Letecko-bezpečnostný analytik exkluzívne pre HS analyzoval odtajnenú správu o páde AN-24 (1)

Bratislava 5. augusta 2020 (HSP/Foto:TASR – František Iván, SITA-Branislav Bibel)

 

Na zistenie pravdy o tom, čo sa stalo v Hejciach je potrebné obnovenie vyšetrovania nezaujatou odbornou komisiou

Trosky havarovaného vojenského lietadla AN-24 pri obci Hejce

Verejnosť sa dočkala zverejnenia vyšetrovacej správy z leteckej katastrofy vojenského lietadla An-24 z 19. januára 2006. Nie každý chce čítať masívne množstvo stoviek strán, pričom ďalšie stovky zostali nezverejnené. Nie každý rozumie tomu, čo tam je napísané. Zverejnenie bolo prvým predpokladom na to, aby sa expertom zvonka umožnil náhľad do útrob správy. A aby sme mohli poskytnúť teraz už aj konštatovania, nielen predpoklady, ako doteraz.

Tak sa pozrime, čo sme sa zo zverejnených skutočností dozvedeli. Čo sa teda stalo? Zhutním to na kritický úsek. Posádka letí v horizontálnom lete vo výške 3000 metrov. Budapešťou je preladená na košického radarového riadiaceho. A vtedy sa začína reťazec pochybení.

Radarový riadiaci Košice im dá klesanie do minimálnej bezpečnej výšky 1200 metrov a potom ich z nepochopiteľných dôvodov vmanipuluje do akceptovania vizuálneho priblíženia. Nie je to môj názor, je to konštatovanie z odborného posudku. Čo je zaujímavé, chýba 6 minút kritickej komunikácie medzi radarom a posádkou. Podozrivé! Stalo sa to ďaleko pred letiskom a ešte pred preletením terénnych prekážok. Radarový riadiaci si totiž myslel jednu nemúdru vec, že posádka veľmi dobré pozná okolie letiska, akoby bola vlastná, domáca, košická posádka. To bolo prvé pochybenie. Radarového riadiaceho.

Veľmi hrubé, ale ešte nie fatálne, bolo totiž napraviteľné. Pilot (takmer s istotou štýlom bojový pilot) začne klesať v smere na letisko, ktorého svetlá vidí. Z nepochopiteľných dôvodov 6,5 minúty (asi 35 km) pred vrazením do kopca odpojí autopilota a namiesto dopraváckych 5 m/s začne klesať bojových 10 m/s. Nepochopiteľne ešte na zvýšenie klesania vysunie podvozok vo vzdialenosti 50 km pred dosadnutím!!! Za normálnych okolností to môže urobiť najskôr niekde na 15 km pred dosadnutím, ešte lepšie na 12 km a menej. Nepochopiteľné, nedopravácke.

Trajektóriou posádka klesá do terénnej prekážky, o ktorej evidentne netuší. Pochybenie zo strany letiaceho pilota. Nikto mu v tom nebráni. Pochybenie zo strany ďalšieho pilota, aj letovoda. Ešte nie fatálne, stále napraviteľné. Radarový riadiaci podľa civilných predpisov očakáva (hlúpo), že posádka vidí a vie, čo znamená povolenie na vizuálne priblíženie. Z nepochopiteľných dôvodov ich nekontroluje. Ďalšie pochybenie radarového riadiaceho, sú totiž pred prekážkami a mal vidieť a videl, že trajektóriou smerujú do prekážky. Ešte to stále nie je fatálne, ešte sa to dá napraviť. Stačí málo: ostražitosť radarového riadiaceho.

Posádka z civilných pravidiel ovláda len to, že teraz môžu voľne klesať k letisku. Ďalšie hrubé pochybenie posádky, sú totiž pred prekážkou, o ktorej netušia, do mapky sa nepozreli. Dodatočné pochybenie, už sa črtá ako fatálne, ak si to niekto nevšimne. Smerujú k letisku a v ich ceste je prekážka, letiaci pilot prepadá tunelovému videniu. Radarový riadiaci vtedy už vidí (mal by, ale keďže asi fatálne pochybil, už sa nestará) že lietadlo podklesalo pod minimálnu výšku, zabezpečujúcu 300 metrovú ochranu. Asi 40 sekúnd (čas na vyklesanie 300m) boli stále nad terénom, ale klesali k nemu.

Na úvod každú sekundu boli o 10 metrov bližšie k ešte nie nezvratnému osudu. A radarový riadiaci z nepochopiteľných dôvodov nič nerobí, nekričí: „zastavte klesanie, nastúpajte do 1200 m, ďalšie klesanie očakávajte o 2 minúty„. To bolo hrubé a fatálne pochybenie zo strany radarového riadiaceho. Ešte pár sekúnd pred katastrofou s nimi mohol mať rádiový kontakt. Výstražný systém na radarovom pracovisku bol buď nefunkčný, alebo radarový riadiaci ho ignoroval, alebo sa nepozeral, alebo tam vôbec nebol, nestaral sa. Inak by ich musel zastaviť. Neurobil nič! Veď prijali vizuálne priblíženie, on už „právne“ podľa civilných predpisov nezodpovedá! Tejto hlúposti uveril aj prokurátor a viac sa nepýtal. Dopravný pilot by sa pýtal.

Medzitým posádke v klesaní zrazu začalo byť čosi čudné. Svetlá sa strácali a pred nimi bola čierňava. Zmiernili klesanie asi na 4,5 m/s. Naďalej sa rútili smerom k terénu. Ani netušili, že prechod do horizontu by ich zachránil. Ani netušili, že tam majú meteorologický radar s funkciou MAP, ani nevedeli, ako ho obsluhovať. Totiž výrobca nebol zapojený do modernizácie a nelegitímny kšeftársky modernizátor lietadla im nedal príručky. Neboli poučení a vycvičení a preverení z nového vybavenia, bol to prvý komerčný let lietadla po 3 rokoch modernizácie! Išlo o pochybenie niekoľkých úradníckych aktérov. Tí si vtedy doma spokojne vychutnávali rodinnú idylku a ani netušili. Aj posádka pochybila, tentoraz fatálne. Nič nevideli, nevedeli prečo, netušili, že sú pod minimálnou bezpečnou výškou a že pred nimi je prekážka. Ale stále klesali! Fatálne nevedeli, čo nevedeli a čo mali vedieť. Čo by vedeli, keby pôsobili v zdravej organizačnej kultúre.

Vtedy nastal prvý náraz. Kapitán možno z prekvapenia zreval „preberám„, dovtedy letiaci druhý pilot sa naďalej zľahka držal riadenia. Neskoro, už sa nič nedalo robiť. V stúpajúcom teréne vrazili smrtiacou rýchlosťou pre všetkých vpredu a v strede kabíny. Všetko trvalo asi 3-4 sekundy. Nultá sekunda – náraz podvozkom do prvých vrcholkov stromov, vysokých 20 metrov. Nastáva prvé zbrzdenie a odtrhávanie častí lietadla. Vo vnútri počuť hukot a trasie to. Po prvej sekunde už kosia kmene vo výške možno 14 metrov nad zemou. Po druhej je už odtrhnuté krídlo a kosia kmene 7-8 metrov nad zemou, palubný technik možno sťahuje páku ovládania motora a vrtule na strane, ktorá indikuje hrozivú pulzáciu. Všetci sa čudujú, čo to je, čo sa robí. Po troch sekundách sú možno v dvoch metroch a následne vrážajú do zeme. Pre posádku nastáva okamžitý koniec. Za tých pár sekúnd nastalo zbrzdenie z 340 km/h na nulu.

Niektorých cestujúcich vyhadzuje aj so sedadlom z lietadla. Tí, čo prežili náraz, pretože boli v zadnej časti, možno do dvoch hodín vykrvácali a pri vtedy už -10 stupňoch mrazu zamrzli. Jediného preživšieho ohrievajú horiace trosky z 2500 litrov paliva. Po troch hodinách prichádza prvá záchrana. Záchranársky vrtuľník nemohol zachraňovať, lebo na zachraňovanie v noci nebol vybavený! Pochybenie úradníkov, ktorí za to boli zodpovední. No najmä amatérskych ministrov, ktorí na to nevyčlenili peniaze, lebo by nebolo na kšefty. Tie sú dôležitejšie. Záchrana možno 4 až 5 preživších za to nestála. A všetci už 15 rokov spokojne spávajú.

Na snímke Peter Švec

Radarový riadiaci, teda organizácia LPS, sa vyvinili. Tým najprimitívnejším spôsobom. Radarový riadiaci bol možno potrestaný nočnými morami. Veď správa obsahuje pasáže o akomsi „nedostatku, ktorý nemal žiadny vplyv na katastrofu“ a to chceli v LPS dosiahnuť. Vyhrali, dosiahli to. To, že boli poslednou záchrannou sieťou, že stačil jediný jasný pokyn a všetci by žili, je predsa niečo nepodstatné! Riadiaci nebol vinník, ani posádka nebola. Ministerskí úradníci priznali 20% viny posádke (prečo nie 14%, a prečo nie iba 5% a možno by sa dalo dohodnúť na 1%). Je to chorá organizačná kultúra dvoch rezortov: obrany a dopravy. Viem, bežnému človeku to nejde do hlavy, ale ani radarový riadiaci ich nechcel zabiť, ani posádka sa nechcela zabiť. Ibaže, nepoznáme podrobnosti PREČO. V správe klamali, zatĺkali. Dôvod na obnovenie vyšetrovania.

A nikto netuší o čo išlo. Ani len bezprostrednú príčinu nenaformulovali správne, spolupôsobiace uvarili úplne z vody a nelogicky, hĺbkovej sa vyhli kompletne. Ale masy sú spokojné, dostali očakávanú odpoveď: „chyba pilota“. Majú vinníka. Ukrižujme ho (už to urobil osud). Nulové poučenie, lebo z hlúpych záverov sa dajú urobiť len hlúpe poučenia. A chorá kultúra zostala, rezort naďalej sedí na časovanej bombe, čím ďalej je táto katastrofa, tým bližšie je ďalšia. Všetci sa uchlácholili zoznamom opatrení. A inštitucionálna hlúposť prekvitá.

Riešenie je jediné: obnova vyšetrovania odbornou, nezaujatou, nespolitizovanou nadrezortnou komisiou. Novou, ktorá zapojí aj výrobcu lietadla a motorov. Čo bola potom reálna príčina? Chorá organizačná kultúra a zlyhanie tak posádky ako aj radarového riadiaceho vo funkcii záchranných sietí pred ľudskou nedokonalosťou. V skutočnosti sa po kvalitnom vyšetrovaní bude bezprostredná príčina začínať asi nasledujúcou formuláciou: „Riadený, radarovo dozorovaný let do terénnej prekážky, ktorý spôsobil dezintegráciu lietadla…“

Čiže funkčnej (ale zle vycvičenej) posádke, s funkčným, vybaveným lietadlom (ktorého ochranné prvky posádka z dôvodu kšeftárskych prístupov pri modernizácii ani nepoznala), pod dozorom radarového riadiaceho (ale tiež zle vycvičeného), s funkčným radarom, bolo umožnené, aby predčasne odišla z tohto sveta po sérii pochybení spolu s cestujúcimi, vrazením do hravo vyhnuteľnej terénnej prekážky len preto, lebo zlyhali záchranné siete. Čo boli spolupôsobiace príčiny? S výnimkou nenastavenia rádiovýškomera, ktorá tam vôbec nebude zaradená, pôjde o pomerne dlhý zoznam. Nechajme to na novú komisiu.

Je to horor, ale takto sa to stalo, akurát to musí potvrdiť nová komisia, lebo tá stará urobila také hlúpe závery, že sa nedajú vôbec použiť. Použiteľné je pritom množstvo podkladov z vyšetrovania, niektoré sú veľmi kvalitné. Vyšetrovatelia sa mali pýtať správne otázky. Nie všetci sa toho držali. Nekvalita správy a najmä nekvalifikovanosť alebo polovičatosť záverov, tá je urážkou obetí.

Ing. Peter Švec, p.s.c., RCDS, bezpečnostno-obranný a letecko-bezpečnostný analytik, Airline Captain B-737 NG, Line Check Captain

 

Druhú časť analýzy Petra Šveca, v ktorej sa okrem iného dozviete, či medzi rozhodujúce príčiny mohla patriť tzv. „Kraftova ilúzia čiernej diery“, si môžete prečítať už zajtra.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Sagan neľutuje, že nemá ôsmy zelený dres. Urobil maximum a teraz pôjde za synom

0 icon

Bratislava 21. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Christophe Petit-Tesson/Pool via AP)   Peter Sagan tento rok nedoviedol do úspešného konca boj o zelený dres na Tour de France. Vôbec prvýkrát od roku 2012 dokončil najslávnejšie preteky bez toho, aby bol v parížskom cieli pod Víťazným oblúkom dekorovaný na pódiu v zelenej farbe Zdolal…

Prieskum Median SK: Hlas-SD sa dotiahol na Matovičovo OĽaNO, ĽSNS sa doťahuje na Smer-SD

0 icon

Bratislava 20. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v týchto dňoch, zvíťazilo by hnutie OĽANO so ziskom 17 percent hlasov Na druhom mieste by skončila novovznikajúca strana Hlas-SD, ktorú by volilo 16,9 percenta respondentov. Treťou by bola SaS so ziskom 11,9…

Aj bývalý vyšetrovateľ poukázal na nezrovnalosti v zmenkách Arca Capital

0 icon

Bratislava 21. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský)   Bývalý policajný vyšetrovateľ a exriaditeľ Úradu boja proti korupcii Jozef Šátek si myslí, že ohľadom zmeniek rodiny Igora Matoviča vo finančnej skupine Arca Capital je stále veľa otáznikov. Mnohé z nich podľa neho neodkryl ani samotný premiér, ktorý k tejto téme v sobotu…

Odhalil Alojz Hlina zákulisnú intrigu bizarnej investície premiérovej manželky Pavlíny?

0 icon

Bratislava 21. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Vladimír Benko,Lukáš Grinaj)   Bývalý predseda mimoparlamentnej strany KDH Alojz Hlina má vážne pochybnosti o vierohodnosti vysvetlenia premiéra Igora Matoviča, prečo si robil test dôvery a lojality, keď sa niekoľko dní nevyjadroval k nevýhodnej investícii svojej manželky Pavlíny do zmeniek Arca Investment Igor Matovič tvrdí, že…

Šok v ČR: Minister zdravotníctva Adam Vojtěch odstúpil z funkcie. „Bol znechutený politikou a médiami, chápem ho“, hovorí Babiš

0 icon

Praha 21. septembra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Virginia Mayo)   Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch nečakane odstúpil z funkcie, informuje spravodajský portál tn.cz. Oznámil to dnes na mimoriadnej tlačovej konferencii s tým, že premiér Andrej Babiš už má v rukách jeho rezignáciu "Po dôkladnom zvážení aktuálnej situácie som sa rozhodol, že odstúpim z…

Bahrajn oznámil zmarenie príprav „teroristického útoku“ podporovaného Iránom

0 icon

Dubaj 21. septembra 2020 (TASR/HSP/Foto:Wikimedia)   Bahrajn v pondelok oznámil, že zmaril pripravovaný "teroristický útok" militantov s podporou Iránu, ktorého terčom sa tento rok mali stať diplomati a cudzinci v tomto ostrovnom štáte v Perzskom zálive. Informovali o tom agentúry AP a Reuters Vyhlásenie bahrajnského ministerstva vnútra potvrdilo predošlé správy…

V nedeľu otestovali 1 952 ľudí, 79 bolo pozitívnych

0 icon

Bratislava 21. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   V nedeľu na ochorenie COVID-19 otestovali 1 952 ľudí, 79 bolo pozitívnych. Vyliečilo sa ďalších 23 infikovaných. Počet úmrtí pacientov s potvrdeným koronavírusom zostáva na 39. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk V nemocniciach je hospitalizovaných 121 pacientov,…

„Vyvážená“ diskusia podľa TA3: Piati „koronastrašiaci“ na jedného Bukovského

0 icon

Bratislava 21. septembra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Televízia TA3 zorganizovala diskusiu na tému koronavírusu, ktorá však bola od objektivity na míle vzdialená. Štyria diskutujúci plus moderátor mali totiž evidentne takmer totožné názory, zatiaľ čo jediný s odlišným názorom bol doktor Igor Bukovský, ktorý tak celú reláciu musel čeliť obrovskej presile…

Pokračuje pojednávanie s predsedom ĽSNS v kauze finančných šekov. Ak sa sudkyňa z prípadu Kuciak prikloní k prísnejšej kvalifikácii, hrozí mu 8 rokov väzenia

0 icon

Bratislava 21. septembra 2020 AKTUALIZOVANÉ (TASR/SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Pred Špecializovaným trestným súdom (ŠTS) v Pezinku pokračuje hlavné pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze kontroverzných šekov Kotleba sa na proces dostavil v sprievode svojich obhajcov - Ondreja Mularčíka a Tomáša Rosinu. Naposledy naplánovaný proces na 8. septembra bol zrušený.…

Vláda hodnotí prvých šesť mesiacov: „Denne si všetci pálime prsty s mafiou a ich prisluhovačmi,“ píše Matovič. „Bolo to také malé pekielko,“ pridáva sa Naď

0 icon

Bratislava 21. septembra 2020 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Vláda Igora Matoviča je v úrade už pol roka a práve pri tejto príležitosti svoje doterajší počínanie na sociálnej sieti bilancoval premiér Igor Matovič, ktorý hovorí najmä o boji s mafiou. "Takto presne pred šiestimi mesiacmi v sobotu poobede sme dostali z rúk…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Švec

Štátom ide o život a národy sa ticho prizerajú!

0icon

Časť nasledujúcej úvahy som už publikoval v kampani do eurovolieb, aj neskôr v predvolebnom blogu. A treba to robiť znovu a bez prestávky. Pokiaľ nejde o život, nejde o nič. Tu už ide o život. O život národa, o život štátu, o štátnosť ako najvyššiu hodnotu národa. Ide o problém nefalšovanej vlastizrady vo forme odstraňovania atribútov štátnosti. O pár dní nastupuje…

Ladislav Kováčik

Ako reagovať na dezinformácie a lži o Cirkvi a kresťanstve?

0icon

(Tento článok bol pôvodne publikovaný ako facebookový status.) Pokúsim sa ustrážiť, aby tento status nebol zbytočne dlhý, ale ta

Jana Tutková

Faloš a krutosť Jany Cigánikovej - všetko pre preferencie

0icon

Už niekoľko mesiacov nám poslankyňa Cigániková zo SaS cez TV Markízu pripomína, že odporcovia potratovej tabletky, ktorá by umožnila chemický potrat do 9. týždňa tehotenstva, sú len náboženskí fanatici a ona je tá moderná žena, ktorá jediná cíti s ostatnými ženami. Osvedčená mantra progresívcov, aby sa vrátili do náruče SaS,…

Maroš Borza

ZA FUNKCIE.

0icon

Je po sneme SNS. Došlo k tomu čo drvivá väčšina členov nechcela – Danko sa stal opäť predsedom. Nevybrali si ho členovia, ale delegáti. Takí delegáti, akým bol delegát za Senec. Ten človek bol vyzvaný členskou základňou, aby nehlasoval za Danka, ale za Hrnka. Napriek tomu dal hlas Dankovi. Koľko bolo…

Štefan Harabin

Výzva poškodeným, ktorým boli uložené pokuty policajtom za nenosenie rúšok: „Neplaťte ich žiadajte doručiť rozhodnutie o uložení pokuty písomne a okamžite podajte trestné oznámenia na autora uloženej pokuty za zneužívanie právomoci verejného činiteľa.“

0icon

To čo som tvrdil v nepriestrelnej analýze viažucej sa na právnu nulitu všetkých Mikasových opatrení, okrem iného i toho v určení nezákonnej povinnosti nosiť rúška pre nenakazených ľudí (video zo 7. septembra 2020 https://www.youtube.com/watch?v=JJZ5fwFP_uM&t=59s) a tiež to, že tí ktorí dostanú pokutu ju nemusia zaplatiť, lebo by bola ulož

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Viete presne, ako funguje spojka?

0 icon

Spojka patrí medzi základné konštrukčné časti pohonného reťazca. Mnohí z vás určite poznajú princíp jej práce a to, na čo slúži. Pre mnohých fanúšikov áut je pohľad na tretí pedál pohladenie na duši, keďže v súčasnej dobe expanzie automatických prevodoviek je na ústupe. Raz bude manuál pôsobiť ako vyhynutý dinosaurus.…

Svet a konšpirácie - 3. časť

0 icon

V rámci tretej časti sa spoločne pozrieme na konšpiračné teórie v súčasnosti, keďže v poslednom čase je záujem o ne na prudkom vzostupe. Za tým však môže stať viacero dôvodov. Poďme sa na nich pozrieť. Spomínaná strata viery môže byť jedným z dôvodov, prečo sa v súčasnosti konšpiračné teórie tešia stále väčšej a väčšej obľube. Taktiež strata…

TOP10: Svetové celebrity prezradili o sebe skutočné veci

0 icon

Slávne celebrity vedú dobrodružný život nielen na obrazovke. Čo sa ale stane, ak o sebe prezradia vo chvíľke úprimnosti niečo, čo nie je až také nadradené? Danny Trejo zažil úspešnú kariéru ako lupič, Liam Neeson bol agresívnym učiteľom a Nicolas Cage sa nechal oklamať lebkou dinosaura. Tieto fakty ukazujú celebrity…

Odtlačky prstov: Unikátne fakty, o ktorých si zrejme nevedel

0 icon

Ľudské odtlačky prstov sú jedným z najpresnejších a najspoľahlivejších spôsobov, ako identifikovať človeka. Okrem toho sa v súčasnosti odtlačky prstov používajú aj na odomknutie počítača alebo smartfónu. Vedel si však, že odtlačky prstov, sa formujú dávno pred tým, ako dieťa uzrie svetlo sveta? Odtlačky prstov sú jednou z najúžasnejších častí ľudského tela. Existuje niekoľko zaujímavých…

Vláknina a správne fungovanie tela

0 icon

Prinášame vám ďalší článok z edície ako funguje telo. Postupne sa vám snažíme priniesť jednotlivé zložky potravy, ktoré sú nevyhnutné na to, aby sme boli zdraví a naše telo dostalo všetko, čo reálne potrebuje. V tejto časti článku sa pozrieme na veľmi dôležitú súčasť potravy, ktorou je vláknina. Vláknina je súčasť potravy, ktorá…

Vo svete IT

Sťahovanie súborov cez Chrome bude bezpečnejšie. Google sprístupňuje funkciu, ktorá nás má ochrániť pred malwarom

0 icon

Google oznámil dostupnosť programu Advanced Protection aj pre bežných používateľov, ktorí budú môcť touto cestou poslať do Google podozrivé súbory, ktoré môžu v sebe schovávať malware, či iný škodlivý kód. Na tému upozorňuje portál techaradar.com. Spoločnosť tento program prvýkrát širokej verejnosti predstavila ešte 3 roky dozadu, jeho dostupnosť bola však…

Pre tieto Xiaomi a Redmi smartfóny stiahnete k dnešnému dňu MIUI 12 nadstavbu. Je tam aj váš?

0 icon

Približne dva týždne dozadu sme vám priniesli aktualizovaný zoznam smartfónov, pre ktoré Xiaomi uvoľnilo MIUI 12 aktualizácia. Na zozname bolo viac ako 10 zariadení pričom medzičasom pribudli ďalšie. Aktualizácia má byť však na konci dňa dostupnou pre takmer 50 modelov smartfónov. Inými slovami, Xiaomi má pred sebou ešte dlhú cestu.…

Xiaomi Mijia Thermal Cup – štýlová termoska s objemom 500 ml, ktorá by nemala ujsť oku žiadneho fanúšika Xiaomi

0 icon

Fanúšikovia spoločnosti Xiaomi pozor! E-shop Cafago.com prichádza opäť s vynikajúcou akciou, ktorú by nemal prehliadnuť žiadny fanúšik populárnej čínskej značky. Na spomínanom e-shope si totižto môžete už dnes uchmatnúť štýlovú termosku Xiaomi Mijia Thermal Cup s objemom až 500 ml za naozaj skvelých 18,09 eur s bezplatným doručením bez akýchkoľvek…

Ako by reagovalo ľudstvo v prípade objavenia mimozemského života?

0 icon

Astronóm z inštitútu SETI, Seth Shostak, ktorý sa zameriava na pátranie po mimozemských civilizáciách tvrdí, že existuje veľa ľudí, ktorí veria tomu, že objavenie mimozemskej civilizácie by bolo informáciou, ktorú by sa snažili vlády ututlať. Prečo? Takýto objav by pravdepodobne vyvolal medzi ľuďmi paniku. Shostak dodáva, že je to logické.…

„Venuša je momentálne zaujímavejším cieľom ako Mars,..“ Astronómovia chcú objasniť „stopy života“

0 icon

Tento pondelok, 14. septembra, oznámili vedci, že v oblakoch Venuše našli fosfán, chemikáliu, ktorá by mohla byť známkou života. Objav vyvolal vlnu rozruchu a vedci už chystajú niekoľko ďalších pozorovaní, ktoré by záhadu objasnili. Lenže ak chceme naozaj zistiť, čo sa deje v hustých, kyselinou naplnených oblakoch nášho suseda, pozorovania…

Armádny Magazín

Čínske letectvo simulovalo na videu útok na americkú leteckú základňu Andersen na ostrove Guam

0 icon

Peking, 21. september 2020 (AM)  - Čínske letectvo zverejnilo video, ktoré ukazuje, ako strategické bombardéry H-6 schopné niesť nukleárne zbrane simulujú útok na americkú leteckú základňu Andersen na tichomorskom ostrove Guam.   Video, ktoré bolo zverejnené v sobotu na účte vojenského letectva Ľudovej oslobodzovacej armády vzniklo

Ropa je silný motivátor: USA posilňujú svoje vojenské postavenie na severovýchode Sýrie

0 icon

Sýria, 21. september 2020 (AM) - Po ohlásení ústupu amerických síl v severovýchodnej Sýrii v októbri 2019, ktorý dal Turecku voľnú ruku na zahájenie ofenzívy proti sýrskym kurdským milíciám [YPG], americký prezident Donald Trump naznačil, že zakáže Islamskému štátu, Sýrii, ale aj Rusom prístup k ropným a plyno

Nemohúcnosť OSN - vyzýva Turecko, aby vyšetrilo zločiny, ktorých sa dopustilo v Sýrii

0 icon

USA, 21. september 2020 (AM) - V Sýrii žiadny bojovník nemá čisté ruky. Vyplýva to z posudku Nezávislej medzinárodnej vyšetrovacej komisie OSN pre sýrsky konflikt vydaného 15 septembra 2020, v ktorom sa dokumentuje množstvo prípadov porušenia väzby vládnymi silami, sýrskou národnou armádou [ANS], sýrskymi demo

Putin: "Nikto na svete takéto zbrane nemá" - vyznamenal konštruktéra hypersonických zbraní

0 icon

Rusko, 21. september 2020 (AM) - Rusko predtým muselo byť v úlohe dobiehajúcich vo vývoji nových typov zbraní, ale teraz má táto krajina prvýkrát najmodernejšie typy zbraní, mnohonásobne lepšie ako v iných krajinách, vyhlásil ruský prezident Vladimír Putin.   [caption id="attachment_25260" al

Ruské bombardéry Tu-160 prekonali svetový rekord najdlhšieho letu bez medzipristátia. Video

0 icon

Rusko, 20. september 2020 (AM) - Ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-160 stanovili v sobotu svetový rekord najdlhšieho letu bez medzipristátia pre lietadlá tohto druhu, oznámil novinárom veliteľ diaľkového letectva Vzdušno-kozmických síl RF generálporučík Sergej Kobylaš.  

Svetlo sveta

Na sviatok Sedembolestnej sa u nás začína 40-dňová pôstna reťaz za kňazov

0 icon

Na Slovensku sa v utorok – od sviatku Sedembolestnej Panny Márie – začína opäť 40-dňová pôstna reťaz za kňazov. “Bude to výnimočný ročník, lebo súčasne sme sa podujali zorganizovať aj putovanie relikvie neporušeného srdca veľkého svätca Jána Vianneya. Vyprosovať milosti pre kňazov s ich najväčším patrónom, arským farárom, bude iste mimoriadna…

14.9. Sviatok Povýšenia sv. Kríža

0 icon

Sviatok povýšenia sv. Kríža je sviatkom úcty ku krížu, na ktorom bol ukrižovaný Ježiš Kristus. Bol zavedený po tom, ako sv. Helena, manželka cisára Konštantína, začala hľadať a aj našla ostatky sv. Kríža na Kalvárii v Jeruzaleme. Pod kalváriou, ktorá bola miestom ukrižovávania sa nachádzalo veľa driev, ktoré rímski vojaci…

Arcibiskup Fulton Sheen: Pád a návrat Šimona Petra

0 icon

Šimon Peter je najmilovanejšou postavou Nového zákona. V charaktere svätého Petra sa stretajú dve podstaty. Jedná je tá svätá, ktorú dostal od Boha a druhá je tá ľudská, ktorú dostal od svojich rodičov. Poznáme príbeh, ako Ježiš Kristus pri stretnutí so Šimonom mení jeho identitu tým, že mu zmení meno…

Prečo mal Páter Pio stigmy?

0 icon

Jeden z najväčších svätcov modernej doby, páter Pio, je známy nielen ako muž modlitby, zázrakov a hlbokej nábožnosti, ale vonkajší znak jeho svätosti sa prejavil viditeľnými stigmami na tých častiach tela, ktoré človek spôsobil pri ukrižovaní Ježišovi. Vo víziach svätej Kataríny Emmerichovej sme našli opis, že okrem známych piatich rán…

Po kázni Kuffu bude musieť vystúpiť vždy Havran

0 icon

Licenčná rady udelila televízii TV Lux sankciu za to, že na Trnavskej novéne pri kázni otca Mariána Kuffu „nezabezpečila informačnú všestrannosť a názorovú pluralitu v primeranom rozsahu a v relevantnej časovej nadväznosti.“ Toto rozhodnutie je najväčším útokom na náboženské slobody na Slovensku od roku 1989 a som presvedčený, že pošliapava ústavné…

icon FOTO DŇA