18. apríla 1975 sa vysielal iba prvý diel, kvôli oneskoreniu so spracovaním na Barrandove. Na tú dobu to bola pomerne nezvyklá zákazka. Nie je to klasicky televízny seriál, v podstate je to 30 celovečerných filmov. V tej dobe mali filmové štúdia Barrandov normu 52 celovečerných filmov ročne. Celá prvá desaťdielna séria sa tak dostala k divákom až v januári 1976. Súbežne sa vysielala aj v NDR.
Paradoxne vo východnom Nemecku mal premiéru o 2 dni skôr ako u nás. Kto si v Krušných horách dokázal chytiť vtedajšiu východonemeckú televíziu, tak mal šťastie, že videl premiéru o 2 dni skôr, než spoluobčania v bývalom Československu.
Existujúci Fanklub seriálu sa stretáva približne raz za mesiac a okrem divákov chodia na zrazy občas aj herci. Na Zemana spomína aj jeho predstaviteľ Vladimír Brabec.
“Tiež sa na ten seriál rád pozerám a spomínam si práve na dialóg v rozbúranom kostole, tam sme naozaj zažili hrozné veci a nikto z nás sa nesťažoval – herecky. Skrátka, hrajte a ukážte, že ste herci!,” priblížil scénu zo 4. dielu. Ten sa volal Rubínové kríže. A Preborený kostol, kde sa predstavitelia stretli, je v skutočnosti pútnické miesto Skalka u Mníšku pod Brdy.
Z dnešného pohľadu je veľmi zaujímavá časť „Klauni“ ,ktorá verne vykreslila disidentské hnutie a vyrábanie „umelcov“ západnými spravodajskými službami a ich tzv. štvavými vysielačkami. Podobne aj časť „Mimikry“, ktorej song bič boží zľudovel.
Najdesivejšou scénou, ktorá u ľudí zarezonovala je však spomínaná studňa:
bg