Letecko-bezpečnostný analytik exkluzívne pre HS analyzoval odtajnenú správu o páde AN-24 (2)

Bratislava 6. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR – František Iván, SITA-Branislav Bibel)

 

Prinášame vám druhú časť analýzy odtajnenej správy pádu AN-24, ktorú exkluzívne pre Hlavné správy analyzoval letecko-bezpečnostný analytik Peter Švec

Rozlúčka s obeťami havarovaného vojenského lietadla AN-24 pri obci Hejce v Maďarsku, ktoré sa zrútilo 19. januára 2006

Zhoda predpokladov tých, ktorí sme 14 rokov bojovali za odtajnenie vyšetrovacej správy so skutočnosťami, vyplývajúcimi zo správy, je priam fascinujúca s jedinou výnimkou. Ani len vo sne sme nemohli predpokladať, že v Košiciach bol vtedy funkčný radar. Prvé, čo som po odtajnení správy hľadal bol tzv. NOTAM (oznámenia pre posádky), na základe ktorého bolo v čase príletu An-24 letisko tzv. procedurálne z dôvodu nefunkčného radaru. Dôvody môžu byť rôzne, napríklad pravidelná údržba radaru. Odhalenie o funkčnosti bolo šokujúce. Ak politici pod tlakom médií, verejnosti a parlamentu nájdu odvahu na obnovenie vyšetrovania, tak raz sa z tejto katastrofy bude môcť poučiť celý svet tak, ako sa učíme z iných katastrof. A vyhasnuté životy prinesú úžitok v prevencii iných.

Teraz je otázka, ako sa má čitateľ zorientovať v tom mori dokumentov a informácií a čo pre expertov muselo byť podozrivé. Niektoré indície máme v texte, mnohé máme v záveroch, najmä v tých, kde veľmi zvláštnym spôsobom vyšetrovatelia zdôvodňujú, čo údajne nemalo vplyv na vznik katastrofy. Práve to vyvolávalo aj laické podozrenie otázkou: „prečo sa niekto potreboval vyviňovať“?

Už som zverejnil, že zlomové pre vznik katastrofy boli mnohé skutočnosti. Už len samotné zloženie posádky, absencia kvalitných štandardných prevádzkových postupov, veľmi zastarané a pred desiatkami rokov prekonané mechanizmy optimalizácie činnosti nielen vo viacčlennej posádke, ale v celej inštitúcii, v rezorte, ba v súčinnosti viacerých vonkajších aktérov. A tie sú napriek formálnym zmenám naďalej zachované.

Zlomové boli aj chýbajúce vedomosti s praktickými dosahmi. Napríklad kde nájsť a ako chápať sektorovú minimálnu bezpečnú výšku, ale aj nevykonávanie teplotných opráv pri mínusových teplotách. Zlomové bolo akceptovanie vizuálneho priblíženia posádkou na základe veľmi nerozumnej ponuky od civilného riadiaceho lietania. Tento prestal sledovať lietadlo a mal evidentne nefunkčné výstražné systémy upozorňujúce na lietadlo v nebezpečenstve. Zlomové bolo aj pre dopravného pilota veľmi netypické strmé klesanie posádkou. Tento poznatok zo správy veľmi silno indikuje, že letiacim pilotom nebol ten, kto bol celoživotne formovaný ako dopravný pilot. Opak toho tvrdí správa. Zlomový bol reťazec pochybení v prepojení na reťazec ignorovaných záchranných sietí. Už len všetky uvedené aspekty sú každý sám osebe dôvodom na obnovu vyšetrovania.

Fatálnym sa ukázalo najmä akceptovanie vizuálneho priblíženia posádkou predčasným strmým klesaním do pre posádku neznámeho kopcovitého terénu, ignorovaním údajov z približovacích mapiek (ktoré pri vizuálnom priblížení posádka nepotrebuje). Ibaže, len v priamom prepojení na rezignáciu civilného radarového riadiaceho, ktorý nezastavil lietadlo v nebezpečnom klesaní, keď musel vidieť fatálne pochybenie posádky. Zlyhali teda „záchranné siete“. Všetky!

Ľudský faktor mal na vznik leteckej katastrofy určite rozhodujúci vplyv, ale v úplne inom chápaní, ako to interpretuje laická verejnosť, aj novinárska obec. Ten rozhodujúci, svojou hĺbkovou podstatou ľudský faktor, sa ľudovo dá nazvať „bordel v organizácii“. Akurát nemáme na koho poukázať prstom, chýba personifikácia.

Rozhodnutie o šetrení financií pri modernizácii a nevybavenie lietadla protizrážkovýnm systémom je tiež ľudský faktor. Aj neupozornenie na možnosť použitia mapového režimu meteorologického radaru výrobcom preto, lebo nebol zapojený do modernizácie. Až na konci všetkého sú záchranné siete ľudského charakteru, radarový riadiaci lietania, o ktorom sa správa zmieňuje len opatrne a napokon traja členovia posádky, ktorí to všetko mohli ešte v poslednej chvíli zachrániť a žiaľ všetci pochybili. Lenže rozhodujúci brloh ľudských faktorov vyšetroval sám seba, pričom len potvrdil, že pod lampou je najväčšia tma. A zhodil vinu na obete. Mnohé zostávajúce podozrenia môže vyriešiť len nové vyšetrovanie nespolitizovanou nadrezortnozu vyšetrovacou komisiou, ktorá bude mať jediného predsedu – odborného. Nad ktorým nebude stáť politický dráb.

Na snímke Peter Švec

Zverejnená vyšetrovacia správa je analyticky, metodicky a formulačne absolútne svetové dno kvality. Rovnako prokurátorský charakter vyšetrovania hľadaním vinníka, teda letecký stredovek. Čakal som veľmi nízku kvalitu, ale skutočnosť bola aj pre mňa po prečítaní prvej časti správy doslova šokujúca. Katastrofa sa stala a môže slúžiť len ako poučenie.

Ak neexistovali indície na spáchanie úmyselného činu alebo hrubého zanedbania hlboko zakorenených a nacvičených vecí, tak prokurátor pri vyšetrovaní nemá žiadne miesto. Tu nebol ani náznak úmyslu. Piloti na type bez simulátora vo flotile s 2 až 4 lietadlami nemohli byť kvalitne vycvičení. To, že nevedeli, čo nevedeli, nie je možné prisúdiť posádke. Nikto z posádky nemôže za to, čo nevie, lebo inštitúcia mu nedala možnosť aby vedel, čo má vedieť. V takom stave hľadanie vinníkov prokurátorským spôsobom je na tomto nešťastí tá najväčšia tragédia. To samotné je spoločenská katastrofa.

Ak piloti prežijú, podstatou vyšetrovania nesmie byť zakrývanie faktov pod dozorom advokáta, ktorý chráni pilota pred prokurátorom a obvinením. Vtedy budú odpovede: „nekomentujem“, čo znamená: „dokážte mi to“. Pri vyšetrovaní leteckých katastrof sa musí doslova provokovať čestnosť a otvorenosť, predpokladať nevina. Armáda trpí na takto formovanú bezpečnostnú kultúru zatĺkania, zatajovania, chorej organizačnej kultúry, namiesto kultúry otvorenosti. Správa ani len nenaznačila, že možno išlo len o vrchol ľadovca, že niektoré prejavy boli prítomné dlho, dozviete sa to len v kuloároch. To je nezdravé.

S lietaním v nezrelom prostredí je spojené riziko. Nemôže byť správne postihovať pozostalých za niečo, kde časť členov posádky zlyhala v skutočnosti len vo funkcii záchrannej siete pred organizačným bordelom. To je hĺbková príčina tejto katastrofy. Zverejnením vyšetrovacej správy sa všetky predpoklady len potvrdili a naplno sa odhalila neuveriteľne nízka kvalita formulácií, zistení, aj chápania pojmov. Pritom inštitúcia vyšetrovala druhých a zabudla sa pozrieť do zrkadla. Prečo? Lebo hľadala vinníkov, nie korene problémov. Ak niekto na svoju profesiu, alebo na svoje funkčné zaradenie nemá, lebo buď nedorástol, alebo mu chýbajú skúsenosti, prípadne osobnostné predpoklady, za to už vôbec nemôže niesť vinu posádka, ani sám postihnutý nedokonalosťou. V žiadnom prípade nemôžu piloti za extrémne nízku latentnú úroveň bezpečnosti, ktorá priamo súvisí s prevádzkovaním hlboko podkritického počtu lietadiel z každého typu.

Napokon zostáva odpovedať na otázku, či medzi rozhodujúce príčiny mohla patriť tzv. „Kraftova ilúzia čiernej diery“. Nie, pretože ilúzia je dôsledok, v tom lepšom prípade spolupôsobiaci faktor, nie príčina leteckej katastrofy. Príčinou je to, čo spôsobilo, že boli vystavení nebezpečenstvu, aby sa tento fenomén prejavil.

Ak by sme uverili, že Kraftova ilúzia čiernej diery zohrala nezanedbateľnú úlohu, potom sa pýtajme, ako sa proti tomu brániť? Jednoducho musíme zabrániť tomu, aby sa človek dostal do takej situácie, v ktorej sa prejavia jeho ľudské slabosti.  Na to existujú a existovali mechanizmy. Človek sa vyvíjal z tvorov, ktoré po milióny rokov žili v jaskyniach. Len posledných pár stoviek rokov ovláda technologické výdobytky pohybujúce sa v dvojrozmernej dimenzii. Doslova iba pár desiatok rokov sa malá skupina vyvolených pohybuje v trojrozmernej dimenzii lietania resp. potápania. To nie jazda autom po cestách.

Lietanie je veľmi komplexná aktivita a vplyv na bezpečnosť majú mnohí aktéri. Napríklad nakladač batožiny, neraz so základným vzdelaním, ju naloží tak, že lietadlo sa po vzlete zrúti. Pritom ho možno nikto nepoučil o vyvážení lietadla, potom nikto naloženie neskontroloval a nepreskupil cestujúcich tak, aby nesprávne vyváženie nespôsobilo nekontrolovateľnosť lietadla. Alebo umývač lietadla zalepí senzory priesvitnou páskou, ktorú si pilot pri obhliadke v noci nemohol všimnúť. Obidvaja pochybili. A po vzlete v noci sa lietadlo zrúti, lebo piloti nemajú indikáciu rýchlosti. Určite pochybenie, ale aj preto, že umývačovi nikto nepovedal, že senzory sa nesmú zakrývať priesvitnou páskou, že na konci musí byť viditeľný terčík, ktorý sa nedá prehliadnuť. Volá sa to „TEM“, v preklade „Riadenie ohrození a pochybení“. Masívne množstvo katastrof, masívne množstvo poučení. Ale s jednou podmienkou: ABY TO BOLO VYŠETRENÉ POCTIVO, čiže bez prokurátorského tlaku na tých, ktorí môžu pomôcť odhaliť skutočné hĺbkové a spolupôsobiace príčiny. Inak sa nedosiahne poučenie. Pri leteckej katastrofe je vždy reťazec pochybení, ale aj reťazec možných záchranných sietí. V čom je problém? V zatĺkaní, v nekompetentnosti, v prokurátorskom vyšetrovaní, v nekvalitných ba hlúpych a nepravdivých záveroch. V nemožnosti sa z takejto nekvalitnej správy poučiť zainteresovanými, ktorým sa to môže stať. Nami.

Ing. Peter Švec, p.s.c., RCDS, bezpečnostno-obranný a letecko-bezpečnostný analytik, Airline Captain B-737 NG, Line Check Captain

 

Prvú časť analýzy si môžete prečítať TU

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Korčok: EÚ čaká od afrických krajín jasné záväzky v oblasti návratovej politiky

0 icon

Brusel 21. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Africké štáty by mali čo najskôr predložiť konkrétne záväzky v oblasti návratovej politiky. Uviedol to v pondelok minister zahraničných vecí SR Ivan Korčok s odkazom na témy, ktoré odzneli na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli Korčok zdôraznil, že debaty o…

Taliani podporili zníženie poslancov, Liga zrejme prehrala v Toskánsku

0 icon

Rím 21. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Flavio Lo Scalzo)   Talianskej pravicovej opozičnej strane Liga Severu sa v komunálnych voľbách, ktoré sa konali v siedmich talianskych regiónoch, zrejme nepodarilo dosiahnuť víťazstvo v Toskánsku. Vyplýva to z pondelňajších exit pollov, informuje agentúra DPA Hoci sa komunálne voľby konali vo viacerých regiónoch, najväčšiu pozornosť…

Na starovekom pohrebisku Sakkára objavili ďalších 14 sarkofágov

0 icon

Káhira 21. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Egyptian Ministry of Antiquities)   Egyptské ministerstvo pre historické pamiatky v nedeľu oznámilo objav 14 sarkofágov na pohrebisku Sakkára južne od Káhiry, ktoré boli pochované 2500 rokov. Informuje o tom tlačová agentúra AFP Rakvy vedci objavili pred tromi dňami počas archeologického výkopu na tejto nekropole, kde…

USA ohlásili nové sankcie voči Iránu a Venezuele

0 icon

Washington 21. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Patrick Semansky)   Spojené štáty uvalili nové sankcie na iránske ministerstvo obrany a na venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Oznámil to v pondelok minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo "Skorumpovaní predstavitelia v Teheráne už takmer dva roky v spolupráci s nelegitímnym režimom vo Venezuele obchádzajú zbrojné embargo…

Babiš vyzval občanov, aby nosili rúška

0 icon

Praha 21. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)   Český premiér Andrej Babiš v pondelňajšom mimoriadnom televíznom prejave, ktorý odvysielala stanica ČT24, vyzval občanov, aby v boji proti novému koronavírusu rešpektovali povinnosť nosiť ochranné rúška. Zároveň pripustil, že počas leta, keď došlo k uvoľneniu protipandemických opatrení, spravil chybu Babiš k zrušeniu povinnosti…

Trump plánuje oznámiť nominantov na sudcu najvyššieho súdu na konci týždňa

0 icon

Washington 21. septembra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump očakáva, že mená nominantov na post sudcu najvyššieho súdu USA, ktorý sa uvoľnil po nedávnej smrti Ruth Bader Ginsburgovej, oznámi na konci týždňa, po smútočných obradoch V relácii Fox & Friends v pondelok povedal, že má zoznam piatich, "pravdepodobne…

Na ochorenie COVID-19 zomrel 69-ročný pacient v nemocnici v Prešove

0 icon

Bratislava 21. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/LaPresse-Cecilia Fabiano)   Na ochorenie COVID-19 zomrel 69-ročný muž, ktorý bol hospitalizovaný vo fakultnej nemocnici v Prešove. Úmrtie na nový koronavírus potvrdili výsledky pitvy. Potvrdil to komunikačný odbor Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR. Ide tak o 40. úmrtie na toto ochorenie Pacient zomrel 8. septembra a na základe…

Šikuta a Fiačan podpísali memorandum o vzájomnej spolupráci

0 icon

Bratislava 21. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer, František Iván)   Memorandum o vzájomnej spolupráci v pondelok podpísali predseda Ústavného súdu (ÚS) SR Ivan Fiačan a predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta. TASR o tom informovala hovorkyňa ÚS SR Martina Ferencová Účelom memoranda je spolupráca pri vzájomnej výmene informácií a dokumentov,…

Le Penová sa dá zaočkovať proti SARS-CoV-2, ak vakcína bude účinná a bezpečná

0 icon

Paríž 21. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Thibault Camus)   Líderka francúzskej krajne pravicovej strany Národné združenie (RN) Marine Le Penová sa dá zaočkovať potenciálnou vakcínou proti novému druhu koronavírusu, ak pri jej vývoji a schvaľovaní budú dodržané všetky protokoly a ak bude účinná Televízia BFM v pondelok uviedla, že Le Penová to…

Borrel: Šéfom diplomacií EÚ sa nepodarilo dospieť ku konsenzu ohľadom Bieloruska

0 icon

Brusel 21. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Olivier Hoslet)   Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josep Borrell v pondelok potvrdil, že rozhodnutiu o uvalení sankcií na Bielorusku bráni pozícia jedinej krajiny - Cypru, ktorý je proti Podľa spravodajského servera TUT.by Borrell na tlačovej konferencii po Rade ministrov zahraničných vecí EÚ…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Štefan Harabin

Nezákonne zavretí do karantény nemusia za ňu platiť, ale majú nesporný nárok na náhradu škody okrem iného i za izoláciu 3333 EUR za 4, resp. 1666 za 2 týždne.

0icon

Viete si predstaviť situáciu, že vrah znásilni a zavraždí rodičom dcéru a potom ich vyzve, aby mu za jeho láskavosť zaplatili? Detailne o tom hovorím vo videu, link ktorého pripájam: https://www.youtube.com/watch?v=X3HKxv9S5VU&feature=youtu.be

Andrej Sablič

Makroekonómia jednou vetou.

0icon

Makroekonómia je špinavá hra nastavená tak, aby v nej vždy vyhrával kapitál nad človekom a virtuálny svet peňazí nad svetom reality, vrátane prírody. Vysvetlenie: Problém nie je v neschopnosti ľudí, ale pravidlách hry. A to je všetko. V Michalovciach 21.9.2020 Andrej Sablič

Peter Švec

Kam kráčaš Slovensko, riadené „obyčajnou“ ľudskou malosťou?

0icon

Psychicky nestabilný a nekompetentný premiér, protištátny nekompetentný prezident, vydierateľný a nedovzdelaný predseda parlamentu, nedozretí a neraz kolaborantskí ministri, neprimerane „obyčajný“ parlament. Do toho nemalá časť voličov, ktorých ľudskú úbohosť, ich závistlivý, zákerný, zlostný, podliacky osobnostný charakter vyjadrujú niektoré z komentárov pod mojimi blogmi typu „bezočivec má vysoký zárobok..., opovažuje sa poberať…

Boris Mesár

Aké sú skryté ciele ilúzie pandémie COVID-19, ktorých splnenie očakávajú jej tvorcovia a majitelia -globalisti a fašistické korporácie ?

0icon

V pozadí tejto ilúzie sa v rýchlom tempe mení spoločnosť ,bez toho aby  to ľudia zameraní na ,,pandémiu“ vôbec registrovali a uvedomovali si ich hrozný dopad na každého z nás , od novorodencov až po dôchodcov . Tu sú niektoré s tých cieľov (veľa cieľov sa prekrýva , to si…

Marek Danko

Reforma vojensko-priemyselného komplexu ako ďalší krok k členstvu v NATO

0icon

Ukrajinská vláda zo všetkých síl pokračuje v pokusoch o vstup do NATO. V máji tohto roku ukrajinský prezident schválil ročný národný program Ukrajina-NATO. Tento dokument predpokladá systematické vykonávanie strategického kurzu krajiny na integráciu s euroatlantickými partnermi. Hlavnou úlohou dnešnej Ukrajiny je reforma bezpečnostného a obranného sektoru vrátane vojensko-priemyselného komplexu. Jeho…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vrak nacistickej vojnovej lode objavili po 80 rokoch

0 icon

Potopené pozostatky nemeckej vojnovej lode, stále vysvätenej hrdzavými symbolmi nacistického režimu, boli objavené pri pobreží Nórska. Vrak lode nedávno objavil štátny prevádzkovateľ nórskej energetickej siete Statnett, ktorý sa nachádza asi 24 kilometrov od pobrežného mesta Kristiansand v južnom Nórsku, v 490 metroch pod hladinou mora. Pozoruhodné je, že sa nachádza len pár metrov…

Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump (2. časť)

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku s názvom Disponujú vašim telefónnym číslom: Donald Trump. Aby sme zbytočne nestrácali čas, poďme rovno tam, kde sme skončili v rámci prvej časti. Bezpečnostná firma Crowstrike, ktorá už predtým vyšetrovala hackerské útoky na Biely dom, Pentagon a na ministerstvo zahraničia, tiež usúdila, že útoky na DNC prišli z Ruska. Zistila,…

WikiLeaks: Julian Assange a Fightback (2. časť)

0 icon

Prinášame viac než zaujímavý článok o zakladateľovi a šéfredaktorovi serveru WikiLeaks, ktorý bol obvinený zo sexuálneho násilia údajne spáchaného vo Švédsku a na ktorého bol následne vydaný európsky zatykač. Poďme však tam, kde sme v rámci prvej časti článku skončili. V marci roku 2010 server WikiLeaks publikoval materiály dodané Chelsea Manningovou (spomíname ju aj v článku…

TOP10+ dôkazov toho, že aj pri čakaní na lietadlo sa môžete pozabávať

0 icon

Každý deň nasadnú do lietadla milióny cestujúcich, ktorí si vybrali túto formu dopravy. Lietadlo už ale nie je taká spoľahlivá vec ako kedysi, pretože lety meškajú, letecké spoločnosti predávajú viac leteniek ako by mali a dlhé medzipristátia či zmeny vstupných hál nám zbytočne komplikujú život. To všetko je len stotina…

Viete presne, ako funguje spojka?

0 icon

Spojka patrí medzi základné konštrukčné časti pohonného reťazca. Mnohí z vás určite poznajú princíp jej práce a to, na čo slúži. Pre mnohých fanúšikov áut je pohľad na tretí pedál pohladenie na duši, keďže v súčasnej dobe expanzie automatických prevodoviek je na ústupe. Raz bude manuál pôsobiť ako vyhynutý dinosaurus.…

Vo svete IT

Čo všetko sme poslali do vesmíru v nádeji, že nás objavia mimozemské civilizácie?

0 icon

V poslednom storočí sa zo Zeme stalo veľmi hlučné miesto. Dôvodom sú rádiové vlny, ktoré sa šíria vesmírom v momente, keď sú odvysielané z povrchu našej planéty. V roku 1900 sa udialo prvé rádiové vysielanie a prvé televízne vysielanie sa uskutočnilo v roku 1936. Znamená to, že akákoľvek civilizácia, ktorá…

Je na Venuši prítomný život? Táto vedecká metóda naznačuje odpoveď

0 icon

Minulý týždeň vedci zverejnili objav, ktorý by mohol byť doposiaľ najväčším objavom v histórii astronómie. V oblakoch Venuše našli fosfán, plyn spájajúci sa so životom. Zatiaľ to však neznamená nič definitívne. Stopy života, alebo inak aj biostopy môžu vznikať aj výsledkom iných chemických procesov na planéte. Ide buď o fotochemické…

Pozrite sa, na čo slúži funkcia Virtuálnej plochy vo Windows 10, a ako ju môžete vytvoriť

0 icon

Windows 10 je na funkcie vcelku bohatým operačným systémom, avšak väčšina z nás pozná len tie základné. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti funkciu Virtuálnej plochy, ktorú spoločnosť Microsoft popisuje slovami nižšie. „Viac pracovných plôch vám pomôže udržať si poriadok v nesúvisiacich a prebiehajúcich projektoch alebo…

Xiaomi údajne chystá ďalší dostupný smartfón s označením Mi 10T Lite. Čo všetko o ňom vieme?

0 icon

Väčšine fanúšikov značky Xiaomi takmer určite neušla informácia o tom, že sa populárny čínsky výrobca pripravuje na predstavenie ďalších dvoch smartfónov z novej série Mi 10T. Novinky v podobe modelu Mi 10T a Mi 10T Pro by mali prísť s naozaj zaujímavými technickými špecifikáciami, ktoré by mohli osloviť aj tých…

Tak toto nevymyslíš! Xiaomi otvorilo „obchod na kolesách“

0 icon

Keď príde reč na spoločnosť Xiaomi, tak mnohých z nás automaticky napadnú kvalitné smartfóny za dobrú cenu, či elektrické kolobežky, slúchadlá, fitness náramky a ďalšia dostupná elektronika. Ešte v máju minulého roka spoločnosť prekvapila automatom na telefóny. Išlo o takzvaný Xiaomi Mi Express. Spoločnosť v spojitosti so spustením predaja zariadení prostredníctvom automatov…

Armádny Magazín

Čínske letectvo simulovalo na videu útok na americkú leteckú základňu Andersen na ostrove Guam

0 icon

Peking, 21. september 2020 (AM)  - Čínske letectvo zverejnilo video, ktoré ukazuje, ako strategické bombardéry H-6 schopné niesť nukleárne zbrane simulujú útok na americkú leteckú základňu Andersen na tichomorskom ostrove Guam.   Video, ktoré bolo zverejnené v sobotu na účte vojenského letectva Ľudovej oslobodzovacej armády vzniklo

Ropa je silný motivátor: USA posilňujú svoje vojenské postavenie na severovýchode Sýrie

0 icon

Sýria, 21. september 2020 (AM) - Po ohlásení ústupu amerických síl v severovýchodnej Sýrii v októbri 2019, ktorý dal Turecku voľnú ruku na zahájenie ofenzívy proti sýrskym kurdským milíciám [YPG], americký prezident Donald Trump naznačil, že zakáže Islamskému štátu, Sýrii, ale aj Rusom prístup k ropným a plyno

Nemohúcnosť OSN - vyzýva Turecko, aby vyšetrilo zločiny, ktorých sa dopustilo v Sýrii

0 icon

USA, 21. september 2020 (AM) - V Sýrii žiadny bojovník nemá čisté ruky. Vyplýva to z posudku Nezávislej medzinárodnej vyšetrovacej komisie OSN pre sýrsky konflikt vydaného 15 septembra 2020, v ktorom sa dokumentuje množstvo prípadov porušenia väzby vládnymi silami, sýrskou národnou armádou [ANS], sýrskymi demo

Putin: "Nikto na svete takéto zbrane nemá" - vyznamenal konštruktéra hypersonických zbraní

0 icon

Rusko, 21. september 2020 (AM) - Rusko predtým muselo byť v úlohe dobiehajúcich vo vývoji nových typov zbraní, ale teraz má táto krajina prvýkrát najmodernejšie typy zbraní, mnohonásobne lepšie ako v iných krajinách, vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin.   [caption id="attachment_25260" al

Ruské bombardéry Tu-160 prekonali svetový rekord najdlhšieho letu bez medzipristátia. Video

0 icon

Rusko, 20. september 2020 (AM) - Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 stanovili v sobotu svetový rekord najdlhšieho letu bez medzipristátia pre lietadlá tohto druhu, oznámil novinárom veliteľ diaľkového letectva Vzdušno-kozmických síl RF generálporučík Sergej Kobylaš.  

Svetlo sveta

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

Po kázni Kuffu bude musieť vystúpiť vždy Havran

0 icon

Licenčná rady udelila televízii TV Lux sankciu za to, že na Trnavskej novéne pri kázni otca Mariána Kuffu „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti.“ Toto rozhodnutie je najväčším útokom na náboženské slobody na Slovensku od roku 1989 a som presvedčený, že pošliapava ústavné…

icon FOTO DŇA