Najvyšší správny súd

NAŽIVO

Legislatíva v súvislosti s atentátom na predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) z mája minulého roka je nateraz nastavená dostatočne. V koalícii diskusia o ďalšom súbore legislatívnych úprav zatiaľ nebola. Na tlačovej konferencii to v pondelok v reakcii na novinársku otázku vyhlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

„Ja si myslím, že veľká väčšina vecí upravená bola. Ak sa nájdu niektoré veci, ktoré aj nám z hľadiska zlepšenia výkonu práce polície vedia pomôcť, nemám problém, aby sme o tom debatovali. Ale myslím si, že zatiaľ je tá legislatíva dostatočne dobre upravená,“ uviedol minister.

13:00

Čína v pondelok vyzvala na uzavretie „zaväzujúcej mierovej dohody“ vo vojne na Ukrajine. Reagovala na naliehanie Kyjeva a jeho spojencov na Moskvu, aby spustila 30-dňové prímeria a návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na priame rokovania. Informovala o tom agentúra AFP.

12:21

Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v pondelok v Londýne vyzval Rusko na prímerie s Ukrajinou predtým, ako sa v Turecku potencionálne uskutočnia priame mierové rozhovory medzi oboma stranami konfliktu. Povedal to pred stretnutím ministrov zahraničných vecí skupiny Weimar+. Informovala agentúra Reuters.

12:19

Spojené štáty na 15 dní pozastavia dovoz hospodárskych zvierat z Mexika. Dôvodom sú nedostatočné opatrenia v boji proti epidémii múch, ktorých mäsožravé larvy dokážu usmrtiť dobytok. Informovala agentúra AFP.

12:18

Počas nedeľňajšieho zápasu 35. kola španielskej La Ligy 2024/2025 medzi futbalistami FC Barcelona a Realu Madrid nastalo v 88. minúte vystriedanie zraneného útočníka “bieleho baletu” Viníciusa Júniora.

Vinicius Junior
Na snímke hráči Realu Madrid Vinicius Junior (vľavo) a Kylian Mbappe oslavujú po góle vo futbalovom zápase La Ligy medzi Barcelonou a Realom Madrid / Foto: SITA/AP-Joan Monfort
Čítať viac | 11:51

Hokejisti Fínska sa v nedeľňajšom večernom dueli proti Francúzom postarali o najnapínavejšie okamihy doterajšieho priebehu majstrovstiev sveta vo Švédsku a Dánsku. Outsider z Francúzska dokonale zaskočil superfavorita na zlato, ale nakoniec si nepripísal historicky druhé víťazstvo nad Fínskom na scéne MS.

Fínsko - Francúzsko
Na snímke fínski hokejisti Teuvo Teräväinen (86), Eeli Tolvanen (20) a Juho Lammikko (91) sa tešia z vyrovnávajúceho gólu na 1:1 v zápase základnej A-skupiny Fínsko – Francúzsko / Foto: TASR/AP-Christine Olsson/TT News Agency via AP
Čítať viac | 10:55

Podľa Bieleho domu sa USA a Čína dohodli na 90-dňovom obchodnom prímerí.

Na rokovaniach v Ženeve sa strany dohodli, že Peking zníži clá na americký tovar zo 125 % na 10 %. A USA znížia svoje clá na čínsky tovar zo 145 % na 30 %.

09:23

Bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol v pondelok prvýkrát prišiel na pojednávanie svojho procesu cez hlavný vchod okresného súdu v Soule. Súd totiž zamietol žiadosť jeho ochranky o využitie podzemného vchodu v rámci tretieho vypočúvania. Informovala o tom agentúra Jonhap.

Exprezident Jun dorazil na súd po prvý raz cez hlavný vchod Sok-jol
Na snímke bývalý juhokórejský prezident Jun Sok-jol prichádza prvýkrát na pojednávanie v rámci svojho procesu cez hlavný vchod okresného súdu v Soule / Foto: TASR/AP-Ahn Young-joon, Pool
08:47

„Strana kurdských pracujúcich“, ktorá je v Turecku uznaná za teroristickú stranu, oznámila svoje rozpustenie a zastavenie bojov proti Ankare, informuje kurdská televízia Rudaw.

Na kongrese svojej strany uviedla, že je potrebné nájsť mierové riešenie dlhodobého konfliktu s Tureckom. Kurdskí lídri vyzvali na politické metódy boja za svoje práva a vyzvali svetové spoločenstvo, aby im v tom pomohlo.

Nasledovala výzva vodcu strany Abdullaha Ocalana, ktorý je v Turecku väznený už viac ako 20 rokov, aby „zložili zbrane“.

08:36

V Južnej Kórei sa v pondelok oficiálne začala predvolebná kampaň pre predčasné prezidentské voľby 3. júna. Víťazný kandidát na najvyššom poste nahradí exprezidenta Jun Sok-jola, ktorý bol v apríli odvolaný pre jeho rozhodnutie z vlaňajška vyhlásiť stanné právo. Informovala o tom agentúra AFP.

Do volieb sa zaregistrovalo šesť uchádzačov. Najväčším favoritom je liberálny opozičný líder I Če-mjong, ktorý v prieskumoch verejnej mienky dosahuje až 43-percentnú podporu.

08:34

Spojené kráľovstvo v pondelok hostí stretnutie európskych ministrov zahraničných vecí v rámci takzvanej skupiny Weimar+, ktoré sa bude sústreďovať na podporu Ukrajiny a posilnenie bezpečnosti v Európe. Rokovania sa uskutočnia len dva dni po tom, čo spojenci Kyjeva vyzvali Rusko na prijatie bezpodmienečného 30-dňového prímeria s účinnosťou od pondelka 12. mája. Informovala agentúra AFP.

Russia Ukraine War David Lammy
Na snímke britský minister zahraničných vecí David Lammy prichádza na stretnutie ministrov zahraničných vecí UA a EÚ v ukrajinskom Ľvove v piatok 9. mája 2025 / Foto: SITA/AP-Mykola Tys
08:06

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio viedol v nedeľu večer samostatné rozhovory s britským šéfom diplomacie Davidom Lammym a nemeckým kancelárom Friedrichom Merzom, počas ktorých potvrdil postoj Spojených štátov k vojne na Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Minister opätovne potvrdil postoj USA k rusko-ukrajinskej vojne: našou najvyššou prioritou zostáva ukončenie bojov a okamžité prímerie,“ povedal Rubio podľa vyhlásenia amerického ministerstva Lammymu.

Europe US Ukraine Lammy Rubio
Na snímke americký minister zahraničných vecí Marco Rubio (vľavo), francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Noel Barrot (uprostred) a britský minister zahraničných vecí David Lammy / Foto: SITA/AP-Julien de Rosa, Pool via AP
07:57

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok vyhlásil, že prepustenie americko-izraelského rukojemníka Edana Alexandra militantným hnutím Hamas neprinesie prímerie v Pásme Gazy ani oslobodenie palestínskych väzňov. Informovala o tom agentúra AFP.

Hamas v nedeľu oznámil, že prepustí americko-izraelského rukojemníka Edana Alexandra.

07:56

Rozsiahly požiar, ktorý minulý rok zničil veľké nákupné centrum Marywilska 44 vo Varšave, bol výsledkom podpaľačstva nariadeného ruskými tajnými službami. V nedeľu, v predvečer prvého výročia požiaru, to podľa agentúry AP na platforme X oznámil poľský premiér Donald Tusk.

„Teraz s istotou vieme, že veľký požiar v nákupnom centre Marywilska bol výsledkom podpaľačstva nariadeného ruskými službami,“ napísal Tusk.

07:54

Palestínske hnutie Hamas v nedeľu oznámilo, že v rámci širšieho úsilia o dosiahnutie prímeria s Izraelom a obnovenie humanitárnej pomoci do Pásma Gazy prepustí americko-izraelského rukojemníka Edana Alexandra. Militantné hnutie ho zadržiava od útoku zo 7. októbra 2023, ktorý spustil vojnu v palestínskej enkláve. Správy priniesli agentúry AP, AFP a DPA.

07:50
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Lehota na rozhodnutie Najvyššieho správneho súdu SR o žalobách sa predĺži

Najvyšší správny súd (NSS) SR bude mať pri volebných sťažnostiach dlhšiu lehotu na rozhodnutie. Predĺži sa z 30 na 90 dní. Vyplýva to z novely Správneho súdneho poriadku, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR

Najvyšší správny súd
Ilustračné foto / Foto: TASR – Jaroslav Novák
❚❚
.

Predkladatelia vysvetlili, že súčasťou reformy justície schválenej koncom roka 2020 bol aj presun agendy súdnej kontroly volieb do orgánov územnej samosprávy. Táto predtým patrila do právomoci Ústavného súdu SR a od augusta 2021 prešla do právomoci NSS SR.

“Avšak bez toho, aby mal NSS SR k dispozícii potrebné nástroje a mechanizmy na efektívne rozhodovanie v tejto agende bez prieťahov,” vysvetlili predkladatelia novely.

Okrem iného bude môcť NSS odmietnuť žalobu v konaní vo veciach ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy aj vtedy, keď je zrejmé, že by jej nebolo možné vyhovieť.

.

“Prijať rozhodnutie o odmietnutí žaloby z tohto dôvodu možno len jednomyseľne,” píše sa v návrhu.

Upúšťa sa aj od povinnosti rozhodovať o žalobe na pojednávaní.

“Správny súd rozhoduje o žalobe spravidla bez pojednávania, pojednávanie môže nariadiť, ak to považuje za potrebné,” píše sa v návrhu.

Poslanci pozmeňujúcim návrhom doplnili prechodné ustanovenie, ktorým sa potvrdzuje okamžité uplatňovanie novej právnej úpravy konania vo veciach ústavnosti a zákonnosti volieb do orgánov územnej samosprávy aj v konaniach začatých predo dňom účinnosti novej právnej úpravy.

NSS SR začal svoju činnosť vykonávať na začiatku augusta 2021. Hierarchicky má postavenie ako Najvyšší súd SR. Okrem odvolacej správnej agendy a disciplinárok sudcov, prokurátorov, notárov i exekútorov má za úlohu rozhodovať aj o volebných sťažnostiach. Táto úloha predtým patrila Ústavnému súdu SR.

.

 

Verejný ochranca práv bude môcť zostať vo funkcii až do jeho výmeny

Verejný ochranca práv bude môcť zostať vo funkcii až do zloženia sľubu nového ombudsmana. Vyplýva to z novely Ústavy SR, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Mária Patakyová
Na snímke verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová

Právnou úpravou chcú poslanci dosiahnuť funkčnosť verejného ochrancu práv, ktorý je ústavným orgánom, a to v prípade, že napríklad parlament nezvolí nového verejného ochrancu práv ešte pred uplynutím funkčného obdobia aktuálnemu ombudsmanovi.

“Tým sa dosahuje ústavne legitímny cieľ zabezpečenia aktívnej ochrany základných práv a slobôd fyzických osôb a právnických osôb v konaní pred orgánmi verejnej správy a ďalšími orgánmi verejnej moci,” uviedli predkladatelia v dôvodovej správe návrhu.

Návrh ústavného zákona zároveň podľa poslancov reflektuje súčasnú ústavne nevyhovujúcu situáciu v praxi, keď od 29. marca, keď uplynulo funkčné obdobie verejnej ochrankyni práv Márii Patakyovej, nie je funkcia verejného ochrancu práv obsadená a Národná rada SR zatiaľ nepristúpila k pokusu zvoliť nového verejného ochrancu práv.

.

 

Európsky výbor nebude schvaľovať stanoviská i k ďalším záležitostiam EÚ

Zákon o spolupráci Národnej rady (NR) SR a vlády SR v záležitostiach EÚ sa nateraz meniť nebude. Poslanci v utorok neschválili novelu ústavného zákona z dielne poslancov SaS. Parlament tak nebude môcť poverovať Výbor NR SR pre európske záležitosti schvaľovať stanoviská aj k ďalším záležitostiam Európskej únie (EÚ) než len k právne záväzným aktom. Za legislatívnu zmenu hlasovalo 84 zo 144 prítomných poslancov, proti bolo 51 poslancov.

Autori novely nepovažujú aktuálne znenie zákona za úplne logické.

“Ak ústavný zákon zveruje NR SR možnosť poveriť Výbor NR SR pre európske záležitosti výkonom pôsobnosti v takej dôležitej veci, ako je prijímanie stanovísk SR k návrhom právne záväzných aktov a iných aktov Európskych spoločenstiev a EÚ, o ktorých sa rozhoduje na úrovni zástupcov vlád členských štátov EÚ, nie je dôvod, aby NR SR nemala možnosť urobiť tak aj vo vzťahu k schvaľovaniu stanovísk SR k ďalším záležitostiam EÚ,” argumentovali v dôvodovej správe.

Do programu schôdze pribudol návrh o posunutí účinnosti novej súdnej mapy

Do programu aktuálnej 75. schôdze Národnej rady (NR) SR pribudla novela týkajúca sa posunutia účinnosti reformy súdnej mapy o päť mesiacov. Návrh novely zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi súdov žiada vláda prerokovať v skrátenom legislatívnom konaní. V zrýchlenom režime by mal parlament prebrať aj vládny návrh zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania v referende.

O návrhoch na skrátené konanie budú poslanci rokovať v stredu (9. 11.) od 9.00 h. Ak odhlasujú zrýchlený režim, pristúpia k rokovaniu v prvom čítaní o oboch návrhoch bezprostredne po hlasovaní.

Novela zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi súdov má posunúť termín účinnosti reformy z 1. januára na 1. júna 2023. Novela tiež rieši korekcie právnej úpravy. Zameriavajú sa na vytvorenie lepších predpokladov pre funkčnosť súdov dotknutých reformou.

Vládny návrh zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania v referende má umožniť hlasovať vo všeľudovom hlasovaní aj tým voličom, ktorí budú v izolácii alebo karanténe v súvislosti s ochorením COVID-19. Ide o referendum naplánované na 21. januára 2023 o možnosti skrátiť volebné obdobie.

Do programu aktuálnej schôdze pribudla aj novela zákona o profesionálnych náhradných rodičoch, ktorú vetovala prezidentka SR Zuzana Čaputová. Plénum by sa jej podľa odsúhlasenej zmeny programu malo venovať v stredu o 14.00 h.

Na ďalšiu riadnu schôdzu poslanci presunuli vládny návrh zákona o dani z výhody získanej v dôsledku osobitnej situácie na trhu s ropou a novelu Exekučného poriadku.

.

 

Akademický senát VŠ nemusí schvaľovať rokovací poriadok vedeckej rady

Akademický senát verejnej vysokej školy (VŠ) po novom nebude musieť na návrh rektora schvaľovať návrh rokovacieho poriadku vedeckej rady školy, ale štipendijný poriadok VŠ. Vyplýva to z novely zákona o vysokých školách z dielne Jozefa Habánika a Dušana Jarjabka (obaja Smer-SD), ktorú Národná rada (NR) SR v utorok schválila.

Dušan Jarjabek
Na snímke Dušan Jarjabek

“Cieľom návrhu je odstrániť nezrovnalosti v súčasnom znení zákona o vysokých školách, v ktorom je chybne zavedená kompetencia akademického senátu verejnej vysokej školy schvaľovať rokovací poriadok vedeckej rady verejnej vysokej školy,” píše sa v dôvodovej správe.

Do zákona sa doplní ustanovenie, podľa ktorého sa správna rada verejnej VŠ vyjadruje k výročnej správe o činnosti školy a výročnej správe o jej hospodárení, ktorú predkladá rektor pred schválením v akademickom senáte.

Účinnosť má novela nadobudnúť od 1. januára 2023.

.

 

Nový zákon o ovzduší má znížiť emisie a zlepšiť kvalitu vzduchu

Znižovanie celkového množstva emisií vypúšťaných do ovzdušia, zvyšovanie kvality ovzdušia aj obmedzenie množstva emisií priamo na zdroji. Tieto tri hlavné línie sleduje návrh nového zákona o ochrane ovzdušia z dielne Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Návrh legislatívy v utorok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.

emisie
Ilustračné foto

Ministerstvo poukázalo na to, že Slovensko v súčasnosti čelí žalobe zo strany Európskej komisie za nedostatočnú ochranu ovzdušia a prekračovanie limitnej hodnoty znečistenia v čase úradovania predchádzajúcich vlád.

Návrh zákona o ochrane ovzdušia stanovuje prípustnú mieru znečistenia ovzdušia v krajine, vymedzuje pôsobnosť orgánov ochrany ovzdušia, určuje povinnosti a zákazy pre fyzické a právnické osoby a koriguje monitoring a hodnotenie kvality ovzdušia. Zohľadňuje aj lokálny prístup k riadeniu kvality ovzdušia, keď obciam poskytuje právomoc obmedziť prevádzkovanie vybraných malých zdrojov znečisťovania ovzdušia. Obce by mohli podľa zákona zakázať vybrané osobitné činnosti na svojom území. Získať majú aj právomoc vytvárať nízkoemisné zóny s možnosťou obmedziť cestnú dopravu.

Nová legislatíva je podľa envirorezortu vôbec prvou právnou úpravou, ktorá upravuje reguláciu zápachu. Obciam má prisúdiť právomoc regulovať zápach verejne záväzným nariadením.

.

Navrhovaná právna úprava zavádza možnosti kontroly individuálneho spaľovania zo strany Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP). MŽP preto plánuje výrazné personálne aj materiálno-technické posilnenie kapacít inšpekcie aj okresných úradov.

K zvýšeniu ochrany ovzdušia má prispieť aj zákaz spaľovania druhotných tuhých palív, ktorý má na Slovensku platiť od roku 2026. Návrh obsahuje aj ustanovenia na zvýšenie výrobných štandardov pre priemyselné prevádzky či vypracovanie smogového regulačného plánu pre lokality s vysokým rizikom znečistenia ovzdušia. Vďaka tomu bude možnosť okamžite zakročiť pri zhoršenej smogovej situácii. Určené budú aj požiadavky na kvalitu palív a výrobkov na spaľovanie. Návrh zároveň zavádza osobitné povoľovanie stacionárnych zdrojov znečisťovania a nástroje na riadenie kvality ovzdušia. Nastoľuje dôslednejšiu kontrolu znečisťovania ovzdušia a ukladanie sankcií. Umožňuje lokálny prístup k riadeniu kvality ovzdušia. Okresné úrady v sídle kraja majú získať právomoc žiadať samosprávny kraj o vypracovanie regionálneho programu na zníženie znečistenia ovzdušia a obce o vypracovanie miestneho plánu.

 

Poslanci posunuli do 2. čítania novelu Trestného poriadku i zákona o rodine

Novelou Trestného poriadku by sa mohol zabezpečiť riadny procesný postup prehliadky priestorov výkonu advokácie tak, aby nedochádzalo k ohrozeniu práv občanov a k svojvoľným a nezákonným postupom orgánov činných v trestnom konaní (OČTK). Novelu nezaradenej poslankyne Kataríny Hatrákovej a poslancov zo Sme rodina posunulo plénum v utorok do druhého čítania

55. schôdza Národnej rady SR
Na snímke poslankyňa NR SR Katarína Hatráková (OľaNO)

Návrh má ukotviť postup, ktorý umožní izolovanie údajov relevantných pre trestné konanie spôsobom vylučujúcim vznik neprípustnej situácie znamenajúcej závažný zásah do práv jednotlivcov. Cieľom novely je zabrániť tomu, aby sa vykonaním prehliadky a získaním dôverných informácií dôležitých pre prípravu obhajoby klienta zasiahlo do práva na obhajobu a rovnosti zbraní v trestnom konaní.

Novela by mala poskytnúť ochranu tretím osobám, voči ktorým advokát vykonáva svoju profesijnú činnosť nesúvisiacu s prebiehajúcim trestným konaním a prehliadkou. Návrh však podľa slov predkladateľov neumožňuje zneužitie povinnosti mlčanlivosti.

Plénum posunulo do druhého čítania aj Hatrákovej novelu zákona o rodine. Mohol by sa ňou rozšíriť okruh osôb, ktorým môže súd zveriť dieťa do náhradnej osobnej starostlivosti. Aktuálne zákon podľa poslankyne neumožňuje subsumovať pod pojem “príbuzný maloletého dieťaťa” napríklad inú blízku osobu v pomere rodinnom alebo obdobnom vzťahu k dieťaťu.

.

Návrh má reagovať na demografický vývoj a vyšší podiel slobodných ako ženatých a vydatých. S tým podľa Hatrákovej súvisí aj zvýšený výskyt detí vychovávaných v tzv. patchworkových rodinách. Novela má umožniť, aby po úmrtí rodiča mohol súd posúdiť možnosť zveriť dieťa inej blízkej osobe nielen v rodinnom pomere alebo obdobnom, ktorá žila s dieťaťom a rodičom v domácnosti.

 

Novela zákona o majetku obcí z dielne poslancov SaS ide do druhého čítania

Novela zákona o majetku obcí z dielne poslancov SaS ide do druhého čítania. Rozhodla o tom Národná rada (NR) SR v utorkovom hlasovaní. Prvá časť návrhu sa podľa slov predkladateľov týka prevodu majetku hlavného mesta SR Bratislavy a mesta Košice na mestské časti. Poukázali pritom na problémy z praxe súvisiace s úpadkom majetku zvereného týmito mestami ich mestským častiam či s komplikovanými právnymi vzťahmi pri investičných zámeroch na majetku zverenom mestským častiam.

Richard Sulík
Na snímke Richard Sulík

Navrhujú preto explicitné uvedenie povinnosti správcu udržiavať zverený majetok v užívaniaschopnom stave, ako aj majetok zveľaďovať. Rovnako chcú ukotviť právo na primeranú náhradu za zhodnotenie majetku vlastníka aj vo vzťahu mesto vs. mestská časť. Navrhujú i možnosť mesta bezodplatne sa zriecť majetku v prospech mestských častí, ktorý im predtým zverila.

Druhá časť sa týka prevodu vlastníctva majetku obce. Má za cieľ prispieť k transparentnému, efektívnemu a hospodárnemu nakladaniu s majetkom. Rozšíriť navrhujú poslanci napríklad výpočet zásad hospodárenia s ich majetkom, ktoré stanovujú kritériá s jeho nakladaním pri prevodoch, ako aj nájmoch majetku obce, a majú prispieť k jeho efektívnemu nakladaniu.

Autorský zákon sa upraví v oblasti kompetencií kolektívnych organizácií

Kompetenčné oprávnenia organizácií kolektívnej správy v prípade tzv. prekrytia oprávnení sa majú vyjasniť. Ide najmä o prípad zastupovania tzv. nezastupovaných nositeľov práv. Vyplýva to z novely Autorského zákona, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania.

Novelou sa zavádza ako riešenie možnosť dohody medzi jednotlivými organizáciami kolektívnej správy.

.

“V záujme transparentnosti sa informácia o dohode zverejní v evidencii vedenej Ministerstvom kultúry SR,” uviedli predkladatelia.

Ak k takejto dohode nedôjde, považuje sa za určenú organizáciu kolektívnej správy tá, ktorá zastupuje najviac nositeľov práv a je takto uvedená v evidencii vedenej MK SR.

Nová legislatíva má byť účinná od nového roka.

Záchranná činnosť HZS by sa mohla zefektívniť

Záchranná činnosť vykonávaná Horskou záchrannou službou (HZS) by sa mohla zrýchliť a zefektívniť. Predpokladá to novela zákona o HZS, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania. Horským záchranárom by mohla novela umožniť využívať prevádzkové a lokalizačné údaje GSM zariadenia osoby v tiesni, ktorá je nezvestná.

horská záchranná služba
Ilustračné foto

“Využitie týchto údajov je predpokladom na rýchlu lokalizáciu osoby v tiesni, a to aj v členitom teréne bez pokrytia mobilnou telefónnou sieťou. Vzhľadom na skutočnosť, že o úspešnosti mnohých záchranných a pátracích akcií môžu rozhodovať minúty (napríklad pri osobách zasypaných lavínou), umožnenie využívania modernej techniky Horskou záchrannou službou je nevyhnutné,” píše sa v dôvodovej správe.

Okrem toho by sa mohol znížiť počet horských oblastí a vytvoriť lepšie podmienky na zabezpečenie materiálno-technického vybavenia príslušníkov služby. Znížením počtu horských oblastí by sa mal zefektívniť výkon HZS, najmä vzhľadom na mieru úrazovosti a počtu turistov v jednotlivých horských oblastiach.

 

.
Zákon o Hasičskom a záchrannom zbore sa upraví, novela prináša viaceré zmeny

Novela zákona o Hasičskom a záchrannom zbore (HaZZ) prinesie viaceré úpravy. Medzi nimi zmeny dôvodov zaradenia mimo činnej štátnej služby, napríklad z dôvodu vyslania do zahraničia alebo straty psychickej spôsobilosti na výkon doterajšej funkcie. Úprava sa týka aj nároku na viac dní dovolenky pri príslušníkovi zboru, ktorý sa trvale stará o dieťa, a tiež rekondičného pobytu aj formou aktívneho odpočinku na Slovensku na základe písomnej žiadosti. Národná rada (NR) SR novelu v utorok schválila.

Ilustračné foto

Rozšíri sa definícia štátnej služby príslušníkov HaZZ a Horskej záchrannej služby (HZS) o plnenie úloh zboru v zahraničí. Rezort argumentuje, že príslušník zboru môže byť vyslaný na vykonávanie štátnej služby v zahraničí na plnenie úloh v misii, môže byť poverený funkciou vedúceho diplomatickej misie a podobne. Novela hovorí aj o možnosti dočasného vyslania do zahraničia.

Dôvody zaradenia príslušníka zboru mimo činnej štátnej služby sa doplnia o situáciu, keď nemôže podľa záverov psychologického vyšetrenia o psychickej spôsobilosti vykonávať funkciu a písomne nesúhlasil s preložením alebo preradením na inú vhodnú funkciu, najdlhšie na 24 mesiacov. Do času výsluhy rokov v hodnosti sa navrhuje nezapočítavať ani zaradenie mimo činnej štátnej služby.

V zákone sa tiež nahradí pojem “duševná spôsobilosť” pojmom “psychická spôsobilosť”. Zakotví sa tiež povinnosť príslušníka zboru podrobiť sa v súvislosti s výkonom služby dychovej skúške či vyšetreniu na účel zistenia alkoholu a omamných látok. Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh týkajúci sa funkcie príplatkov za riadenie pre jednotlivé funkcie nadriadených.

Účinnosť má novela nadobudnúť 1. januára 2023.

 

Plénum odmietlo návrhy uznesení reagujúcich na vojnu z dielne Smeru-SD

Poslanci Národnej rady (NR) SR odmietli v utorkovom hlasovaní dva návrhy uznesení z dielne poslancov Smeru-SD. Prvé sa týkalo “mierovej stratégie” riešenia vojny na Ukrajine, druhé hovorilo o bojaschopnosti Ozbrojených síl (OS) SR

.
Robert Fico
Na snímke poslanec NRSR Robert Fico

Poslanci Smeru-SD chceli zaviazať parlament, aby požiadal Európsku komisiu o vypracovanie a vynaloženie úsilia na presadenie mierovej stratégie na ukončenie vojny na Ukrajine. Žiadali tiež, aby NR SR očakávala od Európskej únie “podstatne väčšiu mieru nezávislosti pri formulovaní zásadných zahraničnopolitických stanovísk”.

V druhom uznesení chceli, aby parlament skonštatoval, že Slovensko v čase vojny na Ukrajine nedisponuje vlastným systémom protivzdušnej ochrany ani vlastnou vzdušnou ochranou. Chceli tiež požiadať ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) o poskytnutie informácií o stave bojaschopnosti OS SR na neverejnom rokovaní pléna.

 

Práva seniorov by mohol chrániť komisár pre zdravotne postihnutých

Základné práva seniorov by mohol chrániť po novom komisár pre osoby so zdravotným postihnutím. Po rozšírení agendy úradu by sa mohli zvýšiť jeho kapacity, zriadiť by sa mohli jeho kancelárie aj v Banskej Bystrici a Košiciach. Predpokladá to návrh zákona o komisárovi pre deti a komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a pre seniorov, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania

senior
Ilustračné foto

“Úprava má za cieľ rozšírenie kompetencií komisára pre osoby so zdravotným postihnutím na ďalší subjekt – seniorov – pričom v prípade tejto skupiny osôb sa v pôsobnosti komisára pre osoby so zdravotným postihnutím a pre seniorov predpokladá v dvoch rovinách – v prvej rovine pôjde o podporu a presadzovanie základných práv a slobôd seniorov priznaných Ústavou SR a medzinárodnými zmluvami a v druhej rovine o podporu a presadzovanie opatrení smerujúcich k zlepšeniu právnej ochrany seniorov v SR,” píše sa v dôvodovej správe.

Návrh vymedzuje kompetencie a oprávnenia komisára, rieši aj otázku jeho akceptácie zo strany reprezentatívnych organizácií prostredníctvom ich vyjadrení. Financovanie komisára by malo naďalej ostať zabezpečené prostredníctvom dotácií zo štátneho rozpočtu podľa zákona.

 

.
Pravidlá zdravotnej starostlivosti v detenčných ústavoch sa upravia

Pravidlá poskytovania zdravotnej starostlivosti osobám v detenčných ústavoch sa upravia. Má sa v nich zabezpečiť osobitný liečebný režim pre duševne chorých pacientov s rizikovým správaním. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili.

Duševne chorých pacientov s rizikovým správaním podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR nestačí len izolovať od spoločnosti, ale vytvoriť im aj vhodné prostredie na ich liečbu. Rezort argumentuje, že aj podľa odborníkov je potrebné, aby zariadenie poskytovalo ústavnú zdravotnú starostlivosť v nepretržitej prevádzke tak, aby mohol byť naplnený účel detencie.

Prvý detenčný ústav na Slovensku zriadili v Hronovciach, do prevádzky by sa mal spustiť koncom roka 2022. Podľa zákona sa do detenčných ústavov rozhodnutím súdu umiestňujú páchatelia trestných činov, ktorí aj po výkone trestu odňatia slobody trpia duševnou poruchou a pretrváva u nich nebezpečenstvo pre spoločnosť. O umiestnení ústavu pri Psychiatrickej nemocnici v Hronovciach sa rozhodlo ešte v roku 2008. Zariadenie vzniklo po kritike Európskeho výboru na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu (CPT), ktorý upozornil na podmienky väzňov na Slovensku.

Prerozdeľovací mechanizmus poistného sa upraví, parlament schválil novelu

Spôsob prerozdeľovania peňazí z poistného medzi zdravotnými poisťovňami sa upraví. Vyplýva to z novely zákona o zdravotnom poistení, ktorou sa zároveň mení aj zákon o poisťovníctve a zákon o zdravotných poisťovniach. Národná rada (NR) SR návrh v utorok schválila

Matovič Lengvarský
Na snímke vľavo minister financií Igor Matovič a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský

“Účelom je rozšírenie súčasného prerozdeľovacieho mechanizmu o nové indexy rizika, ktoré dokážu lepšie zachytiť predpokladané budúce náklady na zdravotnú starostlivosť, a tak zefektívniť, respektíve vyrovnať rozdiely medzi poistnými kmeňmi jednotlivých zdravotných poisťovní (ZP),” píše sa v predložených materiáloch.

.

Medzi nové parametre patria diagnosticko-nákladové skupiny (DCG) či spotreba zdravotníckych pomôcok.

Zmení sa aj základ ročného prerozdeľovania poistného z 95 percent na 96 percent povinného poistného po odpočítaní nadlimitnej sumy za všetkých poistencov zdravotnej poisťovne na základe úspešnosti výberu poistného. Rovnako sa zmení aj základ mesačného prerozdeľovania.

“Úspešnosť výberu poistného zdravotných poisťovní dosiahla v roku 2020 98,38 percenta, čo bolo oproti roku 2019 viac o 0,04 percenta. Percentuálne najvyššiu úspešnosť výberu poistného vykázala ZP Dôvera, 98,84 percenta. Všeobecná zdravotná poisťovňa dosiahla úspešnosť 98,41 percenta a Union ZP 96,88 percenta,” spresnil rezort zdravotníctva v materiáli.

O aktualizácii prerozdeľovacieho mechanizmu hovorí aj memorandum o spolupráci, ktoré koncom marca podpísali ministri financií a zdravotníctva Igor Matovič (OĽANO) a Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO). Definuje 17 úsporných, systémových aj hodnotových opatrení, ktoré majú zlepšiť fungovanie zdravotníctva na Slovensku.

Zmeny by mohli nadobudnúť účinnosť od 1. decembra.

Posudzovanie praxe kandidátov na prokurátora ÚŠP by sa mohlo zrovnoprávniť

Posudzovanie praxe pre všetkých kandidátov do výberového konania na prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) by sa mohlo zrovnoprávniť. Predpokladá to novela zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry, ktorú Národná rada (NR) SR v utorok posunula do druhého čítania

Ilustračné foto

“V súčasnosti sú pri posudzovaní podmienky dĺžky praxe paradoxne znevýhodnení prokurátori, ktorí okrem desaťročnej praxe potrebujú naplniť aj podmienku sedemročného výkonu praxe prokurátora,” argumentujú predkladatelia.

Rovnako ako pri právnych čakateľoch prokuratúry navrhujú umožniť generálnemu prokurátorovi započítať aj inú právnickú prax do výkonu funkcie asistenta prokurátora.

Účinnosť by mohla novela nadobudnúť od 15. januára 2023.

 

 Proces povoľovania revitalizácie vodných tokov sa má zjednodušiť

Proces povoľovania revitalizácie vodných tokov sa má zjednodušiť. Predpokladá to novela vodného zákona, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania. Definovať sa tiež majú nové pojmy “revitalizácia vodného toku” a “riečne procesy”.

Na odstránenie alebo zmenu vodnej stavby, ktorou sa upravuje alebo zriaďuje koryto vodného toku a ktorá svoju funkciu už neplní alebo ju plní iba čiastočne, by malo postačovať ohlásenie vlastníka stavby orgánu štátnej vodnej správy. Návrh tiež špecifikuje, kedy vodná stavba neplní svoju funkciu a podmienky na jej odstránenie alebo zmenu.

Zmeniť sa má definícia prirodzeného koryta a definovať by sa mal upravený tok, ako aj upravené koryto vodného toku. Upraviť sa má aj postup a podmienky pri zmene prirodzeného koryta vplyvom vonkajších síl pri jeho ponechaní v novom koryte alebo vrátení do pôvodného stavu a poskytnutia náhrad.

Novelizácia si dáva za cieľ zabezpečiť revitalizačné opatrenia pre obnovu prirodzeného charakteru nevhodne upravených vodných tokov a záplavových území vrátane mokradí, odstránenie alebo spriechodnenie bariér a obnovu biologickej a morfologickej spojitosti tokov tak, aby vodné útvary dosahovali aspoň dobrý ekologický stav.

Do druhého čítania prešla aj novela zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie. Zámerom je zrýchlenie niektorých procesov, ktoré je potrebné absolvovať pri osobitných zásahoch do zemskej kôry na využívanie geotermálnej energie, avšak bez využitia geotermálnej vody. Zrýchliť sa má proces, ktorý umožní využívať geotermálne teplo, ktoré môže byť následne využívané na vykurovanie domácností či verejných budov v danej obci či lokalite. Novelizáciou sa majú upraviť aj niektoré ustanovenia banského zákona týkajúce sa procesných aspektov pri dobývaní ložísk ropy alebo zemného plynu s cieľom zrýchlenia a zefektívnenia vyhľadávania a povoľovania ťaženia.

.

Obe legislatívy majú byť účinné od 1. januára 2023.

 

Zákon na úpravu činnosti Vojenského spravodajstva ide do druhého čítania

Pôsobenie Vojenského spravodajstva (VS) by mohol upraviť nový zákon. V utorok ho poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania. Rezort obrany argumentuje, že po 28 rokoch účinnosti viaceré ustanovenia doterajšieho zákona nezodpovedajú súčasným potrebám a aktuálnemu bezpečnostnému prostrediu. Legislatíva má zohľadniť aj nové bezpečnostné riziká vojenského i nevojenského charakteru, napríklad hybridné či kybernetické hrozby a útoky.

minister obrany Jaroslav Naď
Na snímke minister obrany Jaroslav Naď

“Zmeny, ktoré návrh zákona prináša, precizujú a dopĺňajú úlohy a oprávnenia Vojenského spravodajstva a taktiež posilňujú kontrolu VS mechanizmami vnútornej i vonkajšej kontroly, čím vytvárajú právny základ pre adekvátne pôsobenie VS v spravodajskej komunite moderných demokratických štátov medzinárodného spoločenstva,” uviedol rezort obrany.

V novom zákone by mohli pribudnúť napríklad úlohy zamerané na hybridné hrozby a dezinformácie, radikalizáciu spojenú s terorizmom a extrémizmom aj spravodajskú podporu Ozbrojených síl SR. Špecifikuje sa tiež postavenie Centra pre kybernetickú obranu SR, jeho pôsobnosť, úlohy a zameranie. Zákon tiež vymedzuje okruh adresátov spravodajských informácií a stanovuje ich rozsah a účel, na splnenie ktorého sa získané spravodajské informácie týmto adresátom poskytujú.

Návrh upravuje aj zasadanie parlamentného osobitného kontrolného výboru na kontrolu Vojenského spravodajstva. Stanovuje napríklad, že ak člen výboru prestane byť členom poslaneckého klubu, jeho členstvo vo výbore zanikne dňom vystúpenia alebo vylúčenia z klubu. Výbor sa má schádzať najmenej raz za štvrťrok.

Účinnosť zákona navrhuje od 1. januára 2023.

 

Prelety dronov nad vojenskými objektmi by sa mohli zakázať

Prelety bezpilotných lietadiel, tzv. dronov nad vojenskými objektmi a priestormi, ako aj vojenskými konvojmi a transportmi by sa mohli zakázať. V prípade porušenia by mohli zakročiť profesionálni vojaci a vojenskí policajti. Za priestupok má hroziť pokuta do 500 eur, v blokovom konaní a rozkaznom konaní do 300 eur. Vyplýva to z novely zákona o Ozbrojených silách SR a Vojenskej polícii, ktorú v utorok poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania

vojenský dron
Ilustračné foto

“Legislatívne úpravy sa navrhujú vzhľadom na nárast počtu nepovolených preletov bezpilotných lietadiel cez vzdušný priestor nad viacerými vojenskými objektmi,” zdôvodnil rezort.

Vysvetlil, že v aktuálnej bezpečnostnej situácii ovplyvnenej konfliktom Ruska a Ukrajiny nevytvárajú platné zákony dostatočné podmienky na zabezpečenie ochrany pred nežiaducou činnosťou dronov.

Bezpilotné lietadlá by mohlo byť zakázané používať do výšky 120 metrov nad úrovňou zeme alebo do výšky hornej hranice príslušnej časti obmedzeného vzdušného priestoru zriadeného na ich ochranu v prípade vojenských objektov a priestorov, ktoré sú označené zákazom fotografovania. Hranica 120 metrov by mala platiť aj pri vojenských konvojoch a transportoch presúvajúcich sa po trase, ktorá bola zverejnená prostredníctvom webového sídla ministerstva obrany. Výnimku by mohlo udeľovať ministerstvo obrany.

Profesionálni vojaci aj vojenskí policajti by mohli mať oprávnenie prerušiť činnosť bezpilotného lietadla.

Navrhovaná účinnosť zákona je od 1. januára 2023.

 

.
Profesionálni vojaci budú mať vlastného ombudsmana

Profesionálni vojaci budú mať vlastného ombudsmana. Na základe podnetu alebo z vlastnej iniciatívy má prešetrovať podozrenia z porušenia ich základných práv a slobôd. Zodpovedný má byť ministrovi obrany. Vyplýva to z novely zákona o štátnej službe profesionálnych vojakov, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR

slovenskí vojaci
Ilustračné foto

Podnet bude môcť podľa novely podať aj občan, ktorého služobný pomer sa skončil, a to do šiestich mesiacov odo dňa doručenia personálneho rozkazu o prepustení.

Ombudsman bude ministrovi každoročne predkladať správu o činnosti za predchádzajúci rok, v ktorej uvedie svoje poznatky o dodržiavaní základných práv a slobôd profesionálnych vojakov a návrhy a odporúčania na nápravu zistených nedostatkov. Zverejniť ju má aj v komunikačných prostriedkoch Ministerstva obrany SR a médiách. Funkciu vojenského ombudsmana by mal vykonávať občan SR, ktorý má ukončené vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a odbornú prax najmenej desať rokov.

Okrem zriadenia postu vojenského ombudsmana hovorí novela aj o ďalších zmenách pre stabilizáciu vojenského personálu a štátnej služby. Podmienky prijatia profesionálnych vojakov do štátnej služby sa majú sprísniť. Za spoľahlivého sa nebude považovať občan, ktorý bez povolenia slúžil v ozbrojených silách iného štátu alebo aktívne bojoval na území iného štátu v organizovanej ozbrojenej skupine, prípadne ju podporoval.

Zmenou zákona sa tiež umožní vymenovanie neúspešných študentov vojenskej vysokej školy do dočasnej štátnej služby a služby v hodnosti vojak. Novelizácia zahŕňa aj zefektívnenie prijímacieho konania, nové možnosti udelenia odmien v rámci úpravy podmienok štátnej služby, ako aj skrátenie minimálnych dôb štátnej služby vo vybraných vojenských hodnostiach, teda rýchlejšie povyšovanie či zníženie veku pri povyšovaní.

Poslanci doplnili do novely možnosť pre vrcholových športovcov reprezentujúcich SR a pre trénerov Vojenského športového centra Dukla prijať sponzoring vzťahujúci sa výlučne na podporu ich športovej činnosti. Rozšíri sa tiež nárok na príplatok aj trénerom Vojenského športového centra Dukla za účelom ocenenia dosiahnutia mimoriadne kvalitných výkonov ich zverencov.

 

Zrušiť sa má potreba povolenia na sobáš mimo trvalého bydliska

Snúbenci si po novom nebudú musieť vybavovať povolenie na civilný sobáš mimo svojho trvalého bydliska. Vyplýva to z novely zákona o mene a priezvisku, ktorou sa mení aj zákon o rodine. Návrh v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR. Pokiaľ si jeden zo snúbencov bude chcieť nechať obe priezviská, bude si ich môcť uvádzať v poradí, na akom sa dohodnú

prstene, svadba, banzelstvo
Ilustračné foto

Zmenou zákona o rodine sa zjednotí postup pri cirkevných a civilných sobášoch v súvislosti s miestnou príslušnosťou. Vyhlásenie o uzavretí manželstva budú môcť urobiť snúbenci na ktoromkoľvek matričnom úrade alebo inom mieste. Snúbenci podľa predkladateľov poukazujú na zbytočnú administratívnu záťaž, keď potrebujú platený súhlas matričného úradu, v obvode ktorého majú trvalý pobyt, aby mohli vyhlásenie o uzavretí manželstva vykonať pred matričným úradom, v obvode ktorého nemá ani jeden z nich trvalý pobyt.

Snúbenci teda po novom nebudú musieť žiadať ani platiť za povolenie uzavrieť manželstvo pred iným než príslušným matričným úradom. Platiť budú len za uzavretie manželstva v prípade, ak ani jeden zo snúbencov nemá trvalý pobyt v obvode matričného úradu, pred ktorým uzatvárajú manželstvo.

Legislatíva v súčasnosti určuje poradie priezvisk u toho zo snúbencov, ktorý po uzavretí manželstva bude používať okrem spoločného aj svoje priezvisko, ktoré musí byť zapísané ako druhé v poradí. Podľa novej úpravy to bude na dohode snúbencov.

Zavádza sa aj ďalšia možnosť zmeny priezviska, ak ide o zmenu priezviska manželov, ktorí si pri uzavretí manželstva ponechali svoje doterajšie priezviská, na iné spoločné priezvisko. Zmenu cudzojazyčného mena na jeho slovenský ekvivalent a naopak bude po novom možné aplikovať len raz.

V súčasnosti môže matričný úrad na základe žiadosti povoliť, aby vyhlásenie snúbenca o vstupe do manželstva urobil jeho zástupca. Po novom bude povinné uviesť v žiadosti dôležité dôvody.

Z novely tiež vyplýva, že ak je dieťa štátnym občanom aj iného štátu, pri zápise narodenia do knihy narodení sa môže zapísať priezvisko v súlade s jeho právnym poriadkom alebo tradíciou.

“Pri zápise priezviska preukazuje rodič dieťaťa tieto skutočnosti verejnou listinou vyhotovenou iným štátom, ktorého je dieťa štátnym občanom,” píše sa v schválenej novele.

.

Nová legislatíva má byť účinná od 1. januára 2023.

 

Poslanci schválili novelu zákona o financovaní škôl a školských zariadení

Zohľadnenie transformácie školských zariadení výchovného poradenstva a prevencie, ktorá nastane 1. januára 2023, v rámci nastavenia ich financovania a zberu údajov, je cieľom novely zákona o financovaní základných a stredných škôl a školských zariadení. Materiál z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v utorok poslanci Národnej rady SR schválili.

Cieľom zmeny je aj doplnenie možnosti prideľovania finančných prostriedkov z kapitoly ministerstva školstva pre školy a školské zariadenia, ktorých zriaďovateľom je regionálny úrad školskej správy. A to aj na nehnuteľnosti a dofinancovanie výdavkov financovaných z iných zdrojov, ako je štátny rozpočet.

Poslanci odsúhlasili aj pozmeňujúci návrh, ktorým sa zmiernia podmienky personálneho zabezpečenia poradní do 31. decembra 2023. Návrh síce podľa predkladateľov ponecháva súhrnný počet úväzkov odborných zamestnancov, no vymedzuje počet zamestnancov, pri ktorých sa vyžaduje plný úväzok a pri ostatných odborných zamestnancoch umožňuje vyskladanie do celkového počtu nižších úväzkov. Okrem toho sa umožní, aby sa mohli elokované pracoviská zriadiť aj mimo priestorov školy.

Rezort školstva argumentuje, že poskytuje údaje na účely rozdeľovania a poukazovania výnosu dane obciam. Tie sú zozbierané prostredníctvom štatistického výkazu škôl a odoslané ministerstvu školstva príslušnými regionálnymi úradmi školskej správy a Štatistickému úradu SR. Ten ich následne poskytne Ministerstvu financií SR na účely rozdeľovania a poukazovania výnosu dane obciam na kalendárny rok 2023.

“Aby bolo možné vzhľadom na trvanie legislatívneho procesu uvedený proces dodržať, je potrebné zabezpečiť účinnosť návrhu zákona čo najskôr,” píše sa v dôvodovej správe.

Účinnosť má novela nadobudnúť dňom vyhlásenia.

 

Zoznam omamných látok sa rozšíri, napríklad o koncentrát konopy

Zoznam omamných a psychotropných látok sa rozšíri, doplní sa napríklad o koncentrát konopy. Vyplýva to z novely zákona o omamných látkach, psychotropných látkach a prípravkoch z dielne ministerstva zdravotníctva, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.
Zoznam sa rozšíri o dve omamné látky pre marcové rozhodnutie Komisie pre omamné látky Úradu OSN pre omamné látky a kriminalitu. Ďalších 12 psychoaktívnych látok chce doplniť ministerstvo vnútra. Rezort zdravotníctva doň navrhol zaradiť aj koncentrát konopy, čo je poloprodukt získaný z konopy technologickým procesom koncentráciou kanabinoidov.

Cieľom zmeny je podľa rezortu zdravotníctva umožniť pružnejšie trestnoprávne postihovať nezákonnú činnosť subjektov zameraných na nezákonnú výrobu a predaj omamných či psychotropných látok.

“Návrh má výrazný potenciál prispieť k zvýšeniu sociálnej ochrany obyvateľstva a prispieť k prevencii vzniku závislosti od užívania omamných látok a psychotropných látok vrátane prevencie liečby zdravotných následkov osôb závislých od užívania týchto látok,” uviedol rezort.

Novela má byť účinná od 1. decembra.

 

 Plénum odmietlo viaceré návrhy Čepčeka a nezaradených poslancov z ĽSNS

Národná rada (NR) SR v utorok odmietla viaceré návrhy nezaradených poslancov z ĽSNS aj nezaradeného poslanca Martina Čepčeka

Martin Čepček, OĽaNO
Na snímke Martin Čepček

Do druhého čítania neprešla ústavná zmena, ktorou chceli poslanci z ĽSNS pripraviť legislatívnu pôdu pre dôkladnejšiu ochranu slovenských lesov, obmedzenie živelnej ťažby a zastavenie nekontrolovaného vývozu dreva. Poslanci z tejto strany neuspeli ani s ústavným návrhom na zníženie počtu poslancov parlamentu zo 150 na 100.

Čepčekovi neprešli dva návrhy novelizácie zákona o hazardných hrách. Jedným chcel docieliť, aby sa aspoň časť odvodov z hazardných hier minula na prevenciu a liečbu závislosti od hrania. V druhej novele okrem iného navrhoval napríklad vypustiť možnosť prevádzkovať herne v moteloch a penziónoch, ale aj v budovách pre kultúru a verejnú zábavu.

Neuspel ani s novelou zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Navrhoval zákaz predaja nápojov s obsahom kofeínu alebo taurínu nad vymedzený limit neplnoletým osobám.

 

Prevod vlastníckeho práva k pozemkom v národných parkoch sa upraví

Prevod vlastníckeho práva k pozemkom v národných parkoch sa upraví. Vyplýva to z novely zákona o ochrane prírody a krajiny z dielne poslanca Jaroslava Karahutu (Sme rodina), ktorú plénum Národnej rady (NR) SR v utorok schválilo. Odsúhlasením zmien zo spoločnej správy z výborov vypadol z novely pôvodný zámer zrušiť zákaz pohybu mimo vyznačeného turistického chodníka v chránených územiach. Predkladateľ pôvodne argumentoval, že zmenu žiadala široká verejnosť a legislatíva vytvára prekážky v riadnej starostlivosti o pozemky a stavby.

Novelizáciou sa okrem iného upravia podmienky pre vlastníkov pozemkov a stavieb pri užívaní a obhospodarovaní ich vlastníctva. Z odsúhlasených zmien vyplýva, že prevod vlastníckeho práva k pozemkom v národných parkoch a zámenu pozemkov bude možné uskutočniť len so súhlasom ministerstva. Novelizácia má vytvoriť priestor na uprednostnenie blízkej osoby vlastníka pozemkov pred štátom, pričom predkupné právo ostáva zachované, ak by išlo o predaj pozemkov inej ako blízkej osobe.

Zmeny majú prispieť aj k lepšej informovanosti vlastníkov o zámere smerujúcom k obmedzeniu jeho vlastníckych oprávnení, aby mal možnosť uplatniť všetky právne možnosti zúčastniť sa na procese vyhlasovania chráneného územia a jeho zóny. Komunikácia s vlastníkom by sa mala realizovať adresne a individuálne, a nie iba prostredníctvom doručenia verejnou vyhláškou. Možnosť oznamovať zámer verejnou vyhláškou sa zúži na doručovanie tzv. nezistenému vlastníkovi.

Úprava má nadobudnúť účinnosť od 1. decembra.

 

Povolanie plavčíka by mohli vykonávať len absolventi kurzu prvej pomoci

Povolanie plavčíka by mohli vykonávať len absolventi akreditovaného kurzu prvej pomoci s vekom minimálne 18 rokov. Vyplýva to z novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia z dielne rezortu zdravotníctva, ktorú v utorok poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.

“Z dôvodu ochrany zdravia verejnosti sa upravujú povinnosti prevádzkovateľov prírodných a umelých kúpalísk zabezpečiť plavčíka, ktorý musí mať najmenej 18 rokov a absolvovať akreditovaný kurz prvej pomoci,” píše sa v dôvodovej správe.

Ďalšou zmenou by mohlo byť povolenie vstupu so zvieraťom na kúpaliská pre osoby so zdravotným postihnutím, ktoré môžu vstúpiť v sprievode psa so špeciálnym výcvikom. V súčasnosti sa vstup so zvieraťom na kúpaliská zakazuje pre všetky osoby.

Novelizácia okrem iného reflektuje na európsku smernicu, doplniť by sa mohli kompetencie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva pri zabezpečení zásobovania kvalitnou a bezpečnou pitnou vodou. Upraviť by sa mohli aj kompetencie a povinnosti envirorezortu, Výskumného ústavu vodného hospodárstva a orgánov štátnej vodnej správy. Doplniť by sa mohli nové kritériá na kvalitu a zdravotnú bezpečnosť pitnej vody a spôsob jej preukazovania.

 

Poslanci schválili Žitňanskej novelu zákona o službách zamestnanosti

Zamestnanosť osôb so zdravotným postihnutím a ich začlenenie na trh práce sa posilnia. Predpokladajú to novely zákony o službách zamestnanosti z dielne Jany Žitňanskej (nezaradená), ktoré poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok schválili

.
Jana Žitňanská
Na snímke Jana Žitňanská

S cieľom posilniť zamestnanosť zdravotne postihnutých sa v zákone rozdelia zákazky, prostredníctvom ktorých si zamestnávateľ môže plniť povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím vo výške povinného podielu, na samostatnú kategóriu zákaziek na poskytnutie služieb a samostatnú kategóriu na dodanie tovaru a osobitne ku každej kategórii stanoviť výšku zákazky na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím.

Výška zákazky na započítanie jedného občana so zdravotným postihnutím má zostať v prípade zákazky na dodanie tovaru na výške 0,8-násobku celkovej ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy zamestnanca v hospodárstve. Výška zákazky na poskytnutie služby má byť stanovená na 0,7-násobok ceny práce vypočítanej z priemernej mzdy.

Schválením pozmeňujúceho návrhu sa spresní, že ak je súčasťou jednej zákazky odobratie tovaru aj prijatie služby, zamestnávateľ je povinný preukázať samostatne výšku časti zákazky na odobratie tovaru a výšku časti zákazky na prijatie služby. Ak tak neurobí, zákazka sa považuje za zákazku na odobratie tovaru.

Novelizáciou sa upraví aj pojem chránená dielňa, aby lepšie vyhovoval zmenám v zamestnávaní osôb so zdravotným postihnutím, ich zvyšujúcej sa kvalifikácii aj rôznorodosti postihnutia. Pojem má zdôrazniť, že ide o pracovisko, na ktorom je pracovný priestor, pracovný výkon alebo pracovné podmienky vrátane možnosti flexibilného pracovného času a rozloženia práce prispôsobené celkovému zdravotnému a aktuálnemu fyzickému a psychickému stavu občanov so zdravotným postihnutím.

Pribudne aj možnosť dočasného vykonávania práce v pracovnom pomere aj mimo chránenej dielne alebo chráneného pracoviska, ak to umožňuje charakter práce alebo je to nevyhnutné na plnenie pracovných úloh.

V súvislosti s lepším začlenením osôb so zdravotným postihnutím na trh práce sa rozšíri definícia samostatne zárobkovo činnej osoby o osoby, ktoré vykonávajú činnosť, ktorá spočíva vo využívaní výsledkov duševnej tvorivej činnosti chránených osobitnými zákonmi, ku ktorým patrí napríklad zákon o vynálezoch, priemyselných vzoroch a zlepšovacích návrhoch alebo autorský zákon.

Zjednoduší sa i podávanie žiadosti o poskytnutie príspevku na činnosť pracovného asistenta a zníži sa počet informácií, ktoré sú na žiadosť potrebné.

Novely nadobudnú účinnosť od 1. januára 2023.

 

Plénum posunulo do 2. čítania Valáškov návrh o zmene názvov ulíc

Obce by mohli byť po novom povinné zmeniť neprípustný názov ulice alebo iného verejného priestranstva. Vyplýva to z novely zákona o obecnom zriadení, ktorú v utorok posunulo plénum do druhého čítania. Predložil ju nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Valášek. Tvrdí, že návrhom reaguje na novelizáciu, ktorá s účinnosťou od 1. decembra 2020 upravila nové pravidlá pre označovanie ulíc a iných verejných priestranstiev.

nezaradený poslanec Tomáš Valášek
Na snímke nezaradený poslanec Tomáš Valášek

Návrh legislatívy podporila väčšina poslancov OĽANO, podporili ho aj poslanci SaS. Klub Sme rodina a Smeru-SD sa zdržal, bývalí Valáškovi kolegovia Miroslav Kollár, Miriam Šuteková, Jana Žitňanská a Juraj Šeliga boli za.

Valášek chce návrhom dosiahnuť možnosť zmeniť existujúci názov ulice alebo iného verejného priestranstva, pokiaľ je tento názov neprípustný napríklad vzhľadom na to, že sú pomenované po exponentoch zločineckých režimov. Zdôraznil, že pri súčasnej právnej úprave nemajú obce povinnosť zmeniť neprípustný názov ulice alebo iného verejného priestranstva, pokiaľ k jeho určeniu došlo pred 1. decembrom 2020.

Plénum však odmietlo Valáškovu novelu Zákonníka práce, ktorou chcel zaviesť nárok na dva dni voľna pri spontánnom potrate alebo narodení mŕtveho plodu pre ženu a osobu, s ktorou je v partnerskom alebo inom rodinnom vzťahu.

 

Poslanci neschválili zmenu ústavy, riešila lehoty pri voľbe prezidenta

Poslanci Národnej rady (NR) SR neschválili v utorkovom hlasovaní novelu Ústavy SR, podľa ktorej by sa mohlo prvé kolo prezidentských volieb konať najneskôr 30 dní pred uplynutím funkčného obdobia úradujúceho prezidenta. V súčasnosti platí 60-dňová lehota

ústava Slovenskej republiky
Ilustračné foto: Ústava Slovenskej republiky

Skrátením mal vzniknúť priestor na zosúladenie termínu konania sa druhého kola volieb s termínom konania sa volieb do Európskeho parlamentu (EP). Okrem ústavnej zmeny boli potrebné aj úpravy v zákone o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý prešiel do druhého čítania.

“Zosúladením termínu konania sa volieb do Európskeho parlamentu a druhého kola voľby prezidenta SR tak, aby sa konali v rovnaký deň a v rovnakom čase, by sa vyšlo v ústrety voličom, ktorí by nemuseli chodiť k volebným urnám dvakrát. Zároveň, ak by došlo k zvýšeniu volebnej účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu, malo by to za následok aj posilnenie mandátov volených kandidátov,” argumentovali predkladatelia.

Ďalšie lehoty súvisiace s voľbou prezidenta sa mali predĺžiť. Dôvodom návrhu predĺžiť lehoty je plánované zavedenie voľby poštou pri prezidentských voľbách.

 

Voliť poštou zo zahraničia by sa mohlo dať aj v prezidentských voľbách

Voliť poštou zo zahraničia by mohli Slováci už aj prezidenta SR. Predpokladá to návrh novely zákona o podmienkach výkonu volebného práva, ktorý v utorok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania. Zákon sa má tiež upraviť tak, aby mohlo byť druhé kolo prezidentských volieb v rovnaký deň ako voľby do Európskeho parlamentu. Prijatie zákona je podmienené zmenou Ústavy SR.

Vytvoriť sa má informačný systém pre voľbu poštou. V ňom by sa volič zapísal do osobitného zoznamu voličov a videl by pohyb poštovej zásielky a hlasovacieho lístka. Hlasovací lístok by sa mohol dať vytlačiť aj z webovej stránky ministerstva vnútra.

Žiadatelia by už nemuseli musieť komunikovať s obcou ich trvalého pobytu, ale všetky žiadosti budú prostredníctvom informačného systému na voľbu poštou adresované na jedno miesto, ktorým bude ministerstvo vnútra.

Spojením európskych volieb s druhým kolom voľby prezidenta chcú predkladatelia dosiahnuť vyšší záujem ľudí o eurovoľby a posilniť legitimitu volených poslancov.

Predpokladom na spojenie volieb, ako aj zavedenie voľby poštou vo voľbách prezidenta, je novelizácia Ústavy SR. Voľby prezidenta by sa podľa návrhu vyhlasovali najneskôr 110 dní pred ich konaním. V súčasnosti je to 55 dní vopred.

Na voľbu poštou by sa zriadil osobitný okrsok, pre ktorý by sa tvorili okrskové volebné komisie. Počet okrskov bude závisieť od počtu občanov, ktorí by prejavili záujem o hlasovanie poštou zo zahraničia.

.

Pokiaľ by si volič zásielku s hlasovacími materiálmi v zahraničí neprevzal a obálka sa vráti ministerstvu ako nedoručená, volič by mohol najneskôr desať dní predo dňom konania volieb požiadať o opätovné zaslanie hlasovacích materiálov.

Volič by mohol zároveň voľbu poštou zrušiť, ak by chcel napríklad požiadať o hlasovací preukaz a hlasovať na území SR.

“Zrušiť voľbu poštou možno však iba v prípade, že sa obálka s volebnými materiálmi vrátila ministerstvu vnútra ako nedoručená. V opačnom prípade by nebolo možné zamedziť dvojitému hlasovaniu,” priblížilo MV v návrhu.

Novela by mohla byť účinná od 1. marca 2023.

 

Legislatíva v oblasti pobytu cudzincov sa nezmení

Zákon o pobyte cudzincov sa neupraví, poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok neschválili novelizáciu. Podporilo ju len 63 poslancov zo 136 prítomných, proti bolo 13 poslancov a 57 sa zdržalo, traja nehlasovali. Zmeny mali reagovať na aplikačnú prax i schengenské hodnotenie.

Novelizácia okrem iného predpokladala, že policajný útvar by mohol zamietnuť žiadosť o udelenie prechodného pobytu na účel podnikania, ak cudzinci z tretích krajín podaním novej žiadosti vedome obchádzajú zákonnú podmienku preukázať dosiahnutie zisku z podnikania po zdanení.

Návrh mal tiež docieliť, aby pri udelení prechodného pobytu na účel štúdia mohla polícia akceptovať doklad potvrdzujúci účel pobytu starší ako 90 dní. Mala sa tak znížiť administratívna záťaž pre žiadateľov. Zrušiť sa mala aj povinnosť vodičov medzinárodnej autobusovej a kamiónovej dopravy preukazovať pri žiadosti o obnovu prechodného pobytu na účel zamestnania, že majú zaistené ubytovanie na Slovensku.

Legislatívny návrh tiež hovoril, že štátni príslušníci tretích krajín by mali mať povinnosť preukázať sa pri vycestovaní z územia SR platným cestovným dokladom, rovnako ako pri vstupe. V opačnom prípade by bol policajný útvar oprávnený vycestovanie zamietnuť.

 

Informačné kancelárie pre obete sa majú začleniť do štruktúry MV SR

Informačné kancelárie pre obete by sa mali začleniť do organizačnej štruktúry Ministerstva vnútra (MV) SR. V súčasnosti fungujú v rámci národného projektu financovaného z európskych zdrojov. Podľa rezortu sa kancelárie využívajú vo významnej miere, počet klientov rastie. Zriadené majú byť v okresnom úrade v sídle kraja. Vyplýva to z novely zákona o prevencii kriminality a inej protispoločenskej činnosti, ktorú v utorok poslanci Národnej rady (NR) SR posunuli do druhého čítania.

“Činnosť informačných kancelárií pre obete spočíva predovšetkým v poskytnutí informácií po individuálnom zvážení potrieb konkrétneho klienta, ako aj vhodného usmernenia tak, aby sa klient následne samostatne a dobrovoľne rozhodol a realizoval ďalšie kroky, ktoré prispejú k riešeniu jeho situácie,” vysvetlil rezort.

Informačné kancelárie fungujú od roku 2018 na základe národného projektu s názvom Zlepšenie prístupu obetí trestných činov k službám a vytvorenie kontaktných bodov pre obete. Rokuje sa o jeho predĺžení, pričom financovanie aktivít by malo byť zabezpečené z Európskeho sociálneho fondu do konca roka 2023.

Obete trestných činov podľa MV SR využívajú informačné kancelárie vo veľkej miere. Od decembra 2018 do decembra 2021 poskytli pomoc spolu 1816 klientom. Počet klientov rapídne stúpol najmä vlani, oproti roku 2020 o 134 percent. V roku 2020 zaznamenali o 48 percent klientov viac ako v roku 2019.

Predmetom novely sú aj zmeny v oblasti prevencie kriminality reflektujúce prax. Rada vlády SR pre prevenciu kriminality by už nemala byť viazaná konkrétnym termínom na zverejňovanie, schvaľovanie a poskytovanie dotácií zo štátneho rozpočtu. Termín podľa MV SR nie je možné dodržať vzhľadom na enormný nárast žiadostí o poskytnutie dotácií v oblasti prevencie kriminality, ako aj časovú náročnosť procesu schvaľovania a poskytovania týchto dotácií. Rada má dotácie naďalej poskytovať každoročne.

Vypustiť by sa malo ustanovenie určujúce právnu formu Informačného centra na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a prevenciu kriminality ako zariadenie ministerstva. Má to priniesť širší priestor v rámci rozhodovania, akým spôsobom a prostredníctvom akej organizačnej zložky bude zabezpečovať úlohy zo zákona.

Informačná povinnosť v infozákone sa má rozšíriť

Informačná povinnosť v infozákone sa má rozšíriť o subjekty, v ktorých je aspoň väčšinová priama či nepriama účasť povinných osôb. Ustanoviť sa má aj výnimka, ktorá sa týka obmedzenia prístupu k informáciám pri ochrane pred ujmou v hospodárskej súťaži. Vyplýva to z novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorú v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Z novej legislatívy vyplýva, že získané informácie možno ďalej šíriť a toho, kto ich získal, nemožno za to postihnúť. Novelizácia zároveň stanovuje prípady, pri ktorých nemožno poskytnúť informácie, a to pri hrozbe ujmy v hospodárskej súťaži, ale aj jasne vymedziť, že od úradov a štátnych firiem nemožno vyžadovať údaje a analýzy, ktoré nemajú a museli by ich vytvoriť iba na základe infožiadosti.

Spresní sa tiež definícia informácie, aby bolo zrejmé, že pod vecnú pôsobnosť zákona nespadajú informácie v rámci povinnej osoby, ktoré boli “len myslené” alebo “len vyslovené”, pričom návrh vypočítava podoby, v ktorej môže byť informácia zaznamenaná. Predĺži sa minimálna lehota zverejňovania povinne zverejnenej zmluvy na desať rokov od nadobudnutia účinnosti. Cieľom novely je podľa jej autorov napríklad tiež spresniť a upraviť ustanovenia, ktoré doteraz pre nejasnosti viedli k sporom.

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh, podľa ktorého sa ponechávajú zdravotné poisťovne ako povinné osoby v doterajšom režime.

 

 Založiť spoločnosť s ručením obmedzeným by malo byť jednoduchšie

Zakladanie spoločnosti s ručením obmedzeným má byť jednoduchšie. Umožniť to má štandardizovaný online formulár. Vyplýva to z novely Obchodného zákonníka, ktorú v utorok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania.

Zjednodušenie spočíva podľa predkladateľa – Ministerstva spravodlivosti (MS) SR – najmä vo vytvorení štandardizovaných online formulárov a zavedení interaktívneho sprievodcu, ktorý zakladateľa bude sprevádzať pri vytváraní obsahu formulárov a iných príloh potrebných na zaregistrovanie novej spoločnosti s ručením obmedzeným.

Nemá sa to týkať akejkoľvek spoločnosti s ručením obmedzeným. Navrhovaná úprava definuje predmety podnikania, pri ktorých je zjednodušené založenie možné. Predmet podnikania môže byť v takomto prípade zároveň vymedzený maximálne 15 činnosťami zodpovedajúcimi zavádzanému osobitnému zoznamu vybraných voľných živností.

Legislatíva predpokladá, že pri takto zvolenom predmete činnosti sa zápisom spoločnosti do obchodného registra bude považovať živnostenské oprávnenie za automaticky udelené. Týmto spôsobom vzniknutá spoločnosť má byť automaticky zaregistrovaná aj ako daňový subjekt.

.

Návrhy na zápis má v prípade spoločností zakladaných zjednodušeným spôsobom vybavovať iba jeden registrový súd bez ohľadu na sídlo spoločnosti, a to Okresný súd Žilina. Dátum účinnosti legislatívy sa navrhuje od 1. januára 2023.

Ministerstvo priblížilo, že návrhom zákona sa do právneho poriadku tiež transponujú požiadavky, ktoré vyplývajú zo smernice Európskeho parlamentu a Rady, pokiaľ ide o používanie digitálnych nástrojov a postupov v rámci práva obchodných spoločností.

Plénum schválilo návrhy o príspevkoch pre opatrovateľov

Osobe, ktorá poberá dôchodok a zároveň opatruje fyzickú osobu, sa už nebude krátiť peňažný príspevok. Zároveň sa bude môcť príspevok v určitých prípadoch zvýšiť. Vytvoriť sa tiež majú podmienky na lepšie začlenenie osôb so zdravotným postihnutím odkázané na osobnú asistenciu do nezávislého života. Predpokladajú to dva návrhy noviel zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP), ktoré v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.

Krátenie peňažného príspevku na opatrovanie sa odstráni v prípade, že osoba, ktorá opatruje osobu s ŤZP, je poberateľom starobného dôchodku, predčasného starobného dôchodku, invalidného dôchodku z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku, prípadne súbežne s týmito dávkami poberá aj iné dávky dôchodkového poistenia, dávky výsluhového zabezpečenia alebo iné dôchodky starobného dôchodkového sporenia.

“V týchto prípadoch je podľa súčasného znenia zákona dôchodok krátený na polovicu základnej výšky,” uviedla predkladateľka návrhu, poslankyňa zo Za ľudí Jana Žitňanská.

Zvýši sa tiež príspevok na opatrovanie o 100 eur mesačne, ak je osobou s ŤZP jedno alebo viacero nezaopatrených detí. Týkať sa to bude všetkých opatrovateľov, teda poberateľov dôchodku, ako aj pracujúcich či nepracujúcich. Zároveň sa nebude zohľadňovať príjem zo zamestnania pri vzniku nároku na zvýšenie tohto príspevku.

Poslanci zároveň schválili pozmeňujúci návrh, ktorým zaväzujú vládu nariadením k 1. júlu 2023 upraviť výšku peňažného príspevku na opatrovanie tak, aby výška tohto príspevku pre poberateľa dôchodku, ktorý je súčasne poberateľom príspevku na opatrovanie, zodpovedala sume minimálne 75 percent z výšky peňažného príspevku na opatrovanie, ktorá bude nariadením ustanovená pre osoby v produktívnom veku.

Ďalším pozmeňujúcim návrhom plénum zjednotilo podmienky poskytovania príspevku na opatrovanie pre osoby poberajúce dôchodkovú dávku a pre osoby v produktívnom veku. U osôb, ktoré opatrujú a poberajú dôchodok už na výšku príspevku nebude mať vplyv to, či je opatrovanej osobe s ŤZP poskytovaná ambulantná forma sociálnej služby a ani v akom rozsahu.

Nová legislatíva, vďaka ktorej sa už nebude krátiť príspevok, má byť účinná od 1. júla 2024.

Druhá novela sa týka vytvorenia podmienok pre lepšie začlenenie osôb so zdravotným postihnutím odkázaných na osobnú asistenciu do nezávislého života.

“Je čoraz viac prípadov osôb so zdravotným postihnutím, ktoré dokážu žiť nezávislý život, vedia si zorganizovať samostatné bývanie a podporu komunity, ako aj pomoc osobných asistentov, v realizácii im však bráni nemožnosť posúdenia ich nároku na peňažný príspevok na osobnú asistenciu v čase, keď sú prijímateľmi sociálnych služieb v celoročnej pobytovej forme,” pripomenula poslankyňa.

Zavedie sa tiež možnosť posúdenia žiadosti o poskytnutie peňažného príspevku na osobnú asistenciu a rozsahu osobnej asistencie v čase, keď je žiadateľovi – osobe so zdravotným postihnutím – poskytovaná celoročná pobytová sociálna služba. Bude to možné vopred v prípade, keď bude chcieť ukončiť pobytovú sociálnu službu. Vtedy bude možné príspevok na osobnú asistenciu začať poskytovať až po preukázaní ukončenia poskytovania celoročnej pobytovej sociálnej služby.

Aj k tejto novele schválilo plénum pozmeňujúci návrh. Súčasťou žiadosti o tento príspevok bude čestné vyhlásenie, deklarujúce zámer ukončiť v priebehu polroka poskytovanie celoročnej pobytovej sociálnej služby. Osoba s ŤZP bude musieť úradu práce predložiť doklad o tom, kedy sa ukončila sociálna služba.

Táto nová právna úprava má byť účinná od 1. januára 2023.

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

René Pavlík

Milan Šupa

Dušan Uhrin

Miro Majerník

.
.
.

Fico bol aj nebol v Moskve

Premiér Robert Fico vyhlásil, že pôjde do Moskvy na prehliadku víťazstva či sa to niekomu páči alebo nie a nakoniec,…

12. 05. 2025 | Komentáre | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Trump zrušil ultimátum “Veľkej päťky”

Včera americký prezident Donald Trump fakticky zničil stratégiu, ktorú vybudovali ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a európski lídri s cieľom „prinútiť…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Nový spor medzi Ruskom a Poľskom. Tusk vzniesol vážne obvinenia

Poľsko zatvára ruský generálny konzulát v Krakove, uviedol minister zahraničných vecí Sikorski

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Drogy alebo nie? Elyzejský palác sa vyjadril k šokujúcemu videu z vlaku

Internet obletelo video európskych lídrov, francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, britského premiéra Keira Starmera a nemeckého kancelára Friedricha Merza, z vlaku na ceste…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Rusko a USA sa dohodli na “prerozdelení” Európy

Európa s hrôzou sleduje, ako sa podpora USA pomaly vytráca, píše Medya Gunlugu. Rusko sa pripravuje na úlohu „veľkého brata“…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Matica slovenská protestuje proti útoku zo strany tzv. Slovenskej národnej strany

Matica slovenská zásadne protestuje voči návrhu novely zákona č. 68/1997 Z. z. o Matici slovenskej, ktorý bol predložený do parlamentu…

12. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Na verejnosť unikla expertíza o klasifikácii AfD. Mnohí ostali zaskočení

Do nemeckých médií sa dostala tajná správa Spolkového úradu na ochranu ústavy . Úrad na tisícstranovom dokumente zdôvodňuje, prečo označil…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Niekoľko veľmi dôležitých otázok v súvislosti s premiérovou návštevou Moskvy: Kde boli títo ľudia?!

Premiér Robert Fico minulý týždeň odcestoval do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva. Podľa bývalého poslanca a poradcu na rezorte životného prostredia…

12. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nedeľná diskusia v STVR potvrdila, kam smeruje snaha parlamentnej opozície a špeciálne PS, všíma si generál

Nedeľná diskusia v STVR potvrdila, kam smeruje snaha parlamentnej opozície a špeciálne Progresívneho Slovenska. Cieľom je jednoznačne rozdeliť Slovensko na…

12. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
.

Keď robia dvaja to isté, nie je to to isté

Tieto dni žijeme spomienkou na 80. výročie konca druhej svetovej vojny a víťazstva nad fašizmom. Slovenskou spoločnosťou hýbali a stále…

12. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Zázrak: Lekári operovali dieťa počas pôrodu, aby mu zachránili život. Iní by matku poslali na potrat

Portál Live Action informuje o zázraku, ktorý sa vlani v októbri podaril lekárom v nemocnici v Colorade – vykonali operáciu, ktorá zachránila život ešte…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kto povedie STVR? Výber sa zúžil

K tomu, že už je to dlhá doba, čo nemá Slovenská televízia a rozhlas generálneho riaditeľa, sa na sociálnej sieti…

12. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Závislosť od ruskej jadrovej energetiky len tak ľahko nenahradíme, predstava „veľkých chlapcov“ je podľa Fica naivná

Európski úradníci zrejme nebudú podľa viacerých odborníkov patriť medzi jadrových expertov. Inak by sa do plánov Európskej únie, ktoré hovoria…

12. 05. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Svět se změnil…

Sešli se nám tak „lídři svobodného světa,“ dohodli příměří na Ukrajině, které má začít platit od pondělka 12. května. Všichni…

12. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Prvý lietajúci automobil na svete bude stáť poriadnu sumu. Stojí za ním slovenská spoločnosť

Slovenská spoločnosť Klein Vision predstavila prvý prototyp dvojmiestneho lietajúceho automobilu AirCar 2. Automobil by sa mal začať predávať na začiatku…

12. 05. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

Pristihnutí pri lákaní detí na klinické skúšky mRNA vakcín proti COVID-19 plyšovými medvedíkmi a peniazmi

Farmaceutický samoregulačný orgán „verejne pokarhal“ výrobcu Moderna za to, že neposkytol „úplné a úprimné zverejnenie všetkých skutočností“ o tom, kedy…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Holandsko: Rusko by mohlo byť pripravené na nový konflikt do roka od skončenia vojny na Ukrajine

Pokračujúce budovanie vojenskej sily Ruska je dôvodom na obavy. Moskva nielen obnovuje svoj arzenál, ale tiež presúva nové delostrelecké jednotky…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Konstantinovský smer sa rúca rýchlejšie, ako sa čakalo

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

12. 05. 2025 | Aktualizované 12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Aktualizované 12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

„Nastúpil do vlaku a ..“. Ruské ministerstvo zahraničných vecí oficiálne obvinilo Macrona z užívania drog

Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová komentovala video, na ktorom je vidieť, ako francúzsky prezident odstraňuje biele vrecúško zo…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nedá sa vyhrať. Čína predbehla USA v globálnom “preteku výroby čipov” a dosiahla skutočný prielom

Obchodná vojna proti Číne, ktorú rozpútal Donald Trump, stimulovala ďalšie odvetvie čínskej ekonomiky – výrobu mikročipov. Spoločnosť Huawei Technologies, jeden…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kouč Rakúska vraví, že Slováci smerujú do top klubov a očakáva ťažký forčeking

Hlavný tréner rakúskej hokejovej reprezentácie Roger Bader verí, že jeho mužstvo v pondelňajšom dueli na majstrovstvách sveta proti Slovensku prelomí…

12. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Rebranding značky Jaguar bol totálny prepadák. Teraz hľadajú novú reklamnú agentúru, vraj to s tým nesúvisí

Spoločnosť Jaguar Land Rover chce vymeniť svoju súčasnú reklamnú agentúru len niekoľko mesiacov po tom, čo spoločnosť čelila odporu v…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Tieto každodenné triky menia životy. Lepší spánok aj zdravie bez námahy!

Tieto každodenné triky menia životy. Lepší spánok aj zdravie bez námahy: Ľudia odhaľujú najprekvapujúcejšie biohacky, ktoré zmenili ich životy -…

12. 05. 2025 | 0 komentárov

Biskupi v boji proti pornografii bijú na poplach

Konferencia katolíckych biskupov USA vydala pri príležitosti 10. výročia nový predslov k významnému dokumentu, ktorý sa týka reakcie Cirkvi na…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

98-ročný veterán rozmliaždil Teslu tankom! Šokujúci protest proti Muskovi

12.5.2025 Redakcia Auto trendy . Bývalý vojak z druhej svetovej vojny sa rozhodol bojovať proti \"modernému fašizmu\" spôsobom, ktorý nenechá…

12. 05. 2025 | 0 komentárov

.

Trump dostane v predvečer svojej návštevy krajín Perzského zálivu od Kataru ako dar „lietajúci palác“

Americký prezident sa v najbližších dňoch vydá s prvou diplomatickou návštevou nového funkčného obdobia na Blízky východ. Pred návštevou vyšla…

12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Nórsko zakázalo britské buldogy, tvrdí, že chov je krutý

Nie je žiadnym tajomstvom, že existuje množstvo moderných plemien psov, ktoré sú majú mnoho zdravotných problémov. Mnohé skupiny na ochranu…

12. 05. 2025 | 0 komentárov

Tichá vlna bankrotov sa mení na záplavu, apríl ukázal temnejšiu stranu dlhov

Apríl sa do štatistík osobných bankrotov zapísal viacerými negatívnymi prvenstvami. Počas štvrtého mesiaca zbankrotovalo na Slovensku 879 dlžníkov. Je to…

12. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Ekonomika | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prediabetes: Telo vás varuje skôr, než príde cukrovka. Neprehliadnite tieto znaky!

Prediabetes: Telo vás varuje skôr, než príde cukrovka. Neprehliadnite tieto znaky! Vaše telo sa v poslednom čase správa trochu... čudne?…

12. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Legislatíva v súvislosti s atentátom na predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) z mája minulého roka je nateraz nastavená dostatočne. V koalícii diskusia o ďalšom súbore legislatívnych úprav zatiaľ nebola. Na tlačovej konferencii to v pondelok v reakcii na novinársku otázku vyhlásil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

„Ja si myslím, že veľká väčšina vecí upravená bola. Ak sa nájdu niektoré veci, ktoré aj nám z hľadiska zlepšenia výkonu práce polície vedia pomôcť, nemám problém, aby sme o tom debatovali. Ale myslím si, že zatiaľ je tá legislatíva dostatočne dobre upravená,“ uviedol minister.

13:00

.

Oni ničia, my budujeme – Fico a Kaliňák vyškolili opozíciu aj novinárov

Keď sa hovorí o zahraničnej politike, možno by sme mali najprv spomenúť, ako sa s obľubou fotila Zuzana Čaputová s…

11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

Majitelia áut s motormi PureTech konečne dostanú odškodnenie! Stellantis spúšťa online platformu

12.5.2025 Redakcia Auto trendy . Trápili vás problémy s motorom PureTech? Koncern Stellantis prichádza s riešením a ponúka finančnú kompenzáciu.…

12. 05. 2025 | 0 komentárov

Ministerstvo uvoľnilo niektoré opatrenia proti šíreniu slintačky a krívačky

Od pondelka sa dovoľuje dovoz živých zvierat vnímavých na slintačku a krívačku zo zahraničia do chovov v Trenčianskom, Žilinskom, Banskobystrickom,…

12. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
12. 05. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

"Prímerie sa skončilo": ruské bomby a drony zaútočili na ciele po celej Ukrajine

Ukrajina, 11. mája 2025 - Rusko ukončilo trojdňové prímerie novým náletom kamikadze dronov typu Geranium, podľa vzdušných síl ozbrojených síl…

12. 05. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Ukázali pravú tvár. Opozícia neprišla do Piešťan osláviť víťazstvo nad fašizmom. Lebo Fico, vychvaľovali sa v STVR

Opozičné strany ignorovali 8. mája celoslovenské oslavy 80. výročia nad fašizmom v Piešťanoch, pretože tam bol predseda vlády Robert Fico.…

11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Aktualizované 11. 05. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trump vyzval Zelenského. Ten reaguje: Vo štvrtok budem osobne čakať na Putina v Istanbule

„Ruský prezident Putin nechce dohodu o prímerí s Ukrajinou, ale chce sa stretnúť vo štvrtok v Turecku, aby prediskutoval možné…

11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
11. 05. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

René Pavlík

Milan Šupa

Dušan Uhrin

Miro Majerník

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov