List čitateľky: Duchovná obnova v pútnickej forme Family Xaveriáda alebo láska k blížnemu v priamom prenose

Slovensko 10. júla 2014 (HSP/Foto:Alena Szabová)

 

Približne pred mesiacom som zaregistrovala na webovej stránke jezuitov pozvánku na Xaveriádu 2014. Podujatie je pokračovaním pútnických podujatí Family Xaveriády a Spoločnosť Ježišova ich pripravuje pre mladých ľudí a rodiny po viacročnej skúsenosti. Napriek tomu, že nie som turistický typ, túžba zúčastniť sa tohto podujatia, byť v blízkosti levočskej Panny Márie boli silnejšie, ako obavy z toho, či púť zvládnem alebo nie. O pár dní neskôr po rozhovore s pátrom M. Hudačekom som potvrdila svoju účasť na tejto forme pútnickej duchovnej obnovy.

Skupina pospolu

Putovanie sa konalo v dvoch skupinách a záujemcovia si zvolili trasy podľa vlastného výberu.

Prvá skupina (v nej som bola i ja) v počte 25 osôb, putovala (1. – 6. 7. 2014) z Revúcej na Gemeri a pokračovala štyrmi pútnickými dňami cez Vyšnú Slanú, Hnilec, Spišskú Novú Ves do Levoče.

Druhá skupina v počte 35 osôb putovala z Habovky na Orave (30. 6. – 6. 7. 2014) počas piatich pútnických dní a prechádzala cez Zakopane, Lysú Poľanu, Tatranské Matliare a Abrahámovce do cieľa na Mariánsku horu v Levoči.

Duchovná obnova bola zacielená na rodiny a jej téma bola: ,,S vierou Márie, k viere v rodine“.

Cestou autobusom do Revúcej pribúdal i počet nastupujúcich pútnikov rôzneho veku, ktorí s Kristovým krížom v ruke šli prekonávať chôdzou dlhé kilometre do Levoče.

Počas prvého dňa putovania z Revúcej do Vyšnej Slanej sme putovanie krátko prerušovali zamýšľaním sa nad spoločným čítaním textov, úvahami nad biblickým slovom, nad tým, ako vychovávať vlastné túžby, ako praktizovať vieru v rodine, nad vytrvalou pomocou blížnemu, kultúrou vzťahov a nad láskou Panny Márie, ktorá je živým vzorom pre tvorbu svojho charakteru. V popoludňajších hodinách nás v horách prekvapil pomerne silný dážď a ťažko schodné turistické chodníky, zahatané popadanými kmeňmi stromov po predchádzajúcej búrke. S údivom som pozerala ako deti vo veku 10 – 15 rokov, nebojácne a s odhodlaním, za povzbudzovania milujúcimi rodičmi, zdolávali náročné úseky cesty.

Vrchol Stolica - 1477 m.n.m

Práve v náročných úsekoch cesty sa začali ozývať bolestivo moje pľúca, ktoré pred dvomi mesiacmi prekonali ťažší zápal. Začala som mať problémy s dýchaním, pretože stúpanie do kopcov bolo pomerne strmé. S obavami som čakala, ako budú členovia skupiny reagovať na moje neustále zaostávanie a vyčkávanie na mňa, pre moju pomalú chôdzu. Moje obavy však boli úplne zbytočné, pretože kresťanská viera, ktorú majú veriaci v srdciach, robí človeka lepším, láskavejším, a práve tak reagovali i moji spolupútnici. Pomáhali mi, trpezlivo vyčkávali, niesli i môj ruksak, aby ma zbavili záťaže. Lenže práve toto vyčkávanie na mňa, znamenalo i časovú stratu pre celú skupinu. Pomaly sa začínalo stmievať, viditeľnosť sa zhoršovala a začal silný dážď. Z hôr sa po kamenistej cestičke chôdza začínala stávať pre všetkých obťažnejšia.

V čase, keď sme my dospelí rozmýšľali ako ďalej pokračovať v púti, lebo nebolo vidieť značky na stromoch, sa deťúrence spontánne začali modliť modlitbu Zdravas Mária. My sme sa všetci pripojili a pokračovali v modlitbách počas celej chôdze dolu hrebeňom.

V týchto ťažkých chvíľach sme si všetci plne uvedomovali tú obrovskú silu modlitby, pocit spolupatričnosti, lásky, jednoty, ktoré nám dáva Pán Ježiš a každý zreteľne vnímal ochranu Panny Márie.

Každému jednému človeku by som zo srdca dopriala zažiť ten nádherný pocit, keď vám viera a láska k Pánu Bohu a láska Máriina zaplavuje, napĺňa celé srdce a dáva vám silu ísť ďalej.

Po niekoľkých hodinách chôdze tmavým lesom sme dorazili na stanovisku do Vyšnej Slanej, kde sme prenocovali.

Pre mňa sa týmto prvým dňom pešie putovanie skončilo. Zvažovala som, či sa presuniem autobusom do Levoče a tam počkám na spolupútnikov alebo či sa vrátim domov, pretože som vedela, že môj zdravotný stav mi už ďalej bráni putovať s nimi po horách. Ale členovia mojej skupiny ma opäť riadne prekvapili, keď sa vyjadrili: ,,Spolu sme prišli, spolu i na mariánsku horu vyjdeme a levočskú Pannu Máriu pozdravíme“, vymysleli, že ma vždy auto odvezie na vopred určené stanovisko, kde ich počkám, kým oni budú putovať horskými hrebeňmi. Takýmto spôsobom som s nimi mohla putovať i ja. Ďalším stanoviskom bola obec Hnilec, kde pán farár Mgr. Štefan Kojš spolu so svojimi farníkmi pre nás všetkých pripravili pohostenie, zahrnuli nás svojou láskou, srdečným privítaním, začo im všetkým veľmi pekne ďakujeme. Nasledovalo stanovisko v Spišskej Novej Vsi u sestričiek Božského Vykupiteľa a plná náruč ich starostlivosti o všetkých pútnikov. Sestričky nám pripravili aj krásne ručne robené ruženčeky – veľká naša vďaka patrí i Vám sestričky. Posledné stanovisko bola Levoča – Mariánska Hora a bazilika Navštívenia Panny Márie.

Bola som nesmierne šťastná, že tri dni oddychu, ktoré som mala vďaka všetkým dobrým ľuďom a členom skupiny Xaveriády 2014, pod vedením Milana Hudačeka SJ mi umožnili, že som mohla levočskej Panne Márii predniesť moje poďakovania, modlitby a prosby za moju rodinu, za všetkých blízkych a milovaných.

Logo Family Xaveriády 2014

Pane Bože i Tebe naša Matka Sedembolestná z celého srdca ďakujem za Xaveriádu, ktorú realizujú jezuiti, pretože i vďaka nej som plne pochopila Božie prikázanie o láske k blížnemu.

Taktiež ďakujem všetkým spolupútnikom za ich obetavosť, láskavosť, pomoc a starostlivosť, pretože vďaka ich pomoci sa moja túžba byť v blízkosti levočskej Panny Márie, zúčastniť sa všetkých pobožností na Mariánskej hore stala realitou.

Z jednej skutočnosti mi je iba smutno, že takáto veľkolepá úcta k Panne Márii akou je levočská púť sa nekoná aj počas sviatku našej Patrónky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne.

Nech Vás všetkých žehná a milosťami zahŕňa Všemohúci Pán Ježiš Kristus a ochraňuje naša Patrónka Sedembolestná panna Mária.

S úctou pútnička Alena Szabová

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

11:36

Ruský prezident Vladimir Putin si nedokázal zaistiť neobmedzené dvojstranné partnerstvo s Čínou, v ktoré dúfal, napísala americká nezisková organizácia Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Informoval o tom portál britskej televízie Sky News.

11:23

Severná Kórea vypálila smerom do mora niekoľko striel s plochou dráhou letu, oznámila juhokórejská armáda. Došlo k tomu v čase, keď Spojené štáty a Južná Kórea usporadúvajú spoločné vojenské cvičenia.

11:07

Nie je pravda, že inflácia v Maďarsku rastie len pre bruselské sankcie, vyhlásila v stredu v rozhovore pre komerčnú spravodajskú rozhlasovú stanicu InfóRádió generálna riaditeľka inštitútu Kopint-Tárki Éva Palóczová.

11:01

Pri utorkovej (21. 3.) dopravnej nehode v katastri obce Drahňov v Michalovskom okrese prišiel o život 65-ročný chodec. Polícia v tejto súvislosti začala trestné stíhanie pre trestný čin usmrtenia.

10:25

Rusko bude pre Európu vždy dôležité, myslieť si opak je omyl. Vyhlásil to v rozhovore pre agentúru Reuters rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg.

10:21

Severoatlantická aliancia zaznamenala “určité náznaky”, že Rusko požiadalo Čínu o zbrane. Vyhlásil to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Informoval o tom portál britského denníka The Guardian.

09:56

Dvoma domácimi zápasmi odštartujú futbalisti Slovenska nový kvalifikačný cyklus. V boji o postup na ME 2024 sa najskôr stretnú vo štvrtok v Trnave s Luxemburskom, o tri dni neskôr 26. marca privítajú v Bra­tislave Bosnu a Hercegovinu.

09:39

Čína schválila svoju prvú vakcínu proti ochoreniu COVID-19 založenú na technológii mRNA. Stalo sa tak niekoľko mesiacov po tom, ako Peking uvoľnil prísne opatrenia, čo vyvolalo prudký nárast nových prípadov nákazy.

09:28

Policajti v Bruseli spustili streľbu na psychiatrického pacienta, ktorý začal byť agresívny a schmatol nôž, a smrteľne ho zranila. Informovala o tom bruselská prokuratúra.

09:23

V Grécku po prvý raz od tragickej zrážky vlakov spred troch týždňov obnovili vlakové spojenie.

09:00

Lyžiarska sezóna na Slovensku pomaly končí. Na veľkonočnú lyžovačku zostanú v prevádzke už len najvyššie položené lokality, vzhľadom na vysoké denné teploty, ktoré znižujú snehovú vrstvu na zjazdovkách.

08:50

Vo veku 80 rokov zomrel bývalý americký basketbalista Willis Reed. V rokoch 1970 a 1973 priviedol New York Knicks v pozícii kapitána k obom ich doterajším titulom v zámorskej NBA. Informáciu priniesol klub.

08:47

Traja ľudia zahynuli a sedem ďalších utrpelo zranenia v noci pri ruskom útoku dronmi v Kyjevskej oblasti. Informovali o tom tamojšie úrady.

08:38

Čínsky prezident Si Ťin-pching odcestoval z Moskvy a ukončil tak návštevu Ruska, počas ktorej absolvoval summit so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. Krátko na to odišiel aj japonský premiér Fumio Kišida z Kyjeva.

08:32

Zásoby vody sú vo svete v dôsledku nadmernej spotreby, znečistenia a klimatickej zmeny čoraz viac ohrozené. Organizácia Spojených národov na to upozornila v utorok v správe zverejnenej niekoľko hodín pred začiatkom Konferencie OSN o vode.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Šimečka vyzýva strany na spoluprácu pri čerpaní eurofondov z plánu obnovy

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto: TASR - Pavel Neubauer)   Predseda mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Michal Šimečka vyzýva politické strany, aby spolupracovali aspoň v prípade čerpania eurofondov z Plánu obnovy a odolnosti SR. Pre pokračujúci chaos a konflikty by podľa neho nemala krajina premárniť miliardy, ktoré sú určené pre budúcnosť…

Čentéš: Verím, že novela Trestného zákona bude mať i politickú podporu

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Pripravená novela Trestného zákona má silnú podporu odbornej verejnosti, možno preto dúfať, že nájde i podporu politickú. Pred stredajším rokovaním vlády to uviedol Jozef Čentéš, jeden z hlavných poradcov ministra spravodlivosti Viliama Karasa, pri príprave novely Trestného zákona Čentéš verí, že…

Čo sa teraz deje v Artemovsku? Rusi mali dosiahnuť značný úspech

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-AP Photo/Libkos)   Čo sa teraz deje v Artemovsku? Objavili sa informácie, že závod AZOM je pod ruskou kontrolou. Je to pravda? Väčšina závodu bola vyčistená, ale ešte nie úplne, tvrdí ruský vojenský analytik Jurij Podoljaka. "Naša armáda postupuje ďalej. Útoky prichádzajú zo severu a juhu.…

Taraba: Tvári sa ako vodca národa… primitív a lúzer, a nevie, čo je muž a čo žena

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto: TASR)   Zhruba pred týždňom poskytol Eduard Heger rozhovor pre Sme. Témy boli rôzne, ale chvíľu sa točili aj okolo hodnotových otázok, ktoré sú tradične bojovým poľom medzi konzervatívcami a liberálmi. O interrupciách napríklad povedal, že by bolo vhodnejšie vytvárať také podmienky, aby ženy na…

Štart bez Škriniara, Dúbravka: “Bude to na nás”

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Stu Forster/Pool via AP)   Dvoma domácimi zápasmi odštartujú futbalisti Slovenska nový kvalifikačný cyklus. V boji o postup na ME 2024 sa najskôr stretnú vo štvrtok v Trnave s Luxemburskom, o tri dni neskôr 26. marca privítajú v Bra­tislave Bosnu a Hercegovinu. Tréner Francesco Calzona pre…

Putin varuje

0 icon

Moskva 22. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP)   Vladimir Putin reagoval na vyhlásenie z Veľkej Británie, že dodá Ukrajine tankové granáty vyrobené z ochudobneného uránu, a tvrdil, že dodávka pancierových zbraní by vyvolala ruskú reakciu. Informuje Guardian Komentáre ruského lídra, ktoré odzneli počas návštevy jeho čínskeho náprotivku Si Ťin-pchinga v Moskve, boli…

Naď: Takto znie ponuka od vlády USA

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (TASR/HSP/Foto: TASR-Jakub Kotian) Aktualizované 22. marca 2023 o 8:18 USA ponúkajú Slovensku za Ukrajine darované stíhačky MiG-29 12 nových vrtuľníkov Bell AH-1Z Viper s príslušenstvom, výcvikom pilotov a technikov, ako aj vyše 500 rakiet AGM-114 Hellfire. Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď o tom informoval na sociálnej…

Český Girkin

0 icon

Praha 22. marca 2023 (HSP/vidlakovykydy/Foto:screenshot)   Asi vám nemusím představovat ruského vojenského blogera, tajného agenta, hybatele separatismu na východní Ukrajině a kdo ví co ještě všechno – Igora Girkina neboli Strelkova. Má velice sledovaný profil a berou si ho do huby především naši Chciválkové, protože je to podobný apoštol apokalypsy…

Exminister bez servítky: Ak vám niekto povie, že zvažuje voliť stranu Hegera, okamžite mu vynadajte

0 icon

Bratislava 22. marca 2023 (HSP/Foto:Screenshot)   Včera sme vás informovali o zaujímavej iniciatíve exministra Juraja Draxlera.  Popri nábreží Dunaja v Bratislave umiestinili stovky prázdnych topánok. Symbolizujú ľudí, ktorí medzi nami ešte mohli byť, ale nie sú “Rad prázdnych topánok symbolizuje ľudí, ktorí tu s nami už nie sú kvôli chaotickému…

Poslanci začali rokovanie diskusiou o vládnej novele katastrálneho zákona

0 icon

Bratislava 22. marca 2023  (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Poslanci Národnej rady (NR) SR otvorili 6. rokovací deň aktuálnej 88. schôdze diskusiou o vládnom návrhu novely katastrálneho zákona. V úvode dňa majú v programe viacero návrhov z dielne dočasne povereného vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina) Návrh zavádza na základe požiadavky Ministerstva kultúry…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Slovensko – raj kajúcnikov

0icon

Žijeme šialenú dobu. Šialenec ovládol túto krajinu. Mal šialený plán. A prvou obeťou tohto plánu sa stal nevinný generál Milan Lučanský. Nemohlo by sa to stať, keby šialenec nemal bezcharakterných pomocníkov – v prvom rade brutálneho vyšetrovateľa Čurillu a jeho Apačov, sudkyňu Záleskú, doposiaľ neznámych vykonávateľov vo väzobnej v&au

Peter Poláček

Živá Voda, Princíp Voľby

0icon

Ak do zakázanej komnaty nahliadneme tretí krát, tak v nej n&aa

Slavěna Vorobelová

Rusko a Čína ako kati dolára

0icon

Návšteva čínskeho prezidenta v Moskve, ktorá je predovšetkým o upevnení strategického partnerstva medzi týmito štátmi a pokračujúceho sa zbližovania medzi nimi, stojí za povšimnutie, pretože práve v Moskve sa v najbližších dňoch rozhodne o tom, akým smerom svet vykročí. Jedno je isté, USA ako svetový policajt a hegemón za zahanbujúceh

Marek Brna

Slovania by sa mali dať znovu dokopy

0icon

Pred 89.rokom sme ako Československo boli pilierom východného bloku. So Sovietskym zväzom sme tvorili kostru RVHP a Varšavskej zmluvy. Slovania tvorili gro socialistického tábora. 40 rokov slovanskej vzájomnosti nás nezbavilo štátneho majetku a pojem Československo niečo znamenal. Dnes tomu tak nie je. Sme typická kolonizovaná krajina zbavená suverenity - materiálnej…

Armádny Magazín

Putin a Šojgu ihneď zareagovali na plány Londýna presunúť „jadrové zbrane“ do Kyjeva

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – V blízkej budúcnosti Londýn v rámci vojenskej pomoci Ukrajine prevezie muníciu s ochudobneným uránom do Kyjeva. Oznámila to 21. marca námestníčka ministra obrany Veľkej Británie Annabelle Goldie. Treba si uvedomiť, že z pohľadu „mierumilovného“ Západu a i

Zatykač na ruskú hlavu štátu - podvod nevídaných rozmerov

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – 17. júl je Svetovým dňom medzinárodnej spravodlivosti. V tento deň bol v roku 1998 podpísaný Rímsky štatút Medzinárodného trestného súdu (ICC). Dnes je medzinárodné trestné súdnictvo skutočne monštrum, ktoré n

Ruská banka ako sabotér? Colná služba odkryla štatistické tajomstvá ministerstva financií USA

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) – Ruské médiá práve priniesli najnovšie štatistiky amerického ministerstva financií týkajúce sa amerických štátnych cenných papierov v zahraničí. Dozvedeli sme sa, že ruské štátne dlhopisy v držbe USA predstavovali ku koncu januára 67 miliónov USD, z toho 54 miliónov USD v dlhodobých dlhopisoch a 13 miliónov USD…

Vrchný veliteľ Surovikin zakryl Rusko „Kupolou“ pred raketami NATO

0 icon

Rusko, 22. marec 2023 (AM) – Západ sa snažil udusiť ruský protiraketový program sankciami no nepodarilo sa. Pokusy NATO paralyzovať ruský raketový a vesmírny program úplne zlyhali. K tomuto záveru dospela špecializovaná publikácia Defense News po analýze najnovších štartov ruských satelitov.   V n

V nevyhlásenej tretej svetovej vojne Rusko profituje z politiky Turecka

0 icon

USA, 22. marec 2023(AM) –Na rozdiel od obáv odporcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana sa "otrasy zeme" - séria zemetrasení, ktoré zabili viac ako 48 tisíc ľudí a zničili 6217 budov s celkovou škodou približne 100 miliárd dolárov - nestali zámienkou na odloženie parlamentných a prezidentských volieb. V Turecku

TopDesať

9 každodenných vecí, ktoré nám môžu uškodiť

0 icon

Týchto 9 každodenných vecí nám môže poriadne uškodiť. Na tieto veci by si si mal dať pozor. Škodlivé látky v našej domácnosti - každý z nás sa zameria na domáce chemikálie a pesticídy. Prekvapením však môže byť, že niektoré každodenné veci, ktoré používame, ako špongia do kúpeľa a voda z…

10+ zvláštnych faktov o Číne, o ktorých si pravdepodobne nevedel

0 icon

 Čína je naozaj fascinujúca krajina. Niektoré veci či zvyky sú v Číne naozaj veľmi zaujímavé a veci, ktoré sa v tejto krajine považujú za normálne, sú pre nás naozaj dosť netradičné. Prečítaj si niečo o tom, určite ťa to prekvapí. P.S.: Nezabudni, že článok pokračuje aj na druhej strane! [the_ad…

5 znakov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo

0 icon

Zlodeji a zločinci sú poriadne prefíkaní! Majú niekoľko trikov, pri ktorých ti hrozí nebezpečenstvo. Ako však tieto triky včas zaregistrovať a ochrániť tak seba, prípadne svoj majetok? Neexistuje žiadna všeobecná rada, pretože zlodeji a zločinci využívajú nespočetné množstvo trikov, pri ktorých ti hrozí reálne nebezpečenstvo. Mal by si byť obozretný…

10 detských hádaniek, ktoré potrápia aj dospelú myseľ

0 icon

Každá zvedavá myseľ si rada pochutná na hádankách. Čím ťažšie, tým lepšie. No mnohokrát je odpoveď úplne jednoduchá. Dokážeš vyriešiť týchto 10 detských hádaniek bez zdĺhavého zamýšľania sa? :) 1. hádanka Ktorá pneumatika

Potraviny, ktoré do chladničky nikdy nedávaj

0 icon

Chladnička je jedným z najlepších vynálezov všetkých čias. Udržiava potraviny v čerstvom stave, no vieš čo do nej nepatrí? Ušetril si pri poslednom nákupe v hypermakete desiatky eur a teraz sa tešíš z preplnenej chladničky? Neteš sa predčasne! Ak sa do chladničky dostane niečo, čo tam nepatrí, ani najmodernejšie technológie neuchránia tieto potraviny pred skazením…

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali