Hovorca ministerstva vnútra, ktorý dnes zákaz potvrdil, sa pri zdôvodňovaní rozhodnutia odvolával na libanonskú tlač, ktorá napísala, že v prvom filme sú obscénne scény bozkávania medzi homosexuálmi, záletníctvo, nahí muži a pohlavný styk medzi nimi, kým v druhom sú “sexuálne scény, ktoré by mohli byť urážkou verejnosti” a používa sa tam obscénny jazyk.
Riaditeľka festivalu Colette Naufalová uviedla, že film režiséra Alaina Guiraudieho bol pre bejrútsky festival “zrejme príliš odvážny”. Kým riaditeľka bola “unesená jeho kvalitou”, cenzori usúdili, že “nezodpovedá kritériám,” napísal dnes francúzsky denník Le Monde.
Cenzori v Libanone, ako pripomenuli francúzske noviny, môžu zakázať domáci či zahraničný film, ak ho považujú za ohrozenie dobrých mravov či pokoja v spoločnosti. Po politike a náboženstve je práve sexualita treťou oblasťou, kde cenzori zasahujú najviac.
Libanonský krátkometrážny film je venovaný tzv. manželstvám mut’ah, čo je manželský zväzok na časovo obmedzenú dobu, ktorý sa niekedy uzatvára v šiitskej komunite. “Manželstvami kvôli rozkoši” sa ľudia snažia obísť zákazy vzťahujúce sa na predmanželský a mimomanželský sex vrátane prostitúcie.
Colette Naufalová kritizovala, že cenzúra je “nástroj z dávnych čias”, ktorý je podľa nej navyše “neužitočný”, pretože francúzsky film sa určite bude predávať na pirátskych DVD nosičoch – podobne ako aj ďalšie zakázané filmy.
Po zákaze prišla okamžite vlna kritiky
Naufalová upozornila aj na to, že rozhodnutie cenzorov je v dejinách festivalu krokom späť, pretože v uplynulých rokoch sa premietalo viacero kontroverzných filmov vrátane jedného o pedofílii. “Libanon má jedno špecifikum, ktorým vyniká: svoju slobodu vyjadrovania, slobodu myslenia, slobodu všetkého. To je rozdiel medzi Libanonom a zvyškom Blízkeho východu,” vyhlásila.
Libanonský filmár Akram Zaatari, ktorého filmy o homosexualite v krajine už uviedli, navrhuje iný prístup: “neukazovať filmy cenzorom”.
Okrem toho pripomenul, že libanonské súkromné aj štátne televízie vysielajú politické debaty, ktoré sú pre polovicu obyvateľov krajiny otvorenou provokáciou, ale keď je vo filme “scéna s holým zadkom, cenzuruje sa okamžite”.
Homosexuáli v Libanone sa stretávajú s diskrimináciou a izoláciou a na základe zákona zakazujúceho “akty proti prírode” môžu byť trestne stíhaní. Bejrút je však známy aj ako mesto, kde žije veľká komunita gayov a bary a nočné kluby pre túto komunitu sú aj lákadlom pre oblasť turistického ruchu.
Napriek relatívne liberálnym pomerom v Libanone v minulosti zakázali viacero filmov, divadelných hier či kníh, ktoré boli venované témam, ako je sex, politika a náboženstvo, konštatovala agentúra Reuters.
zf