Lietadlové lode USA sa zaktivizovali. Sedem z deviatich lietadlových lodí USA smeruje do zóny prípadných konfliktov

Washington 9. júna 2016 (HSP-U.S. Navy, Joshua Card)

 

Lietadlové lode USA sa aktivizovali

Ozbrojené sily USA vyslali do bojových plavieb ďalšie štyri zo svojich lietadlových lodí. Po prvýkrát od roku 2012 je tak v akcii naraz 6 lietadlových lodí z 9, ktorými disponuje námorníctvo USA. Informovala o tom agentúra Defense News. Záujemcovia o presné znenie článku sa môžu pozrieť TU.

Dňa 1.6. 2016 od východného pobrežia USA vyštartovala lietadlová loď Dwight D. Eisenhower spolu so svojou sprievodnou skupinou. Eisenhower ide podporiť lietadlovú loď Harry Truman, ktorá už v Stredozemnom mori útočí na pozície teroristov z ISIL.

Dňa 4.6. 2016 zo základne vojenského námorníctva v Jokusuke v Japonsku vyplávala lietadlová loď Ronald Reagan, ktorá smeruje do Juhočínskeho mora, kde má podporiť bojovú skupinu vedenú lietadlovou loďou John C. Stennis.

Svoje materské prístavy opustili aj lietadlové lode Carl Vinson a George Washington so svojimi skupinami. Podľa informácii Hlavného štábu ozbrojených síl USA tieto dve lode sa zúčastnia bojového cvičenia. V najbližšom čase sa očakáva aj vyplávanie siedmej lietadlovej lode George Bush.

Lietadlové lode so svojimi podpornými skupinami predstavujú chrbtovú kosť amerického vojenského námorníctva. Na každej z lodí sa nachádza 30 – 40 stíhačiek F/A 18 Super Hornet. Bojový rádius americkej stíhačky je okolo 800 kilometrov. Z toho vyplýva, že v prípade bojovej akcie môže F/A 18 Super Hornet pôsobiť v okruhu cca 400 km od paluby materskej lode, alebo v prípade akcie v blízkosti pevniny musí využiť vojenské letisko na pevnine.

 

Eskalácia napätia v Sýrii súvisí s úspešnou ofenzívou sýrskych vojsk

Takže ak by čisto teoreticky zasiahli americké stíhačky F/A 18 Super Hornet do bojov v oblasti sýrskej Rakky, museli by používať niektoré vojenské letisko v Turecku, pravdepodobne vojenskú základňu NATO v Incirliku

Tým pádom sú zrejmé aj dôvody, prečo Rusi do oblasti poslali svoje lietadlo TU-142, o ktorom sme na Hlavných správach písali predvčerom. O zvyšujúcich sa aktivitách NATO svedčí aj fakt, že v Poľsku sa pripravuje cvičenie NATO s názvom Anaconda 2016, záujemcovia si informácie o presunoch vojenskej techniky NATO v Poľsku môžu pozrieť na stránkach RusVesny TU:

 

Video z presunu vojenskej techniky v Poľsku

 

Takisto v oblasti Severného ľadového oceánu britská vojenská loď sleduje aktivity ruskej  ponorky.  Severný ľadový oceán NATO sleduje veľmi podrobne, v mori sa nachádza množstvo protiponorkových bóji s cieľom zachytiť prípadný presun ruských ponoriek do Atlantického oceánu.

Sú dve logické možnosti – ruská ponorka je na rutinnej plavbe, druhá možnosť ruská ponorka testuje schopnosť NATO zachytiť ruské ponorky pri tichej plavbe a NATO ju zachytilo (možno bolo ponoriek aj viac, v prípade ak NATO zachytilo len jednu majú v NATO problém). Keďže v tlači sa nenachádzajú bližšie informácie o ktorú ruskú ponorku ide, mne osobne je ťažko určiť, ktorá z možnosti je reálnejšia. Briti a Američania pravdepodobne presne vedia, o akú ponorku ide, bližšie informácie v tlači nezverejnili. Záujemcovia si môžu v ruštine bližšie informácie pozrieť TU.

Dôvod, prečo sa do Stredozemného mora presúva (možno už v Stredozemnom mori aj je) lietadlová loď Dwight D. Eisenhower so svojou bojovou skupinou súvisí pravdepodobne s úspešnými aktivitami ruského letectva a sýrskych jednotiek, ktoré sa chystajú k útoku na Rakku s cieľom vyrvať Rakku z rúk ISIL.

K útoku na Rakku sa však chystajú aj proamerickí Kurdi, ktorí sa zastavili cca 40 km pred Rakkou. Je možné, že americké lietadlá budú letecky podporovať pozemný útok kurdských jednotiek. O aktivitách Kurdov sme písali aj na Hlavných správach, informácie si môžete pozrieť TU.

Podľa informácii z ruských serverov sa v posledných dňoch zaktivizovali aj Turci a Saudi, ktorí pripravujú akcie v oblasti Aleppa a Palmýry. Informácie sme priniesli na Hlavných správach TU a TU.

 

USA sa rozhodli strašiť Čínu

Napätie silnie aj v oblasti Juhočínskeho mora, kde USA vyjadrujú svoje znepokojenie nad aktivitami čínskeho stíhacieho letectva, ktoré podľa ruského vzoru pokračuje vo vytesňovaní amerických špionážnych Boeingov. O čínskom vytesňovaní amerických lietadiel podľa ruského vzoru sme písali aj na Hlavných správach TU.

Najnovší incident v blízkosti čínskych hraníc včera Američania okomentovali s pobúrením. Informáciu priniesol server RusVesna, záujemcovia o presné znenie správy z ruského servera si záujemcovia môžu pozrieť TU.

Informáciu o nebezpečnom vytesňovaní amerického špionážneho lietadla v blízkosti čínskeho územia informoval kanál CNN s odvolaním sa na zdroje v Pentagone. Podľa získaných informácii čínska stíhačka J-10 vytesnila veľmi nebezpečným spôsobom americký špionážny Boeing v medzinárodnom vzdušnom priestranstve nad Juhočínskym morom.

Ja môžem len dodať svoje obligátne – ak sa USA obávajú o osudy svojich špionážnych lietadiel, nech ich neposielajú špehovať k čínskym alebo ruským brehom. Rusi a Číňania nešpehujú v blízkosti amerických vojenských základní v Mexickom zálive, alebo v oblasti Kalifornie, takže ich nemusí nikto vytesňovať.

Na druhej strane je otázne, či by americkí piloti zvládli techniku vytesňovania, najmä keď sa im v posledných dňoch zrútili dve vojenské stíhačky pravdepodobne kvôli zlyhaniu ľudského faktoru, z toho jedna zo stíhačiek spadla počas Obamovho prejavu k absolventom výsadkovovzdušnej vojenskej akadémie. Písali sme o tom aj na Hlavných správach, záujemcovia môžu pozrieť TU.

Takže to vyzerá tak, že lietadlové lode Ronald Reagan a John C. Stennis v Juhočínskom mori majú za úlohu vystrašiť Čínu a aktivity lietadlových lodí  Dwight D. Eisenhower a Harry Truman v Stredozemnom mori, spoločne s cvičením NATO Anakonda 2016 majú ukázať nebezpečné americké drápky aj Rusom.

Mnohí vojenskí experti sú však presvedčení, že zlatý vek lietadlových lodí USA sa skončil, keď Číňania a Rusi zaviedli do svojej výzbroje protilodné rakety dlhého doletu. Číňania a Rusi tak dokážu eliminovať hrozbu lietadlových lodí na minimum, životnosť lietadlových lodí sa kvôli týmto raketám a takisto moderným ponorkám výrazne znížila.

 

Vysvetlenia ruských expertov

Ruský korešpondent Andrej Polunin vo svojom článku na rusvesne sa takisto bližšie venoval aktivitám amerických lietadlových lodí a vo svojom príspevku položil otázky viacerým ruským odborníkom. Záujemcovia o presné znenie článku si ho môžu pozrieť TU.

Podľa Polunina rezonuje základná otázka. Prečo USA vyslali na more do bojových zón takmer 60% svojich lietadlových lodí. Aký cieľ sleduje Washington? Niektoré odpovede poskytol prezident Akadémie geopolitických problémov, doktor vojenských vied, kapitán I. stupňa Konstantin Sivkov.

Podľa jeho slov americká vojenská doktrína jasne definuje, že pri štandardnej situácii musí byť 50% bojovej flotily USA na mori. 60% amerických lietadlových lodí na mori nie je podľa jeho slov ničím výnimočným a aj v minulosti USA v kľúčových oblastiach svojho záujmu demonštrovali silu.

Podľa slov Konstantina Sivkova v prípade, ak by USA chceli zaútočiť na Sýriu, čo nepredpokladá, majú samozrejme USA dostatok vojenských možností ako zničiť dve batérie protilodných Bastionov na sýrskom pobreží. Podľa jeho slov ruské protilodné rakety dodané Sýrii zabezpečujú pobrežie Sýrie pred prípadnými aktivitami Turecka v menšom lokálnom meradle.

Dve lietadlové lode však podľa Konstantina Sivkova znamenajú že USA môžu v regióne nasadiť cca 80 bojových stíhačiek a bojových bombardérov. S využitím kapacít na tureckej základni v Incirliku môže ísť až o 120 amerických strojov, čo niekoľkonásobne prevyšuje aj kapacity ruského letectva nasadeného v Sýrii v čase začiatku sýrskej kampane v novembri 2015 (cca 30 strojov).

Je možné, že USA chcú využiť prípadné široko koncipované letecké  útoky  na Rakku ako formu zvyšovania úrovne bojaschopnosti svojich pilotov a preverenie technického stavu svojej leteckej techniky v bojovom nasadení, možno svoju úlohu zohráva aj predvolebný zápas v USA.

Čo sa týka amerických aktivít v Juhočínskom mori, podľa slov Konstantina Sivkova majú skôr kontraproduktívny charakter a napätie medzi Washingtonom a Pekingom posilňuje geopolitickú a vojenskú spoluprácu Ruska a Číny.  Konstantin Sivkov nepredpokladá, že kvôli americkému tlaku by Čína prestala s budovaním umelých ostrovov, ktoré chce využiť v Juhočínskom mori ako svoje nepotopiteľné lietadlové lode a základne pre svoje protilodné raketové komplexy. Vďaka týmto ostrovom s vojenskými posádkami, letectvom a protilodnými pobrežnými batériami Čína získa dominanciu nad Juhočínskym morom, kadiaľ vedú dôležité námorné cesty.

Generálmajor Vladimir Romanenko, bývalý náčelník Pobrežných vojsk a morskej pechoty Čiernomorskej flotily ZSSR a Ruska v období rokov 1986 – 1995 pripomína, že v čase existencie ZSSR mali často USA v akcii až 11 bojových skupín v čele s lietadlovými loďami.

Sovieti, ktorí sa orientovali na ponorky dokázali týmto skupinám postaviť cca 170 ponoriek. V dnešnej dobe podľa Romanenkových slov Rusko nemá 170  ponoriek, modernizované ruské ponorky však dokážu bez problémov pokryť aktivity siedmych amerických bojových skupín v čele s lietadlovými loďami.

Podľa  Vladimira Romanenka sú americké bojové skupiny úctyhodnou silou. Hlavnú lietadlovú loď vždy sprevádzajú cca 2 ponorky a 6 – 8 lodí ochrany. V dnešnej dobe tieto nasadené skupiny nezmenia geopolitickú situáciu, ukazujú však silu USA. Podľa Romanenka je takisto demonštrácia sily súčasťou amerického zápasu o prezidentské kreslo a má za úlohu upevniť pozície Demokratov, ktorí chcú pôsobiť rozhodným dojmom a bojujú o hlas každého voliča s republikánskym kandidátom Donaldom Trumpom.

Podľa slov Michaila Alexandrova, doktora politických vied sa momentálne USA stretávajú s výzvami vo viacerých regiónoch sveta – najmä v oblasti Sýrie, Iránu, Perzského zálivu a v oblasti Juhočínskeho mora. Podľa Alexandrových slov by však ani všetkých 9 skupín v čele s lietadlovými loďami nedokázalo úspešne vyriešiť vojenským spôsobom tieto výzvy. Alexandrov vidí úspech len v prípadnom skoncentrovaní všetkých skupín pre vyriešenie jedného problému, to však z viacerých strategických dôvodov nie je podľa jeho slov možné.

Michail Alexandrov vidí takisto určitú teoretickú možnosť zvýšenia amerického vplyvu v oblasti Stredozemného mora v prebiehajúcej sýrskej kampani, kde cca 120 bojových lietadiel niekoľkonásobne prevyšuje ruské zdroje v Sýrii, ktoré majú v dnešnej dobe silu približne 1 zmiešaného leteckého pluku.

V oblasti Perzského zálivu by sa však podľa jeho slov bojové skupiny vedené americkými lietadlovými loďami veľmi nepresadili, riziko ich eliminácie v prípadnom nasadení v tejto oblasti je z vojenského hľadiska pomerne vysoké. Irán už od roku 2002, kedy sa v regióne Perzského zálivu uskutočnilo cvičenie Millenium Challenge 2002 intenzívne rozšíril svoje pobrežné raketové základne a do služby uviedol aj vysoký počet rakiet dlhého doletu.

Američania, ktorí si sami vypracovali simuláciu prípadného konfliktu v Perzskom zálive vedia o nebezpečenstvách, ktoré im v Perzskom zálive hrozia (stratili by pravdepodobne lietadlovú loď a cca 30% svojej flotily).

V decembri roku 2011 sa uskutočnilo v Perzskom zálive (Ormuzský prieliv) cvičenie iránskych námorných síl a bojová skupina vedená lietadlovou loďou John Steinis demonštrovala pri iránskom cvičení svoju prítomnosť. Irán vtedy dosť tvrdo reagoval na aktivity amerického námorníctva a následne posilnil svoje obranné kapacity. Pripomínam, že Ormuzský prieliv je oblasťou, kadiaľ prechádzajú tankery s ropou a je podobne ako námorné trasy v Juhočínskom mori „nožom na tepne svetovej ekonomiky“.

Podľa Alexandrova má akcia amerických lietadlových lodí najmä propagandistický charakter. Americké lietadlové lode podľa jeho slov nemajú možnosť  priblížiť sa k ruským brehom do takej bojovej vzdialenosti, aby mohli použiť svoje palubné lietadlá. Bojové operácie v oblasti Ochotského mora nemôžu Američania vykonávať kvôli Kurilám a Sachalinu, kde sú rozmiestnené raketové systémy slúžiace na ochranu pobrežia. Ak by mal vzniknúť ozbrojený konflikt, USA vo východnom Stredomorí a v Baltickom mori určite žiadnu lietadlovú loď nenasadia, pretože  v týchto regiónoch je lietadlová loď pomerne jednoduchým cieľom na zničenie.

 

Wall Street Journal okomentoval nasadenie americkej flotily

Včera sa v americkom denníku Wall Street Journal objavila informácia, že nasadenie mohutnej flotily lietadlových lodí má byť vpodstate signálom Rusku, aby brzdilo svoje aktivity.  Záujemcovia o presné znenie článku sa môžu pozrieť TU.

Podľa amerického denníka ide aj o signál k spojencom NATO, že sa môžu na USA spoľahnúť.

Tento signál však môže byť prečítaný aj tak, že USA musia byť veľmi nervózne, keď kvôli necelému ruskému leteckému pluku a obmedzenému kontingentu ruských vojakov v Sýrii povolali do akcie cca 60% svojho bojového loďstva.

Branislav Krasnovský

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Dianie v ĽSNS: Svätoplukove prúty alebo šanca na obrodu národnej politiky?

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (HSP/Foto:SITA-Jakub Julény,Branislav Bibel)   Europoslanec Milan Uhrík a päť poslancov Národnej rady odchádza z ĽSNS. Odchod Uhríka, Mazureka, Ďuricu stranu vážne oslabí, na druhej strane odídenci hovoria, že v politike rozhodne nekončia. Budeme svedkami zrodu nového jadra národnej politiky? Vyhlásenie europoslanca Milana Uhríka „Milí priatelia, je…

Putin predložil návrh zákona o päťročnom predĺžení zmluvy New START

0 icon

Moskva 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Sputnik-Mikhail Klimentyev)   Ruský prezident Vladimir Putin predložil v utorok parlamentu návrh zákona o päťročnom predĺžení zmluvy New START, ktorá obmedzuje počet amerických a ruských strategických jadrových zbraní. Informovali o tom agentúry AFP a TASS "Rusko a Spojené štáty podpísali 26. januára dohodu o predĺžení zmluvy,"…

Biden v telefonáte so Stoltenbergom potvrdil oddanosť USA voči NATO

0 icon

Washington 27. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-(Michael Kappeler)   Americký prezident Joe Biden v utorok v telefonáte s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom potvrdil záväzky Spojených štátov voči kolektívnej obrane. Biden oznámil svoj úmysel radiť sa a pracovať so spojencami v celej škále spoločných bezpečnostných problémov, vrátane terorizmu, ruskej priebojnosti a narastajúceho…

Inaugurácia Bidena bola po Reaganovej a Obamovej u divákov najsledovanejšia

0 icon

New York 27. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   Prvé inaugurácie amerických prezidentov Ronalda Reagana a Baracka Obamu boli jediné, ktoré u televíznych divákov za posledných 40 rokov prekonali v popularite inauguráciu Joea Bidena. Informovala o tom v stredu tlačová agentúra AP Spoločnosť Nielsen uviedla, že Bidenovu inauguráciu sledovalo minulú stredu…

Poslanci v závere dňa hovorili o klíme, Szőllős vyzval na ambiciózne ciele

0 icon

Bratislava 27. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - TASR - Michal Svítok, TASR - Pavol Zachar)   Bez prijatia ambicióznych cieľov v oblasti klímy budú ľudia vo svete aj na Slovensku zasiahnutí dôsledkami klimatickej krízy čoraz viac. V pléne Národnej rady (NR) SR to vyhlásil poslanec Ján Szőllős (OĽANO) v diskusii o…

Konzílium odborníkov by možno malo prehodnotiť COVID automat

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Konzílium odborníkov by možno malo prehodnotiť COVID automat, ktorý má na Slovensku platiť od 8. februára. V utorok to vyhlásil premiér Igor Matovič (OĽANO) s tým, že je otázne, či nie je skoro zapínať tento automat Premiér sa totiž obáva, že…

Premiér: Rezort práce požiadal o previerku Daniela Lipšica. Nevidím v tom zásadný problém

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Advokát Daniel Lipšic mal ísť robiť právne služby na ministerstvo práce a na základe toho rezort požiadal o bezpečnostnú previerku. Uviedol to premiér Igor Matovič (OĽANO) v reakcii na to, že kandidát na šéfa Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Lipšic mal na…

Po očkovaní proti covidu-19 vo Fínsku zomreli traja ľudia

0 icon

Moskva 26. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Altaf Qadri)   Vo Fínsku boli nahlásené tri úmrtia po očkovaní vakcínou proti covidu-19. Agentúra pre farmaceutickú bezpečnosť a rozvoj Fimea tvrdí, že úmrtia možno pripísať chorobám pacientov a nesúvisí s očkovaním "Spoločnosť Fimea bola informovaná o prvých úmrtiach, ku ktorým došlo krátko po aplikovaní…

Príjmy z poplatkov za uloženie odpadu sa majú prerozdeľovať po novom

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR - Erika Ďurčová)   Príjmy z poplatkov za uloženie odpadu sa majú prerozdeľovať po novom. Vytvoriť sa má nová skupina obcí, ktorá získa príspevok z Environmentálneho fondu a použiť ho má na zabezpečenie triedeného zberu a zhodnotenie bioodpadu z domácností. Upravuje to novela zákona o…

NRSR prerokuje zmeny pri nakladaní s nebezpečným odpadom v zrýchlenom režime

0 icon

Bratislava 26. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Poslanci Národnej rady (NR) SR budú o novele zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia a zákona o odpadoch rokovať v skrátenom legislatívnom konaní. Rozhodli o tom v dnešnom hlasovaní Novela hovorí, že nebezpečný odpad z testovania na ochorenie COVID-19 by sa…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

Všetko to do seba zapadá: od únosu prezidentovho syna až po dnešok: máme nového „šéfa migrácie“ od Soroša

0icon

Udalosti už nabrali takú rýchlosť, že ich ledva stíhame sledovať. Koronavírusová hystéria, podporovaná médiami hlavného prúdu doviedla celý svet - a Slovensko zvlášť - do štádia panického strachu zo smrti (akoby sme nemali nikdy umrieť...), a z toho vyplývajúcej stádovitej poslušnosti. Úspešne sa napĺňajú ciele federalizovať Európu, vytráca sa „nebezpečný kresťanský kult“…

Rastislav Slovák

Medzi Pavlínou Matovičovou a Jankovskou nie je takmer žiadny rozdiel! Obidve užívali alebo užívajú majetok nadobudnutý z nelegálnej kriminálnej činnosti. Hlavný rozdiel medzi nimi je v tom, že Jankovská je už vo väzbe a Pavlína Matovičová ešte nie

0icon

Nelegálne peniaze a majetok z kriminálnej činnosti sú rovnaké nelegálne peniaze a majetok z kriminálnej činnosti tak u Jankovskej ako aj u Pavlíny Matovičovej! Jankovská užívala majetok z úplatkou, Pavlína Matovičová užíva majetok, z ktorého veľkú časť s jej manželom Matovičom nadobudli nelegálnymi kriminálnymi mafiánskymi praktikami! Budem parafrázovať Matoviča, ktorý…

Jozef Slávik

Kruh zla ...

0icon

Každý politik, ak získa rozhodujúcu vedúcu pozíciu pri zostavovaní svojho vládneho kabinetu prvé, čo spraví je vytvorenie okruhu tých najvernejších, na ktorých sa môže dokonale spoľahnúť. Je to vcelku samozrejmé a nič by sa nedalo takémuto počinu vyčítať, ak by to smerovalo k tomu, aby spoločnosť a ľudia krajiny, na…

Štefan Harabin

Treba asi prijať zákon, že špeciálnym prokurátorom na doživotie môže byť iba Lipšic. Krajniak Lipšicovi pomáha trestnou činnosťou.

0icon

O čo ide .... Vlani Matovičova klika účelovo zmenila zákon, že funkciu špeciálneho a generálneho prokurátora môže zastávať aj neprokurátor. Špeciálne pre Lipšica Podmienkou kandidatúry na špeciál prokurátora je aj previerka na stupeň prísne tajné. Zabudli však pritom na to, že o previerku na prísne tajné nemôže žiadať advokát. Lipšic…

Marek Brna

Pellegrini, nástup!

0icon

Toť nedávno som stratil všetky ilúzie o tejto vláde. Áno, treba dať vždy každému šancu... Ale... Čo je veľa, to je veľa. Nech teda nastúpi ten Pellegrini s tým jeho padni komu padni. Nech sa spojí pre mňa za mňa aj so stranou Za ľudí. Táto spoločnosť nutne potrebuje nové…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Malachiáš - prvý svätý z Írska 1. Časť

0 icon

V rámci dvojdielneho článku o svätom Malachiášovi, ktorý bol zároveň prvým svätým z Írska, sa pozrieme na jeho svetoznáme predpovede. Malachiáš bol dlho predlho považovaný za autora prorockého spisu Proroctvo o pápežoch. Historici však zistili, že dielo je apokryf a vzniklo v 16. storočí. Svätý Malachiáš ( 1094 až 1148) je dôležitou postavou cirkevnej histórie. Viac…

Hra tieňov: Aj takto by sa dala nazvať táto zbierka fotografií

0 icon

V niektorých kultúrach sa tieň považuje za niečo magické. A inak tomu nebude ani pri dnešných fotografiách, ktoré by sme mohli nazvať "hra tieňov". Pri tieňoch existuje množstvo povier a rituálov. Z vedeckého pohľadu sa jedná iba o akýsi optický fenomén. Niekedy to však vyzerá, že tiene ti naozaj chcú…

Ako sa správne pripraviť na príchod bábätka? – 2. časť

0 icon

Čakanie na príchod bábätka je pre každý pár niečím výnimočný. Okrem šťastného očakávania, ktoré pociťujeme pred príchodom nového člena rodiny, je to tiež obdobie, v ktorom je potrebné urobiť mnoho pre to, aby sme boli dobre pripravení na nové obdobie, ktoré nás čaká.  V predošlej časti sme sa venovali prevažne úprave domácnosti,…

TOP10: Fotografie, ktoré ťa prilepia k obrazovke!

0 icon

Farebná škvrna, ktorá vyzerá ako detská tvár, usmievavý krík alebo kolibrík, ktorý sa objaví dvakrát v jednom zábere - to sú veci, ktoré môžu zmeniť obyčajnú fotografiu na skutočné majstrovské dielo, vďaka čomu prestaneš rolovať a pár minút pozerať na čas. Takéto fotografie ťa doslova prilepia k obrazovke. Začneš si…

Nostradamus a jeho ozajstný prorocký text

0 icon

Meno Nostradamus ste už pravdepodobne niekedy počuli. Stretli ste sa už niekedy aj s jeho rozsiahlym veršovaným dielom s názvom Astrologické centúrie? Toto dielo pochádza z roku 1555, ktorého autorom je Michel de Nostredame, a vzťahuje sa dokonca aj na súčasnosť. Práve preto ho niektorí považujú za ozajstný prorocký text. Napriek tomu, že v roku 1566 francúzsky…

Vo svete IT

Čínska misia na Mars, Tianwen-1, by mohla byť prvou svojho druhu od roku 1971

0 icon

Čína by sa mohla považovať za krajinu, ktorá sa ako prvá začala zaoberať raketami, no ich zámery by sa vtedy nedali v žiadnom prípade považovať za mierové, tvrdí YouTube kanál Insane Curiosity. Keď prebiehali vesmírne preteky medzi Spojenými štátmi a Sovietskym zväzom, Čína sa zapojila pomerne neskoro, okolo roku 1970.  V…

Kúpa elektrickej kolobežky nebola nikdy výhodnejšia! Toto je prehľad najlepších kolobežiek od dostupného výrobcu KUGOO

0 icon

Cestovanie na elektrických kolobežkách dáva v mestských podmienkach čoraz väčší zmysel. Mestá sú čoraz viac preplnené autami, pričom cestovanie MHD nemusí byť vo všetkých prípadoch najpohodlnejším spôsobom dopravy. Častokrát aj ku zastávkam MHD treba dochádzať, či už bývate priamo v meste, alebo do mesta dochádzate. Riešením by tak mohla byť…

Planetárne hmloviny nemajú s planétami nič spoločné: Ako teda vznikajú?

0 icon

Planetárne hmloviny sú tie najkrajšie objekty, ktoré môžeme vo vesmíre pozorovať. Ich názov je však zavádzajúci, s planétami totižto nemajú nič spoločné, píše portál Universe Today. Ich názov sa datuje až do roku 1780. Keď ich pozorovali prví astronómovia, mysleli si, že tieto hmloviny vyzerajú ako planéty. Dnes už ale vieme,…

Astronómovia zachytili hviezdu, ktorá prežila stretnutie s čiernou dierou, nič dobré ju však nečaká

0 icon

Keď čierna diera pohlcuje obrovské množstvo hmoty, vydáva obrovské množstvo röntgenového žiarenia. Je to zapríčinené materiálom, ktorý sa zahreje na vysoké teploty a následne je pohltený čiernou dierou. Tieto záblesky sú tak jasné, že ich môžeme pozorovať aj zo Zeme, píše portál Science Alert. V roku 2019 bol však objavený fenomén, ktorý…

Google upozorňuje na hackerov, ktorí využívajú na dosiahnutie cieľa novú metódu „sociálneho inžinierstva“

0 icon

Spoločnosť Google prostredníctvom bezpečnostnej skupiny analytikov, Threat Analysis Group, upozorňuje na hrozbu hackerskej skupiny, ktorá má byť údajne podporovanou vládou Severnej Kórei. Podľa publikovaných správ, má ísť o novú „metódu sociálneho inžinierstva“. Na tému upozorňuje portál TheVerge. Podľa publikovaných správ táto kampaň má prebiehať už niekoľko mesiacov a zdá sa,…

Armádny Magazín

Grécko : Turecké šable vyrovnáme

0 icon

Francúzsko, 26. január 2021 (AM) - Francúzsko vyzbrojuje Grécko najmodernejšími technológiami. Tento rok 25. januára, Grécko oficiálne podpísalo tri zmluvy týkajúce sa akvizície 18 lietadiel, Rafale F3R od Francúzska. Ide tak o splnenie nezávislého prísľubu od Grékov nakúpiť potrebný materiál k odstrašeniu Turecka.   Francúzi sa ku Grécku postavili ako p

Alojz Hlina: Došlo k prezradeniu vojenského tajomstva

0 icon

Slovensko, 26. január 2021 (AM)  - "Došlo k prezradeniu vojenského tajomstva. Viete, ako sa dá poraziť najsilnejšia vojenská aliancia NATO? Tak, že ženijnú podporu vojsk zveríte slovenskej členskej armáde. - Vojaci, hasiči stavali desať dní/!/ most na Východe Slovenska, "otvoriť" ho prišli dvaja ministri za OĽaNO osobne. Kamier

„Náš život, mamička, je horší ako psí“ V Nemecku zahynul každý druhý sovietsky ostarbeiter

0 icon

Nemecko, 26. január 2021 (AM) - Písomne sa o ich situácii zmienil železničiar Adam Schmidt z Essenu: „...v polovici roku 1941 prišli prví robotníci z Poľska, Haliče a západnej Ukrajiny. Dopravení boli do Essenu v nákladných vagónoch, predurčených na prepravu zemiak

Expert na zbrane Markvart:: České výcvikové lietadlo L-39 NG je zatiaľ nenahraditeľné

0 icon

Česko, 26. január 2021 (AM, Sputnik) - Český letecký priemysel silne zatackal v 90. rokoch. V pamätiach bývalých politikov čítame, že za všetkým bola aj dobové politické rozhodnutia. Dnes vám s potešením prinášame rozhovor s Petrom Markvartom, ktorý sa pohybuje na poli obchodu s vojenskou tech

Prečo Rusko nezaujíma americký projekt Gateway?

0 icon

Rusko, 26. január 2021 (AM) - Vytvorenie obežnej stanice Mesiaca Gateway Rusko nezaujíma z dôvodu, že potenciálni partneri nebudú pri ňom s Američanmi rovnoprávni! Presne to povedal generálny riaditeľ „Roskosmosu“ Dmitrij Rogozin, čo v pondelok 25. januára uverejnila RIA Novosti.   Rogozin uviedol, že ruská strana neraz vyjadrovala pripra

Svetlo sveta

Arcibiskup Fulton J. Sheen – Hnev

0 icon

“Pane odpusť im, lebo nevedia čo činia.” (Lk 23,34) Prvé slovo, ktoré Ježiš povedal na kríži malo za cieľ odčiniť hriechy prameniace z hnevu. Hnev a rozum vedia konať vo veľkom súzvuku. Rozum dáva argumenty a odôvodnenie pre hnev. Rozum vie pomenovať krivdu, ktorá sa udiala a vie odvážiť váhu…

Čo znamená byť “chudobný duchom” ak je to zárukou svätosti?

0 icon

Definovať chudobu je relatívne jednoduché, pretože je to merateľná veličina vyjadriteľná veľkosťou majetku a peňazí. Spoločnosť stanovuje určitý minimálny príjem, ktorého dosiahnutie je potrebné na to, aby sa dalo hovoriť o ľudskej dôstojnosti. Ak ho človek nedosahuje, poskytuje ho štát, aby nedostatok príjmu neviedol k vylúčeniu človeka mimo aktívnu spoločnosť.…

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali