Kuciak opisoval najmä ekonomické kauzy okolo podnikateľov Mariána Kočnera, Ladislava Bašternáka, Norberta Bödöra, Miroslava Výboha, Jozefa Brhela a Zoroslava Kollára. Bývalý minister vnútra a minister spravodlivosti uviedol, že spôsob vraždy nesie znaky vraždy na objednávku. “Je pravdepodobné, že dôvodom vraždy bola práca Jána Kuciaka, ktorý písal o prepojeniach oligarchov a politikov.” Lipšic dodal, že ktorá stopa je najpravdepodobnejšia je stále predčasné povedať.
Lipšic tiež tvrdí, že niektorí z podozrivých oligarchov a podnikateľov z pozadia Smeru prenikli aj do štruktúr polície, konkrétne Norbert Bödör, Miroslav Výboh a Jozef Brhel. Týka sa to hlavne vedenia Národnej kriminálnej agentúry (NAKA). To môže byť podľa neho problém, ak by sa potvrdila domáca stopa pri vyšetrovaní vraždy. “Funguje to ako mafiánsky štát,” uviedol Lipšic k súčasnému stavu polície.
Taktiež dodal, že sa obáva úniku informácií z vyšetrovacieho spisu. “Vieme, ako to na Slovensku funguje, pokiaľ policajní funkcionári Prezídia policajného zboru disponujú informáciami zo spisu, s ktorými nedisponujú ani rodiny poškodených. A takéto informácie budú unikať cez spriaznených novinárov… A ja takú obavu mám a nie je úplne špekulatívna, tak to bude proces vyšetrovania znedôveryhodňovať,” vysvetlil Lipšic.
Lipšic ako bývalý minister vnútra prichádza s obvineniami z praktík, ktoré pochádzajú z jeho dielne. Podnikateľ Marián Kočner zverejnil, že sa dostal k mailu od nemenovanej novinárky, podľa ktorého Lipšic ako minister vnútra organizoval neoficiálne stretnutia s novinármi, na ktorých im poskytoval informácie, k akým sa bežne nemohli dostať, napríklad informácie z vyšetrovacích spisov.
„Pravidelne si na tieto stretnutia volal spriaznených novinárov,“ vysvetlil ešte v roku 2016 Kočner. „Manipulovali informáciami, ktoré nemali z oficiálnych zdrojov,“ povedal a dodal, že preto ešte v apríli 2012 podal trestné oznámenie na generálnu prokuratúru na neznámeho páchateľa.
Vyšetrovanie a neštandardné postupy
Lipšic zároveň nedokázal potvrdiť, či bol Ján Kuciak odpočúvaný, ako to naznačila napríklad matka Martiny Kušnírovej. Podľa neho ide len o špekuláciu.
Redaktor sa tiež zaujímal o to, či je možné, aby niektorí vyšetrovatelia mohli nejako manipulovať vyšetrovanie a “zametať stopy” na mieste činu. Lipšic uviedol, že takáto verzia je málo pravdepodobná, pretože na prípade pracuje veľké množstvo vyšetrovateľov. Daniel Lipšic skôr vyčítal polícii neštandardný postup v súvislosti obhliadkou tiel. Takisto naznačil, že má informácie o úprave zápisnice z miesta činu. Tieto informácie momentálne overuje.
Ku zmene systému menovania policajného prezidenta a kreovania policajnej inšpekcie Lipšic povedal, že je “dôležité, aby to bolo transparentné, ale v konečnom dôsledku musia rozhodovať vždy politici,” podľa Lipšica nie je problémom systém, ale ľudia, ktorí v ňom pôsobia.