemali dostať napríklad aj do kontaktu s jedlom, ako je mäso, či ryba, alebo ani pokrčiť a odhodiť do odpadu, hrať sa s nimi, písať na ne poznámky, alebo ich ukladať v autách, v peňaženkách alebo v kabelkách”.
Stručne povedané, “mali by sme manipulovať s týmito lístkami čo najmenej”.
Hoci vlády a regulačné orgány požadujú menšie používanie BPA, bežne sa používa do farieb na termopapier. Táto chemikália je ale endokrinný narúšač, ktorý sa viaže na nukleárny estrogénový receptor a môže modifikovať expresiu génov kontrolovanú estrogénom.
Bolo tiež zistené, že indukuje antiandrogénnu aktivitu a mení expresiu steroidogénnych enzýmov a modifikuje rozsah signalizačných dráh. BPA teda súvisí s hormonálnymi chorobami vrátane malformácie genitourínu, neplodnosti, obezity a rakoviny v hormonálne závislých orgánoch.
Táto chemikália je aj kľúčovou zložkou pri výrobe plastov a používa sa na výrobu epoxidových živíc, ktoré pokrývajú vnútorné priestory plechoviek na potraviny a nápoje.
Potenciálne zdravotné riziká BPA mali za následok regulačné obmedzenia jeho používania a priemysel sa obrátil na alternatívy bisfenolu S a F, čiže BPS a BPF, ale podľa vedcov “existuje podozrenie, že aj tieto alternatívy môžu mať podobné toxikologické vlastnosti ako BPA”.
Najbežnejšou alternatívou je BPS, ale jeho pretrvávanie v prostredí je podľa Oleu väčšie ako u BPA. Kým BPA sa nachádzal na väčšine pokladničných dokladov v Španielsku a v Brazílii, BPS sa našiel väčšinou vo vzorkách z Francúzska a zriedka v brazílskych alebo v španielskych vzorkách. BPF sa bežne nepoužíva ako alternatíva k BPA v termopapieri.