Aj keď strategické ciele Ruska, Turecka a Iránu sú rôzne, krajiny majú v úmysle misiu v Sýrii ukončiť, píše Le Figaro. Preto sa stretli v Soči, aby obnovili suverenitu krajiny a jej územnú celistvosť.
Podľa účastníkov rokovania by Damask mal znovu získať kontrolu nad celým územím, ako tomu bolo pred islamistickým povstaním. A to všetko v mene boja proti spoločnému nepriateľovi – terorizmu. Takáto formulácia je uvedená v spoločnom vyhlásení lídrov.
V Sýrii však existujú dva regióny, kde je situácia odlišná, poznamenáva článok francúzskeho denníka. Prvým z nich je Idlib na severozápade krajiny, kde aj cez početné dohody o prímerí a vytvorenie deeskalačnej zóny naďalej vládnu džihádisti. A druhý je na severovýchode, kde žijú Kurdi, ktorých podporuje západná koalície, Ankara nie je pripravená sa s takou situáciou vyrovnať. Ide o najcitlivejší bod rokovania, píše autor článku.
Ani Rusko, ani Turecko nedokázali zastaviť streľbu v Idlibe. Povstalci, ktorí boli predtým podporovaní Ankarou, sa teraz presunuli pod Hayat Tahrir al-Sham. Táto teroristická skupina ovláda takmer 90% enklávy. Rusku sa to nepáči a v Soči Vladimír Putin vyzval partnerov, aby prijali konkrétne opatrenia na likvidáciu tohto ohniska teroristov. Podľa neho je vytvorenie deeskalačnej zóny dočasným opatrením a agresívne útoky povstalcov by nemali zostať nepotrestané.
Rovnako tak vodca Iránu Hasan Rúhání ostro oponuje prítomnosti strediska sunnitských povstalcov vo svojom regióne. Preto podporuje ozbrojený zásah. Ale Recep Tayyip Erdogan sa obáva, že dôsledkom bude humanitárna kríza a prúd ďalších utečencov zamieri na územie Turecka. Zrejme je však prioritou partnerov ozbrojená reakcia iba v prípade džihádistického útoku.
Situácia v severovýchodnej Sýrii je však opačná, uvádza sa v článku. Zdá sa, že Rúhání a Putin dokázali presvedčiť Erdogana, aby proti silám Kurdov vojensky nezasahoval. Ankara ichobviňuje, že chcú vytvoriť “teroristický koridor”, ktorý ohrozuje turecký štát. Teherán a Moskva uisťujú, že chápu obavy Turecka, a preto napríklad Putin vyjadril svoj protest proti akejkoľvek idei o separatizmu Kurdov. “Kurdi sú považovaní za súčasť sýrskeho národa. musia hrať úlohu v procese budovania zvrchovanosti Sýrie a ich práva musia byť zaručené v budúcnosti Sýrie,” uviedol Rúhání.
“Avšak situácia zostáva nestabilná,” poznamenáva autor článku. V tejto chvíli správa o tom, že Spojené štáty sťahujú sily zo Sýrie, zatieňuje “bezmocnosť tria”. Hlavy Ruska, Iránu a Turecka správy o odchode Američanov označujú za pozitívne a tvrdia, že ich doterajšie činy v regióne neboli účinné. Avšak, Le Figaro dodáva, všetky tri krajiny majú na začiatku apríla v Ankare naplánovanú novú schôdzku, ktorá nebude zbytočná v snahe zabrániť nebezpečenstvu “vákua moci” v Sýrii.